Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    05-05-2008
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    199
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΟΡΙΝΘΟΣ
    SNR / Attn
    9(dB) / 27.8(dB)
    Καλησπέρα..
    Αντιμετωπίζω θέμα με την ακύρωση μιας αίτησης Φορητότητας για νέα σύνδεση στο δίκτυο της COSMOTE. Θα προσπαθήσω να τα γράψω όσο μπορώ πιο περιληπτικά για να μην κουράσω.

    Είμαι Συνδρομητής NOVA double play και πήγα σε κατάστημα Γερμανός να πληρώσω το κινητό (COSMOTE) και εκεί μου κάνουν πρόταση για Double Play COSMOTE με έκπτωση σε κινητό και δέχομαι, ο υπάλληλος του Γερμανού καταχωρεί τα στοιχεία μου για την νέα αίτηση στον Η/Υ χωρίς εγώ να υπογράψω σε τίποτα και φεύγω! Αυτά στις 30/3.

    5/4 Φέρνουν το ρούτερ στο σπίτι μαζί με την αίτηση της νέας σύμβασης με τα στοιχεία μου και με ημερομηνία να λέει 5/4 στο κάτω μέρος της αίτησης όπου είναι για υπογραφή από τον πελάτη. (Χωρίς καμία υπογραφή ούτε από εμένα, ούτε από το κατάστημα)

    6/4 Λαμβάνω μήνυμα από την COSMOTE ότι έχει δρομολογηθεί το αίτημα που υποβάλαμε και είναι σε εξέλιξη.. και δεύτερο μήνυμα ότι έγινε δεκτή η αίτηση για μεταφορά από τον προηγούμενο πάροχο.
    Μετά από λίγη ώρα με παίρνουν από NOVA και μου κάνουν αντιπρόταση η οποία είναι πολύ συμφερτική και δέχομαι τηλεφωνικά.
    Την ίδια μέρα το αργά το απόγευμα δέχομαι Τηλέφωνο από COSMOTE για να κλείσω ραντεβού με τεχνικό για να γίνει η σύνδεση και γνωστοποιώ ότι τελικά θα πραγματοποιήσω ακύρωση της αίτησης οπότε ακυρώνεται και το ραντεβού

    7/4 Περνάω από το κατάστημα του Γερμανού ενημερώνω τον υπάλληλο ότι θέλω να ακυρώσω και μου λέει να καλέσω την NOVA για να κάνει την ακύρωση. Επικοινωνώ με NOVA μου λένε ότι πρέπει να στείλω FAX ακύρωσης με την ταυτότητα μου σε κάποιους αριθμούς της COSMOTE. Πηγαίνω σε Κατάστημα COSMOTE να ρωτήσω τι πρέπει να κάνω για μια πιο σίγουρη απάντηση και μου λένε να στείλω FAX για ακύρωση στην COSMOTE και τα στέλνω από το κατάστημα που βρίσκομαι.

    10/4 Ξανά πηγαίνω στο κατάστημα Γερμανού που είχα κάνει την αίτηση να ρωτήσω τι γίνεται με την ακύρωση, μου λένε ότι δεν μπορεί να γίνει η ακύρωση από εδώ πρέπει να καλέσω την COSMOTE ή την NOVA.

    10-11/4 Τηλέφωνα και στους δύο πάροχους λαμβάνω 100 διαφορετικές απαντήσεις –μου λένε ακόμα και το ότι αφού έκανα αίτηση από κατάστημα δεν γίνεται ακύρωση μόνο εάν έχω κάνει την αίτηση τηλεφωνικά ακυρώνεται- και αυτή που επικρατεί είναι να πάω στο κατάστημα που έκανα την αίτηση και να κάνω ακύρωση από εκεί. (Από το κατάστημα Γερμανός μου λένε ότι δεν γίνεται από εμάς δεν μας αφήνει το σύστημα.)

    11/4 Αυτοματοποιημένο μήνυμα από την COSMOTE στο κινητό μου που λέει «Για να πραγματοποιηθεί η ακύρωση του αιτήματος ενεργοποίησης της γραμμής πρέπει να πάω στο κατάστημα που έκανα την αίτηση» (Άρα έχουν λάβει τα FAX??)

    13/4 Μήνυμα από την NOVA στο κινητό που λέει «Η μεταφορά της γραμμής στο πάροχο COSMOTE δεν έχει ακυρωθεί και να προχωρήσω άμεσα σε ακύρωση»

    14/4 Πάλι στο κατάστημα Γερμάνος και πάλι δεν μπορούν να κάνουν τίποτα από εκεί..

    Μέχρι αυτήν την στιγμή που γράφω βρίσκομαι στο δίκτυο της NOVA και το αίτημα της μεταφοράς της γραμμής μου στην COSMOTE είναι στο αέρα αυτό πληροφορούμε από τα τηλεφωνήματα που έχω κάνει και στους δύο πάροχους..
    Η τελευταία πρόταση από πλευράς NOVA είναι να μου στείλουν μια αίτηση υπαναχώρησης και να την συμπληρώσω εάν μεταφερθώ στο δίκτυο της COSMOTE για να μπορέσουν να με ξανά μεταφέρουν πάλι πίσω σε αυτούς. (Βέβαια ποιος θα πληρώσει την ποινή του συμβολαίου εάν το σπάσω αμέσως δεν μου το είπαν, μου λένε ότι δεν θα πληρώσω τίποτα..)

    Ερωτήσεις κρίσεως τώρα..
    Η υπαναχώρηση δεν γίνεται μόνο στην περίπτωση που έχω κάνει την αίτηση τηλεφωνικά ή γίνεται και από κατάστημα όπως είναι ο Γερμανός??
    Επίσης πόσες μέρες έχω δικαίωμα για να πραγματοποιήσω ακύρωση φορητότητας ?
    Ξέρω για έως 3 μέρες πριν την ενεργοποίηση της γραμμής εγώ δεν έλαβα καμία ημερομηνία ενεργοποίησης άρα είμαι μέσα σε αυτό το χρονικό διάστημα από όταν έστειλα το FAX ακύρωσης στις 7/4??

    Δεν μπορώ να βγάλω άκρη και από ότι φαίνεται δεν μπορώ να ακυρώσω τι άλλο μπορώ να κάνω??
    Ευχαριστώ και sorry για την έκθεση..

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Απο την στιγμή που έκανες την αίτηση σε κατάστημα δεν έχεις την κάλυψη για το εξ αποστάσεως (τις 14 μέρες)
    Είναι 3 μέρες απο την ημερομηνία που θα γίνει η ενεργοποίηση, για να κάνεις αίτηση ακύρωσης πρέπει να την κάνεις στο κατάστημα που έκανες την αίτηση.


    Το ποιο πάνω κομμάτι που λες

    Την ίδια μέρα το αργά το απόγευμα δέχομαι Τηλέφωνο από COSMOTE για να κλείσω ραντεβού με τεχνικό για να γίνει η σύνδεση και γνωστοποιώ ότι τελικά θα πραγματοποιήσω ακύρωση της αίτησης οπότε ακυρώνεται και το ραντεβού
    Σημαίνει πως σου δώσανε ημερομηνία ενεργοποίησης και αν ισχύει τότε δεν σε καλύπτει και το άλλο με τις 3 ημέρες

  3. #3
    Εγγραφή
    05-05-2008
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    199
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΟΡΙΝΘΟΣ
    SNR / Attn
    9(dB) / 27.8(dB)
    Σε ευχαριστω Sdikr για την απαντηση..
    Και εγω αυτο εχω διαβασει στην ΕΕΤΤ για τις 3 μερες πριν την ενεργοποιηση. Τωρα αυτο που λες για το καταστημα που εκανα την αιτηση εκει δεν μπορουσαν να κανουν κατι κ μου ελεγαν μονο τηλεφωνικα για αυτο κ πηγα σε καταστημα cosmote.

    Οταν με καλεσαν στο κινητο στις 6/4. ηταν για να κλεισουμε ραντεβου με τον τεχνικο (για πιο λογο πρεπει να ερθει ο τεχνικος δεν γινεται η αλλαγη μονο απο το καφαο; πρεπει να ερθει κ στην πολυκατοικια; )
    Δεν ορισαμε καμια ημερομηνια απλα ειπα οτι θα κανω ακυρωση της αιτησης κ εκει τελειωσε η συζητηση.

    Δεν μου εχουν στειλει ουτε πιθανη ημερομηνια ενεργοποιησης σε καποιο μηνυμα δεν εχω τιποτα..

    Αρα η επιλογη να παω στο καταστημα που εκανα αιτηση κ να στειλω απο εκει fax για ακυρωση με την ταυτοτητα μου αφου ακομα δεν εχω ημερομηνια ενεργοποιησης γινεται;;;


    (Sorry για το χωρις τονους αλλα στελνω απο κινητο...)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος wezor : 19-04-17 στις 10:47. Αιτία: διορθωση

  4. #4
    Εγγραφή
    19-06-2017
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα,

    Υπέγραψα σήμερα νέο συμβόλαιο vodafone, ενώ είμαι συνδρομητής Forthnet εδώ και κάποια χρόνια. Η επικοινωνία έγινε απο κινητό και το συμβόλαιο το έφερε σπίτι μου ένας courier όπου και υπεγράφει. Όμως επειδή πολλά έχω δει από τους παρόχους και δεν τους πολυεμπιστεύομαι, θα ήθελα να ξέρω αν το δικαίωμα υπανάχωρησης μου σε αυτή τη περίπτωση είναι 3 ή 14 μέρες. Φαντάζομαι ότι απο τη στιγμή που δεν έγινε σε κάποιο κατάστημα είναι 14. Σωστά ή κάνω λάθος; Σημειωτέον ότι στην υπεύθυνη δήλωση αναγράφεται στο κάτω μέρος εκτός από τον αριθμό αίτησης και ο κωδικός καταστήματος που υπεβλήθη (J1866), το οποίο μου φαίνεται ύποπτο. Επιπλέον εκ των υστέρων παρατήρησα ότι η ημερομηνία υπογραφής είναι 16/6 όταν έγινε η τηλεφωνική επικοινωνία κι όχι η σημερινή (δηλαδή 19/6). Τέλος, επειδή ζήτησα τους όρους πριν τους φέρει ο courier, ώστε να τους διαβάσω πριν βάλω υπογραφή, η κοπέλα μου απάντησε ότι μπορώ να ακυρώσω τη σύμβαση μέσα σε 14 μέρες, αλλά θα ήθελα να ξέρω τι ισχύει όταν η υπογραφή του συμβολαίου γίνεται κατα αυτόν το τρόπο, ώστε να μην βασίζομαι σε λόγια του αέρα.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  5. #5
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    α. Έχεις περιθώριο ακύρωσης της φορητότητας, έως 3 εργάσιμες ημέρες πριν την κατασκευή του βρόχου, ημερομηνία για την οποία έχεις ενημερωθεί από την εταιρεία.
    β. Έχεις δικαίωμα υπαναχώρησης έως 14 ημερολογιακές μέρες από την υπογραφή της σύμβασης, εκτός κι αν νωρίτερα έχει ενεργοποιηθεί η υπηρεσία, οπότε το έχεις μέχρι την προηγούμενη ημέρα.
    3.6. Στην περίπτωση που η παρούσα Σύμβαση μεταξύ της Εταιρείας και του Πελάτη αποτελεί «εξ αποστάσεως σύμβαση» ή «σύμβαση εκτός εμπορικού καταστήματος», κατά τα οριζόμενα στον Ν. 2251/1994, το δικαίωμα υπαναχώρησης του ως άνω Νόμου δεν ισχύει μετά την ενεργοποίηση των συμφωνημένων τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών της Εταιρείας.
    Ειδικότερα, ο Πελάτης ρητά συμφωνεί στην εκτέλεση της παρούσας σύμβασης (ήτοι στην ενεργοποίηση των συμφωνημένων τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών της Εταιρείας) πριν την πάροδο του χρονικού διαστήματος, κατά το οποίο δικαιούται να υπαναχωρήσει κατά τα οριζόμενα στον Ν. 2251/1994, κι αναγνωρίζει ότι θα απωλέσει το δικαίωμά του υπαναχώρησης μόλις η σύμβαση εκτελεσθεί πλήρως από της Εταιρεία, ήτοι μόλις ενεργοποιηθούν οι συμφωνημένες τηλεπικοινωνιακές υπηρεσίες της Εταιρείας.
    Από τα παραπάνω, το (α) ισχύει σε όλους, ενώ το (β) μόνο σε Vodafone και Cyta. Στους άλλους 3 παρόχους, ισχύουν πάντα οι 14 ημέρες υπαναχώρησης, άσχετα αν έχει ενεργοποιηθεί η υπηρεσία.

    Καλώς ήλθες!

  6. #6
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ..., έως 3 εργάσιμες ημέρες πριν την κατασκευή του βρόχου, ...
    Ημερολογιακές, ή εργάσιμες ;
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  7. #7
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Για ακύρωση φορητότητας 3 εργάσιμες. Για υπαναχώρηση 14 ημερολογιακές.

  8. #8
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στραβωμάρα, γμτ, και το παρέθεσα, κι' όλας.

    Για τις 14 ημερολογιακές, δεν το ήξερα.

    Φχαριστώ.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  9. #9
    Εγγραφή
    01-04-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    841
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11.438 / 1.018
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΤΟΥΜΠΑ
    Follow-up ερωτηση: πόσο καιρό μετά την υπογραφή της σύμβασης υποχρεούται ο καταναλωτής να πληρωσει ρητρα σε περίπτωση που θελήσει να λύσει το συμβόλαιο; Κάποιοι παροχοι λένε πχ για δύο χρόνια στα συμβόλαια τους, αλλά έχω ακούσει αλλού ότι δεν είναι εφαρμόσιμος όρος και στην πραγματικότητα είναι έξι μήνες.

  10. #10
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από guardianhelm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Follow-up ερωτηση: πόσο καιρό μετά την υπογραφή της σύμβασης υποχρεούται ο καταναλωτής να πληρωσει ρητρα σε περίπτωση που θελήσει να λύσει το συμβόλαιο;
    Στον επόμενο λογαριασμό απο τη λύση του συμβολαίου, θα περιλαμβάνεται και η ρήτρα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από guardianhelm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποιοι παροχοι λένε πχ για δύο χρόνια στα συμβόλαια τους, αλλά έχω ακούσει αλλού ότι δεν είναι εφαρμόσιμος όρος και στην πραγματικότητα είναι έξι μήνες.
    Τί εννοείς ;
    Παράδειγμα ;
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  11. #11
    Εγγραφή
    01-04-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    841
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11.438 / 1.018
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΤΟΥΜΠΑ
    Μάλλον δεν το έθεσα σωστά. Εννοώ ότι στο συμβόλαιο αναφέρεται ελάχιστη περίοδος χρήσης. Επομένως ο συνδρομητής σε περίπτωση που διακόψει το συμβόλαιο πριν το προκαθορισμένο διάστημα πληρώνει ρήτρα.

    Πόσο είναι αυτό το διάστημα; Όσο ορίζεται στο διμερες συμβόλαιο ή πχ υπάρχει κάποιος νόμος με μεγαλύτερη ισχύ που το αχρηστεύει; Όπως είπα πιο πάνω, μου είπαν ότι νομικά υπάρχει ανώτατο όριο έξι μηνών από την υπογραφή του συμβολαίου, πέραν του οποίου ο συνδρομητής δεν έχει υποχρέωση να πληρώσει ρήτρα αν λύσει το συμβόλαιο του.

  12. #12
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από guardianhelm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον δεν το έθεσα σωστά. Εννοώ ότι στο συμβόλαιο αναφέρεται ελάχιστη περίοδος χρήσης. Επομένως ο συνδρομητής σε περίπτωση που διακόψει το συμβόλαιο πριν το προκαθορισμένο διάστημα πληρώνει ρήτρα.

    Πόσο είναι αυτό το διάστημα; Όσο ορίζεται στο διμερες συμβόλαιο ή πχ υπάρχει κάποιος νόμος με μεγαλύτερη ισχύ που το αχρηστεύει; Όπως είπα πιο πάνω, μου είπαν ότι νομικά υπάρχει ανώτατο όριο έξι μηνών από την υπογραφή του συμβολαίου, πέραν του οποίου ο συνδρομητής δεν έχει υποχρέωση να πληρώσει ρήτρα αν λύσει το συμβόλαιο του.
    Να τους πεις να σου πούνε το νούμερο του νόμου, λογικά θα το έχουν εύκαιρο

    Ισχύει ότι αναγράφεται στο συμβόλαιο, σε περίπτωση που ο πάροχος αλλάξει μονομερώς το συμβόλαιο τότε έχεις δικαίωμα να φύγεις χωρίς ρήτρες κλπ,

  13. #13
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από guardianhelm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοώ ότι στο συμβόλαιο αναφέρεται ελάχιστη περίοδος χρήσης.
    Ναί, είναι η διάρκεια του συμβολαίου σου, συνήθως διετής.
    Σε λιγότερες περιπτώσεις, δεκαοχτάμηνη ή ετήσια.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από guardianhelm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επομένως ο συνδρομητής σε περίπτωση που διακόψει το συμβόλαιο πριν το προκαθορισμένο διάστημα πληρώνει ρήτρα.
    Ακριβώς.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

Παρόμοια Θέματα

  1. Κουφό Πρόβλημα - Τα φώτα σας
    Από adoniram στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-17, 10:13
  2. Πρόβλημα συγχρονισμου! Τα φώτα σας!!
    Από stayros123 στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-17, 14:57
  3. Τα φώτα σας
    Από Nozomi στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-17, 12:34
  4. Νέος σε tablet τα φώτα σας.
    Από mpirarxos στο φόρουμ Android
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-10-16, 12:12
  5. Τα φώτα σας fitness Tracker - Gps
    Από ManolisPiraeus στο φόρουμ Άλλες πλατφόρμες και συσκευές
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-08-16, 12:39

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας