Καλημέρα, ελπίζω να το βάζω στο σωστό σημείο.
Εάν όχι, ζητώ συγνώμη και παρακαλώ να μετακινηθεί στο κατάλληλο σημείο.
Ευχαριστώ πολύ


Καλησπέρα σας,

Ονομάζομαι XXXXXXXXXXXXXXX, και παρακάτω σας περιγράφω το πρόβλημα που αντιμετωπίζω από τις 2/3 με την εταιρία Vodafone Greece, σχετικά με την αλλαγή της γραμμής internet.
Στις 2/3 έκανα αίτηση για αλλαγή του προγράμματός μου από ADSL2+ σε VDSL50 στην εταιρία Vodafone, αφού μου έκαναν συμφέρουσα οικονομική προσφορά, διακόπτοντας τη διαδικασία μεταφοράς της γραμμής μου σε άλλη εταιρία. Σύμφωνα με τον/την υπάλληλο της εξυπηρέτησης πελατών της εταιρίας, η αλλαγή του πακέτου δε θα έπαιρνε περισσότερο από 10 εργάσιμες ημέρες.
Αφού πέρασε αυτό το διάστημα, και μετά από αλλεπάλληλες κλήσεις στην εξυπηρέτηση πελατών εφόσον δεν είχα καμία απολύτως ενημέρωση από την εταιρία για την πορεία της αίτησής μου, στις 29/3 έλαβα στο κινητό μου μήνυμα ότι η αλλαγή πακέτου ολοκληρώθηκε. Να σημειώσω εδώ, ότι αυτό συνέβη αφού την προηγούμενη ημέρα, σε επικοινωνία μου με την εξυπηρέτηση πελατών, είχα απειλήσει με καταγγελία, εάν δεν υπάρξει πρόοδος σύντομα.
Ακόμη, μέχρι εκείνη τη στιγμή ΔΕΝ είχα λάβει τον εξοπλισμό VDSL, το οποίο σημαίνει ότι είχα αρχίσει να χρεώνομαι για μια υπηρεσία που δεν είχα!
Μετά από επίσης δική μου επικοινωνία με την εξυπηρέτηση πελατών, λαμβάνω τον απαραίτητο εξοπλισμό στις 4/4, οπότε και τον συνδέω, περιμένοντας να λήξει η περιπέτεια.
Δυστυχώς, με τη σύνδεση του εξοπλισμού, συνειδητοποίησα ότι η αλλαγή της γραμμής μου έχει γίνει μόνο στα χαρτιά, καθότι το modem εμφανίζει τύπο σύνδεσης ADSL2+.
Συνεχίζοντας τις, σχεδόν καθημερινές, κλήσεις στην εξυπηρέτηση πελατών, το μόνο που άκουγα είναι ότι θα εξετάσουν το πρόβλημα και θα επικοινωνήσουν οι ίδιοι μαζί μου, κάτι το οποίο δεν συνέβη σε καμία περίπτωση.
Τέλος, να σημειώσω ότι η κλήση στην εξυπηρέτηση πελατών είναι ΜΕ χρέωση, ειδικά αν γίνεται από κινητό τηλέφωνο άλλης εταιρίας (κάτι το οποίο συνέβαινε για κάποιες ημέρες).

Παρακαλώ ενημερώστε με ποιες κινήσεις μπορώ να κάνω, ώστε να αποζημιωθώ για όλη την ταλαιπωρία που έχω περάσει από τις 2/3 που ξεκίνησε αυτή η διαδικασία.

Ευχαριστώ πολύ,
XXXXXXXXXXXX
Τηλέφωνο επικοινωνίας: XXXXXXXX

ΥΓ> το παρόν κοινοποιείται σε Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων, στην Προστασία καταναλωτή, στον συνήγορο του πολίτη και στην εταιρία Vodafone Greece. Επίσης θα κοινοποιηθεί σε μέσα κοινωνικής δικτύωσης και forum