Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    31-03-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    512/512
    Καλημερα,


    Μηπως ξερετε παιδια τις ρυθμισεις APN για να μπορω να εχω VPN στο Android Κινητο.
    To χρειαζομαι για ενα εγκαταστησω SIP client για κλησεις VoIP.

    H κοπελα που μιλουσε και εδινε τις ρυθμισεις τα αγγλικα της ηταν σαν να ηταν I.T support Ινδιας δεν καταλαβα Χριστο

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Μάλλον κάτι έχεις μπερδέψει, το vpn δεν το δηλώνεις στο apn, μήπως να μας δώσεις παραπάνω πληροφορίες για το τι θέλεις να κάνεις;

  3. #3
    Εγγραφή
    31-03-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    512/512
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον κάτι έχεις μπερδέψει, το vpn δεν το δηλώνεις στο apn, μήπως να μας δώσεις παραπάνω πληροφορίες για το τι θέλεις να κάνεις;

    Καλημερα,,

    Το APN της Cosmote εινια internet αυτο βγαινει μεσω proxy οποτε εχει Ports κομμενα.

    Εαν θες να τρεχεις καποιον vpn client στο κινητο σου το APN εινια vpn-internet απλα εχει και καποιες αλλες ρυθμισεις αυτες θελω

    Καταλαβες ?

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από daras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα,,

    Το APN της Cosmote εινια internet αυτο βγαινει μεσω proxy οποτε εχει Ports κομμενα.

    Εαν θες να τρεχεις καποιον vpn client στο κινητο σου το APN εινια vpn-internet απλα εχει και καποιες αλλες ρυθμισεις αυτες θελω

    Καταλαβες ?

    και με το σκέτο apn internet δουλεύει με vpn ή με sip client

    Για να βάλεις το vpn-internet απλά πηγαίνεις στις ρυθμίσεις apn και αλλάζεις το internet με το vpn-internet δεν αλλάζεις κάτι άλλο.
    Για να δουλέψει πρέπει να είναι ενεργό σαν υπηρεσία απο την cosmote

  5. #5
    Εγγραφή
    31-03-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    512/512
    με το σκετο APN παντως VPN δεν περναει ενα απλο PPTP και μου το κοβει, παιζει ρολο το οτι εινια καρτοκινητο και οχι συμβολαιο ?

  6. #6
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημερα! εκανα την Πεμπτη που μας περασα συμβολαιο cosmote internet on the go 2,5GB+2,5GB το βραδυ (15.90 ευρω τον μηνα με 18μηνο συμβολαιο) με σκοπο να εχω μονιμο ιντερνετ (backup κυριως) για το εξοχικο που δεν εχω μονιμη γραμμη αλλα παιρνω απο awmn vpn απο το σπιτι μου, απλα δεν ειναι 100% αξιοπιστο.
    Εξηγησα στον Γερμανο που πηγα οτι εχω καμερες και θελω να περναω και VOIP και χρειαζομαι VPN (openvpn+pptp) και γιαυτο θελω και public ip.
    επισης επειδη δουλευα twin sim whats up ειδα οτι παιρνει πισω απο ΝΑΤ και ειχα στειλει και email στην cosmote και ειπαν να βαλω ιντερνετ on the go.
    Τελικα παλι πισω απο ΝΑΤ και φυσικα δεν μπορω να κανω καμια δουλεια με τις πορτες κλειστες να μην δουλευουν ουτε DDNS services.
    Πηρα τηλ το Σαββατο στο 13888 και μου ειπαν οτι πρεπει να ενεργοποιησουν το APN vpn-internet γιατι τωρα ειμαι σε internet profile.
    Την Κυριακη με πηρε μια κοπελα παλι γιατι ειχα στειλει και email ειπε τις επομενες εργασιμες μερες και τωρα αναμενω.

    Γενικα για να γινει αυτο πρεπει να εχουμε public ips και οχι 10αρες δλδ πισω απο ΝΑΤ, και στο profil θελει αντι internet να γραψουμε vpn-internet εκει που λεει APN.
    Εγω δουλευω με ενα usbstick 4G και με εξωτερικη κεραια πανελ 35dbi επανω σε mikrotik routerboard (951 εκει), οι δοκιμες τωρα γινονται σε 109 RB.

    Τονιζω οτι κανει και η καρτοκινητη internet on the go μου το ειπαν ολοι, αλλα οικονομικα ποιο πολυ συμφερουν τα πακετα συνδεσης....

    ολες οι αλλες καρτοκινητες που ειναι ομιλιας δεν κανουν, μονο οι παγιες συνδεσεις και εφοσον το ζητησεις.

    Ειδικα στο whats up και εχω ρωτησει αλλα εχω κανει και απειρες δοκιμες και δινουν μονο πισω απο ΝΑΤ ips και οχι public.
    Αρα αυτοματως δεν μπορεις να ανοιξεις πορτες και να παιξεις με DDNS services κτλ κτλ.

    Τελικα με ενεργοποιησαν! επιτελους!!!!
    περισσοτερα εδω https://www.adslgr.com/forum/threads...erboard/page11 ποστ #153
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 20-06-17 στις 22:01.

  7. #7
    Εγγραφή
    06-05-2005
    Μηνύματα
    64
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Προσπαθώ να στήσω ενα pptp tunnelinc vpn αναμεσα στον υπολογιστή μου και στο κινητό μου, ενώ με δεδομένα υπάρχει μεταξύ τους επικοινωνία συμβααίνει κάτι πολύ περίεργο δεν μπορώ να συνδεθώ από κανένα wifi, κάτι με κόβει και δεν ξέρω τι και γιατί .. Κατα τύχη έπεσα επάνω στις ρυθμίσεις apn , τις βρήκα απο την καρτέλα στο κινητό μου ονόματα σημείων πρόσβασης / κινητή τηλεφωνία και άλλαξα το πεδίο απο internet σε vpn-internet όμως μου ρίχνει το ίντερνετ , επίσης το APN φαινετε ενεργοποιημένο μέσα απο την καρτέλα

  8. #8
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσπαθώ να στήσω ενα pptp tunnelinc vpn αναμεσα στον υπολογιστή μου και στο κινητό μου, ενώ με δεδομένα υπάρχει μεταξύ τους επικοινωνία συμβααίνει κάτι πολύ περίεργο δεν μπορώ να συνδεθώ από κανένα wifi, κάτι με κόβει και δεν ξέρω τι και γιατί .. Κατα τύχη έπεσα επάνω στις ρυθμίσεις apn , τις βρήκα απο την καρτέλα στο κινητό μου ονόματα σημείων πρόσβασης / κινητή τηλεφωνία και άλλαξα το πεδίο απο internet σε vpn-internet όμως μου ρίχνει το ίντερνετ , επίσης το APN φαινετε ενεργοποιημένο μέσα απο την καρτέλα
    Καλησπέρα, επειδη τα εχω περασει και εγω, στο APΝ της COSMOTE γραφουμε την λεξη internet ΣΚΕΤΗ, ολα τα καρτοκινητα και γενικα ακομα και οι παγιες συνδεσεις στην COSMOTE τουλαχιστον επειδη ειχα και το εχω κανει κιολας δινουν ip πισω απο ΝΑΤ, δεν δινουν public, οτιδηποτε θελει λοιπον DDNS δεν μπορει να δουλεψει.
    Για να γινει αυτο πρεπει να κανεις παγια συνδεση οπως μου εχουν πει πριν λιγα χρονια που το ειχα κανει και παλι απο by default για λογους ασφαλειας οπως μου ειπαν ειναι πισω απο ΝΑΤ, εδω ομως μπορεις να παρεις ενα τηλ να πεις να σου ενεργοποιησουν το vpn-internet. Τοτε αλλαζεις σε αυτο το APN και εχεις ΠΑΝΤΑ public ip και ΜΟΝΟ και παιζουν τα παντα.
    Επειδη ομως εισαι ξεβρακωτος θες πολυ καλοστημενο firewall γιατι στην πεφτουν αμεσως! το τι εγινε μετα δεν λεγετε!

    Το κινητο σου τι συνδεση εχει ? προσφατα σε αλλο θεμα καποιος ρωτησε και του ειπαν τα ιδια που λεω και εγω για τα καρτοκινητα σε cote τουλαχιστον.
    Σε περιπτωση που εχεις παγια συνδεση με δεδομενα παρε τηλ και ζητα τους να σου ενεργοποιησουν το vpn-internet.

    Στο απο πανω ποστ απο το δικο σου τα εχω ξαναγραψει!!! το ειδα τωρα αφου ποσταρα!

  9. #9
    Εγγραφή
    06-05-2005
    Μηνύματα
    64
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Δεν νομίζω να είναι αυτό το πρόβλημα καθώς εχω την ιδια ip στο ρουτερ και εξωτερική, βασικά ειναι η ip που μου δίνει η noip.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος puntix : 06-02-20 στις 22:52.

  10. #10
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζω να είναι αυτό το πρόβλημα καθώς εχω την ιδια ip στο ρουτερ και εξωτερική, βασικά ειναι η ip που μου δίνει η noip.
    Τελικα τι συνδεση εχεις? παγια συνδεση είναι? δεν μας εχεις πει ακομα...
    Για να βαλεις vpn-internet στο APN πρεπει να ζητησεις να στο ενεργοποιησουν και αυτο γινεται ΜΟΝΟ εφοσον εχεις παγια συνδεση.
    Εσυ τωρα δεν το εχεις ενεργο και γιαυτο όταν το βαλεις σου ριχνει την συνδεση.
    Τα DDNS δεν παιζουν με το σκετο ΑPN "internet" είναι για πισω από ΝΑΤ συνδεση.
    Περισσοτερα στο ποστ μου #6 και στο άλλο θεμα που δινω το link εκει.

  11. #11
    Εγγραφή
    06-05-2005
    Μηνύματα
    64
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τελικα δεν είναι αυτό το θέμα γιατι και πίσω και μπρος από το ΝΑΤ εχω την ίδια ip που μου έχει δώσει ο ddns και έχει πάρει ο ρουτερ . Επίσης το προβλημα εγκειτε στον Σέρβερ του vpn τελικά και οχι στο κινητο

Παρόμοια Θέματα

  1. Χρήση Speedport 2i για VoIP Cosmote/ΟΤΕ με Mikrotik
    Από deniSun στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 390
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-23, 14:21
  2. Μηνύματα: 188
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-17, 17:33
  3. Διάφορες ερωτήσεις για σύνδεση cosmote
    Από johnmegarythmos στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-17, 00:36
  4. Ρυθμίσεις Mifi R206 για χρησιμοποίηση Cosmote κάρτας sim
    Από b_a_b_i_n_o_s στο φόρουμ Κινητή Ευρυζωνικότητα
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-16, 16:54
  5. [Other] Modem/Router για VPN,DDNS
    Από tsioy στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-16, 16:00

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας