Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ
    Μηνύματα
    297
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    Καλημερα στο forum.
    Εχω συνδεση forthnet και σημερα το πρωι μου ηρθε μια ειδοποιηση απο το firewall ( eset smart security ) οτι μεσω του προγραμματος της microsoft ip helper
    ζητα να κανει μια συνδεση απομακρυσμενος υπολογιστης ppp079166 xxxxx .access.hol.gr (και δίπλα μια ip)
    Πηρα τηλεφωνο στη forthnet να ρωτησω αν κατι τετοιο ειναι λογικο και εαν εχουν συνεργασια οι δυο εταιριες ( Forthnet (Nova) και Vodafone ) και τι ειναι αυτο τελος παντων
    μ εβαλε στην αναμονη και δεν ηταν καθησυχαστικος οταν επεστρεψε... ισως να ειναι προσπαθεια καποιου να μπει ισως και οχι μου λεει...
    Μ εβαλε να κοιταξω network adapters ethernet properties δε θυμαμαι ακριβως που και ειπε αφου ειναι κενο και δεν εχει αριθμους δεν μπηκε αν ηταν καποιος οποτε να μην ανησυχω.. ομως πως να μην ανησυχω?


    Γνωριζει κανεις τι μπορει να ειναι αυτο? μηπως γνωριζε και δεν ηθελε να πει?

    Επισης δεν ξερω αν εχει σχεση και το παρακατω.. ενω στο router interface στα devices δεν δειχνει καποια συσκευη που δεν γνωριζω.. ομως δειχνει δυο φορες συνδεδεμενο το δικο μου μηχανημα ( δυο φορες την ethernet συνδεση μου). Στο network protection panel της ESET που εχω ως firewall δειχνει με ερωτηματικο μια συσκευη η συνδεση 192.168.1.253 ( 254 ειναι του δικου μου router) γι αυτο μου ειπε να μην ανησυχω ισως ειναι μια καρφωτη συνδεση .. ( δεν καταλαβα τι εννοει)


    Γνωριζει κανεις τι μπορει να ειναι αυτα? μηπως γνωριζε και δεν ηθελε να πει?
    ευχαριστω εκ των προτερων

    p.s αν χρειαστει μπορω να γραψω ολοκληρη την ip της συνδεσης που ηθελε να πραγματοποιηθει
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DM : 24-04-17 στις 12:08.
    Everything You Know Is Wrong !

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Τρέχεις κάποιο P2p πρόγραμμα; έχεις πόρτες ανοιχτές στο router;

  3. #3
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ
    Μηνύματα
    297
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    σημερα που ηρθε το μηνυμα οχι ειχα κλειστο το utorrent
    ανοιχτες πορτες μπηκα μολις στο router interface και δεν δειχνει να εχω καποιες ρυθμισεις. (Αλλαξα προσφατα ρουτερ εβαλα το παλιο thomson επειδη το technicolor μου εβγαζε ειδοποιηση ασφαλειας οτι η 23 telnet ειναι ανοιχτη και επειδη δεν ηξερα πως να την κλεισω αλλαξα ρουτερ )
    Everything You Know Is Wrong !

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DM Εμφάνιση μηνυμάτων
    σημερα που ηρθε το μηνυμα οχι ειχα κλειστο το utorrent
    ανοιχτες πορτες μπηκα μολις στο router interface και δεν δειχνει να εχω καποιες ρυθμισεις. (Αλλαξα προσφατα ρουτερ εβαλα το παλιο thomson επειδη το technicolor μου εβγαζε ειδοποιηση ασφαλειας οτι η 23 telnet ειναι ανοιχτη και επειδη δεν ηξερα πως να την κλεισω αλλαξα ρουτερ )
    Μάλλον όμως στο έκανε για αυτό, ακόμα και να το κλείσεις το utorrent στην άλλη άκρη δεν το γνωρίζουν και προσπαθούν να συνδεθούν με τον υπολογιστή σου. μάλλον έχεις ενεργό το Upnp και για αυτό τον λόγο περάσει η σύνδεση προς τα μέσα.

    Κλείσε το router για 5 λεπτά, άνοιξε το ξανά και μην τρέξεις το utorrent και δεν πως θα πάει.

  5. #5
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ
    Μηνύματα
    297
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    εγραψα το μηνυμα πριν διαβασω το δικο σου .. θα το κανω αμεσως σ ευχαριστω

    εχω upnp enabled δε ξερω αν πρεπει να το κλεισω η αν εχει σχεση και αυτο
    στο utorrent εχω αρκετα αρχεια και γινονται λογικα πολλες συνδεσεις με peers
    δεν θα ερχοταν αρκετες τετοιες ενδειξεις αν θα ηταν απο αυτο? δεν γνωριζω πολλα σχετικα

    - - - Updated - - -

    με το που ανοιξα το ρουτερ ηρθε το ακολουθο

    συνδεση DHCP client is trying to communicate with a remote site DESKTOP - 301... LAN

    svhost.exe (PID 540)
    Local port UDP 137 (Netbios-ns)

    ειναι το ονομα του υπολογιστη μου

    το οτι δειχνει δυο φορες στο router interface την ethernet συνδεση μου ειναι νορμαλ?
    να ψαξω να κλεισω θυρες? 23 telnet? με το παλιο ρουτερ ανοιχτη ηταν η συγκεκριμενη
    επισης ενω στο ρουτερ δεν δειχνει αγνωστη συσκευη στο firewall
    δειχνει με ερωτηματικο συνδεση με 192.168.1.253 ενω η δικη μου ειναι 192.168.1.254
    Everything You Know Is Wrong !

  6. #6
    Εγγραφή
    09-12-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.730
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    192.168.1.254 συνήθως είναι το ρουτερ.
    Κατέβασε το advanced ip scanner κ ανέβασε ένα screenshot με τα αποτελέσματα.
    Case:Nemesis NZXT PSU: HEC WinPower 550UB Mobo: ASUS P5K PREMIUM WiFi/AP CPU: C2D E6750 2.66Ghz RAM: 4x1GB DDR2 @ 1066Mhz GPU: ALBATRON ATi RADEON HD4870 1GB [PCI-E] HDD: 1x320GB WD3200YS 2x640GB WD6400AAKS 1x750GB Seagate ST3750330AS 2x1TB SAMSUNG HD103UJ 1x2TB Seagate ST32000542AS Other: Logitech X-530 Sound

  7. #7
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ
    Μηνύματα
    297
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    θα το κατεβασω Adreaslar ναι η 254 ειναι η δικη μου η 253 λιγο με μπερδευει επειδη δεν την δειχνει στο ρουτερ ως συνδεση την δειχνει μονο με ερωτηματικο στο eset firewall οτι κανει συνδεσεις αραια και που
    επισης δειχνει την συνδεση μου στον υπολογιστη που ειναι με καλωδιο ethernet διπλή δυο φορες (δεν ξερω αν και εδω το εμφανιζει αυτο αλλα στο router interface)




    δεν ειναι λιγο περιεργο που βγαζει και την 253? με το παλιο ρουτερ δεν την εμφανιζε
    αυτο το "applied vision corporation" τι να ειναι? το εψαξα google και μου βγαζει ιδιωτικη επιχειρηση
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DM : 24-04-17 στις 13:52.
    Everything You Know Is Wrong !

  8. #8
    Εγγραφή
    09-12-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.730
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Κάτι από το ρουτερ ειναι, έχουν ίδια mac. Δοκίμασε να κάνεις ένα reset

  9. #9
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ
    Μηνύματα
    297
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    το εκανα 2 reset τις δυο τελευταιες ημερες και παλι το βγαζει.. επισης ανα τακτα διαστηματα δειχνει οτι γινεται συνδεση
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DM : 24-04-17 στις 14:10.
    Everything You Know Is Wrong !

  10. #10
    Εγγραφή
    09-12-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.730
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Αν δουλεύεις σε κανένα Υπουργείο Εθνικής Άμυνας κ έχεις απόρρητα αρχεία στον υπολογιστή σου, καλά κάνεις κ Είσαι τόσο "παρανοϊκός" με την ασφάλεια.

    Αν όχι, χαλάρωσε, κάποιος θα δει το θέμα και θα σου απαντήσει. Το ότι έδειξες την mac address Δεν σημαίνει ότι θα σε χακαρει όλος ο κόσμος

  11. #11
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ
    Μηνύματα
    297
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    οκ δεν ειναι το θεμα να δουλευει καποιος στο Υπουργειο εθνικης αμυνας για να θελει να προφυλαχθει απο συνδεση τριτου στον υπολογιστη του
    ευχαριστω για τα μηνυματα
    Everything You Know Is Wrong !

  12. #12
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Να ρωτήσω; Συνδέθηκε κάποιος φίλος με το PC σου μέσω Wifi; Ποιόν provider είχε;

    Αν δεν συνδέθηκε ,μάλλον κάποιος προσπάθησε να συνδεθεί με το WiFi σου και δεν μπόρεσε.

    ppp079166 xxxxx .access.hol.gr +ΙΡ ,έτσι έβγαιναν σε μένα συνδέσεις από HOL.

    Tην ΙΡ του πρώτου μηνύματος βάλτην στο WHOIS και δες τι θα σιυ βγάλει
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  13. #13
    Εγγραφή
    19-04-2006
    Μηνύματα
    1.003
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Asus N17U
    Path Level
    Fastpath
    Το upnp αν δεν το χρειάζεσαι πραγματικά, καλό είναι να είναι κλειστό σαν γενικότερη καλή πρακτική.

    Χιλιάδες "Επιθέσεις" γίνονται καθημερινά χωρίς να έχουν στόχο εσένα ή εμένα αλλά απλά ...ότι κινείται....
    Και εγώ βλέπω συνέχεια στα logs προσπάθειες για είσοδο στο vpn (σε dymanic IP..) και προφανώς θα υπάρχουν και άλλες που απλά δεν καταγράφω....
    Ε... οκ ... δεν τρέχει κ τίποτα....

Παρόμοια Θέματα

  1. LG MAGIC REMOTE CONTROL AN-MR400
    Από gio5aMG στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-20, 22:51
  2. NAS για αποθήκευση (και σύνδεση/προβολή σε SmartTV) ταινιών.
    Από lupus_Hegemonia στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 137
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-06-17, 01:38
  3. Το πολύπριζο βγάζει ένδειξη "not grounded"
    Από antonis34 στο φόρουμ Κουτιά, τροφοδοτικά και ψύξη
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-03-17, 18:46
  4. Τι upload χρειάζεται για αψεγάδιαστο remote desktop μέσω ίντερνετ;
    Από sadako στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-17, 15:06
  5. Ύποπτη χρέωση δεδομένων
    Από doctorMe στο φόρουμ Android
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-07-16, 14:25

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας