Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    23-09-2003
    Μηνύματα
    490
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Νεος συνδρομητής Vodafone Voip, με το παραπάνω ρουτερ. Συγχρόνισα σχεδόν στα 16 (πριν ερθει ο εξοπλισμός ειχα βάλει ενα ρουτερ ΖΤΕ και συγχρόνιζα 13, οπότε ειμαι μπορώ να πω οκ), μετά απο λίγες ώρες με το νέο ρουτερ το ιντερνετ έπεσε! τελείως στα pc ενω το κινητό ειχε κανονικά wifi ιντερνετ. Κάποια στιγμή πρέπει να κόλησαν όλα και το πρωί είχα μόνο τηλέφωνο. Εκανα restart το ρουτερ, reset, κάποια στιγμή ανοιξε με ελέυθερο το wifi και με τα πολλά επανήλθε, συγχρονίζοντας λίγο παραπανω!
    Επειδή θέλω να ρυθμίσω πόρτες κλπ στο ρουτερ και μετά δε θα ειμαι για πολλά reset και θελω να βαλω και static ip στα pc να ριξω και ενα αλλο voip adaptor πανω και ίσως και κεντρο, πιστεύετε οτι εχει θέμα το ρουτεράκι? Ο τεχνικός μου ειπε οτι δεν ειναι και το καλύτερο που δίνει η εταιρια, αλλα τα ακριβά μοντέλα τα δινουν σε εταιρικούς.
    Επίσης υπάρχει περίπτωση να δώσουν τις ρυθμίσεις voip και να το αλλάξω με κάποιο καλύτερο ή πρέπει να πάρω κάποιο άλλο δικό τους.
    Τέλος, για να εχω τηλ., φαξ, συναγερμό, εχουμε γεφυρωσει την εξοδο 2 του ρουτερ με φίλτρο και πηγαίνει το σήμα με επιστροφή στις μπρίζες, εκει εχουμε βάλει σε καθε μπρίζα ενα φιλτράκι. Το φίλτρο ειναι απαραίτητο? και ειναι "κοινό" φίλτρο vdsl? Ολα κινέζικα φυσικα!

  2. #2
    Εγγραφή
    23-09-2003
    Μηνύματα
    490
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Τελικά ρυθμίσεις δίνουν μόνο για voip server. Οπότε ακυρο αυτό. Τώρα μετά απο ενα restart συγχρόνισα στα 19! για μερικές μέρες, όμως χρειάστηκε να βγάλω το καλωδιο απο τη μπρίζα και η ταχύτητα επανήλθε λίγο κάτω απο τα 16. Ειναι φυσιολογικό αυτό? Μήπως με κλειδωσανε χαμηλότερα.
    Επίσης παρουσιάζει πρόβλημα το Wifi. Σα να μπουκώνει και να μή δίνει data, αλλάζω κανάλι και επανέρχεται, μέχρι να ξανακολλήσει, μπορει και σε 2-3 μέρες. Τί φταίει? Μήπως πρέπει να αλλάξω κάτι στις ρυθμίσεις του wifi, όπως QoS κλπ που εχει?

  3. #3
    Εγγραφή
    23-09-2003
    Μηνύματα
    490
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Κανένας με αυτό το router??

    Καμία λύση για το Wifi υπάρχει? Αναγκάστηκα να βάλω άλλο για wifi μόνο. Με range extender πάλι δε παίζει αν συνδέσω πάνω του συσκευές. Μόνο αν συνδέσω το pc στο range extender με καλωδιο παίζει.
    Μήπως δε σηκώνει πολλές Wifi? Πρέπει να έχω μαζί με τα κινητά (που παίζουν μια χαρα) 6 συσκευές. Σε android box πχ δε πιάνει και σε ενα PC με windows 10 καινούριο μάλιστα με ενσωματωμένο Wifi intel.

  4. #4
    Εγγραφή
    27-12-2015
    Μηνύματα
    773
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Smart
    το ρουτερ ατο το έδινα παλία στα πακέτα vbc 1 i 2
    τώρα δίνουν τ oxygen HPV05400 γενικώς όλα τα oxygen δεν είναι τόσο καλα αν θες κάλεσε στο support της vodafone και αναφερετο

  5. #5
    Εγγραφή
    23-09-2003
    Μηνύματα
    490
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Μου το αλλάξανε με το minioffice! Το πρόβλημα λύθηκε, επίσης έκανε παρεμβολές και ένα ασύρματο πληκτρολόγιο turboX.

  6. #6
    Εγγραφή
    27-12-2015
    Μηνύματα
    773
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Smart
    ένα μεγάλο με 2 εξωτερικες κεραίες;

  7. #7
    Εγγραφή
    23-09-2003
    Μηνύματα
    490
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Ναι αυτο..και εχει και ανεμιστήρακι. Εφτυχώς δε το έχω σε υπνοδωμάτιο. Υπερτιμημένο ρουτερ και κλειδωμένο.

  8. #8
    Εγγραφή
    27-12-2015
    Μηνύματα
    773
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Smart
    το είχα και εγω στη δουλεία μου μας έβαλαν και μπαταρία πολύ καλό αλλά χάλασε και μας έβαλαν το HPV05400

Παρόμοια Θέματα

  1. Oxygen Gateway και Αναγνώριση κλήσεως
    Από mpapoutsakis στο φόρουμ Broadband Software
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-10-16, 17:36
  2. [Gennet] Oxygen HDV24201 - Συνδεσμολογία με ή χωρίς splitter
    Από ipred στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-09-16, 11:04
  3. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-16, 17:09
  4. Ρύθμιση Virtual Machine - Απλές απορίες κατανόησης
    Από georgep800 στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-09-16, 02:13
  5. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-16, 00:56

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας