Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 31
  1. #1
    Εγγραφή
    06-12-2015
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    78
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    1400 / 26000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 29.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπερα κι απο εμενα!
    Εδω και εναμιση χρονο τρεχω στο καταστημα της Cosmote Κερκυρας για να φερουν επιτελους VDSL στην περιοχη μου οπου υπαρχουν 10αδες ξενοδοχεια, Παλατι Βασιλικης οικογενειας του Καταρ και πολλες τουριστικες εγκαταστασεις.
    Αφου λοιπον "Εγκριθηκε" και ηρθε η VDSL ειμαι δυστυχως ο Μοναδικος που δεν μπορω VDSL ....

    Εμαθα ομως απο τεχνικα της Cosmote (13888) οτι "Τεχνικα" μπορω να λαβω την υπηρεσια της VDSL αλα δεν θα εχω ολη την γραμμη γιατι εχω Line Attenuation(Up/Down) 13.8/22.5 dB ΑΛΛΑ! Υπαρχει ενα Τεραστιο ΑΛΛΑ!

    Η γραμμη μου κλειδωνει ως εξης...

    Actual Rate(Up/Down) 1023/18083 kbps
    Attainable Rate(Up/Down) 1207/18284 kbps
    Data Path(Up/Down) Fast/Fast

    Εχω φτασει ομως στα ορια μου... τι πρεπει να κανω για να παρω κι εγω VDSL?
    Δεν με νοιαζει το Download ας παρω το upload και ας μεινω στο 1,8 / 1,9 download...

    Καποια Βοηθεια;
    Καποιος τεχνικος - μηχανικος Cosmote που να μπορει να με βοηθησει σε αυτο το πραγμα να παρω κι εγω την VDSL?
    Ας πληρωσω για τον κοπο του αν υπαρχει καποιος που μπορει να το κανει!!

    Εχω κουραστει να ακουω τεχνικα μπορεις να εχεις αλλα εμπορικα οχι οταν ο γειτονας μου στα 250μετρα εχει vdsl......

    Καποια βοηθεια καποιος?

    Ευχαριστω!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος FirefoxAurora : 05-04-17 στις 18:51.

  2. #2
    Εγγραφή
    02-01-2012
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    φιλε μου εδω στα καναλια 300 μετρα απο την καμπινα εδω και 6 μηνες και δεν μπορουν να μου βαλουν γραμμη γιατι δεν τους δωσαν εντολη απ την αθηνα (λενε) να ενεργοποιησουν τις καρτες στο καφαο. οι τεχνικοι της κερκυρας ειναι για κλωτσιες με το συνδικαλισταρα προεδρο τους, δεν προκειται να δουμε υπηρεσιες της προκοπης ουτε το 2030

  3. #3
    Εγγραφή
    07-04-2003
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    629
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    TP LINK W8970
    SNR / Attn
    6/9(dB) / 0.4(dB)
    Καλησπερα σας.
    Υπαρχει μηπως καποιος εδω στο φορουμ που να δουλευει στον ΟΤΕ Κερκυρας η να γνωριζει τον προισταμενο κ. Αιβαζιδη , η καποιον του τεχνικου τμηματος? μπας και βγει μια ακρη, για το θεμα που υπαρχει σχετικα με την διαθεσιμοτητα του VDSL στο κεντρο των Γουβιων?

    Ειμαι ακριβως διπλα στο κεντρο και η ADSL συνδεση μου φανταστητε τερματιζει , και παρολα αυτα εμπορικα την VDSL την εχουν κλειστη.
    Τυχαια λοιπον πετυχα εναν τεχνικο του ΟΤΕ και τον ρωτησα για το συγκεκριμενο κεντρο του ΟΤΕ στα Γουβια και μου ειπε οτι κάρτες που έχει το συγκεκριμενο κεντρο είναι ιδη ADSL/VDSL και οτι έχει καινούργια DSLAM κλπ , και απλά μονο μια παραμετροποίηση στην κάρτα είναι να γινει ακομη (και αυτο μαλιστα εμπιστευτηκα και οτι δεν θα μου το πει κανεις επισημα αυτο) .... παρολα αυτα απο περσι που εγινε αυτη η συζητηση δεν εχει γινει τιποτα.
    Επισης οπτικες ινες εχουν ιδη σκαφτει και εχουν περασει σε ολη την περιοχη και μεχρι το κεντρο απο περσι για να δωσουν VDSL μησθομενη σε διαφορα ξενοδοχεια κλπ... Υποψιαζομαι οτι εδω απλα το συγκεκριμενο κεντρο το εχουν ξεχασει γιατι απο περσι εχουν περασει σε ολη την πολη νεες καμπινες και δουλευουν ολοι εκει...

    Προσπαθω καιρο τωρα να επικοινωνησω με τον προισταμενο του Τεχνικου τμηματος να μαθω κατι αλλα δεν σηκωνουν ποτε τα τηλεφωνα. Αν μπορει καποιος να βοηθησει που να ξερει κατι θα του ειμουν υποχρεoς....

    ΥΓ: στην τελικη λεφτα παραπανω θελουμε να τους δωσουμε δεν μπορω να καταλαβω αυτη την συμπεριφορα...

  4. #4
    Εγγραφή
    06-12-2015
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    78
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    1400 / 26000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 29.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ababapanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα σας.
    Υπαρχει μηπως καποιος εδω στο φορουμ που να δουλευει στον ΟΤΕ Κερκυρας η να γνωριζει τον προισταμενο κ. Αιβαζιδη , η καποιον του τεχνικου τμηματος? μπας και βγει μια ακρη, για το θεμα που υπαρχει σχετικα με την διαθεσιμοτητα του VDSL στο κεντρο των Γουβιων?

    Ειμαι ακριβως διπλα στο κεντρο και η ADSL συνδεση μου φανταστητε τερματιζει , και παρολα αυτα εμπορικα την VDSL την εχουν κλειστη.
    Τυχαια λοιπον πετυχα εναν τεχνικο του ΟΤΕ και τον ρωτησα για το συγκεκριμενο κεντρο του ΟΤΕ στα Γουβια και μου ειπε οτι κάρτες που έχει το συγκεκριμενο κεντρο είναι ιδη ADSL/VDSL και οτι έχει καινούργια DSLAM κλπ , και απλά μονο μια παραμετροποίηση στην κάρτα είναι να γινει ακομη (και αυτο μαλιστα εμπιστευτηκα και οτι δεν θα μου το πει κανεις επισημα αυτο) .... παρολα αυτα απο περσι που εγινε αυτη η συζητηση δεν εχει γινει τιποτα.
    Επισης οπτικες ινες εχουν ιδη σκαφτει και εχουν περασει σε ολη την περιοχη και μεχρι το κεντρο απο περσι για να δωσουν VDSL μησθομενη σε διαφορα ξενοδοχεια κλπ... Υποψιαζομαι οτι εδω απλα το συγκεκριμενο κεντρο το εχουν ξεχασει γιατι απο περσι εχουν περασει σε ολη την πολη νεες καμπινες και δουλευουν ολοι εκει...

    Προσπαθω καιρο τωρα να επικοινωνησω με τον προισταμενο του Τεχνικου τμηματος να μαθω κατι αλλα δεν σηκωνουν ποτε τα τηλεφωνα. Αν μπορει καποιος να βοηθησει που να ξερει κατι θα του ειμουν υποχρεoς....

    ΥΓ: στην τελικη λεφτα παραπανω θελουμε να τους δωσουμε δεν μπορω να καταλαβω αυτη την συμπεριφορα...

    Μπορεις να παρεις σε αυτο το τηλεφωνο : 2661096017 και θα μιλησεις μαζι τους (Ειναι το τεχνικο τμημα της Κερκυρας)
    Εγω απο εκει κανω τις δουλειες μου, θα δουν αν μπορεις να παρεις vdsl και γενικα οτι αλλο θες και αν μπορεις να παρεις τοτε καλουν οι Τεχνικοι το εμπορικο τμημα και σε καλουν αυτοι για να παρεις το πακετο που θες

  5. #5
    Εγγραφή
    07-04-2003
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    629
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    TP LINK W8970
    SNR / Attn
    6/9(dB) / 0.4(dB)
    Σε ευχαριστω. Θα δοκιμασω και σε αυτο που μου εδωσες και ελπιζω να απαντησει καποιος που να μπορει να βγει μια ακρη... Εσυ τι ωρα καλεσες και βρηκες ατομο να μιλησεις? εγω οποτε προσπαθησα να καλεσω δεν απαντουσε κανεις

    Mε την ευκαιρια τα σατιστικα της γραμμης μου ειναι αυτα....

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2017-09-14.jpg 
Εμφανίσεις:  37 
Μέγεθος:  73,6 KB 
ID: 186100
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ababapanos : 14-09-17 στις 15:57.

  6. #6
    Εγγραφή
    06-12-2015
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    78
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    1400 / 26000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 29.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ο χριστος και η παναγια! Κλειδωνεις τοσο λιγο με 4,8dB?!
    Πλακα κανεις τωρα............................
    Εδω ειναι τα δικα μου, με 23dB παω στα 19,500 - 20,400
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_1.jpg 
Εμφανίσεις:  121 
Μέγεθος:  12,3 KB 
ID: 186101

    Οσον αφορα το τηλεφωνο παρε αυριο το πρωι (Πρωινες ωρες εξυπηρετουν)

  7. #7
    Εγγραφή
    07-04-2003
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    629
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    TP LINK W8970
    SNR / Attn
    6/9(dB) / 0.4(dB)
    Το κεντρο του Οτε φαντασου ειναι απεναντι απο το σπιτι μου στα 30 μετρα. κανονικα θα επρεπε να τερματιζει η adsl... αλλα εδω οι ανθρωποι ειναι τραγικοι , δεν εχει αξιοθει ενας τεχνικος πανω απο εναν χρονο τωρα να κανει την παραμετροποιηση στο DSLAM του κεντρου για να ανοιξει την VDSL

  8. #8
    Εγγραφή
    06-12-2015
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    78
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    1400 / 26000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 29.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν δεν τρεξεις για τον εαυτο σου δεν θα τρεξει ποτε κανενας αλλος, οπως κανω κι εγω.

    Πριν ενα χρονο οταν εβαλα το 2ο σταθερο σπιτι μου ειπα του τεχνικου τι ταχυτητα πιανει στον κατανεμητη και μου ειπε 13mbps οταν στην ιδια γραμμη κλειδωνα στα 19 την ιδια ακριβως στιγμη.
    Οταν λοιπον του ειπα δεν γινεται αυτο που λες γιατι στο μοντεμ τωρα εχω 19αρα γραμμη δεν με πιστεψε μεχρι που ανεβηκε στο σπιτι μου και ειδε την γραμμη.

    Απο εκει μπορεις να καταλαβεις καποια πραγματα :P

    Τελος παντων, παρε τηλεφωνο αυριο στο σταθερο που σου εδωσα και θα σε βοηθησουν, το εκαναν για εμενα που εχω 22,5dB (Entry 2i - Σε αλλο μοντεμ παει 19,9dB)
    Γιατι να μην βοηθησουν και εσενα που εισαι μεσα στο Α.Κ :P

  9. #9
    Εγγραφή
    07-04-2003
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    629
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    TP LINK W8970
    SNR / Attn
    6/9(dB) / 0.4(dB)
    σημερα παντως τηλεφωνησα 4-5 φορες στο συγκεκριμενο τηλεφωνο και δεν απαντησε κανεις απο τις 8:30 το πρωι μεχρι και τωρα... θα ξανα δοκιμασω απο Δευτερα τωρα

  10. #10
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.741
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Αφού είναι απέναντι ο ΟΤΕ, δεν πας μια βόλτα εκεί Δευτέρα πρωί , να μιλήσεις κατ' ιδίαν με κάποιον υπεύθυνο?

  11. #11
    Εγγραφή
    07-04-2003
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    629
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    TP LINK W8970
    SNR / Attn
    6/9(dB) / 0.4(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pankostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού είναι απέναντι ο ΟΤΕ, δεν πας μια βόλτα εκεί Δευτέρα πρωί , να μιλήσεις κατ' ιδίαν με κάποιον υπεύθυνο?
    Δεν ειναι τα κεντρικα του Οτε εδω . ειναι κατι σαν αποθηκες του ΟΤΕ και εχουν και το κεντρο της περιοχης εδω αλλα δεν ειναι καποιος υπευθυνος σε αυτον τον χωρο , μονο καποιοι τεχνικοι πηγαινοερχονται που και που....

  12. #12
    Εγγραφή
    07-04-2003
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    629
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    TP LINK W8970
    SNR / Attn
    6/9(dB) / 0.4(dB)
    Μια ερώτηση για όποιον μπορεί να ξέρει. Για το κέντρο του ΟΤΕ στα Γουβιά που ειμαι,είχα ζητήσει οπως είχα ξανά γράψει πριν καιρό να βάλουν VDSL στο κέντρο επειδή δεν υπήρχε . μίλησα παλι πριν 5-6 μέρες με το τεχνικό τμήμα και μου είπαν ότι εγκαταστάθηκε η VDSL στο κέντρο και θα με καλέσει ο τεχνικός στο τηλέφωνο μου για να προχωρήσει η αίτηση. Παρόλα αυτά στο σάιτ του ΟΤΕ στην διαθεσιμότητα της VDSL oταν βάλω τον αριθμό μου, βγάζει ακόμα ότι δεν είναι διαθέσιμη για την περιοχή μου. Όταν τους είχα ρωτήσει μου είχαν πει ότι πρέπει να περάσουν καμία 10ρια μέρες για να ανοίξει και εμπορικά από το σάιτ του ΟΤΕ. Είναι έτσι και θέλει τόσο πολύ και να περιμένω η νά τους ξανά καλέσω μήπως έχει γίνει κανένα λάθος;

  13. #13
    Εγγραφή
    06-12-2015
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    78
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    1400 / 26000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 29.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ababapanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια ερώτηση για όποιον μπορεί να ξέρει. Για το κέντρο του ΟΤΕ στα Γουβιά που ειμαι,είχα ζητήσει οπως είχα ξανά γράψει πριν καιρό να βάλουν VDSL στο κέντρο επειδή δεν υπήρχε . μίλησα παλι πριν 5-6 μέρες με το τεχνικό τμήμα και μου είπαν ότι εγκαταστάθηκε η VDSL στο κέντρο και θα με καλέσει ο τεχνικός στο τηλέφωνο μου για να προχωρήσει η αίτηση. Παρόλα αυτά στο σάιτ του ΟΤΕ στην διαθεσιμότητα της VDSL oταν βάλω τον αριθμό μου, βγάζει ακόμα ότι δεν είναι διαθέσιμη για την περιοχή μου. Όταν τους είχα ρωτήσει μου είχαν πει ότι πρέπει να περάσουν καμία 10ρια μέρες για να ανοίξει και εμπορικά από το σάιτ του ΟΤΕ. Είναι έτσι και θέλει τόσο πολύ και να περιμένω η νά τους ξανά καλέσω μήπως έχει γίνει κανένα λάθος;
    Καλησπερα

    Καλεσε στο νουμερο που σου ειχα δωσει και θα σου πουν αυτοι αν αν μπορεις να βαλεις.

  14. #14
    Εγγραφή
    07-04-2003
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    629
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    TP LINK W8970
    SNR / Attn
    6/9(dB) / 0.4(dB)
    Mα εχω ιδη μιλησει με αυτους. και μαλιστα με τον ιδιο τον προισταμενο. Αυτος μου ειπε οτι το εβαλαν και συντομα θα με καλεσει τεχνικος, αλλα στην σελιδα τους φαινεται ακομα ως μη διαθεσιμο και αυτο ειναι που με παραξενευει....

  15. #15
    Εγγραφή
    06-12-2015
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    78
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    1400 / 26000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 29.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ababapanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mα εχω ιδη μιλησει με αυτους. και μαλιστα με τον ιδιο τον προισταμενο. Αυτος μου ειπε οτι το εβαλαν και συντομα θα με καλεσει τεχνικος, αλλα στην σελιδα τους φαινεται ακομα ως μη διαθεσιμο και αυτο ειναι που με παραξενευει....
    Τοτε παρτους ξανα και πες τους να ενημερωσουν τα κεντρικα για να περασουν στην ιστοσελιδα τους την διαθεσιμότητα. (Ετσι ακριβως οπως εγινε και με εμενα)

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. VDSL KV - Κέρκυρα
    Από sharky στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-09-21, 10:42
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-17, 14:44
  3. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-16, 12:15
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-16, 22:31
  5. Yahoo - Ύψος βλακείας δυσθεώρητο!
    Από Tony_Ts στο φόρουμ The fun section...
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-07-16, 10:54

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας