καλημέρα και καλή εβδομάδα. μια ερώτηση γιατί κάπου χάθηκα.
έχω ένα δίκτυο στο σπίτι μου όπου με ένα raspberry (debian jessie) site A το εχω ως openvpn server για να κάνω connect απ΄έξω στο σπίτι μου. Το δίκτυο μου είναι το 192.168.0.0/24 και του openvpn server 172.16.0.0/24
το ίδιο ακριβώς setup υπάρχει στο γραφείο του αδερφού μου site B. Το δίκτυο του είναι το 192.168.1.0/24 και του openvpn server 172.16.1.0/24. Έτσι έχουμε 2 openvpn servers. τώρα παρίσταται η ανάγκη να συνδεθεί το server του σπιτιού μου στον server του γραφείου. Τα δίκτυα έυτυχώς δεν χρειάζονται κάποια αλλαγή γιατί έχουμε όλοι διαφορετικά subnets.
Άρα θα πρέπει το μηχάνημα μου να είναι ταυτόχρονα server για δική του χρήση, αλλά και client για να κάνει connect άπου αλλού.
Η ιδέα είναι ο οποισδήποτε client του site A να βλέπει τα πάντα του site B, αλλά και το αντίστροφο.
Δεν γίνεται να αλλάξουν οι routers του παρόχου, μιας και έχουμε και οι δύο υπηρεσίες με εξοπλισμό του παρόχου και είναι κοστοβόρο να αλλαχθεί. οπότε θα παρακαλούσα να μείνουμε στην λύση των raspberrys όπως είναι τώρα.

Δοκίμασα να φτιάξω ένα νέο κλειδί στο site Β και να πάω στο μηχάνημα του site A και να το τρέξω, αλλά ενώ βρίσκει τον server μου δίνει error για το connection. Το ίδιο κλειδί αν το ρίξω πάνω σε ένα απλο μηχάνημα (που δεν είναι openvpn server) συνδέεται κανονικά.
Καμιά ιδέα κανείς?