Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-29 από 29
  1. #16
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.442
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Wonderland Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικές λειτουργίες των password managers είναι το autofill στους browsers, η αυτόματη δημιουργία δύσκολων κωδικών, αποθήκευση επιπλέον σχετικών πληροφοριών, logins κλπ. Τα Word και Excel δεν έχουν καμία σχέση με όλα αυτά. Μόνο σαν απλή αποθήκευση κωδικών μπορώ να τα φανταστώ, εκτός αν έχετε κάποιον άλλο ιδιαίτερο τρόπο χρήσης.


    Ναι οκ ..αλλά τίποτα δεν χρειάζομαι από αυτά ! Κωδικούς με strongest βαθμό μπορώ σε 1 λεπτό να παράγω και για autofill το κάνω και μόνος μου !

    - - - Updated - - -

    Επίσης κανένα από αυτά τα προγράμματα δεν τα εμπιστεύομαι από μένα ασφάλειας όχι γιατί βρήκαν ότι βρήκαν στο LastPass...

  2. #17
    Εγγραφή
    01-10-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    739
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ! Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... και για autofill το κάνω και μόνος μου !
    Autofill που το κάνεις μόνος σου, δεν είναι autofill.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης κανένα από αυτά τα προγράμματα δεν τα εμπιστεύομαι από μένα ασφάλειας όχι γιατί βρήκαν ότι βρήκαν στο LastPass...
    Άρα εμπιστεύεσαι τα Word/Excel; Αμφιβάλλω ότι είναι πιο ασφαλή από τους περισσότερους password managers...

  3. #18
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.184
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Η κατάσταση με το LP έχει ξεφύγει εδώ και καιρό.
    Απορώ πώς το χρησιμοποιούν κάποιοι ακόμα.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  4. #19
    Εγγραφή
    01-02-2006
    Μηνύματα
    1.421
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΔΑΦΝΗΣ
    Router
    Alcatel 780
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Wonderland Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα εμπιστεύεσαι τα Word/Excel; Αμφιβάλλω ότι είναι πιο ασφαλή από τους περισσότερους password managers...
    Φτιάχνοντας ένα αρχείο EXCEL και κάνοντάς το rar password protected δεν είμαστε κομπλε; θελω να πω ότι τότε η ασφάλεια δεν παρέχεται από το EXCEL. Επιπλέον αν θέλει κάποιος βάζει και στο ίδιο το αρχείο EXCEL password και έχει διπλή προστασία.
    Ενα τέτοιο αρχείο αν το βάλεις και στο σύννεφο δλδ έχεις να φοβάσαι; και που είναι εκεί, ακόμα και αν χακαρει το σύννεφό σου κάποιος, πρώτα πρέπει να καταλάβει ότι αυτό είναι το αρχείο των κωδικών (που θα το έχεις ονομάσει κάτι σε CarExpenses.rar) και μετά να εφαρμόσει BruteForce για να βρει 2 κωδικούς. Δλδ μιλάμε για πόσο χρόνο ...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dchatz : 30-03-17 στις 08:57.
    Portable CD player

  5. #20
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.281
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Καλά τα λες. Υπολόγισε όμως και το χρόνο μέχρι να ανοίξω και να χρησιμοποιήσω το αρχείο μου ή να ενημερώσω και να το ξανακρυπτογραφήσω/συμπιέσω/ανεβάσω εγώ που το έχω φτιάξει. Been there, done that, να μου λείπει...

    Και σίγουρα αλλιώς σκέφτεται κάποιος που έχει 10-20 κωδικούς και αλλιώς κάποιος που έχει 500-1000. Ξέρω και ανθρώπους που έχουν περισσότερους (π.χ. ο λογιστής μου), η χρήση τέτοιων προγραμμάτων είναι αναγκαίο κακό.

    Η όλη συζήτηση έχει ξαναγίνει βέβαια, και για το αν πρέπει να βάζουμε κωδικούς τραπεζών σε αυτά και για το πόσο ασφαλή είναι γενικά και για το πού να φυλάμε τους κωδικούς και πώς. Προσωπικά, είμαι βέβαιος ότι είναι πιο ασφαλές να έχω περίπλοκους κωδικούς μεγάλου μήκους αποθηκευμένους σε μια από αυτές τις υπηρεσίες παρά ευκολομνημόνευτους σε ένα φύλλο χαρτί/στο μυαλό/σε αρχείο.
    hnesne

  6. #21
    Εγγραφή
    07-01-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    1.075
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16214/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
    Router
    Fritz!Box 7330
    SNR / Attn
    9(dB) / 3(dB)
    Παιδιά δεν είναι δυνατόν να λέμε ότι ανταγωνιστής του password manager είναι το word, excel encrypted rar με txt. Οι password managers ενσωματώνονται στο εκάστοτε λειτουργικό δεν κάνεις 200 κινήσεις... Επίσης δεν διάβασα ποια είναι η ευπάθεια του lastpass αλλά πχ ανταγωνιστικές λύσεις όπως το 1password ή το keepass ή το cloudmanager αποθηκεύουν την database είτε μόνο τοπικά είτε στο dropbox,google drive κλπ. Άρα ο hacker πρέπει να αποκτήσει είτε πρόσβαση στο μηχάνημα του χρήστη είτε στο dropbox account του και να βρει flow στον εκάστοτε manager. Δεν λέω ότι δεν γίνεται αλλά δεν είναι και ότι πιο εύκολο... Όσο είναι ασφαλές το μέσο που τα αποθηκεύουμε νομίζω δεν πρέπει να πολυανησυχούμε. Ακόμα μεγαλύτερη ασφάλεια θα είχε η πιο εύκολη πχ κρυπτογράφηση με treucrypt ή/και encfs κλπ του database στο dropbox ως έξτρα δικλείδα ασφαλείας που επιτρέπει όμως και την εύκολη χρήση με κάτι του στυλ automount σε windows android κλπ. Τώρα ανάλογα το άτομο και το τι φοβάται ενδεχομένως

  7. #22
    Εγγραφή
    25-10-2011
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Εγώ θα σας πρότεινα keypass που αποθηκεύει την βάση του τοπικά στο δίσκο (κι αν θέλει κάποιος μπορεί να την έχει Synced μέσω cloud) και με τη χρήση extension στον Chrome (chromeIpass) για το autofill.

    Είχα κι εγώ lastpass αλλά μετά τα τελευταία αναθεώρησα.

    Καλημέρα!

  8. #23
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.316
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    awallet cloud
    Κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  9. #24
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.732
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiatrou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρεπιμπτόντως και εγώ word αρχείο χρησιμοποιώ, μόνο τοπικά αποθηκευμένο και password protected.
    Πέρα των ευκολιών που λείπουν (κάτι που είναι σχετικά υποκειμενικό, εφόσον δεν σε πειράζει), η ασφάλεια της κρυπτογράφησης ενός word/excel είναι σημαντικά χαμηλότερη σε σχέση με αυτήν ενός σωστού password manager, και εξαρτάται και από την έκδοση του office.

  10. #25
    Εγγραφή
    07-01-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    1.075
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16214/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
    Router
    Fritz!Box 7330
    SNR / Attn
    9(dB) / 3(dB)
    Παρεπιπτόντως για όλους εμάς που χρησιμοποιούμε άλλον password manager δεν σημαίνει ότι δεν έχουν κάποιο πρόβλημα κλπ. Απλά δεν έχουν ψάξει να βρουν etc etc. Δεν μας λέει κανείς ότι είναι ασφαλή

  11. #26
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    keepass και τελος ολα τα προβληματα

  12. #27
    Εγγραφή
    01-12-2003
    Περιοχή
    Κως
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.344
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    26,5(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πέρα των ευκολιών που λείπουν (κάτι που είναι σχετικά υποκειμενικό, εφόσον δεν σε πειράζει), η ασφάλεια της κρυπτογράφησης ενός word/excel είναι σημαντικά χαμηλότερη σε σχέση με αυτήν ενός σωστού password manager, και εξαρτάται και από την έκδοση του office.
    +1
    Σιγουρα δεν είναι εύχρηστο, αλλά κατά μέσο όρο χρειάζεται να το ανοίξω μία φορά τη μέρα, οπότε δεν μου είναι πάρα πολύ δύσκολο. Τα περισσότερα password που δεν έχουν καμία ιδιαίτερη σημασία, είναι αποθηκευμένα στον browser, στον υπολογιστή του σπιτιού που έχω προσβαση μόνο εγώ. Τα σημαντικά που έχουν σχέση με χρήματα ή άλλα σημαντικά, είναι σε αρχείο word 2007 με πολύ μεγάλο password, πάλι μόνο τοπικά, και backup σε δίσκο, σε αρχείο με άσχετο όνομα, ο οποίος βρίσκεται επίσης στο σπίτι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tiatrou : 30-03-17 στις 23:44.

  13. #28
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dchatz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φτιάχνοντας ένα αρχείο EXCEL και κάνοντάς το rar password protected δεν είμαστε κομπλε; θελω να πω ότι τότε η ασφάλεια δεν παρέχεται από το EXCEL. Επιπλέον αν θέλει κάποιος βάζει και στο ίδιο το αρχείο EXCEL password και έχει διπλή προστασία.
    Ενα τέτοιο αρχείο αν το βάλεις και στο σύννεφο δλδ έχεις να φοβάσαι; και που είναι εκεί, ακόμα και αν χακαρει το σύννεφό σου κάποιος, πρώτα πρέπει να καταλάβει ότι αυτό είναι το αρχείο των κωδικών (που θα το έχεις ονομάσει κάτι σε CarExpenses.rar) και μετά να εφαρμόσει BruteForce για να βρει 2 κωδικούς. Δλδ μιλάμε για πόσο χρόνο ...
    Οχι αυτό είναι πολύ κακή επιλογή γιατί κάθε φορά που ανοίγεις το excel πρέπει να κάνεις extract το password file και μετά να ο σβήσεις. Άρα είτε μένει στο recycle bin είτε ακόμα χειρότερα στο temp folder. Ακόμα και αν αδειάσεις το recycle bin είναι εύκολο να γίνει recover. Τα password managers είναι η καλύτερη επιλογή. Απλά να χρησιμοποιείς κάποιο που να μην έχει προβλήματα ασφάλειας. Προτείνω το Keepass 2.

  14. #29
    Το avatar του μέλους tzelen
    tzelen Guest
    Δεν βρίσκω κακή την χρήση αρχείου (word/excel), με σημαντικό κίνδυνο να "σκάσει" ο δίσκος και να πεις bye bye στους κωδικούς. Βέβαια, μπορείς να το ανεβάσεις σε κάποιο online storage, αλλά αν ο κάνεις, γιατί να μην χρησιμοποιήσεις ειδικό εργαλείο...

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-17, 20:30
  2. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-17, 20:03
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-16, 20:26
  4. Μηνύματα: 52
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-16, 21:29
  5. Μηνύματα: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-07-16, 23:19

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας