Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 31
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.665
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    E.U.
    Δελτίο Τύπου:
    Οι ευρωβουλευτές αφαίρεσαν με τη σημερινή ψηφοφορία και το τελευταίο εμπόδιο στο δρόμο για την πλήρη κατάργηση των λιανικών χρεώσεων περιαγωγής.

    Η πλήρης κατάργηση των λιανικών χρεώσεων περιαγωγής, που έχει προγραμματιστεί για τις 15 Ιουνίου 2017, θα δώσει τη δυνατότητα στους καταναλωτές να στέλνουν μηνύματα, να καλούν και να μεταφέρουν δεδομένα σε οποιαδήποτε χώρα της ΕΕ και αν ταξιδέψουν, όπως ακριβώς κάνουν και στη χώρα τους, χωρίς την επιβολή επιπλέον χρεώσεων.

    «Αυτό αποτελεί μία μεγάλη νίκη για τους Ευρωπαίους καταναλωτές», δήλωσε η εισηγήτρια Miapetra Kumpula-Natri (Σοσιαλιστές, Φινλανδία). «Μπορούμε τώρα να γιορτάσουμε το γεγονός ότι από τις 15 Ιουνίου δεν θα υπάρχουν πλέον τα τέλη περιαγωγής. Οι χρήστες που ταξιδεύουν σε ολόκληρη την Ευρώπη θα μπορούν να ελέγχουν τα email τους, να χρησιμοποιούν χάρτες, να ανεβάζουν τις φωτογραφίες τους στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, να καλούν και να στέλνουν μηνύματα χωρίς επιπλέον κόστος», πρόσθεσε η ίδια.

    Το ΕΚ αφαίρεσε και το τελευταίο εμπόδιο στη νομοθετική διαδικασία υιοθετώντας σήμερα με 549 ψήφους υπέρ, 27 κατά και 50 αποχές τον ευρωπαϊκό κανονισμό για τα ανώτατα όρια των τιμών χονδρικής περιαγωγής.

    Ιστορικό

    Η άτυπη συμφωνία μεταξύ Κοινοβουλίου και Συμβουλίου για τα ανώτατα όρια τιμών χονδρικής καθορίζει τις χρεώσεις που θα μπορούν να επιβάλουν μεταξύ τους οι επιχειρήσεις τηλεπικοινωνιών για τη χρήση των δικτύων τους κατά τη διάρκεια των διασυνοριακών κλήσεων «περιαγωγής». Οι τιμές χονδρικής περιαγωγής επηρεάζουν έμμεσα τους τελικούς λογαριασμούς των καταναλωτών.

    Η συμφωνία για τα χαμηλότερα ανώτατα όρια στη μεταφορά δεδομένων θα επιτρέψει στους Ευρωπαίους καταναλωτές να έχουν πρόσβαση σε περισσότερα δεδομένα, όπως είναι το οπτικοακουστικό υλικό, όταν ταξιδεύουν σε άλλη χώρα της ΕΕ. Θα επιτρέψει, επίσης, το άνοιγμα των αγορών στις μικρές εταιρείες τηλεπικοινωνιών.

    Πηγή : Ευρωκοινοβούλιο



    Νέα ανώτατα όρια για τις χρεώσεις χονδρικής
    • Φωνητικές κλήσεις: €0,032
    • Μεταφορές δεδομένων:
      • €7,7/gigabyte (από τις 15.06.2017)
      • €6/ gigabyte (από τις 01.01.2018)
      • €4,5/ gigabyte (από τις 01.01.2019)
      • €3,5/ gigabyte (από τις 01.01.2020
      • €3/ gigabyte (από τις 01.01.2021)
      • €2,5/ gigabyte (από τις 01.01.2022)
    • Μηνύματα κειμένου: €0,01

  2. #2
    Το avatar του μέλους tzelen
    tzelen Guest
    Τέλος στις χρεώσεις περιαγωγής.

    Ευκαιρία για νέες αυξήσεις στα τιμολόγια (αλλά δεν θα σας χρεώνουμε για περιαγωγή, βρε κουτά!)


  3. #3
    Εγγραφή
    04-10-2007
    Μηνύματα
    1.421
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    27500/1800
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Εχει καταντησει αστειο...

  4. #4
    Εγγραφή
    19-06-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    843
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112000/11200
    ISP
    HOL/Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Vodafone H 300s
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 7,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Οι

    αυξησεις μαλλον ηδη εχουν γινει, τωρα θα γινουν και αλλες για να δικαιολογησουν τις αυξησεις των αυξησεων ω αυξησεις οεο ... !
    Χριστοφορος

  5. #5
    Το avatar του μέλους tzelen
    tzelen Guest
    Ανώτατο όριο για χρέωση χονδρικής SMS 0,01€. Πόσο το πληρώνουμε τώρα, εκτός πακέτου; Αν δεν κάνω λάθος, περίπου 4 φορές παραπάνω. Πόσο % παραπάνω πρέπει να χρεώνουν οι πάροχοι, ώστε να βγάζουν κέρδος (καλώς) από κάτι που αναλογικά δεν τους στοιχίζει τίποτα;

  6. #6
    Εγγραφή
    06-11-2006
    Μηνύματα
    379
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Fritzbox 7590
    Path Level
    Fastpath
    Ωραία πράματα.
    Βλέπω να γεμίζει η Ελλάδα με εισαγωμενες κάρτες sim.
    Μάλλον την πάτησαν το τρίο καρό του καρτέλ μας.

  7. #7
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrisd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία πράματα.
    Βλέπω να γεμίζει η Ελλάδα με εισαγωμενες κάρτες sim.
    Μάλλον την πάτησαν το τρίο καρό του καρτέλ μας.
    Εχει ηδη εξεταστει αυτο το ενδεχομενο και θα ληφθουν τα καταλληλα νομικα μετρα, π.χ. να μην επιτρεπεται το αιωνιο roaming.

    (Δεν ειναι ο μεσος χαζοελληνας πιο εξυπνος απο αυτους).

  8. #8
    Εγγραφή
    09-12-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.728
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrisd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία πράματα.
    Βλέπω να γεμίζει η Ελλάδα με εισαγωμενες κάρτες sim.
    Μάλλον την πάτησαν το τρίο καρό του καρτέλ μας.
    Θα υπάρχουν προϋποθέσεις όπως, μέγιστη χρήση roaming 3 μήνες, υποχρεωτική λειτουργία της SIM στην χώρα προέλευσης κάποιους μήνες (νομίζω 6?)
    επίσης αν εσύ φέρεις κάρτα από το εξωτερικό, εμένα δεν με συμφέρει να σε καλέσω, γιατί θα καλώ εξωτερικό (όπως και εσύ για τα Ελληνικά νούμερα)

    Υπό συγκεκριμένες συνθήκες θα συμφέρουν κάποια πράγματα όπως π.χ. στην Πολωνία αν θυμάμαι καλά, με 40ζλότι (~=10€) έχεις πακέτο 30 ή 50GB
    Case:Nemesis NZXT PSU: HEC WinPower 550UB Mobo: ASUS P5K PREMIUM WiFi/AP CPU: C2D E6750 2.66Ghz RAM: 4x1GB DDR2 @ 1066Mhz GPU: ALBATRON ATi RADEON HD4870 1GB [PCI-E] HDD: 1x320GB WD3200YS 2x640GB WD6400AAKS 1x750GB Seagate ST3750330AS 2x1TB SAMSUNG HD103UJ 1x2TB Seagate ST32000542AS Other: Logitech X-530 Sound

  9. #9
    Εγγραφή
    29-12-2007
    Μηνύματα
    372
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    33100/1350
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΘΗΝΑ
    Router
    Tp-link
    Καλησπέρα. Έχω ένα dual sim κινητό. Στην 2η σιμ (η 1η έχει vodafone cu) έχω μια κάρτα της αγγλικής ΕΕ. Θα μπορώ σε αυτήν πχ. να βάζω πακέτο με 10 λίρες και να έχω τις παροχές του άγγλου παρόχου, για να στέλνω ας πούμε άπειρα sms σε ελληνικούς αριθμούς; Δεν έχω καταλάβει. Thanks in advance (που λέμε και στο χωριό).

  10. #10
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Andreaslar Εμφάνιση μηνυμάτων
    επίσης αν εσύ φέρεις κάρτα από το εξωτερικό, εμένα δεν με συμφέρει να σε καλέσω, γιατί θα καλώ εξωτερικό (όπως και εσύ για τα Ελληνικά νούμερα)
    αυτό δεν ισχύει. πχ από αγγλικό καρτοκινητό ενώ είσαι Ελλάδα, συμφέρει πιο πολύ να πάρεις σε ελληνικό τηλέφωνο από αυτό παρά από ελληνικό κινητό (αν δεν έχεις φυσικά πακέτο με δωρεάν λεπτά στο ελληνικό).
    Συγκεκριμένα, 4p (λιγότερο από 0,05 €) το λεπτό, με ελάχιστη χρέωση 30 δευτερόλεπτο και μετά χρέωση ανά δευτερόλεπτο! Και SMS 1,5p (0.018€)

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα. Έχω ένα dual sim κινητό. Στην 2η σιμ (η 1η έχει vodafone cu) έχω μια κάρτα της αγγλικής ΕΕ. Θα μπορώ σε αυτήν πχ. να βάζω πακέτο με 10 λίρες και να έχω τις παροχές του άγγλου παρόχου, για να στέλνω ας πούμε άπειρα sms σε ελληνικούς αριθμούς; Δεν έχω καταλάβει. Thanks in advance (που λέμε και στο χωριό).
    Όχι δεν θα μπορείς. Τα πακέτα δεν ισχύουν στο εξωτερικό. Απλά δεν θα σου βάζουν καπέλο στην χρέωση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ranger : 06-04-17 στις 17:56.

  11. #11
    Εγγραφή
    22-08-2015
    Μηνύματα
    392
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Hol
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzelen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανώτατο όριο για χρέωση χονδρικής SMS 0,01€. Πόσο το πληρώνουμε τώρα, εκτός πακέτου; Αν δεν κάνω λάθος, περίπου 4 φορές παραπάνω. Πόσο % παραπάνω πρέπει να χρεώνουν οι πάροχοι, ώστε να βγάζουν κέρδος (καλώς) από κάτι που αναλογικά δεν τους στοιχίζει τίποτα;
    Ε,λοιπόν, απλά...το κόβεις το sms και ξενοιάζεις, όπως θα κόψουμε και το κινητό εν τέλει εάν συνεχιστεί αυτή η κοροϊδία κάθε τρεις και λίγο αυξήσεις από τις εταιρίες, εγώ ζήτημα να στειλα δύο ή τρία sms σε διάστημα ενός χρόνου και μην νομίζεις πως δεν ήθελα να στείλω, απλώς κρατήθηκα επειδή για μένα είναι ακριβά ειδικά τα sms.
    υ.γ. υπήρχε ο πλανήτης γη και πριν τα κινητά!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nightbird7000 : 06-04-17 στις 19:17.

  12. #12
    Εγγραφή
    06-02-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.733
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    PFSense
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα. Έχω ένα dual sim κινητό. Στην 2η σιμ (η 1η έχει vodafone cu) έχω μια κάρτα της αγγλικής ΕΕ. Θα μπορώ σε αυτήν πχ. να βάζω πακέτο με 10 λίρες και να έχω τις παροχές του άγγλου παρόχου, για να στέλνω ας πούμε άπειρα sms σε ελληνικούς αριθμούς; Δεν έχω καταλάβει. Thanks in advance (που λέμε και στο χωριό).

    Οχι δε θα μπορείς. Η είδηση αφορά χώρες που ανήκουν στην Ευρωπαϊκή Ένωση.

  13. #13
    Εγγραφή
    29-01-2004
    Περιοχή
    Evosmos,Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.613
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11287/ 1020 kbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nightbird7000 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε,λοιπόν, απλά...το κόβεις το sms και ξενοιάζεις, όπως θα κόψουμε και το κινητό εν τέλει εάν συνεχιστεί αυτή η κοροϊδία κάθε τρεις και λίγο αυξήσεις από τις εταιρίες, εγώ ζήτημα να στειλα δύο ή τρία sms σε διάστημα ενός χρόνου και μην νομίζεις πως δεν ήθελα να στείλω, απλώς κρατήθηκα επειδή για μένα είναι ακριβά ειδικά τα sms.
    υ.γ. υπήρχε ο πλανήτης γη και πριν τα κινητά!
    Ο Έλληνας το κινητο δεν το κόβει...θα τρώει τις χρεωςεις και δεν θα μιλάει...κλασικά στο χαβαλέ...μια διαμαρτυρία στην εεττ έγινε και ηλεκτρονικά χωρις να φύγει κανεις απο το χώρο του και αυτο πήγε χάλια...και δεν θα φάει τις χρεώσεις που θα εφεύρουν οι τρεις εταιρίες

  14. #14
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sv2evs Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο Έλληνας το κινητο δεν το κόβει...θα τρώει τις χρεωςεις και δεν θα μιλάει...κλασικά στο χαβαλέ...μια διαμαρτυρία στην εεττ έγινε και ηλεκτρονικά χωρις να φύγει κανεις απο το χώρο του και αυτο πήγε χάλια...και δεν θα φάει τις χρεώσεις που θα εφεύρουν οι τρεις εταιρίες
    Για να είμαστε σωστοί, δεν έγινε κάποια διαμαρτυρία, έγινε μια ψηφοφορία, ανώνυμη

  15. #15
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TearDrop Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι δε θα μπορείς. Η είδηση αφορά χώρες που ανήκουν στην Ευρωπαϊκή Ένωση.
    1. To HB ακόμα ανήκει στην ΕΕ και θα ανήκει σίγουρα μέχρι τις 15 Ιουνίου 2017 που καταργείται η χρέωση περιαγωγής. Ακόμα και όταν και αν βγει το ΗΒ από την ΕΕ, δεν ξέρεις τι συμφωνία θα γίνει όσων αφορά τις τηλεπικοινωνίες.
    2, Ακόμα και μέσα στην ΕΕ, καταργούνται οι χρεώσεις περιαγωγής, όχι η ίδια η περιαγωγή. Δεν θα ισχύουν τα πακέτα δωρεάν ΜΒ, μηνυμάτων κτλ που έχεις πάρει στην χώρα σου. Ή καλύτερα, δεν είναι υποχρεωμένη η εταιρία σου να σου δώσει πακέτο που θα ισχύει. Κάποιες το κάνουν, αλλά είναι στο χέρι τους.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-17, 13:36
  2. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-17, 20:22
  3. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-16, 02:58
  4. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-16, 22:11
  5. Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-16, 23:31

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας