Την προηγούμενη εβδομάδα κάλεσα την Cosmote για να αναβαθμίσω την ADSL σύνδεσή μου σε VDSL, καθώς έδωσε επιτέλους διαθεσιμότητα στην περιοχή μου. Η κοπέλα με την οποία μίλησα μου είπε πως σε ενα 24ωρο θα έχω VDSL, ωστόσο η αίτηση ακυρώθηκε όπως είδα στο λογαριασμό μου στο site της cosmote. Κάλεσα την εξυπηρέτηση πελατών και μου είπαν πως προέκυψε κάποιο τεχνικό πρόβλημα και η αίτηση μου μεταβιβάστηκε στο αρμόδιο τμήμα και θα ενημερωθώ από εβδομάδα. Με καλούν λοιπόν την Τρίτη για να μου πουν πως είναι σε προτεραιότητα η υπόθεση μου και θα με καλέσουν σε 1-2 μέρες που θα έχω και τη VDSL σύνδεση, και στο site ξαναεμφανίστηκε η αίτηση για ακύρωση της ADSL και προσθήκη VDSL. Σήμερα, 3 μέρες μετά, η κατάσταση της αίτησης άλλαξε από "Υπό επεξεργασία" (πορτοκαλί χρώμα) σε "Σε αναμονή" (γαλάζιο χρώμα).

Η ερώτηση μου είναι αν κάποιος ξέρει αν η αναμονή σημαίνει πως "πάγωσε" η αίτηση προς το παρόν, ή σημαίνει πως αναμένεται το τελικό "οκ" από κάποιο αρμόδιο της Cosmote. Επίσης όσοι αναβαθμίσατε σε VDSL περίπου πόσο καιρό πήρε η αλλαγή; Θα έπρεπε να ανησυχώ που από 24 ώρες πήγαμε στη βδομάδα και απ'ότι φαίνεται πάμε στις 2 εβδομάδες, ή κάνουν τα ίδια σε όλους;