Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    03-02-2005
    Μηνύματα
    245
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΝΩΣΣΟΥ
    Router
    LINKSYS WAG 200G
    Καλημερα/Καλησπερα σε ολους,

    Εχω εναν εγχρωμο laser πολυμηχανημα ( Samsung CLX -3185 FN) και ηθελα να σας κανω μερικες ερωτησεις για οποιον μπορει να με βοηθησει:



    1) Μεχρι τωρα για αγορα μελανιου αγοραζα απο ΠΛΑΙΣΙΟ το αναγεμισμενο τους. ΤΟ κοστος ηταν περιπου στα 25 . Το εψαξα λιγο στο skroutz και βρισκω αναγεμισμενο στα 12 €. Η διαφορα ειναι πολυ μεγαλη αλλα αυτο που με προβληματιζει ειναι αν ειναι αξιοπιστα αυτα τα μαγαζια.(πχ Utec, Toner-4-all) αν καποιος γνωριζει ή εχει αλλα μαγαζια που ειναι αξιοπιστα θα ηθελα να ξερω.

    Μενω στο Hρακλειο Κρητης και το μετρο συγκρισης μου ειναι τα 25€ απο το ΠΛΑΙΣΙΟ.



    2) Τωρα τελευταια μου βγαζει το εξης μηνυμα ο εκτυπωτης "replace image unit" απο μια γρηγορη ματια που εριξα στο google ειδα οτι αυτο ειναι κατι σαν "κοφτης" πoυ βγαζουν οι Samsung μετα απο καποιο αριθμο εκτυπωσεων προκειμενου να πουλησουν ανταλλακτικα. Καταλαβα σωστα; Αν ναι πως μπορει να παρακαμφθει αυτο;



    Eυχαριστω

  2. #2
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.739
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλημερα,

    Θα κοιταξεις για ποσες σελιδες ειναι και τα 2 ανταλλακτικα για να συγκρινεις τα ιδια.
    Απο εκει και περα... σε ενα HP απο την 1η αλλαγη βαζω "σχεδον" τα πιο φτηνα τονερ που βρισκω και δεν εχω κανενα προβλημα.

    Υ.Γ. Που και που τυχαινει να μου βγαζει "φοντο" καποιο χρωμα , αλλα με τη τιμη που τα παιρνω το αλλαζω και ειναι παλι σαν καινουριο.
    πχ 1 στα 8-10 δεν βγαζει καθαρη εκτυπωση. αλλα και παλι ειναι προς το τελος του. πχ 20 %- 30% υπολοιπο.

    Σιγουρα εχω κανει μεγαλη εξοικονομιση και αν παθει κατι πλεον ο εκτυπωτης HP M251nw με 32.000 περιπου σελιδες που εχει εκτυπωσει.... ΘΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ.

    Ειδα και στον XEROX που εβαζα μονο αυθεντικα.... δεν κερδισα τιποτα. Και μασησε χαρτι και εσπασε γραναζι αλλα ηταν εκτος εγγυησης και ηταν ασυμφορο προς επισκευη. απλα τον πεταξα.



    ΟΠΟΤΕ γνωμη μου.... προχωρα κανονικα με τα συμβατα η ανακατασκευασμενα απο αλλο μαγαζι.

  3. #3
    Εγγραφή
    29-03-2017
    Μηνύματα
    353
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99997/ 9999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ
    Router
    TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    1) Καλύτερα toner από τα γνήσια δεν υπάρχει, τα ανακατασκευασμένα toner διαφέρουν από μάρκα σε μάρκα, τα αρκετά οικονομικά μπορεί να σου δημιουργήσουν πρόβλημα, συνήθως φτύνουν τον γραφίτη κατά την εκτύπωση, και σίγουρα δεν διαρκούν τόσο όσο γα γνήσια.

    2) Το image unit, θεωρείτε και αυτό αναλύσιμο, (ανεξάρτητα αν βάζεις γνήσια ή μη). Οι κατασκευάστριες σου δίνουν μια περιορισμένη εγγύηση, είτε 6 μήνες είτε 1έτος κ.τ.λ, π.χ σε 60.000 εκτυπώσεις.

  4. #4
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    4.750
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14400/1022
    ISP
    Wind
    DSLAM
    On Telecoms - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus DSL-N10_C1
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 16,7(dB)
    Για μένα δεν τίθεται θέμα για γνήσιο τόνερ!
    Εχω δυο Lexmark πια στο γραφειο, και πριν ειχα ενα Samsung SCX-4521F.
    Κάποια στιγμή πέρυσι που είχα υπολογίσει, είχα γλυτώσει περίπου 3000€ απο τα τόνερ, κάνοντας refill.

Παρόμοια Θέματα

  1. Προβλημα με εκτυπωτη laser HP.
    Από vaggelis7172 στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-17, 20:44
  2. Πρόβλημα με Samsung SmartTV 49KU6400
    Από adiS στο φόρουμ DVB-T, Tηλεοράσεις, IPTV
    Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-17, 15:15
  3. Πρόβλημα με εκτυπώσεις σε πολύμηχάνημα HP.
    Από KonK στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-08-16, 08:42

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας