Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    08-10-2010
    Περιοχή
    Ν. Σμύρνη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    Forthnet
    Καλημέρα

    Εδώ και αρκετά χρόνια έχω το 3play της nova/forthnet και μπορώ να πω ότι ήμουν ευχαριστημένος μέχρι πριν ενάμιση χρόνο που παρουσιάστηκαν κάποια θέματα με τη nova.
    Αυτά αφορούν κυρίως θέματα διαχείρησης καναλιών, κλπ (πχ ενώ παλιά υπήρχε η δυνατότητα να μπαίνουν στα "αγαπημένα" τα κανάλια με τη σειρά που τα θέλει ο χρήστης, πλέον το σύστημα έχει "άποψη" και τα βάζει με τη σειρά που θέλει). Γι' αυτό όπως και για κάνα δυο άλλα θεματάκια (ακόμα ένα είναι η ταχύτητα μετάβασης ανάμεσα στα πακέτα των "αγαπημένων") έχω επικοινωνήσει τηλεφωνικά και με mail με την υποστήριξη, όπου οι απαντήσεις που πήρα είναι ότι "θα το κοιτάξουμε".
    Μετά από 1 1/2 χρόνο θεωρώ ότι "μάλλον" το θέμα καταλήγει όπως οι υποσχέσεις των πολιτικών!!!
    Εξαιτίας αυτών των θεμάτων δεν έχω κάνει ανανέωση του συμβολαίου μου έτσι ώστε να μην έχω δέσμευση αν αποφασίσω να κοιτάξω κάτι άλλο.
    Πριν το κάνω όμως αυτό θα ήθελα να δω αν υπάρχει από την πλευρά σας κάποια προσφορά ανανέωσης (αφού δεν υπάρχει "προσφορά λύσεως των θεμάτων") για το συμβόλαιό μου.
    Μέχρι τώρα έχω, όπως σας είπα, ένα 3play για το οποίο πληρώνω 32,40 το μήνα (εκτός αν γίνει παραπάνω χρήση με πχ εξωτερικό).
    Τα σενάρια που θα εξέταζα θα ήταν δύο. Είτε παραμονή με τις ίδιες παροχές αλλά πολύ χαμηλότερο κόστος, είτε παραμονή με το ίδιο μηνιαίο κόστος αλλά σίγουρα καλύτερο πακέτο από άποψης παροχών.
    Να ξεκαθαρίσω εκ των προτέρων ότι δεν με ενδιαφέρει αύξηση του μηνιαίου κόστους ασχέτως παροχών.
    Αν λοιπόν έχετε κάτι πάνω σε αυτά ή και αν ξέρετε αν θα φτιαχτούν ποτέ τα θέματα που έθιξα, μου λέτε.

    Καλή συνέχεια

    Χάρης

  2. #2
    Εγγραφή
    04-10-2013
    Μηνύματα
    2.347
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα haris_216,

    Σ' ευχαριστούμε που επικοινώνησες μαζί μας.

    Θα θέλαμε αρχικά να σε ενημερώσουμε ότι με τη νέα αναβάθμιση δεν υπάρχει η δυνατότητα ταξινόμησης των καναλιών με τη σειρά που επιθυμεί ο συνδρομητής σε προσωπικό μπουκέτο και τα κανάλια τοποθετούνται με την αρίθμηση που έχουν ήδη, είτε στο μπουκέτο της Nova είτε σε οποιοδήποτε άλλο μπουκέτο.

    Ωστόσο, είναι σημαντικό να γνωρίζεις ότι με τη νέα αναβάθμιση έχουμε δημιουργήσει μπουκέτα με ειδικές κατηγορίες (documentary, sport, entertainment, kids, HD) τα οποία δεν υπήρχαν στο παρελθόν, καθώς επίσης εξακολουθεί να υπάρχει η επιλογή δημιουργίας των αγαπημένων σου μπουκέτων, αλλά με τη σειρά ταξινόμησης που περιγράψαμε παραπάνω.

    Θα θέλαμε ωστόσο να σε διαβεβαιώσουμε ότι οι επισημάνσεις των συνδρομητών μας είναι πάντα χρήσιμες και λαμβάνονται σοβαρά υπ' όψιν, καθώς επίσης εξετάζουμε όλα τα ενδεχόμενα και φροντίζουμε ώστε να προσφέρουμε το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα στους συνδρομητές μας. Εργαζόμαστε πάνω σε όλα όσα μας αναφέρονται, έτσι ώστε σε κάθε επόμενη μελλοντική αναβάθμιση να βελτιώνουμε την εμπειρία χρήσης της υπηρεσίας.

    Για να μπορέσουμε να βοηθήσουμε αναφορικά με το αίτημά σου για ενημέρωση των διαθέσιμων προσφορών μας, θα ήθελες να μας ενημερώσεις σε προσωπικό μήνυμα με κάποιο από τα στοιχεία της υπηρεσίας σου;

    Αλέξης, Nova Support

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-17, 00:44
  2. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-01-17, 11:57
  3. Ανανέωση συνεργασίας Nova - Warner Bros
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-16, 13:03
  4. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-16, 10:57
  5. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-06-16, 18:31

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας