Εμφάνιση 1-15 από 15
  1. #1
    Εγγραφή
    02-05-2011
    Μηνύματα
    378
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Για ένα οικόπεδο 4 στρεμμάτων σε ημιορεινή περιοχή, τι μπορώ να εγκαταστήσω μέσα νομότυπα, χωρίς άλλες άδειες ή διαδικασίες; Σκέφτομαι για κάποια λυόμενη αποθήκη σαν αυτές που πουλάνε στο Praktiker ή στο Leroy Merlin. Θα μπορούσε να είναι πάνω από δύο μέτρα στο πλάτος, ώστε να χωράει μέσα ένα κρεβάτι ή ένα σλιπινγκ μπαγκ για να χαλαρώνω το καλοκαίρι. Άλλες ιδέες είναι κάτι σαν μικρό οίκημα, χωρίς τσιμέντα και τούβλα βέβαια, κάτι ξύλινο, ή ένα τροχόσπιτο ας πούμε που πάμε σε άλλη κατηγορία.
    Σε διπλανά οικόπεδα υπάρχουν μικρά σπίτια, νομίζω ότι υπάρχει ρεύμα στην περιοχή διότι είδα ρολόγια ρεύματος, και είδα και βρύσες στις αυλές, οπότε πρέπει να έχει και νερό, αλλά είδα και πολλά ντεπόζιτα για συλλογή βρόχινου νερού οπότε δεν είμαι σίγουρος.
    Δεν ξέρω αν η περιοχή είναι μέσα σε σχέδιο πόλης ή οικισμού ή κοινότητας και δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό για τη νομοθεσία και τις άδειες για τα οικήματα ή για κάτι πιο απλό σαν την αποθηκούλα που σκέφτομαι εγώ.
    Δεν είναι δασική περιοχή, αλλά δεν είναι και σε κεντρικό σημείο κάποιας πόλης ή κοινότητας. Εξετάζω την περίπτωση κάποιας καλλιέργειας στο οικόπεδο/χωράφι, αλλά και την περίπτωση περιστασιακής διαμονής εκεί για παραθεριστικούς λόγους (ησυχία, γαλήνη, καθαρός αέρας).

  2. #2
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Με αποχέτευση τί θα κάνεις; Το σκέφτηκες;
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  3. #3
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.217
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Στο δασάκι γωνία αριστερά;


  4. #4
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Πήγαινε σε έναν μηχανικό εκεί τις περιοχής...και κάνε μια κουβέντα... πες θέλω να φτιαξω μια αποθήκη αγροτική....καμιά 30-40τμ... να βάζω τα εργαλεία μου μεσα... να πάρω και ρεύμα για το πιεστικο μου...και νερό για την δεξαμενή μου.


    Δες τι θα σου πει.. και μετά έλα από δω παλι να το συζητήσουμε...

  5. #5
    Εγγραφή
    29-03-2006
    Ηλικία
    70
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ
    Νομίζω ότι για όλα πλέον χρειάζεται Οικοδομική Αδεια αλλά ο μηχανικός της περιοχής σου ή η Πολεοδομία θα σου δώσει σαφέστερες απαντήσεις

  6. #6
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    541
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Οποιαδηποτε μονιμη κατασκευη ανεξαρτητως υλικου χρειαζεται αδεια.
    Υποτιθεται και μια τσιμεντενια πλακα 10 εκατοστων θελει αδεια, ασχετα με την επιφανεια.
    Επισης ακομη και τροχοσπιτο να ειναι, αν συνδεθει με οποιαδηποτε μορφη στατικης συνδεσης με το περιβαλλον (βοθρος, ρευμα, υδρευση), θεωρειται πλεον μονιμη κατοικια και θελει αδεια.
    Η καλυτερη λυση ειναι τροχοσπιτο με χημικη τουαλετα. Αν εχει και κανα δασακι λιγο κρυφο εκει κοντα ακομη καλυτερα.
    Βρισκεις αρκετα φτηνα πλεον μεταχειρισμενα.
    Για νερο ειναι ενα θεμα. Αν καταφερεις να παρεις υδρευση, απλα απαγορευεται να το συνδεσεις στο τροχοσπιτο, αλλα ολο και καποια πατεντα θα σκεφτεις να εξυπηρετηθεις.

    Για ετοιμα σπιτακια τυπου πρακτικερ το ξεχνας λογω μονωσης.

    Α και για ρευμα αν δε θες να πας σε γεννητρια τοτε βαλε κανα δυο 3 πανελ ηλιακα να πιασεις γυρω στα 250 300 watt, ισα ισα για φορτιση συσκευων. Και με μια μπαταρια να εχεις φως το βραδυ.

  7. #7
    Εγγραφή
    02-05-2011
    Μηνύματα
    378
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Πολύ καλή η απάντησή σου. Οπότε, εξαρτάται άμεσα από το τι ορίζεται ως "μόνιμη εγκατάσταση". Τι ορίζει το κράτος ως μόνιμη εγκατάσταση δηλαδή και αν υπάρχει κάποιο ΦΕΚ ας πούμε που μπορεί να είναι συγκεκριμένο όσον αφορά τα υλικά. Μακριά από τσιμέντα προφανώς. Πως λέγεται η νομοθεσία που ψάχνω που ξεκαθαρίζει όλα αυτά; Οικοδομικός Κανονισμός;

    Από ότι μαθαίνω, είναι εκτός σχεδίου το οικόπεδο, και τα κτίσματα σε γειτονικά οικόπεδα είχαν βγάλει άδειες ΠΡΙΝ αλλάξει ο νόμος που επιτρεπόταν. Αλλά και τώρα πρόσφατα, σε κάποια οικόπεδα είδα τροχόσπιτα εγκατεστημένα, που παρακείμενα ή κολλητά στο τροχόσπιτο, είχαν κάποιου είδους κατασκευή, κλειστού τύπου, σαν δωματιάκι ή μικρή αποθήκη και αναρωτιέμαι αν αυτά είναι νόμιμα ως μη μόνιμες κατασκευές.

    Εγώ όπως το σκέφτομαι καλύτερη λύση είναι αποθήκη τύπου Λιρόι Μερλίν, είχα δει μία με πλάτος πάνω από 2 μέτρα, οπότε χωράω ξαπλωμένος και για τουαλέτα γιατί όχι κάτι τέτοιο:
    http://www.skroutz.gr/c/1307/camping...B5%CF%84%CE%B1

    αν και δεν ξέρω από χημικές τουαλέτες και δεν κατάλαβα αν το "υλικό" θα είναι έτσι χύμα στον κουβά που δείχνουν και απλά το αδειάζεις κάπου. Για αυτό ρωτάς για δασάκι εκεί γύρω; Για άδειαγμα ή για απευθείας ενέργηση εκεί;
    Το καλό είναι ότι έχω μόνιμη κατοικία σε 10 χλμ περίπου μακριά από το οικόπεδο, οπότε αν έχω την αποθήκη, αφού μιλάμε για καλοκαίρι μόνο, η μόνωση δεν είναι θέμα. Το νερό επίσης δεν είναι θέμα με μερικά μπιτονάκια στο αυτοκίνητο. Για ρεύμα δεν υπάρχει μεγάλη ανάγκη, φόρτιση κινητού στο αυτοκίνητο, και δυνατοί φακοί για λάμπες.
    Η αποθηκούλα αυτή ήταν πλαστικό το υλικό της αν θυμάμαι καλά, αλλά είχε και πόρτα που κλείδωνε κανονικά. Αν και αν κάποιος ήθελε πραγματικά, στην ερημιά εκεί μπορούσε να την ξεμοντάρει σιγά σιγά και να την σηκώσει όλη..

  8. #8
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    541
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Μονωση χρειαζεσαι και στη ζεστη, οχι μονο στο κρυο.
    Τα κουτακια αυτα ειναι φτιαγμενα για αποθηκες, που σημαινει καμια προστασια απο καιρικες συνθηκες, εντομα κλπ.
    Αν εχεις οντως σκοπο να μενεις εκει αρκετα βραδια δε θα τα προτεινα.
    Με μια προχειρη ματια βλεπω πως πανε πανω απο 600 ευρω. Με 1000 - 1200 βρισκεις μεταχειρισμενο τροχοσπιτο και εισαι αρχοντας.

  9. #9
    Εγγραφή
    29-03-2006
    Ηλικία
    70
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ
    H πιο οικονομική λύση είναι :
    α) αντίσκηνο με επιπλέον τέντα από πάνω για καλλίτερη προστασία από ζέστη ....εκτός και έχεις δέντρα και το στήνεις από κάτω
    β) τουαλέτα ξηρού τύπου

  10. #10
    Εγγραφή
    02-05-2011
    Μηνύματα
    378
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ArchAngel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μονωση χρειαζεσαι και στη ζεστη, οχι μονο στο κρυο.
    Τα κουτακια αυτα ειναι φτιαγμενα για αποθηκες, που σημαινει καμια προστασια απο καιρικες συνθηκες, εντομα κλπ.
    Αν εχεις οντως σκοπο να μενεις εκει αρκετα βραδια δε θα τα προτεινα.
    Με μια προχειρη ματια βλεπω πως πανε πανω απο 600 ευρω. Με 1000 - 1200 βρισκεις μεταχειρισμενο τροχοσπιτο και εισαι αρχοντας.

    Είναι κάπως ακριβά όπως τα είδα, είναι αλήθεια. Αλλά είναι κάτι το τακτοποιημένο ας πούμε, με το πάτωμά τους, την πορτούλα τους, σκέψου μέσα ένα σλίπινγκ μπανγκ, και μια τουαλέτα στη γωνία, νερό και ξηρά τροφή στην άλλη γωνία. Την μόνωση θα μπορούσα να την περάσω μόνος μου μέσα, για τη ζέστη. Εξαλου είναι ημιορεινή περιοχή και έχει συχνά αεράκι.
    1000 ευρώ μεταχειρισμένο τροχόσπιτο;;; Που ρε συ, είχα ψάξει τις αγγελίες παλιότερα και τα φθηνότερα ήταν κάτι απίστευτες σαβούρες δεκαετιών με μερικά χιλιάρικα έκαστο και φωτογραφίες που δε βλέπονταν..
    Άσε που το Ίμπιζα δωδεκαετίας που έχω είναι 1.2 και 1 τόνος βάρος και να φανταστείς νομίζω δεν έχει ούτε θέση για κοτσαδόρο πίσω, πρέπει να γίνει ειδική εργασία για να περαστεί.. μπορώ βέβαια να δανειστώ μεγαλύτερο αυτοκίνητο για να το μεταφέρω.
    Μετά έιναι και το θέμα της αποχέτευσης για το τροχόσπιτο, δεν το έχω ψάξει καθόλου πως μπορεί να γίνει χωρίς βόθρο. Αλλιώς πρέπει να πάρω και εξτρά χημική τουαλέτα.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kerkiss Εμφάνιση μηνυμάτων
    H πιο οικονομική λύση είναι :
    α) αντίσκηνο με επιπλέον τέντα από πάνω για καλλίτερη προστασία από ζέστη ....εκτός και έχεις δέντρα και το στήνεις από κάτω
    β) τουαλέτα ξηρού τύπου


    Δέντρα δεν έχει, το χωράφι είχε πολύ πέτρα, οργώθηκε πριν χρόνια και τώρα έχει μικρότερες πέτρες που βγαίνουν στην επιφάνεια. Αντίσκηνο είναι μια λύση, αλλά κάπως πρόχειρη σε σχέση με κάτι πιο σταθερό. Ξηρού τύπου τουαλέτα ποια λέγεται, η χημική;

    Κοίτα αν έπρεπε σώνει και καλά να περάσω βράδυ εκεί πέρα, πιο οικονομική λύση θα ήταν να πάω με το Ίμπιζα να ρίξω τα πίσω καθίσματα και με ένα στρωματάκι πίσω να κοιμηθώ εκεί, δεν είναι κι άσχημα και αν είναι μέρα, στήνω έξτρα τέντα από πάνω από το πίσω μέρος που κοιμάμαι. Αλλά θα είναι κάπως άβολο, μιλάμε να υπάρχει και λίγο άνεση και βόλεμα, όχι τελείως ότι να ναι.

  11. #11
    Εγγραφή
    22-11-2005
    Μηνύματα
    444
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    ς
    SNR / Attn
    6(dB) / 24(dB)

  12. #12
    Εγγραφή
    29-03-2006
    Ηλικία
    70
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheUser Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξηρού τύπου τουαλέτα ποια λέγεται, η χημική;
    Ξηρού τύπου είναι πχ μια τρύπα στο έδαφος ή ένα βαρελάκι κλπ που μέσα τοποθετείς ένα μεγάλο κουβά με χώμα στον πάτο και κάθε φορά που κάνεις την ανάγκη σου ρίχνεις από πάνω λίγο χώμα για να τα σκεπάσει και να μην έχεις οσμές
    Μετά από κάποιο διάστημα παίρνεις τον κουβά και τον αδειάζεις σε κάποιο σημείο του χωραφιού και αυτά γίνονται κοπριά
    Χοντρικά μπορείς να πεις ότι είναι μια πιο εξελιγμένη μορφή του "τα κάνω στο χωράφι και τα σκεπάζω με χώμα"
    Μην το περιφρονείς όμως γιατί αυτήν την λύση την έχουν υιοθετήσει οικολόγοι ακόμα και μέσα σε σπίτια με τα όλα τους
    Δες περισσότερα εδώ

    https://en.wikipedia.org/wiki/Composting_toilet

  13. #13
    Εγγραφή
    02-05-2011
    Μηνύματα
    378
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kerkiss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξηρού τύπου είναι πχ μια τρύπα στο έδαφος ή ένα βαρελάκι κλπ που μέσα τοποθετείς ένα μεγάλο κουβά με χώμα στον πάτο και κάθε φορά που κάνεις την ανάγκη σου ρίχνεις από πάνω λίγο χώμα για να τα σκεπάσει και να μην έχεις οσμές
    Μετά από κάποιο διάστημα παίρνεις τον κουβά και τον αδειάζεις σε κάποιο σημείο του χωραφιού και αυτά γίνονται κοπριά
    Χοντρικά μπορείς να πεις ότι είναι μια πιο εξελιγμένη μορφή του "τα κάνω στο χωράφι και τα σκεπάζω με χώμα"
    Μην το περιφρονείς όμως γιατί αυτήν την λύση την έχουν υιοθετήσει οικολόγοι ακόμα και μέσα σε σπίτια με τα όλα τους
    Δες περισσότερα εδώ

    https://en.wikipedia.org/wiki/Composting_toilet

    Δεν περιφρονώ τίποτα ασφαλώς, απλά είμαι λίγο σιχασιάρης από τη φύση μου. Είχα την εντύπωση ότι δεν κάνουν όλα τα κακά για κοπριά, πχ νομίζω κάπου είχα ακούσει ή διαβάσει ότι του σκύλου και του ανθρώπου δεν είναι κατάλληλα, ή έχουν βλαβερά μικρόβια ή κάτι τέτοιο. Αλλά είναι για την περίπτωσή μου λύση ανέξοδη σίγουρα και εύκολη. Άσε που αφού έχω κανονικό σπίτι στα 10 χλμ, μπορώ να πετάγομαι εκεί για τη συγκεκριμένη ανάγκη.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kage Εμφάνιση μηνυμάτων

    Ενδιαφέρον το νήμα αυτό.

    Πάντως έμαθα διάφορα ψάχνοντας για την περίπτωσή μου και τις λύσεις που υπάρχουν, δεν ήξερα πχ ότι υπάρχουν "τροχοσκηνές" ούτε και τροχόσπιτα που ξεδιπλώνουν (folding), ούτε και αντίσκηνα με στύλους που φουσκώνουν με τρόμπα.
    Επίσης είδα πολύ ποικιλία σε γραφεία-κοντέινερ, και σε τιμές κατανοητές, μέχρι και με φουλ υδραυλικά και αιρ κοντίσιον μέσα.
    Όσον αφορά τις μη σκληρές κατασκευές βέβαια, όπως οι σκηνές, υπάρχει και το θέμα με τα ζώα, σκυλιά και ίσως κάποιος λύκος το χειμώνα πιθανόν να υπάρχουν στην περιοχή.
    Σκέφτομαι ότι το Ίμπιζα, με ριγμένα τα καθίσματα όλα, έχει 2 μέτρα μήκος χώρο στο εσωτερικό όπου με ένα στρωματάκι και μια μεγάλη τέντα από πάνω από όλο το αμάξι, θα μπορούσε να είναι μια λύση επίσης, η οικονομικότερη μέχρι τώρα, αν μιλάμε απλά για ξεκούραση.

  14. #14
    Εγγραφή
    30-08-2008
    Περιοχή
    Δραμα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    700
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    9.662/1.021
    ISP
    Cyta Hellas
    Router
    Χλαπατσα H300
    Μια λυση θα μπορουσε να ειναι η τροχοσκηνη.
    Αποσπωμενο κοτσαδορο στο ιμπιζα και μια μεταχειρισμενη τροχοσκηνη.
    Βγαζεις μια αδεια ελξης( εαν δεν κανω λαθος αρκει μια "μελετη" μηχανολογου) κανα 50αρι συνηθως κοστιζει η αδεια και εισαι ετοιμος,

    https://www.car.gr/9884603-caro
    https://www.car.gr/8282240-carthago-camp-let-gt
    https://www.car.gr/classifieds/caravans/view/9925426/


    και κοτσαδοροι
    https://www.car.gr/parts/?ca=98&models=Seat+Ibiza

    To μονο μειονεκτημα ειναι οτι τον χειμωνα πρεπει καπου να φυλας την τροχοσκηνη για να μην κανει φτερα απο το κτημα.

  15. #15
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.540
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Ξυπνάω το νήμα για να ρωτήσω τελικά τι ισχύει για αυτές τις τροχοβιλες.

    Αν έχεις μια τέτοια μέσα σε ένα οικόπεδο εκτός σχεδίου, όχι συνδεδεμένη σε δίκτυο ηλεκτρικού, νερού και αποχέτευσης κανονικά πάνω σε Ρόδες και χρησιμοποιείται για κάποιες μέρες το χρόνο είναι στην δικαιοδοσία της πολεοδομίας;

    Έχει κάποιος εμπειρία;

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-17, 14:21
  2. Οικονομικό πακέτο για μετατροπή σε smart tv
    Από papresa στο φόρουμ DVB-T, Tηλεοράσεις, IPTV
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-17, 16:53
  3. Μηνύματα: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-17, 11:35
  4. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-08-16, 14:14
  5. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-16, 22:03

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας