Σελ. 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 81
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.686
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Windows 10
    Η Microsoft αποκάλυψε πέρυσι ότι προγραμματίζει δύο σημαντικές ενημερώσεις για τα Windows 10 για το 2017. Μετά την διάθεση του Creators Update πρόσφατα, η επόμενη μεγάλη αναβάθμιση θα φτάσει τον Σεπτέμβριο.

    Η Microsoft δεσμεύεται τώρα σε αυτό που αποκαλεί "προβλέψιμο κύκλο αναβάθμισης, δύο φορές ανά έτος" για τα Windows 10. Οι μελλοντικές ενημερώσεις θα κυκλοφορούν τον Μάρτιο ή τον Σεπτέμβριο κάθε έτους και η Microsoft λέει ότι κάθε έκδοση του λειτουργικού θα εξυπηρετείται και θα υποστηρίζεται για 18 μήνες.

    Η νέα δέσμευση της Microsoft σημαίνει ότι η εταιρεία θα συνεχίσει με τα Windows 10 ως την "τελευταία έκδοση των Windows " για το άμεσο μέλλον. Ενώ η Microsoft "λειτουργεί" τα Windows as a service , στελέχη της εταιρείας ποτέ δεν έχουν αποκλείσει επίσημα τα "Windows 11" ή μια άλλη έκδοση τους.

    Πηγή : The Verge

  2. #2
    Εγγραφή
    22-08-2015
    Μηνύματα
    392
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Hol
    Όσο κρατήσουμε τα εφταρια, έχει καλώς, μετά θα...δουλέψει λίνουξ κάργα!

  3. #3
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Κάτι από όλα αυτά δεν μου κάθεται καλά.
    Να δεις που στο τέλος θα χειαστεί να βάλουμε το ψέρι στη τσέπη για να πληρώνουμε το service, κάτι σαν τον Ενφια.
    Θα αρχίσει το άρμεγμα των χρηστών.
    Είναι μεγαλοφυϊες οι άνθρωποι.

  4. #4
    Εγγραφή
    14-05-2008
    Μηνύματα
    1.207
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΟΥΤΡΑΚΙ
    μια χαρα είναι η εκδοση windows 10 creators update.

  5. #5
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.498
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Τα Windows 10 είναι πολύ καλό λειτουργικό, ότι και αν λένε κάποιοι. Γρήγορο, ασφαλές και με πολλές δυνατότητες. ΤΟ Creators Update, εφερε και καποιες βελτιωσεις σε θέματα που απασχολούσαν τους χρήστες, όπως έλεγχος επι των Updates και μεγαλύτερη σαφήνεια στο τι μοιραζόμαστε με την MS.
    Μην ακούσω για θέματα ασφάλειας προσωπικών δεδομένων, όταν οι περισσότεροι χρησιμοποιούν Chrome, Android κλπ, και η Google, ξέρει μέχρι και το πότε πάτε τουαλέτα, και πόση ώρα κάθεστε. Τα Win 10 είναι σαφώς πιο "διακριτικά", σε βαθμό που δεν ενοχλεί τους περισσότερους.

  6. #6
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    baskon,

    εσύ μέχρ πόσα €/day θα έδινες για τα 10?

  7. #7
    Εγγραφή
    17-08-2015
    Περιοχή
    Χαϊδάρι
    Ηλικία
    25
    Μηνύματα
    883
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220088/21998
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    Vodafone ZTE ZXHN H268Q
    SNR / Attn
    9.3(dB) / 3.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτι από όλα αυτά δεν μου κάθεται καλά.
    Να δεις που στο τέλος θα χειαστεί να βάλουμε το ψέρι στη τσέπη για να πληρώνουμε το service, κάτι σαν τον Ενφια.
    Θα αρχίσει το άρμεγμα των χρηστών.
    Είναι μεγαλοφυϊες οι άνθρωποι.
    Δεν θα χρειαστεί να το βάλουμε γιατί παίρνει λεφτά από τις διαφημίσεις που έχει το λειτουργικό( αν και μπορείς να τις κλείσεις από τις ρυθμίσεις) και κάποιοι ήδη τα έχουν αγοράσει και έχουν ακριβώς ίδιο λειτουργικό με εμάς που τα πήραμε δωρεάν ..

    Τέλος πάντων και εγώ συμφωνώ στο ότι είναι το καλύτερο λειτουργικό της Microsoft και έχουν εξαιρετική υποστήριξη , όσο για την παρακολούθηση απλά βρίσκουν λόγο για να κράξουν γιατί δεν υπάρχει κάτι άλλο να πουν ..
    Το android είναι πολύ χειρότερο και γενικά η Google οπότε σταματήστε την καραμέλα και τα Windows 7 παρακολουθούν , ότι μπαίνει στο ίντερνετ "σε βλέπει" μην κολλάτε σε ένα λειτουργικό ήμαρτον πια

  8. #8
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.245
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από baskon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα Windows 10 είναι πολύ καλό λειτουργικό, ότι και αν λένε κάποιοι. Γρήγορο, ασφαλές και με πολλές δυνατότητες. ΤΟ Creators Update, εφερε και καποιες βελτιωσεις σε θέματα που απασχολούσαν τους χρήστες, όπως έλεγχος επι των Updates και μεγαλύτερη σαφήνεια στο τι μοιραζόμαστε με την MS.
    Μην ακούσω για θέματα ασφάλειας προσωπικών δεδομένων, όταν οι περισσότεροι χρησιμοποιούν Chrome, Android κλπ, και η Google, ξέρει μέχρι και το πότε πάτε τουαλέτα, και πόση ώρα κάθεστε. Τα Win 10 είναι σαφώς πιο "διακριτικά", σε βαθμό που δεν ενοχλεί τους περισσότερους.
    Πραγματι, ειναι πολυ καλο λειτουργικο για φορητες συσκευες.
    Για Desktop και επαγγελματικη χρηση σαφως και δεν ειναι.

  9. #9
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    To είχα αναφέρει και παλιότερα, δεν υπάρχει άλλο λειτουργικό. Θα υπάρξει μόνο αν βγάλει η Apple.

    Λειτουργικό θα είναι τα 10 με ανανεώσεις κάθε χρόνο.OS X η Apple,Windows 10 η MS.

    Τουλάχιστον στην Apple έχουν πιο φαντασία. Δίνουν σε κάθε νέα ανανέωση όνομα ζώου ή περιοχής
    Στην MS έχουμε απλά αριθμούς. 1511,1607 κλπ. Πάντα πεζή αυτή η MS.
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  10. #10
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.868
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Δηλαδή το keylogger είναι καλύτερο από τις διαφημίσεις;

  11. #11
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από George98 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θα χρειαστεί να το βάλουμε γιατί παίρνει λεφτά από τις διαφημίσεις που έχει το λειτουργικό( αν και μπορείς να τις κλείσεις από τις ρυθμίσεις) και κάποιοι ήδη τα έχουν αγοράσει και έχουν ακριβώς ίδιο λειτουργικό με εμάς που τα πήραμε δωρεάν ..

    Τέλος πάντων και εγώ συμφωνώ στο ότι είναι το καλύτερο λειτουργικό της Microsoft και έχουν εξαιρετική υποστήριξη , όσο για την παρακολούθηση απλά βρίσκουν λόγο για να κράξουν γιατί δεν υπάρχει κάτι άλλο να πουν ..
    Το android είναι πολύ χειρότερο και γενικά η Google οπότε σταματήστε την καραμέλα και τα Windows 7 παρακολουθούν , ότι μπαίνει στο ίντερνετ "σε βλέπει" μην κολλάτε σε ένα λειτουργικό ήμαρτον πια
    Eπειδη συνεχίζω να διαβάζω πολλούς να επαινούν τα 10 σαν το καλύτερο λειτουργικό.
    Τέσσερεις λόγοι που είναι το χειρότερο λειτουργικό μέχρι σήμερα για επαγγελματίες και desktop.

    A) Mε κάθε νέα αναβάθμιση, κόβουν λειτουργίες ή "χαλάνε" και κάτι.

    Τελευταία χαλάσανε τις γραμματοσειρές Sans Seriff & system. Aναφέρθηκε από φίλο προγραμματιστή.

    Είναι οι δυο γραμματοσειρές που χρησημοποιούνται ευρέως γιατί είναι συμβατές.

    Να έχεις φάει εβδομάδες για να γράψεις χιλιάδες γραμμές κώδικα,
    όλες οι εφαρμογές σου να δουλεύουν σωστά από Windows XP μέχρι και 10.

    Και να έρχεται η τελευταία αναβάθμιση (creators) και να μην δουλεύει καμιά εφαρμογή,
    γιατί αποφάσισε η MS να χαλάσει τις γραμματοσειρές.

    Τι κάνουν οι DEVs σε αυτή την περίπτωση;

    B) Πληρώνω για ένα λειτουργικό και μου κόβει λειτουργίες που είχα και χρησημοποιούσα στα 7.
    Γιατί να το πληρώνω σαν καινούργιο,όταν έχει λιγότερες δυνατόρτητες από το προηγούμενο;

    Γ) Σε λειτουργικό που πληρώνω, μου βάζει με το έτσι θέλω,ΡΟΥΦΙΑΝΟ και ΔΙΑΦΗΝΙΣΤΗ στο PC μου.

    Και δεν με ενδιαφέρει τι κάνουν οι άλλοι. Κι όχι στα 7 δεν είναι το ίδιο. Μπορώ να κόψω τα πάντα.

    Πληρώνω το λειτουργικό για να είμαι κύριος διαχειριστής στο PC μου εγώ κι όχι η MS.

    Δ) Τα 7 που έχουν επίσημη υποστήριξη μέχρι το 2020, μου κόβει την υπιοστήριξη,
    αν βάλω κάποιον νέο επεξεργαστή,ανεξάρτητα αν η INTEL π.χ. παρέχει υποστήριξη για 7.

    Αυτό πάλι,να μου κόβει υποστήριξη για την οποία πλήρωσα;

    Καλά τα 10άρια αν ασχολούμαστε στο PC με παιχνίδια και φατσοβιβλίο.
    Για επαγγελματίες και σοβαρή δουλειά είναι εφιάλτης.
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  12. #12
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από biggeo65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eπειδη συνεχίζω να διαβάζω πολλούς να επαινούν τα 10 σαν το καλύτερο λειτουργικό.
    Τέσσερεις λόγοι που είναι το χειρότερο λειτουργικό μέχρι σήμερα για επαγγελματίες και desktop.

    A) Mε κάθε νέα αναβάθμιση, κόβουν λειτουργίες ή "χαλάνε" και κάτι.

    Τελευταία χαλάσανε τις γραμματοσειρές Sans Seriff & system. Aναφέρθηκε από φίλο προγραμματιστή.

    Είναι οι δυο γραμματοσειρές που χρησημοποιούνται ευρέως γιατί είναι συμβατές.

    Να έχεις φάει εβδομάδες για να γράψεις χιλιάδες γραμμές κώδικα,
    όλες οι εφαρμογές σου να δουλεύουν σωστά από Windows XP μέχρι και 10.

    Και να έρχεται η τελευταία αναβάθμιση (creators) και να μην δουλεύει καμιά εφαρμογή,
    γιατί αποφάσισε η MS να χαλάσει τις γραμματοσειρές.

    Τι κάνουν οι DEVs σε αυτή την περίπτωση;

    B) Πληρώνω για ένα λειτουργικό και μου κόβει λειτουργίες που είχα και χρησημοποιούσα στα 7.
    Γιατί να το πληρώνω σαν καινούργιο,όταν έχει λιγότερες δυνατόρτητες από το προηγούμενο;

    Γ) Σε λειτουργικό που πληρώνω, μου βάζει με το έτσι θέλω,ΡΟΥΦΙΑΝΟ και ΔΙΑΦΗΝΙΣΤΗ στο PC μου.

    Και δεν με ενδιαφέρει τι κάνουν οι άλλοι. Κι όχι στα 7 δεν είναι το ίδιο. Μπορώ να κόψω τα πάντα.

    Πληρώνω το λειτουργικό για να είμαι κύριος διαχειριστής στο PC μου εγώ κι όχι η MS.

    Δ) Τα 7 που έχουν επίσημη υποστήριξη μέχρι το 2020, μου κόβει την υπιοστήριξη,
    αν βάλω κάποιον νέο επεξεργαστή,ανεξάρτητα αν η INTEL π.χ. παρέχει υποστήριξη για 7.

    Αυτό πάλι,να μου κόβει υποστήριξη για την οποία πλήρωσα;

    Καλά τα 10άρια αν ασχολούμαστε στο PC με παιχνίδια και φατσοβιβλίο.
    Για επαγγελματίες και σοβαρή δουλειά είναι εφιάλτης.
    Ενας επαγγελματιας πρεπει να εχει και το προσον να συμμορφωνεται με τις νεοτερες εξελιξεις του λειτουργικου, οποιες και αν ειναι αυτες. Κοιμασαι στο δικο τους κρεββατι, πρεπει να εισαι προετοιμασμενος να αποδεχτεις τους ορους τους.

    Οσον αφορα στα σχολια για τις γραμματοσειρες, υπαρχουν συγκεκριμενα προτυπα κατασκευης εφαρμογων και επιπλεον αν καποια γραμματοσειρα φυγει μπορεις να την εχεις μεσα στο προγραμμα σου. Σε καμια σοβαρη εφαρμογη δεν επαφιεσαι στην υπαρξη καποιας συγκεκριμενης γραμματοσειρας χωρις να μπορεις να την εγκαταστησεις μονος σου αν δεν υπαρχει,διοτι το API ειναι ξεκαθαρα font-agnostic. Αν βασιστηκες σε συγκεκριμενα χαρακτηριστικα τοτε εχεις κανει λανθασμενο σχεδιασμο.

    Εχω γραψει εκατομμυρια γραμμες κωδικα και δεν ειχα ποτε προβλημα με το συγκεκριμενο.

    ΕΞΑΛΛΟΥ, σε ολες τις υπηρεσιες developers δινονται δοκιμαστικα (insider στα Windows, η Apple δινει τις τελικες στους προγραμματιστες πριν τις βγαλει εξω), ακριβως για να δοκιμασεις τα προγραμματα αν τρεχουν.

    Τελος, οτι και να εχεις πληρωσει εχεις υπογραψει ενα license agreement. Δεν αποκτας την κυριοτητα του προιοντος, αλλα την αδεια να το χρησιμοποιεις AS IS.

    Δηλαδη, οπως γουσταρει αυτος που το εφτιαξε. Αν δε σου αρεσει ειναι σεβαστο, μπορεις να πας αλλου αν θες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος turboirc : 23-04-17 στις 15:37.

  13. #13
    Εγγραφή
    14-05-2008
    Μηνύματα
    1.207
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΟΥΤΡΑΚΙ
    θα συμφωνησω με την γραμματοσειρά και διαφωνω με τα υπολοιπα.

  14. #14
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Μηνύματα
    453
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    Router
    MikroTik
    biggeo65++

    Win7 μέχρι το 2020 και μετά γεια σας.
    3 χρόνια είναι ότι πρέπει για να ωριμάσει πλήρως το Qubes OS στο οποίο προσανατολίζομαι να πηγαίνω μετά τον τελικό θάνατο των windows.

  15. #15
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενας επαγγελματιας πρεπει να εχει και το προσον να συμμορφωνεται με τις νεοτερες εξελιξεις του λειτουργικου, οποιες και αν ειναι αυτες. Κοιμασαι στο δικο τους κρεββατι, πρεπει να εισαι προετοιμασμενος να αποδεχτεις τους ορους τους.

    Οσον αφορα στα σχολια για τις γραμματοσειρες, υπαρχουν συγκεκριμενα προτυπα κατασκευης εφαρμογων και επιπλεον αν καποια γραμματοσειρα φυγει μπορεις να την εχεις μεσα στο προγραμμα σου. Σε καμια σοβαρη εφαρμογη δεν επαφιεσαι στην υπαρξη καποιας συγκεκριμενης γραμματοσειρας χωρις να μπορεις να την εγκαταστησεις μονος σου αν δεν υπαρχει,διοτι το API ειναι ξεκαθαρα font-agnostic. Αν βασιστηκες σε συγκεκριμενα χαρακτηριστικα τοτε εχεις κανει λανθασμενο σχεδιασμο.

    Εχω γραψει εκατομμυρια γραμμες κωδικα και δεν ειχα ποτε προβλημα με το συγκεκριμενο.

    ΕΞΑΛΛΟΥ, σε ολες τις υπηρεσιες developers δινονται δοκιμαστικα (insider στα Windows, η Apple δινει τις τελικες στους προγραμματιστες πριν τις βγαλει εξω), ακριβως για να δοκιμασεις τα προγραμματα αν τρεχουν.

    Τελος, οτι και να εχεις πληρωσει εχεις υπογραψει ενα license agreement. Δεν αποκτας την κυριοτητα του προιοντος, αλλα την αδεια να το χρησιμοποιεις AS IS.

    Δηλαδη, οπως γουσταρει αυτος που το εφτιαξε. Αν δε σου αρεσει ειναι σεβαστο, μπορεις να πας αλλου αν θες.
    Εγώ είμαι άσχετος στον προγραμματισμό. Μια ερώτηση να κάνω:

    Πως αλλάζεις την γραμματοσειρά που χρησημοποίησες για τον κώδικα,αν δεν τον ξαναγράψεις;
    Κι αν τον ξαναγράψεις πως επιτυγχάνεις την προς τα πίσω συμβατότητα;

    Εγώ πληρώνω και θέλω να κοιμάμαι στο κρεβάτι μου, όχι σε δικό τους κρεβάτι.
    Τα Windows χωρίς τους DEV είναι απλά ένα λειτουργικό για το φατσοβιβλίο.

    Για τους DEV αν το συνεχίσει η MS είναι πολύ πιο εύκολο να γράφουν κώδικά όπως γουστάρουν
    και να τρέχουν την εφαρμογή τους με ένα puppy από VBOX. Το διάβασα σαν πρόταση.

    Δεν χρειάζεται να ασχολούνται με Visual studio. Ποιός θα είναι ο χαμένος;

    Και ο DEV πληρώνεται για να γράφει κώδικα να δημιουργε΄ι μια εφαρμογή.
    Δεν πληρώνεται για να χάνει ώρες ασχολούμενος με ότι μακακία σκεφθεί η MS,
    κι αν π κωδικάς του που δούλευε κανονικά,θα δουλεύει με την νέα αναβάθμιση.

    Σαφώς και δεν αποκτώ την κυριότητα του προϊόντος ακόμη κι αν έχω πληρώσει.

    Αλλά έχω πληρώσει για λειτουργικό. Όχι για να πάρω μαζί σαν δώρο Διαφημιστή και Ρουφιάνο.
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

Σελ. 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-17, 22:52
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-16, 01:19
  3. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-16, 18:09
  4. Παράταση της δωρεάν αναβάθμισης των Windows 10
    Από Mirmidon στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-08-16, 05:10
  5. Μηνύματα: 52
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-16, 11:39

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας