Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-25 από 25
  1. #16
    Εγγραφή
    24-07-2006
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    429
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    OTE
    Ευχαριστώ πολυ για τις απόψεις σας !! Τις κρατάω όλες !!! Εγώ συνεχίζω με java , practice και εκμαθηση στα βασικά . Συντακτικό κλπ.
    Έχω μπει στο OOP πλεον και προσπαθώ να το κατανοήσω στο απόλυτο μέσα απο εξάσκηση .

  2. #17
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ckoul Εμφάνιση μηνυμάτων
    @turboirc τα μηνύματά σου είναι off-topic καθώς ο NetJim δεν ρώτησε ποια είναι η «καλύτερη» γλώσσα προγραμματισμού αλλά ζήτησε γνώμες για βιβλία Java και μάλιστα εξήγησε τους λόγους που ενδιαφέρεται (για να τον ξαναρωτήσεις λίγο αργότερα).

    Θεωρώ τις απόψεις σου για την Java το λιγότερο «άστοχες», αλλά όπως είπα αυτή είναι μια άλλη συζήτηση και όχι του παρόντος (παραθέτω κι εγώ την άποψή μου για να μην νομίζει ο NetJim ότι συμφωνούμε όλοι με αυτές).
    Ο φιλος που ρωτησε θελει να ασχοληθει με το android οντας αρχαριος στον προγραμματισμο.

    Σε τετοιες περιπτωσεις προσπαθεις να τον κατευθυνεις στη σωστη κατευθυνση, δηλαδη μακρυα απο την java, διοτι ενδιαφερεσαι πρωτα να μαθει και μετα να παει στο android. Το android δεν ειναι για αρχαριους και το να ξεκινησει καποιος με μια γλωσσα οπως η java με σκοπο να προγραμματισει gui με οτι συνεπαγεται αυτο, ειναι ολεθριο. Η java ειναι τελειως ακαταλληλη για αρχαριους, ειδικα με εργαλεια-σαβουρες τυπου eclipse.

    Αν ενδιαφερεσαι απλα να τον κανεις αχρηστο η να τον κανεις να τα παρατησει τοτε ναι δωσε του οσα βιβλια θελεις.

    Τελος, εδω ειναι απλα ενα φορουμ που ο καθενας εχει δικαιωμα να λεει οτι θελει και δεν εχει νοημα να μου λες οτι θεωρεις την αποψη μου αστοχη, διοτι δεν προκειται να προσπαθησω να σε πεισω για την ορθοτητα της.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος turboirc : 19-04-17 στις 13:48.

  3. #18
    Εγγραφή
    24-07-2006
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    429
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    OTE
    Είμαι ανοικτος σε όλες τις απόψεις . Για την ώρα παίζω με IntelliJ που το θεωρώ και πολύ βολικό.
    Πέρα απο την java θα μπορούσα να παίξω και με αλλη γλώσσα για να πάω σε android ???

  4. #19
    Τι κακό πράγμα ο καθένας να υποστηρίζει τη γλώσσα που του αρέσει και να μισεί τις άλλες... Λες και είναι Ολυμπιακός-Παναθηναικός.
    Netjim, η Java είναι η πιο διαδεδομένη γλώσσα παγκοσμίως και με μεγάλη ζήτηση σε developers.
    Έχει τεράστια κοινότητα και άπειρες βιβλιοθήκες.
    Όπως σου είπαν και παραπάνω, ένας καλός τρόπος είναι να έχεις στο μυαλό σου κάτι που θες να φτιάξεις.
    Μαζί με ένα βιβλίο αναφοράς όπως το Thinking in Java, θα δουλεύεις την εφαρμογή σου και θα μαθαίνεις ταυτόχρονα.

  5. #20
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Εγω απλα ειπα την αποψη μου σαν ειδικος επιστημων και επιχειρηματιας στο θεμα, τωρα απο εκει και υστερα στην τελικη μονο το κερδος μετραει. Αν μπορεις να βγαλεις λεφτα απο αυτο υποκλινομαι.

    Καλη συνεχεια.

  6. #21
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.451
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NetJim Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι ανοικτος σε όλες τις απόψεις . Για την ώρα παίζω με IntelliJ που το θεωρώ και πολύ βολικό.
    Πέρα απο την java θα μπορούσα να παίξω και με αλλη γλώσσα για να πάω σε android ???
    Αν θέλεις μπορείς να γράφεις σε C# και μέσα από το Xamarin να παράγεις εφαρμογές για Windows, Android και iOS ταυτόχρονα.

    Το Visual Studio 2017 έχει ενσωματωμένο το xamarin.

    - - - Updated - - -

    Building native iOS, Android, and Windows apps in C# with Visual Studio 2017

  7. #22
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.667
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το βιβλιο ειναι καλο, η γλωσσα ειναι νεκρη ομως. Μονο στο android.
    Web developement ειτε client ειτε server ειναι απαρχαιωμενη.

    Αν ο σκοπος σου ειναι εκπαιδευτικος, δηλαδη να μαθεις προγραμματισμο, τοτε η java ειναι κακη επιλογη.
    H java είναι νεκρή γλώσσα;

  8. #23
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.451
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    H java είναι νεκρή γλώσσα;
    Εννοεί ότι δεν συναντάται εύκολα σε εμπορικά project! Αν πάρεις ακαδημαϊκά project θα νομίζεις ότι μόνο η java υπάρχει!!! :P

  9. #24
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.667
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsakosGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοεί ότι δεν συναντάται εύκολα σε εμπορικά project! Αν πάρεις ακαδημαϊκά project θα νομίζεις ότι μόνο η java υπάρχει!!! :P
    Μα τι λες; Στα εμπορικά project η java ζει και βασιλεύει, και στην ακαδημία (εκτός του computer science) υπάρχουν πολλές επιλογές πριν κάποιος πάει σε java.

  10. #25
    Εγγραφή
    18-12-2007
    Μηνύματα
    205
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    4096/512
    Router
    Speedtouch 585i v6
    Καλησπέρα, λίγο καθυστεριμένη η απάντηση αλλά θα ήθελα να προσθέσω και τη δική μου άποψη.

    Η Java δεν είναι νεκρή! Κυριαρχεί στο Enterprise development και πληρώνει και καλά! Σε συνδιασμό με το Spring είναι πολύ δυνατό εφόδιο για έναν προγραμματιστή.

    Αν τώρα θέλεις να ασχοληθείς με Android το επόμενο βήμα σου είναι η Kotlin που είναι και αυτή JVM language.
    Corsair Graphite 600T, Intel Core i5 8500, Asus ROG String B360-G Gaming, Corsair Vengeance LPX 8GB 2666Mhz, Samsung Evo NVMe 250GB, Corsair TX750w
    http://www.archenemy.net/

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Από Java Σε C++ τη διαφορές πρέπει να έχω στο νου μου;
    Από babaliaris στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-07-16, 16:20
  2. Java Δημιουργία Aρχείου Σε Επίπεδο Bits.
    Από babaliaris στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-16, 15:48
  3. Μηνύματα: 45
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-16, 12:03
  4. Java εφαρμογη μαζι με βαση δεδομενων
    Από kimiraik στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-16, 11:17

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας