Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 20
  1. #1
    Εγγραφή
    07-03-2016
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    244
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    Router
    ΖΤΕ-Model: ZXHN H108N
    Γεια σας παιδιά,

    Θέλω να στήσω ένα FreePbx σε Raspberry PI 3, και να το συνδέσω πάνω σε ένα Router της Vodafone τον (Gennet) OxyGEN miniOffice OIA45402.N2UHM.
    Στην έξοδο του Router δηλαδή εκεί που συνδέεται το τηλεφωνικό κέντρο έχει 2 υποδοχές RJ-45 την 1 και την 2, και κάτω από αυτές γράφει BRI (Basic Rate Interface = Διασύνδεση Βασικού Ρυθμού) δηλαδή είναι μια έξοδος ISDN BRI (Integrated Services Digital Network = Ψηφιακό Δίκτυο Ενοποιημένων Υπηρεσιών) που σε αυτές τις 2 RJ-45 υπάρχει ένα παλιό ISDN τηλεφωνικό κέντρο μάρκας EURACOM.

    Παρακάτω βλέπετε φωτογραφίες του Router OxyGEN miniOffice OIA45402.N2UHM

    Εδώ φαίνεται το πίσω μέρος του Router:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Oxygen miniOffice router Rear.jpg 
Εμφανίσεις:  94 
Μέγεθος:  272,5 KB 
ID: 181753

    Εδώ φαίνεται το μπροστινό μέρος του Router:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Oxygen miniOffice router front.jpg 
Εμφανίσεις:  46 
Μέγεθος:  442,9 KB 
ID: 181754

    Εδώ φαίνονται τα καλώδια για ISDN BRI στις 2 υποδοχές RJ-45 την 1 και την 2
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Oxygen miniOffice router Rear BRI Ports.jpg 
Εμφανίσεις:  43 
Μέγεθος:  333,0 KB 
ID: 181755

    Εδώ φαίνεται το παλιό ISDN τηλεφωνικό κέντρο μάρκας EURACOM
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  EURACOM Pbx.jpg 
Εμφανίσεις:  62 
Μέγεθος:  251,2 KB 
ID: 181756


    Το πρόβλημά μου είναι το εξής:
    Πως θα συνδέσω το Raspberry PI 3 (Asterisk) με τον Router της Vodafon αφού ο Router έχει έξοδο ISDN και το Raspberry PI 3 δεν μπορεί να πάρει κάρτες ISDN BRI γιατί είναι όλες PCI, για παράδειγμα μια κάρτα ISDN BRI είναι αυτή Allo CB200P 2 ISDN BRI PCI

    Με μια ματιά που έριξα στο επίσημο site για το Raspberry γράφει τα εξής:

    How do I interface the RPi with an ISDN line from my telecoms provider?
    Same answer as above concerning analog lines. A device capable of converting ISDN to SIP is the AVM FRITZ!Box 7170. Newer models such as the 7390 should work as well.

    Τώρα θέλω να ρωτήσω αν αγοράσω το AVM FRITZ!Box 7390, θα μου κάνει την δουλειά μου έτσι όπως τα περιγράφω; Θα έχω το αποτέλεσμα που ζητώ; Είναι εύκολο το AVM FRITZ!Box 7390 να το προγραμματίσω;


    Από το τεχνικό τμήμα της Vodafone μου είπαν τα παρακάτω όταν τους πήρα τηλέφωνο:

    Το voice πρέπει να είναι σε διαφορετικό subnet από το data. (αν ο πελάτης έχει 192.168.1.254, θα πρέπει η subnet να είναι πχ 192.168.2.1)
    · Χρειαζόμαστε την ip του κέντρου.
    · Username & password θα δοθεί από εμάς.
    · Θα πρέπει να έχει 2 κάρτες δικτύου για να παίξει, μία για voice μια για data ή μια με VLAN.
    Κουμπώνει το καλώδιο δικτύου στην κάρτα voice που έχει πόρτα voice.
    · Codec: G.711 A-law
    · Fax support: Passthrough



    Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;

    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Telchinios : 29-03-17 στις 05:21.

  2. #2
    Το avatar του μέλους kronos911
    kronos911 Guest
    Για συνδέσεις το πι στο isdn δίκτυο θα χρειαστείς εάν fritzbox 7170.

    Παίρνεις την bri έξοδο από το vodafone router και το βάζεις στο fritz. Στο fritz φτιάχνεις ένα ή περισσότερα lan/wan telephone devices (ένα για το κεφαλικό νούμερο και τα αλλά για τυχόν msn που έχεις). Στο freepbx θα φτιάξεις τα αντίστοιχα sip trunks για κάθε telephone device του fritz.

    Από εκεί και πέρα είναι η γνωστή διαδικασία στην διαχείριση των κλήσεων.

  3. #3
    Εγγραφή
    07-03-2016
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    244
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    Router
    ΖΤΕ-Model: ZXHN H108N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kronos911 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για συνδέσεις το πι στο isdn δίκτυο θα χρειαστείς εάν fritzbox 7170.

    Παίρνεις την bri έξοδο από το vodafone router και το βάζεις στο fritz. Στο fritz φτιάχνεις ένα ή περισσότερα lan/wan telephone devices (ένα για το κεφαλικό νούμερο και τα αλλά για τυχόν msn που έχεις). Στο freepbx θα φτιάξεις τα αντίστοιχα sip trunks για κάθε telephone device του fritz.

    Από εκεί και πέρα είναι η γνωστή διαδικασία στην διαχείριση των κλήσεων.
    Γεια σου Αγαπητέ kronos911,

    Έκανα ένα γρήγορο ψάξιμο και το fritzbox 7170 δεν υπάρχει, μάλλον έχει καταργηθεί, όμως στο επίσημο site του Raspberry προτείνει εκτός του fritzbox 7170 και το fritzbox 7390 εσύ τι λες για αυτό; Αν δεν υπάρχει το fritzbox 7170 το fritzbox 7390 θα κάνει δουλειά;
    Συνημμένο Αρχείο 181777

    H BRI έξοδος του Router έχει 2 RJ-45 υποδοχές την 1 και την 2. Ποια από τις 2 θα επιλέξω για να την οδηγήσω στο fritzbox;
    Ναι έχω ένα κεφαλικό νούμερο και 2 MSN (Multiple Subscriber Numbers). Επειδή από την Vodafone και τα τρία νούμερα είναι σε ένα trunk, δηλαδή όλοι ξέρουν το κεφαλικό νούμερο και αυτό καλούν, όταν λοιπόν το κεφαλικό νούμερο το καλέσουν τρεις διαφορετικοί τηλεφωνικοί αριθμοί, θα απαντηθεί από τρία διαφορετικά εσωτερικά τηλέφωνα.

    Επειδή δεν έχω ποτέ ξανά ασχοληθεί με το fritzbox , είναι εύκολο να το προγραμματίσω;

    Με όλα αυτά που μου περιέγραψες θα χρειαστώ κάποια πληροφορία από την Vodafone, δηλαδή πρέπει να φτιάξω όντως διαφορετικό Subnet επειδή έχει σταθερή IP η οτιδήποτε άλλο;

    Η ταμπέλα κάτω από τον Router έχει αυτά τα στοιχεία:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  label.jpg 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  425,1 KB 
ID: 181778

    Αυτά προς το παρόν.......... περιμένω νέα σου......
    Σ' ευχαριστώ πολύ πολύ για την ενημέρωση που μου έκανες!!!!!

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Όλα τα Fritz (της σειράς 7xxx) με S0 θύρα θα κάνουν δουλειά. Οπότε το θέμα είναι αν θέλεις κάποιο καινούργιο μοντέλο ή μεταχειρισμένο 7170 (30-40€) από γερμανικό eBay.

  5. #5
    Το avatar του μέλους kronos911
    kronos911 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iraklion Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σου Αγαπητέ kronos911,

    Έκανα ένα γρήγορο ψάξιμο και το fritzbox 7170 δεν υπάρχει, μάλλον έχει καταργηθεί, όμως στο επίσημο site του Raspberry προτείνει εκτός του fritzbox 7170 και το fritzbox 7390 εσύ τι λες για αυτό; Αν δεν υπάρχει το fritzbox 7170 το fritzbox 7390 θα κάνει δουλειά;
    Συνημμένο Αρχείο 181777

    H BRI έξοδος του Router έχει 2 RJ-45 υποδοχές την 1 και την 2. Ποια από τις 2 θα επιλέξω για να την οδηγήσω στο fritzbox;
    Ναι έχω ένα κεφαλικό νούμερο και 2 MSN (Multiple Subscriber Numbers). Επειδή από την Vodafone και τα τρία νούμερα είναι σε ένα trunk, δηλαδή όλοι ξέρουν το κεφαλικό νούμερο και αυτό καλούν, όταν λοιπόν το κεφαλικό νούμερο το καλέσουν τρεις διαφορετικοί τηλεφωνικοί αριθμοί, θα απαντηθεί από τρία διαφορετικά εσωτερικά τηλέφωνα.

    Επειδή δεν έχω ποτέ ξανά ασχοληθεί με το fritzbox , είναι εύκολο να το προγραμματίσω;

    Με όλα αυτά που μου περιέγραψες θα χρειαστώ κάποια πληροφορία από την Vodafone, δηλαδή πρέπει να φτιάξω όντως διαφορετικό Subnet επειδή έχει σταθερή IP η οτιδήποτε άλλο;

    Η ταμπέλα κάτω από τον Router έχει αυτά τα στοιχεία:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  label.jpg 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  425,1 KB 
ID: 181778

    Αυτά προς το παρόν.......... περιμένω νέα σου......
    Σ' ευχαριστώ πολύ πολύ για την ενημέρωση που μου έκανες!!!!!


    EBay is your friend

    Θα επιλέξεις την bri έξοδο 1 για να συνδέσεις το fritzbox (στην είσοδο s0 φυσικά). Το fritzbox θα συνδεθεί στο δίκτυο σου μέσου της lan 1 θύρας του και θα είναι σαν μια κανονική «εσωτερική» δικτυακή συσκευή με εσωτερική στατική ip. Από την vodafone θα χρειαστείς μόνο να σου ρυθμίσουν το router (αν δεν το έχουν ήδη κάνει) στο να στέλνει ίλες τις κλήσεις στην bri 1 έξοδο.

  6. #6
    Εγγραφή
    07-03-2016
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    244
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    Router
    ΖΤΕ-Model: ZXHN H108N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλα τα Fritz (της σειράς 7xxx) με S0 θύρα θα κάνουν δουλειά. Οπότε το θέμα είναι αν θέλεις κάποιο καινούργιο μοντέλο ή μεταχειρισμένο 7170 (30-40€) από γερμανικό eBay.
    Αγαπητέ jkoukos Καλημέρα,

    Εννοείται πως θα ήθελα να κάνω την δουλειά μου με ένα μεταχειρισμένο Fritz Βοχ 7170 με το λιγότερο κόστος, από το γερμανικό ebay!!!

    Σ' ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση!!!!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kronos911 Εμφάνιση μηνυμάτων
    EBay is your friend

    Θα επιλέξεις την bri έξοδο 1 για να συνδέσεις το fritzbox (στην είσοδο s0 φυσικά). Το fritzbox θα συνδεθεί στο δίκτυο σου μέσου της lan 1 θύρας του και θα είναι σαν μια κανονική «εσωτερική» δικτυακή συσκευή με εσωτερική στατική ip. Από την vodafone θα χρειαστείς μόνο να σου ρυθμίσουν το router (αν δεν το έχουν ήδη κάνει) στο να στέλνει όλες τις κλήσεις στην bri 1 έξοδο.
    Αγαπητέ kronos911 καλημέρα,

    Επειδή δεν έχω ξανά ψωνίσει από το ebay, τι πρέπει να έχω για να κάνω παραγγελία από εκεί; Έχεις κάτι να μου πεις για να προσέξω μην την πατήσω σε κάτι;
    Αν ψωνίσω το fritzbox από το Γερμανικό ebay το λογισμικό του θα είναι στα γερμανικά ή θα είναι στα αγγλικά, για να μπορέσω να το ρυθμίσω;

    Σ' ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Telchinios : 29-03-17 στις 05:23.

  7. #7
    Το avatar του μέλους kronos911
    kronos911 Guest
    eBay: Οδηγός για αρχαρίους

    Τα γερμανικά fritz (με μαύρο χρώμα) έχουν το γερμανικό interface, μπορεί και μερικά κόκκινα επίσης. Υπάρχει τρόπος να τα γυρίσεις στα αγγλικά.

    Αν έχεις κάποιον γνωστό που ήδη αγοράζει από eBay τοε βαλε τον σαν μεσάζον να σου φέρει ένα 7170.

    Αν ισχύουν αυτό που βρήκα σχετικά με το minioffice, (δυνατότητα VoIP trunking σελίδα 110), τότε θα πρέπει να σου βρουν ρυθμίσεις για sip trunk ώστε να συνδέσεις το freepbx/asterisk με το oxygen.

    Αν δεν μπορούν τότε πας με fritz μέσου τις bri θύρας.

  8. #8
    Εγγραφή
    07-03-2016
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    244
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    Router
    ΖΤΕ-Model: ZXHN H108N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kronos911 Εμφάνιση μηνυμάτων
    eBay: Οδηγός για αρχαρίους

    Τα γερμανικά fritz (με μαύρο χρώμα) έχουν το γερμανικό interface, μπορεί και μερικά κόκκινα επίσης. Υπάρχει τρόπος να τα γυρίσεις στα αγγλικά.

    Αν έχεις κάποιον γνωστό που ήδη αγοράζει από eBay τοε βαλε τον σαν μεσάζον να σου φέρει ένα 7170.

    Αν ισχύουν αυτό που βρήκα σχετικά με το minioffice, (δυνατότητα VoIP trunking σελίδα 110), τότε θα πρέπει να σου βρουν ρυθμίσεις για sip trunk ώστε να συνδέσεις το freepbx/asterisk με το oxygen.

    Αν δεν μπορούν τότε πας με fritz μέσου τις bri θύρας.
    Γεια σου Αγαπητέ kronos911,

    Δυστυχώς δεν έχω κάποιον γνωστό να με εξυπηρετήσει για το fritzbox 7170. Αν το χρειαστώ θα το παραγγείλω εγώ αλλά πρώτα θα διαβάσω τον Οδηγό για αρχαρίους.

    Θα ρωτήσω την Vodafone για τις ρυθμίσεις (δυνατότητα VoIP trunking) με τον asterisk αλλά τους είχα ξανά ρωτήσει και μου είπαν πως δεν έχουν τέτοιες ρυθμίσεις να μου δώσουν:

    Το email που τους έστειλα είναι το παρακάτω:

    Θέλω να σας ρωτήσω να μου πείτε κάποιες απαραίτητες πληροφορίες σχετικά με τις ρυθμίσεις του τηλεφωνικού κέντρου Asterisk.
    Για να μπορέσω να το (Asterisk) συνδέσω όταν θα έρθει η ώρα, θα πρέπει να γνωρίζω τις παραμέτρους του Sip Trunk, δηλαδή:

    Δημιουργία νέου SIP trunk

    1. Trunk Name:
    2. Outbound CallerID:
    3. Maximum Channels:
    4. PEER Details: Αυτό είναι το πιο σημαντικό (Χωρίς αυτό το script δεν μπορεί να λειτουργήσει το τηλεφωνικό κέντρο Asterisk, το οποίο script είναι οι ρυθμίσεις του Sip Server σας για να ακολουθήσει το δικό μας τηλεφωνικό κέντρο Asterisk)
    5. Register String:


    Σ' ευχαριστώ πολύ και πάλι για όλα..... θα σε ενημερώσω για το τι έκανα, και για τις τυχόν καινούριες απορίες μου.

  9. #9
    Εγγραφή
    07-03-2016
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    244
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    Router
    ΖΤΕ-Model: ZXHN H108N
    Μια εικόνα για το Fritz Box 7170

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Fritz Box 7170.jpg 
Εμφανίσεις:  52 
Μέγεθος:  139,3 KB 
ID: 181897

  10. #10
    Εγγραφή
    07-03-2016
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    244
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    Router
    ΖΤΕ-Model: ZXHN H108N
    Γεια σου Αγαπητέ kronos911,

    Κατόπιν αρκετής μελέτης με το εγχειρίδιο του Router OxyGEN miniOffice και παράλληλα επικοινωνώντας με το τεχνικό τμήμα της Vodafone κατέληξα ότι υπάρχουν 2 λύσεις για να συνδεθεί το Raspberry με τον Router OxyGEN miniOffice:

    1ος τρόπος: Συνδέω πάνω στον Router (στην πόρτα του BRI 1) ένα FritzBox 7170 στην πόρτα S0 του FritzBox και μετά συνδέονται αυτόματα με το Raspberry μέσω Ethernet.

    2ος τρόπος: Συνδέω πάνω στις τρεις FXS πόρτες του Router τρία Grandsream HT 503 και μετά τα βάζω πάνω στο Ethernet, όπου και συνδέονται αυτόματα με το Raspberry.

    Θέλω να μου πεις ποιον τρόπο προτείνεις κατά την γνώμη σου; και πλεονεκτήματα αυτού.

    Εγώ πάντως προτιμώ τον δεύτερο τρόπο γιατί και τηλεφωνική εταιρεία να αλλάξεις συναντάς πιο συχνά τις γραμμές PSTN από τις ISDN.
    Ακόμα είναι και το άλλο που μου είχες πει πριν μερικές μέρες, το FritzBox σε κανονική τιμή κάνει 250 € ενώ το ένα HT 503 66 € και στην πρώτη περίπτωση αν το FritzBox πάθει ζημιά νεκρώνει όλο το σύστημα ενώ στην δεύτερη περίπτωση αν χαλάσει ένα HT 503 δεν νεκρώνει όλο το σύστημα οι άλλες δυο γραμμές λειτουργούν κανονικά.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Oxygen miniOffice router Rear.jpg 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  272,5 KB 
ID: 181979

    Ακόμα θέλω να σου πω πως δεν σου δίνουν στοιχεία για SIP Trunk:
    1. Trunk Name:
    2. Outbound CallerID:
    3. Maximum Channels:
    4. PEER Details:
    5. Register String:

    Τα μόνα στοιχεία που σου δίνουν είναι για να συνδέσεις IP Phones πάνω στον Router.

    Περιμένω νέα σου....

    Τα λέμε.....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Telchinios : 03-04-17 στις 18:52.

  11. #11
    Το avatar του μέλους kronos911
    kronos911 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iraklion Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σου Αγαπητέ kronos911,

    Κατόπιν αρκετής μελέτης με το εγχειρίδιο του Router OxyGEN miniOffice και παράλληλα επικοινωνώντας με το τεχνικό τμήμα της Vodafone κατέληξα ότι υπάρχουν 2 λύσεις για να συνδεθεί το Raspberry με τον Router OxyGEN miniOffice:

    1ος τρόπος: Συνδέω πάνω στον Router (στην πόρτα του BRI 1) ένα FritzBox 7170 στην πόρτα S0 του FritzBox και μετά συνδέονται αυτόματα με το Raspberry μέσω Ethernet.

    2ος τρόπος: Συνδέω πάνω στις τρεις FXS πόρτες του Router τρία Grandsream HT 503 και μετά τα βάζω πάνω στο Ethernet, όπου και συνδέονται αυτόματα με το Raspberry.

    Θέλω να μου πεις ποιον τρόπο προτείνεις κατά την γνώμη σου; και πλεονεκτήματα αυτού.

    Εγώ πάντως προτιμώ τον δεύτερο τρόπο γιατί και τηλεφωνική εταιρεία να αλλάξεις συναντάς πιο συχνά τις γραμμές PSTN από τις ISDN.
    Ακόμα είναι και το άλλο που μου είχες πει πριν μερικές μέρες, το FritzBox σε κανονική τιμή κάνει 250 € ενώ το ένα HT 503 66 € και στην πρώτη περίπτωση αν το FritzBox πάθει ζημιά νεκρώνει όλο το σύστημα ενώ στην δεύτερη περίπτωση αν χαλάσει ένα HT 503 δεν νεκρώνει όλο το σύστημα οι άλλες δυο γραμμές λειτουργούν κανονικά.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Oxygen miniOffice router Rear.jpg 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  272,5 KB 
ID: 181979

    Ακόμα θέλω να σου πω πως δεν σου δίνουν στοιχεία για SIP Trunk:
    1. Trunk Name:
    2. Outbound CallerID:
    3. Maximum Channels:
    4. PEER Details:
    5. Register String:

    Τα μόνα στοιχεία που σου δίνουν είναι για να συνδέσεις IP Phones πάνω στον Router.

    Περιμένω νέα σου....

    Τα λέμε.....

    Όπως είχα πει το grandstream gxw-4104 έχει το μικρό ελάττωμα ατό.

    Αφού οι τεχνικοί του παροχου σου δεν μπορούν να σου δώσουν ρυθμίσεις για voip trunk τότε η λύση των 503 είναι καλή επιλογή. Εκτός από τις fxo θύρες θα έχεις και αναλογικά εσωτερικά έτοιμα προς χρήση (με τις κατάλληλες ρυθμίσεις βέβαια).

    Το μόνο δύσκολο σημείο με τα 503 είναι να βρείτε το σωστό disconnect tone για να καταλαβαίνει το 503 πότε έχει κλείσει η γραμμή.

  12. #12
    Εγγραφή
    14-11-2010
    Μηνύματα
    654
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11256
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    13(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εφοσον οι κλησεις βγαινουν και απο τις BRI ports καλυτερα να παρεις τις γραμμες απο εκει. Οι BRI ειναι ψηφιακες θυρες και συνεργαζονται καλυτερα με voip.

    Επισης, εφοσον δινουν στοιχεια για IP Phones λογικα θα μπορεις να τα βαλεις απευθειας στο raspberry απλα θελει λιγο πειραματισμο με τις ρυθμισεις.

  13. #13
    Εγγραφή
    04-09-2005
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    106
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    H VODAFONE δίνει κανονικά ρυθμίσεις για sip trunking. Είναι πολύ πιο οικονομικό να παίξεις με sip trunking παρά με gateways. Ξανα προσπάθησε να μιλήσεις μαζί τους και ζήτα να σε συνδέσουν νομίζω με τον "Δεύτερο Βαθμό Υποστήριξης". Το χρησιμοποιώ ήδη.

    Αν δεν βγάλεις άκρη, θα σου στείλω πληροφορίες με pm.

    Παρεμπιπτώντως, αν βρεις τα παιδιά στο συγκεκριμένο τμήμα είναι εξαιρετικοί και πιστεύω θα σε βοηθήσουν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος esma : 03-04-17 στις 23:20.

  14. #14
    Εγγραφή
    07-03-2016
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    244
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    Router
    ΖΤΕ-Model: ZXHN H108N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kronos911 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως είχα πει το grandstream gxw-4104 έχει το μικρό ελάττωμα ατό.

    Αφού οι τεχνικοί του παρόχου σου δεν μπορούν να σου δώσουν ρυθμίσεις για voip trunk τότε η λύση των 503 είναι καλή επιλογή. Εκτός από τις fxo θύρες θα έχεις και αναλογικά εσωτερικά έτοιμα προς χρήση (με τις κατάλληλες ρυθμίσεις βέβαια).

    Το μόνο δύσκολο σημείο με τα 503 είναι να βρείτε το σωστό disconnect tone για να καταλαβαίνει το 503 πότε έχει κλείσει η γραμμή.
    Καλημέρα Αγαπητέ Kronos911,

    1) Τι εννοείς ότι: Εκτός από τις fxo θύρες θα έχεις και αναλογικά εσωτερικά έτοιμα προς χρήση (με τις κατάλληλες ρυθμίσεις βέβαια)μιλάς για τις FXS θύρες που έχουν πάνω τους τα HT 503;

    2) Εδώ που λες: Το μόνο δύσκολο σημείο με τα 503 είναι να βρείτε το σωστό disconnect tone για να καταλαβαίνει το 503 πότε έχει κλείσει η γραμμή

    με αυτές τις επιλογές δεν θα κάνω δουλειά;

    f1=425@-19,f2=425@-19,c=150/150;
    f1=425@-19,f2=425@-19,c=200/200;
    f1=425@-19,f2=425@-19,c=300/300;
    f1=425@-19,f2=425@-19,c=480/480;
    f1=425@-30,f2=425@-30,c=190/190;
    f1=425@-30,f2=425@-30,c=200/200;
    f1=425@-30,f2=425@-30,c=504/504;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stereo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εφοσον οι κλησεις βγαινουν και απο τις BRI ports καλυτερα να παρεις τις γραμμες απο εκει. Οι BRI ειναι ψηφιακες θυρες και συνεργαζονται καλυτερα με voip.

    Επισης, εφοσον δινουν στοιχεια για IP Phones λογικα θα μπορεις να τα βαλεις απευθειας στο raspberry απλα θελει λιγο πειραματισμο με τις ρυθμισεις.

    Αγαπητέ stereo καλημέρα
    ,

    Από τις BRI πόρτες για να συνδέσεις το Raspberry χρειάζεται το FritzBox 7390 το οποίο κοστίζει 250 € και αν για κάποιο λόγο αλλάξεις πάροχο τότε πάλι θα πρέπει να πάρεις σύνδεση ISDN BRI ενώ με τα HT 503 είναι πιο φθηνά και οι γραμμές πιο ανεξάρτητες (δεν είναι μια συσκευή αλλά τρεις).
    Το ότι οι BRI θύρες είναι ψηφιακές και συνεργάζονται καλύτερα με voip συμφωνώ απόλυτα!!!

    Μετά που λες ότι: εφόσον δίνουν στοιχεία για IP Phones λογικά θα μπορείς να τα βάλεις απευθείας στο raspberry άπλα θέλει λίγο πειραματισμό με τις ρυθμίσεις.
    Τα στοιχεία που σου δίνουν από την Vodafone για να συνδέσεις IP Phones, δεν φτάνουν για να δημιουργήσεις Sip Trunk, όταν λες ότι μπορώ να παίξω λίγο με τις ρυθμίσεις, μπορείς να μου γράψεις ονομαστικά ποιες ρυθμίσεις εννοείς;
    Αυτά σου τα λέω, επειδή όταν εγώ τους είπα ότι για να δημιουργήσω ένα Sip Trunk χρειάζομαι Trunk Name, Outbound callerID, Maximum Channels, PEER Details, Register String κλπ. Μου είπαν ότι δεν έχουν τέτοιες πληροφορίες να μου δώσουν και ότι αν θέλω να συνδέσω IP Phones θα μου δώσουν Username, Password, και κάποια IP αν κατάλαβα καλά.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από esma Εμφάνιση μηνυμάτων
    H VODAFONE δίνει κανονικά ρυθμίσεις για sip trunking. Είναι πολύ πιο οικονομικό να παίξεις με sip trunking παρά με gateways. Ξανα προσπάθησε να μιλήσεις μαζί τους και ζήτα να σε συνδέσουν νομίζω με τον "Δεύτερο Βαθμό Υποστήριξης". Το χρησιμοποιώ ήδη.

    Αν δεν βγάλεις άκρη, θα σου στείλω πληροφορίες με pm.

    Παρεμπιπτόντως, αν βρεις τα παιδιά στο συγκεκριμένο τμήμα είναι εξαιρετικοί και πιστεύω θα σε βοηθήσουν.
    Αγαπητέ esma καλημέρα,

    Όταν πήρα τηλέφωνο στην Vodafone ο τεχνικός που μίλησα μαζί του δεν ήξερε να μου δώσει πληροφορίες για PBX Asterisk και μετά από λίγες ώρες με πήρε τηλέφωνο ειδικός τεχνικός από την Vodafone για Asterisk.
    Μου είπαν ότι είναι τεχνικός από ανώτερο τμήμα με γνώσεις. Ο τεχνικός με ενημέρωσε πως θα πρέπει να έχω μια κάρτα Voice να την βάλω στην BRI πόρτα και να κάνω την δουλειά μου (Δηλαδή το FritzBox).
    Όταν του είπα ότι θέλω να δημιουργήσω ένα Sip Trunk χρειάζομαι Trunk Name, Outbound callerID, Maximum Channels, PEER Details, Register String κλπ. μου είπε ότι δεν έχει τέτοιες πληροφορίες να μου δώσει, όμως κατά τα άλλα η γραμμή που μας δίνει η Vodafone είναι Voip PSTN και του ξανά λέω αφού είναι Voip αν μου δώσεις Trunk Name, Outbound callerID, Maximum Channels, PEER Details, Register String κλπ συνδέω κατευθείαν το RasPbx και τελειώσαμε έτσι απλά, γρήγορα και οικονομικά, όμως αυτός να επιμένει, ότι δεν έχει τέτοιες πληροφορίες να μου δώσει @@@@@@!!!!

    Δεν έχω βγάλει μαζί τους άκρη, αν θέλεις να μου στείλεις πληροφορίες σε ΠΜ θα το ήθελα!!! Το ότι είναι ευγενικοί και συνεργάσιμοι συμφωνώ, το θέμα όμως είναι να μου δώσουν και τα στοιχεία που θέλω για να κάνω αυτό που χρειάζομαι.

    Ακόμα θέλω να σου αναφέρω πως σε μια άλλη περίπτωση ήθελα να στήσω τρεις γραμμές Voip από την εταιρεία MODULUS σε ένα RasPbx, όταν τους είχα πάρει τηλέφωνο για να με βοηθήσουν να τις συνδέσω στο RasPbx τα παιδιά από το τεχνικό τμήμα της εταιρείας μου έστειλαν σε PDF πληροφορίες για Sip Trunk, Outbound routes, και Inbound Routes σε μισή ώρα είχα στήσει τα πάντα και όλα λειτουργούσαν τέλεια και άψογα!!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Telchinios : 04-04-17 στις 08:11.

  15. #15
    Εγγραφή
    14-11-2010
    Μηνύματα
    654
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11256
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    13(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iraklion Εμφάνιση μηνυμάτων


    Αγαπητέ stereo καλημέρα,

    Από τις BRI πόρτες για να συνδέσεις το Raspberry χρειάζεται το FritzBox 7390 το οποίο κοστίζει 250 € και αν για κάποιο λόγο αλλάξεις πάροχο τότε πάλι θα πρέπει να πάρεις σύνδεση ISDN BRI ενώ με τα HT 503 είναι πιο φθηνά και οι γραμμές πιο ανεξάρτητες (δεν είναι μια συσκευή αλλά τρεις).
    Το ότι οι BRI θύρες είναι ψηφιακές και συνεργάζονται καλύτερα με voip συμφωνώ απόλυτα!!!

    Μετά που λες ότι: εφόσον δίνουν στοιχεία για IP Phones λογικά θα μπορείς να τα βάλεις απευθείας στο raspberry άπλα θέλει λίγο πειραματισμό με τις ρυθμίσεις.
    Τα στοιχεία που σου δίνουν από την Vodafone για να συνδέσεις IP Phones, δεν φτάνουν για να δημιουργήσεις Sip Trunk, όταν λες ότι μπορώ να παίξω λίγο με τις ρυθμίσεις, μπορείς να μου γράψεις ονομαστικά ποιες ρυθμίσεις εννοείς;
    Αυτά σου τα λέω, επειδή όταν εγώ τους είπα ότι για να δημιουργήσω ένα Sip Trunk χρειάζομαι Trunk Name, Outbound callerID, Maximum Channels, PEER Details, Register String κλπ. Μου είπαν ότι δεν έχουν τέτοιες πληροφορίες να μου δώσουν και ότι αν θέλω να συνδέσω IP Phones θα μου δώσουν Username, Password, και κάποια IP αν κατάλαβα καλά.
    Πρωτον μπορεις να χρησιμοποιησεις Fritz 7170 ή 7270. Ολα τα Fritz που δεχονται τηλεφωνια (ISDN-PSTN) μπορουν να δεχτουν και BRI (2 καναλια φωνης) αλλα και αναλογικη τηλεφωνια (1 καναλι φωνης). Ειναι πολυ φθηνα στη Γερμανια αλλα θελουν λιγο παιδεμα για να τους περασεις αγγλικο firmware ή να ξερεις Γερμανικα. Ενδεικτικα, εγω εχω αγορασει 7170 με 10+7 ευρω μεταφορικα (χωρις παρελκομενα) και 7270 με 35+8 ευρω μεταφορικα (με ολα τα παρελκομενα).

    Παρ ολα αυτα η καλυτερη και οικονομικοτερη λυση ειναι το SIP Trunk. Το μονο που δεν θα ξερεις θα ειναι τα peer details οπου μπορεις να δοκιμασεις ρυθμισεις αλλων παροχων με καταλληλες προσαρμογες και το register string οπου θα κανεις το ιδιο. Αν ρωτησεις εδω ισως το εχει κανει καποιος αλλος με Vodafone. Εγω και καποιοι αλλοι το εχουμε κανει με COSMOTE voip και λειτουργει αψογα.

    Επισης υπαρχει και η ενδιαμεση λυση, οπου αν δεν καταφερεις με το SIP Trunk, θα παρεις τα στοιχεια της Voda και θα τα περασεις στο Fritz σαν να ειναι αυτο το VOIP Phone (δεν χρειαζονται peer details κλπ). Επειτα το Fritz θα στελνει ολες τις κλησεις στο Raspbx. Σε αυτην την περιπτωση θα χρειαστεις μονο 1 Fritz για ολες τις γραμμες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stereo : 04-04-17 στις 19:06.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Γενικά θέματα που αφορούν το Raspberry PI 3 με FreePbx 13 και Asterisk 13
    Από Telchinios στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 64
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-18, 15:35
  2. Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-02-17, 21:12
  3. FreePBX σε Raspberry 2
    Από yiannis123 στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-02-17, 16:31
  4. Conferences σε Raspberry PI 3 με FreeBPX
    Από Telchinios στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-16, 18:21
  5. Asterisk/Raspbx σε Raspberry Pi 2
    Από ZaNaToS στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-16, 15:14

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας