Σελ. 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 81
  1. #16
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από biggeo65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eπειδη συνεχίζω να διαβάζω πολλούς να επαινούν τα 10 σαν το καλύτερο λειτουργικό.
    Τέσσερεις λόγοι που είναι το χειρότερο λειτουργικό μέχρι σήμερα για επαγγελματίες και desktop.

    A) Mε κάθε νέα αναβάθμιση, κόβουν λειτουργίες ή "χαλάνε" και κάτι.

    Τελευταία χαλάσανε τις γραμματοσειρές Sans Seriff & system. Aναφέρθηκε από φίλο προγραμματιστή.

    Είναι οι δυο γραμματοσειρές που χρησημοποιούνται ευρέως γιατί είναι συμβατές.

    Να έχεις φάει εβδομάδες για να γράψεις χιλιάδες γραμμές κώδικα,
    όλες οι εφαρμογές σου να δουλεύουν σωστά από Windows XP μέχρι και 10.

    Και να έρχεται η τελευταία αναβάθμιση (creators) και να μην δουλεύει καμιά εφαρμογή,
    γιατί αποφάσισε η MS να χαλάσει τις γραμματοσειρές.

    Τι κάνουν οι DEVs σε αυτή την περίπτωση;

    B) Πληρώνω για ένα λειτουργικό και μου κόβει λειτουργίες που είχα και χρησημοποιούσα στα 7.
    Γιατί να το πληρώνω σαν καινούργιο,όταν έχει λιγότερες δυνατόρτητες από το προηγούμενο;

    Γ) Σε λειτουργικό που πληρώνω, μου βάζει με το έτσι θέλω,ΡΟΥΦΙΑΝΟ και ΔΙΑΦΗΝΙΣΤΗ στο PC μου.

    Και δεν με ενδιαφέρει τι κάνουν οι άλλοι. Κι όχι στα 7 δεν είναι το ίδιο. Μπορώ να κόψω τα πάντα.

    Πληρώνω το λειτουργικό για να είμαι κύριος διαχειριστής στο PC μου εγώ κι όχι η MS.

    Δ) Τα 7 που έχουν επίσημη υποστήριξη μέχρι το 2020, μου κόβει την υπιοστήριξη,
    αν βάλω κάποιον νέο επεξεργαστή,ανεξάρτητα αν η INTEL π.χ. παρέχει υποστήριξη για 7.

    Αυτό πάλι,να μου κόβει υποστήριξη για την οποία πλήρωσα;

    Καλά τα 10άρια αν ασχολούμαστε στο PC με παιχνίδια και φατσοβιβλίο.
    Για επαγγελματίες και σοβαρή δουλειά είναι εφιάλτης.
    Ακόμα και το κεφάλαιο κάνει χρήση δικών του γραμματοσειρών, ναι σίγουρα δεν θα έπρεπε να γίνει αυτό, αλλά δεν έχει υπογράψει πουθενά ότι θα έχεις για πάντα αυτες τις γραμματοσειρές


    Το ότι έχει κόψει τον χαρτοφύλακα που είχαμε απο τα 95 που το πας;

    Είσαι τόσο σίγουρος οτι στα 7αρια δεν υπάρχει κάτι;, άλλωστε όταν βγήκανε υπήρχανε αναφορές οτι σε παρακολουθούνε

  2. #17
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακόμα και το κεφάλαιο κάνει χρήση δικών του γραμματοσειρών,

    Το ότι έχει κόψει τον χαρτοφύλακα που είχαμε απο τα 95 που το πας;

    Είσαι τόσο σίγουρος οτι στα 7αρια δεν υπάρχει κάτι;, άλλωστε όταν βγήκανε υπήρχανε αναφορές οτι σε παρακολουθούνε
    Group policy εκτός, media center εκτός,αναπαραγωγή DVD εκτός. Να πω κι άλλα;

    Ναι είμαι σίγουρος, γιατί είτε από Registry,είτε από group policy μπορώ να κόψω ότι θέλω στα 7.
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  3. #18
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.235
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενας επαγγελματιας πρεπει να εχει και το προσον να συμμορφωνεται με τις νεοτερες εξελιξεις του λειτουργικου, οποιες και αν ειναι αυτες. Κοιμασαι στο δικο τους κρεββατι, πρεπει να εισαι προετοιμασμενος να αποδεχτεις τους ορους τους.
    Οι επαγγελματιες οφειλουν να προσαρμοζονται μονο στις θετικες εξελλιξεις.
    Και δεν ειναι χαζος ο επαγγελματιας να προσαρμοστει σε ενα λειτουργικο που του προσθετει πολυπλοκοτητα αφαιρωντας του παραλληλα λειτουργικοτητα.

    Ολοκληρη HP εχει προβλεψει τιτανια συμφωνια με την Microsoft για leasing με Windows 7 για εκατομμυρια πελατες ανα τον κοσμο - μαλλον κατι θα ξερουν.

  4. #19
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από biggeo65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Group policy εκτός, media center εκτός,αναπαραγωγή DVD εκτός. Να πω κι άλλα;

    Ναι είμαι σίγουρος, γιατί είτε από Registry,είτε από group policy μπορώ να κόψω ότι θέλω στα 7.
    Το group policy υπάρχει, media center δεν είχες σε όλες τις εκδόσεις με τα 7 ούτε το DVD

  5. #20
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Μα αυτό είναι το μοντέλο των περισσότερων διανομών Linux και εδώ και αρκετά χρόνια έχει επικρατήσει ως μοντέλο για την ανάπτυξη μεγάλων λογισμικών (πχ android, chrome, mac os, etc). Τι έγινε, είδαν το φως στην Microsoft; Πριν λίγο καιρό το γύρισαν και σε git εσωτερικά. Όχι τίποτα άλλο, αδειάζει και όσους προσπαθούσαν να μας πείσουν τόσα χρόνια για το πόσα ξέρει η MS και δεν ξέρουμε εμείς.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  6. #21
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα αυτό είναι το μοντέλο των περισσότερων διανομών Linux και εδώ και αρκετά χρόνια έχει επικρατήσει ως μοντέλο για την ανάπτυξη μεγάλων λογισμικών (πχ android, chrome, mac os, etc). Τι έγινε, είδαν το φως στην Microsoft; Πριν λίγο καιρό το γύρισαν και σε git εσωτερικά. Όχι τίποτα άλλο, αδειάζει και όσους προσπαθούσαν να μας πείσουν τόσα χρόνια για το πόσα ξέρει η MS και δεν ξέρουμε εμείς.
    η MS ξέρει καλύτερα απο εσάς

  7. #22
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    η MS ξέρει καλύτερα απο εσάς
    Αργεί αλλά τα πιάνει.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  8. #23
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από biggeo65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ είμαι άσχετος στον προγραμματισμό.
    Τοτε τι επαγγελματιας που λες οτι εχεις γραψει χιλιαδες γραμμες;


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι επαγγελματιες οφειλουν να προσαρμοζονται μονο στις θετικες εξελλιξεις.
    Και δεν ειναι χαζος ο επαγγελματιας να προσαρμοστει σε ενα λειτουργικο που του προσθετει πολυπλοκοτητα αφαιρωντας του παραλληλα λειτουργικοτητα.
    Γιατι; η ζωη και η καριερα εχει και αρνητικες εξελιξεις. Μηπως ζουμε σε κοινωνια αγιων;
    Μονοπωλιο ειναι, οπως και η Apple/Google. Θα προσαρμοστεις η θα σε πεταξουν εξω.
    Αν θες να μην προσαρμοστεις θα πας στο linux και θα περιμενεις 768 χρονια να παει στο 5%.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα αυτό είναι το μοντέλο των περισσότερων διανομών Linux και εδώ και αρκετά χρόνια έχει επικρατήσει ως μοντέλο για την ανάπτυξη μεγάλων λογισμικών (πχ android, chrome, mac os, etc). Τι έγινε, είδαν το φως στην Microsoft; Πριν λίγο καιρό το γύρισαν και σε git εσωτερικά. Όχι τίποτα άλλο, αδειάζει και όσους προσπαθούσαν να μας πείσουν τόσα χρόνια για το πόσα ξέρει η MS και δεν ξέρουμε εμείς.
    Το πιο αστειο εδω μεσα ειναι κατι τετοια σχολια οτι τα Windows πεθαναν, η microsoft αδειασε κλπ και οτι το linux model ειναι η βαση για το android, osx κλπ.

    Μιλαμε για τρελο γελιο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος turboirc : 23-04-17 στις 16:28.

  9. #24
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Δεν απαντάς στην ερώτηση μου όμως; Επειδή εγώ είμαι άσχετος,δεν δικαιούμαι απάντησης;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος biggeo65 : 23-04-17 στις 17:01.
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  10. #25
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.426
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Το service δεν είναι κακό.

    Ούτως ή άλλως το λειτουργικό είναι -> το βασικότερο-θεμελιωδέστερο software στο PC.

    Αν σου πει π.χ. όπως είναι το Office365, €10/μήνα, εφ' όρου ζωής, και ας πούμε μπορείς να το εγκαταστήσεις π.χ. όχι σε 5 αλλά ας πούμε σε 3 μηχανάκια, και να μπορείς να το μεταφέρεις σε καινούρια μηχανάκια όποτε αλλάζεις τα παλιά, αρκεί π.χ. να μην έχεις ταυτόχρονα activated πάνω από 3 μηχανάκια, μια χαρά είναι.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  11. #26
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Δικαιουσαι. Ο σχεδιασμος που εκανε ο φιλος σου για τις γραμματοσειρες ηταν λανθασμενος.

  12. #27
    Εγγραφή
    22-08-2015
    Μηνύματα
    392
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Hol
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cha0s Εμφάνιση μηνυμάτων
    biggeo65++

    Win7 μέχρι το 2020 και μετά γεια σας.
    3 χρόνια είναι ότι πρέπει για να ωριμάσει πλήρως το Qubes OS στο οποίο προσανατολίζομαι να πηγαίνω μετά τον τελικό θάνατο των windows.
    Σωστός, γι' αυτό κι εγώ είπα πριν, σε όλο αυτό το διάστημα μέχρι την "τελική πτώση" το '20, των win7, θα έχω όλο το χρόνο στη διάθεσή μου να ασχοληθώ και να μάθω τα λίνουξ!

  13. #28
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δικαιουσαι. Ο σχεδιασμος που εκανε ο φιλος σου για τις γραμματοσειρες ηταν λανθασμενος.
    Καθόλου λανθασμένος. Είναι βασικές γραμματοσειρές συστήματος.
    Δουλεύουνε από Win 95 μέχρι Win 10. Δεν άλλαξανε ποτέ.
    Τις χρησημοποιείς αν θέλεις συμβατότητα σε όλα τα λειτουργικά.

    Δεν δουλεύουν μόνο με την creators update. Αλλά λέχεις δίκιο.

    Θα πρέπει οι DEVs να γράφουνε τον ίδιο κώδικα 150 φορές,με διαφορετική γραμματοσειρά,
    όσες είναι και οι αναβαθμίσεις / εκδόσεις των Windows. Λάθος τους.

    Σαν να μου λες ,με κάθε αυτοκίνητο που κατασκευάζεται,
    θα πρέπει από την αρχή να εφευρίσκουν τον τροχό.

    Δεν την βρίσκω σχετική την απάντηση σου. Ακόμη κιμ αν αναφέρεσαι σε έναν άσχετο.
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  14. #29
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nightbird7000 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστός, γι' αυτό κι εγώ είπα πριν, σε όλο αυτό το διάστημα μέχρι την "τελική πτώση" το '20, των win7, θα έχω όλο το χρόνο στη διάθεσή μου να ασχοληθώ και να μάθω τα λίνουξ!
    ναι αλλά το industry standard στα μηχανάκια desktop και laptop είναι windows 10 ή 11 ή ό,τι βγάλει η Micro$oft αύριο.
    Λογιστικά και αποθήκες κλπ τρέχουν σε windows.

    Το FreeBSD και τα NIX θα μένουν πίσω και θα μένουν πίσω και θα παραμένουν για ειδικές αποστολές.

  15. #30
    Εγγραφή
    24-02-2012
    Μηνύματα
    514
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    122880/122880
    ISP
    HCN
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από biggeo65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καθόλου λανθασμένος. Είναι βασικές γραμματοσειρές συστήματος.
    Δουλεύουνε από Win 95 μέχρι Win 10. Δεν άλλαξανε ποτέ.
    Τις χρησημοποιείς αν θέλεις συμβατότητα σε όλα τα λειτουργικά.

    Δεν δουλεύουν μόνο με την creators update. Αλλά λέχεις δίκιο.

    Θα πρέπει οι DEVs να γράφουνε τον ίδιο κώδικα 150 φορές,με διαφορετική γραμματοσειρά,
    όσες είναι και οι αναβαθμίσεις / εκδόσεις των Windows. Λάθος τους.

    Σαν να μου λες ,με κάθε αυτοκίνητο που κατασκευάζεται,
    θα πρέπει από την αρχή να εφευρίσκουν τον τροχό.

    Δεν την βρίσκω σχετική την απάντηση σου. Ακόμη κιμ αν αναφέρεσαι σε έναν άσχετο.
    Δεν έχει πρακτική υπόσταση αυτό το πράγμα που λες. Ποτέ δεν σχεδιάζεις ένα GUI βασιζόμενος στην ύπαρξη αποκλειστικά και μόνο μίας γραμματοσειράς. Στο 99% των περιπτώσεων το λειτουργικό θα πρέπει να μπορεί να κάνει render το GUI σου με όποια γραμματοσειρά θέλει ώστε να υπάρχει συνοχή. Όλα τα σύγχρονα frameworks αυτό κάνουν.

    Αν τώρα έχεις ένα GUI το οποίο για κάποιο δικό σου λόγο πρέπει να γίνει render με συγκεκριμένη γραμματοσειρά, τότε προφανώς και την παρέχεις μαζί με το πρόγραμμά σου. Δε βασίζεσαι στο ότι θα υπάρχει στο λειτουργικό. Και αν ο χρήστης την έχει αφαιρέσει; Θα κρασάρει το πρόγραμμα; Επίσης αν έχεις κάπου call του τύπου .setFont("mySuperDuperFont") θα πρέπει να μπορείς να κάνεις και catch to exception που συνήθως θα έχεις αν δεν υπάρχει αυτό το πράγμα που ζητάς.

    Επίσης το ζήτημα των γραμματοσειρών δεν αφορά μόνο τις local εφαρμογές. Στο web ειδικά η ύπαρξη μιας γραμματοσειρά στην πλευρά του χρήστη, είναι πολύ πιο δύσκολη εγγύηση. Οπότε περιγράφεις σαν πρόβλημα κάτι το οποίο είναι λυμένο εδώ και πολλά χρόνια με το να μην υπάρχουν τέτοια dependancies. Στις περιπτώσεις όπου υπάρχουν, πρόκειται για τα χειρότερα δείγματα κώδικα και αποτελούν σίγουρα παραδείγματα προς αποφυγή.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dkgr_ser : 23-04-17 στις 17:29.

Σελ. 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-17, 22:52
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-16, 01:19
  3. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-16, 18:09
  4. Παράταση της δωρεάν αναβάθμισης των Windows 10
    Από Mirmidon στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-08-16, 05:10
  5. Μηνύματα: 52
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-16, 11:39

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας