Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 34
  1. #1
    Εγγραφή
    07-02-2009
    Περιοχή
    Σταμάτα
    Μηνύματα
    982
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    2* FTTH 1000/100 Cosmote
    ISP
    Cosmote
    Router
    2* Fritz 5530 Fiber-Asus
    SNR / Attn
    -15(dB) / -15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Angry
    Για ακόμα μια φορά βρέθηκα στην ατυχία να κόψουνε κάτι ανίκανοι το υπόγειο καλώδιο του οικοδομικού μου τετραγώνου στις 10 Απριλίου.
    Όπερ και εγένετω, πήρα τηλ στον ΟΤΕ να δηλώσω την βλάβη ( εφόσον τα @@ της τεχνικής εταιρίας που έσκαβε στην περιοχή έκαναν την πάπια και δεν πήραν ούτε να ειδοποιήσουν τον ΟΤΕ ούτε άφησαν το σημείο ανοιχτό, αντ' αυτού το ασφαλτόστρωσαν κιόλας! ) και τους τόνισα πως ήταν καλωδιακή βλάβη από τα έργα για την αποχέτευση που γίνονται στο δρόμο κάτω από το σπίτι μου, εφόσον είδα πως και η 2η γραμμή μου ήταν νεκρή όπως και των γειτόνων, αυτοί δεν το δέχονταν και την καταχώρησαν ως απλή ( μεμονομένη ) βλάβη.
    Την επομένη, 11 Απριλίου σε 2η επικοινωνία μου μαζί τους μου λένε πως όντως είναι καλωδιακή βλάβη που επηρεάζει την ευρύτερη περιοχή, και πως η εκτιμώμενη ημερομηνία επίλυσης που έδωσαν οι τεχνικοί της περιοχής ήταν η... 19η Απριλίου ( από τις 10 του μήνα, κινητοποιήθηκαν άμεσα για την αποκατάσταση της βλάβης 9 ολόκληρες ημέρες μετά ( με το πάσο σας παιδιά μην πάθετε υπερκόπωση )... αμ δε!
    Μέχρι τις 19 του μηνός ουδεμία κινητοποίηση στην περιοχή, ούτε περαστικό οποιοδήποτε βανάκι ή γενικότερα συνεργείο στην περιοχή ( φαίνεται έχει ραδιενέργεια στην Σταμάτα και δεν θέλουν να μολυνθούν... ).
    Σε τηλ. επικοινωνία με την υπέροχη 20λεπτη αναμονή στο 13888 με ενημερώνουν υπεύθυνα πως... η βλάβη θα επιλυθεί την επομένη, στις 20 του μήνα, με μια μικρή εξαίρεση, με την δικαιολογία "μπορεί να χρειαστεί και κάτι ακόμα" το οποίο θα γίνει την Παρασκευή.
    Στην χειρότερη των περιπτώσεων μου λέει θα είστε εντάξει την Παρασκευή 21 του μηνός.

    Σήμερα φυσικά πάλι συνεργείο στην περιοχή δεν εθεάθη, και οι γραμμές συνεχίζουν να είναι νεκρές.

    Το 13888 δεν έχει ουσιαστικά να μου πεί τίποτα νεότερο, και μείναμε στο "θα επικοινωνήσουμε με τους τεχνικούς και θα σας καλέσουμε" ( να το δω και να μην το πιστέψω! ).

    Αξιοσημείωτο το ρεκόρ τους στις αποκαταστάσεις βλαβών στην περιοχή μου, όπου τα τελευταία 5 χρόνια για διάφορους λόγους ( την μια έπεσε αυτοκίνητο πάνω στο ΚΑΦΑΟΥ που με εξυπηρετεί, 18 ημέρες για αποκατάσταση!, τις άλλες 3 κόψανε καλώδια οι άχρηστοι του δήμου, από 10 εώς και 20 μέρες κάθε φορά χωρίς τηλ & ιντερνετ ).
    Θα περίμενε κανείς πως μετά από τόσες ταλαιπωρίες και τόσο αρνητικό ρεκόρ επίλυσης προβλημάτων που επηρέαζαν κάμποσους συνδρομητές θα δίνανε κάποια σημασία στο θέμα.
    Αμε.

    Τα λεφτά να μπαίνουν στον λογαριασμό τους και χεστήκανε για τις υπηρεσίες που παρέχουν στον πελάτη.

    Κερασάκι στην τούρτα, κοπέλα από το 13888 πρίν ένα 2μηνο που με πήρε να μου πουλήσει "ειδική προσφορά 3ple-play, με ειδική τιμή για εμένα λόγο ότι είμαι πολύ καιρό συνδρομητής και με ακριβό πακέτο..." όπου η μαντάμ του 13888 μου έδινε πιο ακριβή τιμή από την κοινή τιμή που έχει για όλο το κόσμο στο site τους... αλήθεια αν ζητήσω την απομαγνητωφώνηση αυτής της κλήσης θα μου την δώσουνε ?

    Ευτυχώς ο ΟΤΕ είναι αξιόπιστη εταιρία και αξίζει τα παραπάνω χρήματα που ζητάνε αντί των εναλλακτικών πάροχων.
    Τόσο αξιόπιστη που δεν υπάρχει σε κανένα τμήμα και κατάστημα κάποιος υπεύθυνος, κάποιος κάτι κάποιο πόστο που να έχει την δυνατότητα π.χ. να επικοινωνήσει με την τεχνική εταιρία που έχει αναλάβει την βλάβη π.χ.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Τέτοιες καλωδιακές βλάβες δυστυχώς αργούνε να φτιαχτούνε, μπορείς να ζητήσεις να σου επιστρέψουν το πάγιο για αυτές τις μέρες.

  3. #3
    Εγγραφή
    07-02-2009
    Περιοχή
    Σταμάτα
    Μηνύματα
    982
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    2* FTTH 1000/100 Cosmote
    ISP
    Cosmote
    Router
    2* Fritz 5530 Fiber-Asus
    SNR / Attn
    -15(dB) / -15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Να το **** την επιστροφή παγίου.
    Όταν η 1 γραμμή είναι για την εταιρία και δεν έχω τηλ. & ίντερνετ τόσες ημέρες στην εταιρία που σημαίνει ΧΑΣΟΥΡΑ, να πάρω πίσω 10€ ας πούμε ( και πολλά λέω ) ενώ έχω χρεωθεί 20€ σε τηλ στο 13888 ?

    Όταν η inalan έφτιαξε βλάβη σε FTTH σε 2 ημέρες ? Για ποιό λόγο να δικαιολογήσουμε 11+ ημέρες για last mile χαλκό στον ΟΤΕ δεν το κατάλαβα ?

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Core2Extreme Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να το **** την επιστροφή παγίου.
    Όταν η 1 γραμμή είναι για την εταιρία και δεν έχω τηλ. & ίντερνετ τόσες ημέρες στην εταιρία που σημαίνει ΧΑΣΟΥΡΑ, να πάρω πίσω 10€ ας πούμε ( και πολλά λέω ) ενώ έχω χρεωθεί 20€ σε τηλ στο 13888 ?

    Όταν η inalan έφτιαξε βλάβη σε FTTH σε 2 ημέρες ? Για ποιό λόγο να δικαιολογήσουμε 11+ ημέρες για last mile χαλκό στον ΟΤΕ δεν το κατάλαβα ?
    Αν σε ενδιέφερε να μην έχεις θέμα με την εταιρία σου θα έπρεπε να είχες backup, μάλλον όμως δεν σε ενδιαφέρει, άπλα τώρα τυπικά χάνω χρήματα ενώ έχω μια σύνδεση που είναι για Home χρήση χωρίς καμία εγγύηση χωρίς κανένα sla.

  5. #5
    Εγγραφή
    07-02-2009
    Περιοχή
    Σταμάτα
    Μηνύματα
    982
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    2* FTTH 1000/100 Cosmote
    ISP
    Cosmote
    Router
    2* Fritz 5530 Fiber-Asus
    SNR / Attn
    -15(dB) / -15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν σε ενδιέφερε να μην έχεις θέμα με την εταιρία σου θα έπρεπε να είχες backup, μάλλον όμως δεν σε ενδιαφέρει, άπλα τώρα τυπικά χάνω χρήματα ενώ έχω μια σύνδεση που είναι για Home χρήση χωρίς καμία εγγύηση χωρίς κανένα sla.
    Προφανώς και δεν διαβάζεις καλά.
    1) Conn-X Business
    2) Δεύτερη γραμμή έχω επίσης για την εταιρία... και αυτή κομμένη όπως και η 3η από πάνω που είναι του σπιτιού.

    3 γραμμές πληρώνω σε καμμία δεν έχω υπηρεσίες.

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Core2Extreme Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς και δεν διαβάζεις καλά.
    1) Conn-X Business
    2) Δεύτερη γραμμή έχω επίσης για την εταιρία... και αυτή κομμένη όπως και η 3η από πάνω που είναι του σπιτιού.

    3 γραμμές πληρώνω σε καμμία δεν έχω υπηρεσίες.
    Σε καμία δεν έχεις εγγύηση ή sla

    Όπως είπα αν σε ενδιέφερε θα είχες backup ή θα είχες επιλέξει υπηρεσία με 100% διαθεσιμότητα

  7. #7
    Εγγραφή
    07-02-2009
    Περιοχή
    Σταμάτα
    Μηνύματα
    982
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    2* FTTH 1000/100 Cosmote
    ISP
    Cosmote
    Router
    2* Fritz 5530 Fiber-Asus
    SNR / Attn
    -15(dB) / -15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δεν μου απαντάς.
    Πόσες ημέρες θεωρείς εσύ λογικό για να φτιαχτεί μια βλάβη στο χάλκινο μέρος του δικτύου ?

  8. #8
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Core2Extreme Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μου απαντάς.
    Πόσες ημέρες θεωρείς εσύ λογικό για να φτιαχτεί μια βλάβη στο χάλκινο μέρος του δικτύου ?
    Απο την στιγμή που θα πρέπει να σκαφτεί ο δρόμος, που σημαίνει άδεια απο Δήμο, συνεργεία κλπ
    1 μήνας και λίγο σου βάζω.

    Λες ποιο πάνω για την οπτική, εκεί απλά θα "φυσούσαν" μια καινούργια μέσα απο τον έτοιμο σωλήνα, εδώ θέλει, άδεια, σκάψιμο, σύνδεση με το χέρι τα καλώδια, επισκευή τον δρόμο ξανά

  9. #9
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Οι μέρες αυτές είναι πολλές. Σε 3-4 μέρες το αργότερο πρέπει να αποκαθίστανται τέτοιες βλάβες.

  10. #10
    Εγγραφή
    07-02-2009
    Περιοχή
    Σταμάτα
    Μηνύματα
    982
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    2* FTTH 1000/100 Cosmote
    ISP
    Cosmote
    Router
    2* Fritz 5530 Fiber-Asus
    SNR / Attn
    -15(dB) / -15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Άδεια από την δήμο έχουνε εν λευκώ ( εκεί ήμουν εχθές ).
    Το σημείο είναι ανοιγμένο και πρόχειρα κλεισμένο με πίσσα.

    1 μήνα για αυτη την βλάβη κάνεις αν φέρεις τεχνικό συνεργείο με τα πόδια από την Κίνα.

  11. #11
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Core2Extreme Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άδεια από την δήμο έχουνε εν λευκώ ( εκεί ήμουν εχθές ).
    Καλά εμπιστεύσου εσύ το ελληνικό δημόσιο.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  12. #12
    Εγγραφή
    07-02-2009
    Περιοχή
    Σταμάτα
    Μηνύματα
    982
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    2* FTTH 1000/100 Cosmote
    ISP
    Cosmote
    Router
    2* Fritz 5530 Fiber-Asus
    SNR / Attn
    -15(dB) / -15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά εμπιστεύσου εσύ το ελληνικό δημόσιο.
    Στη συγκεκριμένη περίπτωση εμπιστεύομαι τον εν λόγω άνθρωπο γιατί ο ίδιος έδωσε πανεύκολα την άδεια για τα VDSL.
    Όπως είχε δώσει και για πολλά άλλα.

    Μήπως να εμπιστευθώ τους ψεύτες που λέγανε πως το συνεργείο είναι στην περιοχή της βλάβης και εργάζεται ενώ δεν ήταν ?

  13. #13
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Δεν θα κερδίσεις κάτι με το να σηκώνεις την πίεση σου.

  14. #14
    Εγγραφή
    07-02-2009
    Περιοχή
    Σταμάτα
    Μηνύματα
    982
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    2* FTTH 1000/100 Cosmote
    ISP
    Cosmote
    Router
    2* Fritz 5530 Fiber-Asus
    SNR / Attn
    -15(dB) / -15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Στα πόσα ψέμματα και δικαιολογίες θα με κάνουνε να τους κάνω ασήκωτους δεν ξέρω... γυρεύοντας πάνε και δεν το έχω και πολύ.

  15. #15
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως είπα αν σε ενδιέφερε θα είχες backup ή θα είχες επιλέξει υπηρεσία με 100% διαθεσιμότητα
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λες ποιο πάνω για την οπτική, εκεί απλά θα "φυσούσαν" μια καινούργια μέσα απο τον έτοιμο σωλήνα, εδώ θέλει, άδεια, σκάψιμο, σύνδεση με το χέρι τα καλώδια, επισκευή τον δρόμο ξανά
    Και 5 backup να έχει, αφού κόβεται το καλώδιο του οικοδομικού μου τετραγώνου, πού οφελούν ;
    Θα έπρεπε να έχει και δορυφορική.
    Αν κοπεί και η σωλήνα που κουβαλάει την οπτική, πώς θα φυσήξουν την καινούργια ;
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αμερικάνικες εκλογές 08/11/2016
    Από limplixos στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 3263
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-18, 21:25
  2. Σε τι θερμοκρασία ρυθμίζεις το κλιματιστικό σου ;
    Από Collective_Soul στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 55
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-17, 14:15
  3. Μηνύματα: 53
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-16, 20:24
  4. Μηνύματα: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-06-16, 16:55

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας