Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 24
  1. #1
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Καλησπέρα παιδιά,
    Μόλις πριν λίγο χτύπησε το τηλέφωνο μου για προσφορά από τη Wind, και η άμεση αντίδρασή μου επειδή δεν υπήρχε λόγος να το κουράζουμε, ήταν να ενημερώσω πως δεσμεύομαι με συμβόλαιο, οπότε οι όποιες συζητήσεις δεν έχουν λόγο ύπαρξης..
    - Συγνώμη αλλά δεσμεύομαι με συμβόλαιο
    - Δεν υπάρχει πρόβλημα, μπορείτε να μεταφερθείτε στο δίκτυο μας χωρίς να πληρώσετε το κόστος.
    - Αν μου το στείλετε υπογεγραμμένο ότι δεν υποχρεούμαι να πληρώσω το πρόστιμο, ή το πληρώσει η εταιρία σας, τότε μπορούμε να συζητήσουμε για προσφορά
    - Δε μπορούμε να κάνουμε κάτι τέτοιο από τη στιγμή που δεν υπάρχει νόμος που να υποχρεώνει τον πελάτη να πληρώσει την ποινή αποδέσμευσης. Τα συμβόλαια είναι μόνο απλά για να ορίζουν τη χρονική διάρκεια και την τιμή της υπηρεσίας
    - Συγνώμη αλλά όταν κάνεις καινούρια σύνδεση υπογράφεις συμβόλαιο, και συμφωνείς στους όρους του συμβολαίου. Στο συμβόλαιο μου υπάρχει παράγραφος που λέει αν φύγω θα πρέπει να πληρώσω 120 ευρώ στην Cosmote.
    - Άμα πάτε στην Cosmote και πείτε "Είμαι κάτοχος Wind και θέλω να έρθω στο δίκτυό σας" θα σας πούνε το ίδιο πράγμα
    - Σοβαρά τώρα, αυτό είναι επιχείρημα; Και σας ξαναλέω, υπογράψτε μου σαν εταιρία αυτό που μου λέτε και παραδώστε το μου χειρόγραφα, και εγώ θα δεχτώ να ακούσω τη προσφορά σας
    - Αφού έτσι είναι ο νόμος
    - Σοβαρά τώρα, συνεχίζετε να επιμένετε ? Πείτε μου σας παρακαλώ το ονοματεπώνυμό σας, αν καλείτε επίσημα από τη Wind Hellas ή από εξωτερικό γραφείο


    Και πήρα τα στοιχεία του εξωτερικού συνεργάτη.
    Νομίζω ότι έχω τη διάθεση να στείλω email και στη Wind και στην ΕΕΤΤ γνωστοποιώντας τους την παραπάνω τακτική και να μου απαντήσουνε αν συμμερίζεται σαν εταιρία την συγκεκριμένη άποψη.
    Γνωρίζει κανείς το επίσημο email της wind ?

  2. #2
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.757
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μην σκας και ανεβάζεις πίεση. Αυτό που σου είπαν είναι ψευδές 200%. Κλασική τακτική πωλητών -βάλε όποια εταιρία θέλεις εδώ-.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  3. #3
    Εγγραφή
    18-07-2005
    Περιοχή
    Ασβεστοχώρι
    Μηνύματα
    198
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    9500/1020
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΞΟΧΗ
    Router
    Speedport entry i2
    Path Level
    Fastpath
    Το ίδιο ακριβώς από Νόβα προχθές. Αυθάδεια και ήταν σίγουρη ότι δεν πληρώνω πρόστιμο. Της το έκλεισα μετά από ένα λεπτό.

  4. #4
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Προφανώς δεν ανεβάζω πίεση, και επίσης εγώ ήμουν πάρα πολύ ήρεμος. Απλά μου την δίνει η κοροϊδία, και ο τρόπος που προσπαθούν να εξαπατήσουν ανθρώπους που δεν γνωρίζουν.

  5. #5
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.757
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giannis42 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ίδιο ακριβώς από Νόβα προχθές. Αυθάδεια και ήταν σίγουρη ότι δεν πληρώνω πρόστιμο. Της το έκλεισα μετά από ένα λεπτό.
    Δεν είναι αυθάδεια. Καθαρή προσπάθεια εξαπάτησης είναι, για να πεις το I do σε αυτούς και να σε "γράψουν" πελάτη και να πάρουν την προμήθεια τους. Το ότι εσύ θα πληρώσεις πρόστιμα κλπ, στα παπάκια τους και στην υγεία του κορόϊδου.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς δεν ανεβάζω πίεση, και επίσης εγώ ήμουν πάρα πολύ ήρεμος. Απλά μου την δίνει η κοροϊδία, και ο τρόπος που προσπαθούν να εξαπατήσουν ανθρώπους που δεν γνωρίζουν.
    Δυστυχώς και να κάνεις καταγγελία, θα πάρεις απάντηση από την Wind, πως είναι εξωτερικοί συνεργάτες και δεν έχει ευθύνη για αυτούς.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  6. #6
    Εγγραφή
    15-11-2014
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Προφανως δεν σας κανει καμια εντύπωση το γεγονος οτι ποτε δεν παρουσιάστηκε καποιος που να τον δικάσανε και να τον αναγκάσανε να πληρωσει για διακοπη συμβολαιου........................αντε που να τον πηγαν στο δικαστηριο τουλαχιστον....

  7. #7
    Εγγραφή
    25-12-2009
    Περιοχή
    Ιωαννινα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1400/1022
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΕΡΙΒΛΕΠΤΟ
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παιδιά,
    Μόλις πριν λίγο χτύπησε το τηλέφωνο μου για προσφορά από τη Wind, και η άμεση αντίδρασή μου επειδή δεν υπήρχε λόγος να το κουράζουμε, ήταν να ενημερώσω πως δεσμεύομαι με συμβόλαιο, οπότε οι όποιες συζητήσεις δεν έχουν λόγο ύπαρξης..
    - Συγνώμη αλλά δεσμεύομαι με συμβόλαιο
    - Δεν υπάρχει πρόβλημα, μπορείτε να μεταφερθείτε στο δίκτυο μας χωρίς να πληρώσετε το κόστος.
    - Αν μου το στείλετε υπογεγραμμένο ότι δεν υποχρεούμαι να πληρώσω το πρόστιμο, ή το πληρώσει η εταιρία σας, τότε μπορούμε να συζητήσουμε για προσφορά
    - Δε μπορούμε να κάνουμε κάτι τέτοιο από τη στιγμή που δεν υπάρχει νόμος που να υποχρεώνει τον πελάτη να πληρώσει την ποινή αποδέσμευσης. Τα συμβόλαια είναι μόνο απλά για να ορίζουν τη χρονική διάρκεια και την τιμή της υπηρεσίας
    - Συγνώμη αλλά όταν κάνεις καινούρια σύνδεση υπογράφεις συμβόλαιο, και συμφωνείς στους όρους του συμβολαίου. Στο συμβόλαιο μου υπάρχει παράγραφος που λέει αν φύγω θα πρέπει να πληρώσω 120 ευρώ στην Cosmote.
    - Άμα πάτε στην Cosmote και πείτε "Είμαι κάτοχος Wind και θέλω να έρθω στο δίκτυό σας" θα σας πούνε το ίδιο πράγμα
    - Σοβαρά τώρα, αυτό είναι επιχείρημα; Και σας ξαναλέω, υπογράψτε μου σαν εταιρία αυτό που μου λέτε και παραδώστε το μου χειρόγραφα, και εγώ θα δεχτώ να ακούσω τη προσφορά σας
    - Αφού έτσι είναι ο νόμος
    - Σοβαρά τώρα, συνεχίζετε να επιμένετε ? Πείτε μου σας παρακαλώ το ονοματεπώνυμό σας, αν καλείτε επίσημα από τη Wind Hellas ή από εξωτερικό γραφείο


    Και πήρα τα στοιχεία του εξωτερικού συνεργάτη.
    Νομίζω ότι έχω τη διάθεση να στείλω email και στη Wind και στην ΕΕΤΤ γνωστοποιώντας τους την παραπάνω τακτική και να μου απαντήσουνε αν συμμερίζεται σαν εταιρία την συγκεκριμένη άποψη.
    Γνωρίζει κανείς το επίσημο email της wind ?
    μπορεις να το στειλεις απο εδω https://www.wind.gr/gr/wind/upostiri...-epikoinonias/ . Αυτες τις πο@$τιες κανουνε και τα ακουμε εμεις στο μαγαζι με το καθε δικιο βεβαια του συγκεκριμενου πελατη...

  8. #8
    Εγγραφή
    04-02-2010
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    440
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    ZYXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    9(dB) / 6.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αμα ισχυει τετοιο πραγμα γιατι εγω που ημουν στην wind και εφυγα για κοσμοτε 1 μηνα νωριτερα απο το συμβολαιο με χρεωσανε τελη αποδεσμευσης; Ψαχνουν για κοροιδα μαλλον.

  9. #9
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SPYRER_007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανως δεν σας κανει καμια εντύπωση το γεγονος οτι ποτε δεν παρουσιάστηκε καποιος που να τον δικάσανε και να τον αναγκάσανε να πληρωσει για διακοπη συμβολαιου........................αντε που να τον πηγαν στο δικαστηριο τουλαχιστον....
    Αλλο ειναι παρανομο και αλλο το αν επιλεγουν αν θα τρεξουν καποιον στα δικαστηρια ή όχι

  10. #10
    Εγγραφή
    29-03-2017
    Μηνύματα
    353
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99997/ 9999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ
    Router
    TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Έχω έναν φίλο που ήταν στην vodafone, του είπαν ότι μπορεί να κάνει καταγγελία διακοπής του συμβολαίου και να πάει στην nova (στην προκειμένη περίπτωση), χωρίς να πληρώσει.

  11. #11
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Από ότι ξέρω μέχρι στιγμής οι εταιρείες δεν κοιτάνε μεταξύ τους την φερεγγυότητα του υποψήφιου πελάτη σε σχέση με την προηγούμενη εταιρεία, αν φύγεις σίγουρα θα χρωστάς το σπάσιμο του συμβολαίου στην παλιά εταιρεία.

    Στο μέλλον όμως δεν θα μπορείς να επιστρέψεις αν θέλεις, εκτός και αν πληρώσεις το παλιό χρέος.

    Το να σε τρέξουν στα δικαστήρια είναι ανώφελο για 100-200 ευρώ, απλώς σε περιμένουν στην γωνία αν θέλεις μελλοντικά να πας πίσω στην ίδια εταιρεία.

    -=edit=-
    Άποψη μου είναι όλοι να στέλνουμε email στην ΕΕΤΤ σε τέτοιες περιπτώσεις, αν μαζευτούν πολλές καταγγελίες τότε, επειδή είμαι θετικός άνθρωπος, πιστεύω θα κάνουν κάτι προς τις εταιρείες, και ας είναι εξωτερικοί συνεργάτες τους.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος adiS : 20-06-17 στις 12:39.

  12. #12
    Εγγραφή
    29-03-2017
    Μηνύματα
    353
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99997/ 9999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ
    Router
    TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adiS Εμφάνιση μηνυμάτων

    Το να σε τρέξουν στα δικαστήρια είναι ανώφελο για 100-200 ευρώ, απλώς σε περιμένουν στην γωνία αν θέλεις μελλοντικά να πας πίσω στην ίδια εταιρεία.
    Καταγγελία, όχι όπως ακούγεται, στην ουσία μια αίτηση κάνει. Στην παλιά αίτηση για διακοπή συμβολαίου.

  13. #13
    Εγγραφή
    06-11-2007
    Μηνύματα
    325
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Wind
    Δυστυχώς αυτό συμβαίνει με όλες τις εταιρίες όχι μόνο με την Wind

  14. #14
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Τα γραφεια/εταιριες που συνεργαζεται ομως η Wind το ε ουν παραχεσει. Μονο απο τη Wind το ακουω παντα αυτο, με υφακι, και σπαζονταιχκαι ολας οταν δεν τους αφηνεις να πουνε το κομματι τους για να σου πουνε "δεν υπαρχει δεσμευση".

  15. #15
    Εγγραφή
    15-11-2014
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλο ειναι παρανομο και αλλο το αν επιλεγουν αν θα τρεξουν καποιον στα δικαστηρια ή όχι
    Εσυ δηλαδη λες οτι ειναι δικια τούς επιλογη η μη δικαστική διεκδηση.......
    Αρα με δεδοδεμενο οτι δεν χαριζουν ευρο ουτε στη μανα τους ειναι προφανες γιατι δεν διαλεγουν την δικαστικη οδο...................... ΠΟΤΕ μεχρι τωρα ΚΑΝΕΝΑΣ τους
    Υπαρχουν και ομαδικες αγωγες που τους βγαινουν κομψοχρονια αμα μαζεψουν τα διακοσάρια.
    Αρα καπου αλλου κολωνουνε............αυτο που λεμε παράνομος και καταχρηστικός ορός μαλλον δεν το έχεις ξανακουσει ..........αυτοι όμως μαλλον το γνωριζουν καλα.
    Ωστόσο θεωρο εντιμο κάποιος να σεβεται την υπογραφη του και για 3-4 ευρο το μηνα να μην την αθετεί.Οταν όμως η εταιρεια δεν μποερει να σου προοσφεριε αυτο που χρειαζεσαι η να σου εξασφαλισει ποιοτικές υπηρέσιες τοτε η εντιμοτητα παει περίπατο...............
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος SPYRER_007 : 24-06-17 στις 00:28.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Προσφορά από WIND για αναβάθμιση καρτοκινητού σε καρτοσύνδεση
    Από wjun στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-17, 10:09
  2. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-17, 21:46
  3. Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-16, 10:49
  4. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-16, 10:45
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-16, 02:22

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας