Εμφάνιση 1-15 από 15
  1. #1
    Εγγραφή
    31-03-2013
    Μηνύματα
    329
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    OTE
    Cool
    Χαίρετε, ενδιαφέρομαι να αγοράσω καινούριο κινητό Android με περίπου 200€.

    Θα ήθελα να:

    -Είναι σχετικά "διάσημο" *
    -Να έχει τουλάχιστον 32GB ROM, 3GB RAM, 1920x1080 ανάλυση οθόνης
    -Έχει αναγνώριση δαχτυλικού αποτυπώματος
    Η κάμερα δεν με ενδιαφέρει πολύ, αλλά θα ήθελα να είναι αξιοπρεπής.
    Επιπλέον, δεν έχω κανένα θέμα εάν προέρχεται από κινέζικο κατάστημα(dx, banggood)

    Έχοντας υπόψη τα παραπάνω κριτήρια, έχω σχεδόν καταλήξει στο Xiaomi Redmi Note 4 από εδώ στην έκδοση των 64GB. Με απασχολούν όμως 2 πράγματα. 1) Θα έχει καλή μπαταρία με τους 10 πυρήνες; (που φαντάζομαι δεν θα λειτουργούν) 2) Θα δημιουργηθεί πρόβλημα επειδή η μπαταρία δεν είναι αποσπώμενη;

    *Τώρα εδώ και 2 χρόνια έχω το Elephone p6000,που παρόλο που είναι ένα πάρα πολύ καλό κινητό και ειδικά τότε για την τιμή του, με είχε ενοχλήσει πολύ το γεγονός ότι τα ανταλλακτικά του ήταν σχεδόν ανύπαρκτα επειδή το κινητό είχε περιορισμένη αναγνωρισιμότητα καθώς και ότι η εταιρία έλεγε ψέματα και δεν απαντούσε στα email. Οπότε για αυτό το λόγω δεν θα ήθελα να πάρω κανα κινητό της Oukitel κλπ.

    Ευχαριστώ προκαταβολικά !
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kostas king : 08-04-17 στις 22:20.

  2. #2
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Να προσεχεις τις εκφρασεις σου, αλλο κινητο το redmi 4 και άλλο το redmi note 4

    Εστω και λιγο αν σε νοιαζει η καμερα μακρυα απο τα redmi, ειναι σε ολα τρισαθλια.
    Μπαταρια εχουν σαφως καλη, αλλα ειναι και 'τουβλακια', ειναι μεγαλα 5.5" κινητα με αρκετο βαρος και ογκο

    Eγω προτεινω το huawei p9 lite στα 220€

    Εχει 3gb ram και 16 μονο εσωτερικο χωρο αλλα ειναι πολυ καλο κινητο, εχει κανονικη Ελληνικη εγγυηση και σοβαρη καμερα.

  3. #3
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.703
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Κάποιες σκέψεις

    1. Δεν έχει Β20 (800άρα).Μόνο γι αυτό δεν θα το έπαιρνα
    2. Οι πυρήνες λειτουργούν ανάλογα με την ζήτηση. Αν το ρημάξεις σε παιγνίδια θα δουλεύουν και οι 10, αλλιώς λιγότεροι
    3. Δεν έχω ακούσει παράπονα από παλιούς xiaomi (ρεδμι2) οπότε μάλλον δεν υπάρχει πρόβλημα. Πάρα πολλά κινητά βγαίνουν πλέον με μη αποσπόμενη μπαταρία

    ΥΓ Τα xiaomi ξεκλειδώνουν και με miband 2 αν έχειs και προτιμάω fingerprint μπροστά όχι πίσω.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordito Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να προσεχεις τις εκφρασεις σου, αλλο κινητο το redmi 4 και άλλο το redmi note 4

    Εστω και λιγο αν σε νοιαζει η καμερα μακρυα απο τα redmi, ειναι σε ολα τρισαθλια.
    Μπαταρια εχουν σαφως καλη, αλλα ειναι και 'τουβλακια', ειναι μεγαλα 5.5" κινητα με αρκετο βαρος και ογκο

    Eγω προτεινω το huawei p9 lite στα 220€

    Εχει 3gb ram και 16 μονο εσωτερικο χωρο αλλα ειναι πολυ καλο κινητο, εχει κανονικη Ελληνικη εγγυηση και σοβαρη καμερα.
    Την έχεις δοκιμάσει ?
    Για την χρήση της κάμερας του xiaomi που κάνω, είναι μια χαρά. Για φωτογραφίες pentax/cannon
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Όταν λεει τρισάθλια μην φανταστείς τίποτα τρομακτικό σαν να τραβάει με 1mpixel, απλά έτσι το λέει
    ΥΓ το Hardware είναι μια χαρά, υπάρχουν άλλες εφαρμογές για την κάμερα στο playstore αν χρειαστείς


    https://www.youtube.com/watch?v=wo3BNy_dqjc

  5. #5
    Εγγραφή
    31-03-2013
    Μηνύματα
    329
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordito Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να προσεχεις τις εκφρασεις σου, αλλο κινητο το redmi 4 και άλλο το redmi note 4

    Εστω και λιγο αν σε νοιαζει η καμερα μακρυα απο τα redmi, ειναι σε ολα τρισαθλια.
    Μπαταρια εχουν σαφως καλη, αλλα ειναι και 'τουβλακια', ειναι μεγαλα 5.5" κινητα με αρκετο βαρος και ογκο

    Eγω προτεινω το huawei p9 lite στα 220€

    Εχει 3gb ram και 16 μονο εσωτερικο χωρο αλλα ειναι πολυ καλο κινητο, εχει κανονικη Ελληνικη εγγυηση και σοβαρη καμερα.
    Διόρθωσα το όνομα, έχεις δίκιο, δεν το είχα προσέξει καν.

    Απ'ότι διάβασα σε κριτικές η μπαταρία όντως είναι αρκετά καλή, για τα δεδομένα μου τουλάχιστον. Το βάρος και η οθόνη δεν με πολυ-νοιάζουν (είπαμε μην είναι και 6" όπως κατι άλλα phablet )

    Το huawei p9 lite μου αρέσει αρκετά μπορώ να πω, αλλά με χαλάει το γεγονός ότι τα 3 κουμπάκια του (ειλικρινά δεν έχω ιδέα πως λέγονται) είναι πάνω στην οθόνη.

  6. #6
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.703
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν λεει τρισάθλια μην φανταστείς τίποτα τρομακτικό σαν να τραβάει με 1mpixel, απλά έτσι το λέει
    ΥΓ το Hardware είναι μια χαρά, υπάρχουν άλλες εφαρμογές για την κάμερα στο playstore αν χρειαστείς


    https://www.youtube.com/watch?v=wo3BNy_dqjc
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  7. #7
    Εγγραφή
    31-03-2013
    Μηνύματα
    329
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποιες σκέψεις

    1. Δεν έχει Β20 (800άρα).Μόνο γι αυτό δεν θα το έπαιρνα
    2. Οι πυρήνες λειτουργούν ανάλογα με την ζήτηση. Αν το ρημάξεις σε παιγνίδια θα δουλεύουν και οι 10, αλλιώς λιγότεροι
    3. Δεν έχω ακούσει παράπονα από παλιούς xiaomi (ρεδμι2) οπότε μάλλον δεν υπάρχει πρόβλημα. Πάρα πολλά κινητά βγαίνουν πλέον με μη αποσπόμενη μπαταρία

    ΥΓ Τα xiaomi ξεκλειδώνουν και με miband 2 αν έχειs και προτιμάω fingerprint μπροστά όχι πίσω.

    - - - Updated - - -



    Την έχεις δοκιμάσει ?
    Για την χρήση της κάμερας του xiaomi που κάνω, είναι μια χαρά. Για φωτογραφίες pentax/cannon
    Η 1η παρατήρηση σου θα με απασχολήσει αρκετά καθώς χρησιμοποιώ 4G που δεν πιάνω και παντού, πρόλο που είχα b20 στο elephone, φαντάσου χωρίς αυτό. Δεν κάνω βέβαια και τρελή χρήση.
    Το γνωρίζω για τους πυρήνες, αλλά κάπου είχα διαβάσει ότι οι περισσότερες εφαρμογές χρησιμοποιούν μόνο έναν πυρήνα και τα παιχνίδια 2 ή 4, και οι υπόλοιποι είναι απλά για marketing. Ισχυεί κάτι τέτοιο ή έχω μείνει πίσω;
    Το θέμα της αποσπώμενης μπαταρίας με φοβίζει βασικά πιο πολύ, καθώς είμαι μαθητής ακόμα και το αγαπητό elephone άνοιγε μόνο του (χωρίς ξυπνητήρι) οπότε για ασφάλεια πάντα την αφαιρώ στις εξετάσεις.
    Δεν έχω θέμα με το fingerprint που είναι πίσω, αλλά έχω miband 2. Πρέπει απλά να είναι συνδεδεμένο για να ξεκλειδώσει ή να είναι και κοντά; Δηλαδή αν μου πάρει κάποιος το κινητό, θα μπορεί να "μπει" αν εγώ είμαι λίγο πιο κει;
    Αν η κάμερα είναι όπως λέτε, είμαι εντάξει. Σας ευχαριστώ όλους για τις απόψεις σας

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν λεει τρισάθλια μην φανταστείς τίποτα τρομακτικό σαν να τραβάει με 1mpixel, απλά έτσι το λέει
    ΥΓ το Hardware είναι μια χαρά, υπάρχουν άλλες εφαρμογές για την κάμερα στο playstore αν χρειαστείς


    https://www.youtube.com/watch?v=wo3BNy_dqjc
    Σε ευχαριστώ, χρήσιμο βιντεάκι

  8. #8
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Ειχα και το redmi Note 4 και το p9 lite (αθριο που θα εχω χρονο θα κανω ενα συγκριτικο για να σε βοηθησω.)

    Σε φωτογραφιες σαφως και ειναι τρισαθλιες του redmi, oπως και ολων των redmi.
    Και οχι δεν χρειαζεται να τραβαει 1mpixel για να την πω τρισαθλια, μου φτανουν τα αλλοιωμενα χρωματα, το ασοβαρο hdr και το τριαθλιο contrast, το αργο focus κλπ
    αυτα ειναι που κανουν μια καμερα τρισαθλια, και οχι μονο το 1Mpixel. δεν εχουμε 1995.

    Απο τις χειροτερες καμερες για το price range. Χειροτερη ειδα μονο στο zuk Z2.

  9. #9
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.703
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas king Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η 1η παρατήρηση σου θα με απασχολήσει αρκετά καθώς χρησιμοποιώ 4G που δεν πιάνω και παντού, πρόλο που είχα b20 στο elephone, φαντάσου χωρίς αυτό. Δεν κάνω βέβαια και τρελή χρήση.
    Το γνωρίζω για τους πυρήνες, αλλά κάπου είχα διαβάσει ότι οι περισσότερες εφαρμογές χρησιμοποιούν μόνο έναν πυρήνα και τα παιχνίδια 2 ή 4, και οι υπόλοιποι είναι απλά για marketing. Ισχυεί κάτι τέτοιο ή έχω μείνει πίσω;
    Το θέμα της αποσπώμενης μπαταρίας με φοβίζει βασικά πιο πολύ, καθώς είμαι μαθητής ακόμα και το αγαπητό elephone άνοιγε μόνο του (χωρίς ξυπνητήρι) οπότε για ασφάλεια πάντα την αφαιρώ στις εξετάσεις.
    Δεν έχω θέμα με το fingerprint που είναι πίσω, αλλά έχω miband 2. Πρέπει απλά να είναι συνδεδεμένο για να ξεκλειδώσει ή να είναι και κοντά; Δηλαδή αν μου πάρει κάποιος το κινητό, θα μπορεί να "μπει" αν εγώ είμαι λίγο πιο κει;

    Αν η κάμερα είναι όπως λέτε, είμαι εντάξει. Σας ευχαριστώ όλους για τις απόψεις σας

    - - - Updated - - -



    Σε ευχαριστώ, χρήσιμο βιντεάκι
    Δεν ανοίγουν μόνα τους τα κινητά από poweroff
    Πάντα ξεκλειδώνει με όλους τους τρόπους και όχι μόνο με miband2, απλώς είναι βολικό να πλησιάσεις το χέρι σου στο κινητό και να ξεκλειδώνει η οθόνη
    Το Β20 να σε απασχολήσει αρκετά
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  10. #10
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    υπάρχει και το Huawei P8 Lite (2017)
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

  11. #11
    Εγγραφή
    31-03-2013
    Μηνύματα
    329
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ανοίγουν μόνα τους τα κινητά από poweroff
    Πάντα ξεκλειδώνει με όλους τους τρόπους και όχι μόνο με miband2, απλώς είναι βολικό να πλησιάσεις το χέρι σου στο κινητό και να ξεκλειδώνει η οθόνη
    Το Β20 να σε απασχολήσει αρκετά
    Δεν ανοίγουν αλλά πίστεψε μου είχε γίνει αρκετές φορές :P Πιο πολύ δική μου φοβία είναι θα μου πεις, έχεις δίκιο
    Άρα πρέπει να το πλησιάσω αρκετά για να ανοίξει;
    Καλά νέα, η global edition που λογικά για αυτό ονομάζεται έτσι, υποστηρίζει Β20 και έχει snapdragon (κάποιο χρήστες λένε ότι είναι καλύτερος από mediatek). Σε 32gb βέβαια αλλά δεν πιστεύω να έχω κάποιο θέμα, θα του βάλω και μια SD 32αρα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vtester Εμφάνιση μηνυμάτων
    υπάρχει και το Huawei P8 Lite (2017)
    Αρκετά καλό κινητό, αλλά είναι 16GB και τα κουμπιά του είναι στην οθόνη, σε ευχαριστώ πάντως για την πρόταση.
    Πήγαινε ο άλλος ο ανεύθυνος, ο επιπόλαιος, ο αχρείος, με 180 στην Αττική Οδό.
    Του τράβηξα κι εγώ μια μούντζα όπως τον προσπερνούσα για να μάθει...

    ΑΣΤΕΙΑ ΑΝΕΚΔΟΤΑ ! ( ΧΩΡΙΣ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ )

    http://http://ta-anekdota-tou-internet.blogspot.gr/

  12. #12
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.703
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas king Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ανοίγουν αλλά πίστεψε μου είχε γίνει αρκετές φορές :P Πιο πολύ δική μου φοβία είναι θα μου πεις, έχεις δίκιο
    Άρα πρέπει να το πλησιάσω αρκετά για να ανοίξει;
    Καλά νέα, η global edition που λογικά για αυτό ονομάζεται έτσι, υποστηρίζει Β20 και έχει snapdragon (κάποιο χρήστες λένε ότι είναι καλύτερος από mediatek). Σε 32gb βέβαια αλλά δεν πιστεύω να έχω κάποιο θέμα, θα του βάλω και μια SD 32αρα.



    Αρκετά καλό κινητό, αλλά είναι 16GB και τα κουμπιά του είναι στην οθόνη, σε ευχαριστώ πάντως για την πρόταση.
    Και εδώ, φανατικός snapdragon και ξερό ψωμί. Δεν είναι μόνο το "καλύτερος", υποστηρίζεται πιό πολύ από την xiaomi σε upgrades κλπ
    Τι να το κάνεις να ξεκλειδώνει το κινητό στο σαλόνι όταν είσαι στην κουζίνα ?
    Οτι και να πάρεις, παρε αμέσως και θήκη μην έχεις ατυχήματα.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  13. #13
    Εγγραφή
    31-03-2013
    Μηνύματα
    329
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εδώ, φανατικός snapdragon και ξερό ψωμί. Δεν είναι μόνο το "καλύτερος", υποστηρίζεται πιό πολύ από την xiaomi σε upgrades κλπ
    Τι να το κάνεις να ξεκλειδώνει το κινητό στο σαλόνι όταν είσαι στην κουζίνα ?
    Οτι και να πάρεις, παρε αμέσως και θήκη μην έχεις ατυχήματα.
    Σωστός
    Ωραία, όπως όλα δείχνουν θα πάρω την global edition. Εννοείται θα πάρω θήκη, διότι δεν θες να φανταστείς πως έχω κάνει το elephone (απλά σου λέω ότι έχω σπάσει το γυαλί και στις 2 κάμερες). Για αυτό άλλωστε ήθελα να είναι "διάσημο" κινητό.

    Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια σας !!!
    Πήγαινε ο άλλος ο ανεύθυνος, ο επιπόλαιος, ο αχρείος, με 180 στην Αττική Οδό.
    Του τράβηξα κι εγώ μια μούντζα όπως τον προσπερνούσα για να μάθει...

    ΑΣΤΕΙΑ ΑΝΕΚΔΟΤΑ ! ( ΧΩΡΙΣ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ )

    http://http://ta-anekdota-tou-internet.blogspot.gr/

  14. #14
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    μπορείς φυσικά να δεις ακόμα το note 3 pro https://www.you.gr/telephony-network...32gb)-dual-sim
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

  15. #15
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Καθώς ψάχνω και εγώ κινητό με αυτά τα χαρακτηριστικά για την κόρη μου, υπάρχει κάτι νεότερο;
    Κυρίως καλή μπαταρία, χωρητικότητα, ταχύτητα, κάμερα, με αυτή τη σειρά την ενδιαφέρουν.

Παρόμοια Θέματα

  1. αγορα κινητού απο Αγγλία
    Από shocked στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-16, 21:30
  2. Αγορά Κινητού cat S60
    Από al_x στο φόρουμ Android
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-16, 01:48
  3. Αγορά Κινητού
    Από ObiGoSu στο φόρουμ Android
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-16, 18:49
  4. Αγορά κινητού
    Από GTrik στο φόρουμ Android
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-08-16, 18:01
  5. Αγορά κινητού Android μέχρι 250€
    Από xpan στο φόρουμ Android
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-16, 16:04

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας