Καλησπερα σας,

εχω ενα windows tablet και ενα raspberry pi 3 στο οποιο υπαρχει συνδεδεμενη η official raspberry camera. Στοχος μου ειναι να κανω απομακρυσμενο streaming του video απο το raspberry sto tablet μεσω 3g δικτυου.
Το raspberry συνδεεται στο ιντερνετ μεσα απο ενα 3G mobile router (D-LINK DWR-720) που ειναι συνεχως διπλα του. Και το raspberry και το 3G mobile router θα βρισκονται πανω σε ενα drone.
To windows tablet συνδεεται στο ιντερνετ μεσω του κινητου μου το οποιο οριζω ως portable hotspot ετσι ωστε το tablet να χρησιμοποιει την 3G συνδεση του κινητου μου.
Για το streaming χρησιμοποιω το gstreamer το οποιο δουλευει αψογα. Ετσι λοιπον στο raspberry τρεχει η εντολη raspivid -n -w 1280 -h 720 -b 1000000 -fps 15 -t 0 -o - | gst-launch-1.0 -v fdsrc ! h264parse ! rtph264pay config-interval=10 pt=96 ! udpsink host=tablet_IP port=9000 ενω στο ταμπλετ την εντολη gst-launch-1.0 -v udpsrc port=9000 caps="application/x-rtp, media=(strιng)video, clock-rate=(int)90000, encoding-name=(string)H264" ! rtph264depay ! avdec_h264 ! videoconvert ! autovideosink sync=f
Οποτε θα πρεπει να γνωριζω γενικα τις IP των συσκευων με καποιο τροπο, κυριως την IP tou tablet. Απο οσα γνωριζω και απο αυτα που διαβασα , οι συσκευες που ειναι σε 3G δικτυα δεν εχουν μοναδικη public ip. Οποτε αυτο ειναι ενα προβλημα. Επισης δεν υπαρχουν static IP σε 3G δικτυα νομιζω. ΓΙα αυτο το λογο δοκιμασα και εγκατεστησα το logmein-hamachi client και στις δυο συσκευες, ωστε να αποκτησω ενα vpn δικτυο εχοντας παντα 2 μοναδικες IP στις συσκευες. Δυστυχως ομως το προβλημα ηταν οτι υπηρχε lag στο streaming και συνεχως η εικονα θολωνε (το σημα 3G ηταν τελειο και στο κινητο μου αλλα και στο 3G mobile router). Οταν ομως και οι δυο συσκευες συνδεονταν στο ιδιο hotspot (ειτε στο κινητο μου ειτε στο 3G mobile router ) η ροη του streaming ηταν κανονικη χωρις θολουρες και πιξελιασματα. Νομιζω πως η λυση του VPN παντα θα εχει αυτο το θεμα με το lag.

Δεδομενου οτι οι γνωσεις μου ειναι οι πλεον βασικες σε δικτυα, υπαρχει καποιος αλλος τροπος οπου θα μπορουσα να συνδεσω τις δυο συσκευες με τετοιο τροπο ωστε να μην εχω lag κατα τη διαρκεια του streaming ?? Θα μπορουσα μηπως να χρησιμοποιησω την λειτουργια του Dynamic DNS ??
Θα μπορουσε καποιος να με καθοδηγησει επειδη εχω φαει πολλες ωρες χωρις αποτελεσμα..

Ευχαριστω πολυ