Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    10-02-2014
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    8002/821
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    NetFasteR Wlan3
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 29,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γεια χαρά !
    Η ερώτηση μου έχει να κάνει όπως γράφω στον τίτλο με linux iso install hard drive
    Γνωρίζω πως να κάνω την εγκατάσταση μιας linux έκδοσης με cd dvd και usb και θέλω να μάθω πως γίνεται από σκληρό δίσκο κατευθείαν
    Κατέβασα διάφορες εκδόσεις σε iso images όπως kali debian knoppix και προσπάθησα αλλά δεν τα κατάφερα
    Για την ακρίβεια χρησιμοποίησα προγράμματα όπως Easybcd unetbootin για να δημιουργήσω entry για boot χωρίς να καταφέρω το τελικό επιθυμητό αποτέλεσμα
    Δημιουργήθηκε η εγγραφή για μπουτάρισμα ξεκίνησα την εγκατάσταση με αρχικές ρυθμίσεις για γλώσσα πληκτρολόγιο και λοιπά αλλά κολάει στο ότι δεν βρίσκει όπως αναφέρει τη συσκευή cd drive να φορτώσει ότι του χρειάζεται για την εγκατάσταση
    Στην περίπτωση του kali linux ο grub2 εμφανίζει κανόνικα όλες τις επιλογές μπουτάρει κανονικά και την live επιλογή και έχω live έκδοση αλλά για install το γνωστό πρόβλημα δεν βρίσκει το cd για να συνεχίσει
    Έχω την εντύπωση ότι θα πρέπει να γίνει μια επεξεργασία του iso file που να λέει ότι τα αρχεία εγκατάστασης πρέπει να αναζητηθούν σε συγκεκριμένο σημείο μέσα στο iso που μπουτάρει απο σκληρό.......χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος
    Θα ήθελα μια όσο πιο αναλύτικη απάντηση για να καταλάβω τι ακριβώς συμβαίνει ? Ισως να χρειαζόταν και ένας αναλυτικός οδηγός για iso install edit bootloader κλπ.

  2. #2
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Και ποιός σου είπε ότι αυτό είναι δυνατό, που θες να κάνεις;
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  3. #3
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilisfrgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια χαρά !
    Η ερώτηση μου έχει να κάνει όπως γράφω στον τίτλο με linux iso install hard drive
    Γνωρίζω πως να κάνω την εγκατάσταση μιας linux έκδοσης με cd dvd και usb και θέλω να μάθω πως γίνεται από σκληρό δίσκο κατευθείαν
    Κατέβασα διάφορες εκδόσεις σε iso images όπως kali debian knoppix και προσπάθησα αλλά δεν τα κατάφερα
    Για την ακρίβεια χρησιμοποίησα προγράμματα όπως Easybcd unetbootin για να δημιουργήσω entry για boot χωρίς να καταφέρω το τελικό επιθυμητό αποτέλεσμα
    Δημιουργήθηκε η εγγραφή για μπουτάρισμα ξεκίνησα την εγκατάσταση με αρχικές ρυθμίσεις για γλώσσα πληκτρολόγιο και λοιπά αλλά κολάει στο ότι δεν βρίσκει όπως αναφέρει τη συσκευή cd drive να φορτώσει ότι του χρειάζεται για την εγκατάσταση
    Στην περίπτωση του kali linux ο grub2 εμφανίζει κανόνικα όλες τις επιλογές μπουτάρει κανονικά και την live επιλογή και έχω live έκδοση αλλά για install το γνωστό πρόβλημα δεν βρίσκει το cd για να συνεχίσει
    Έχω την εντύπωση ότι θα πρέπει να γίνει μια επεξεργασία του iso file που να λέει ότι τα αρχεία εγκατάστασης πρέπει να αναζητηθούν σε συγκεκριμένο σημείο μέσα στο iso που μπουτάρει απο σκληρό.......χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος
    Θα ήθελα μια όσο πιο αναλύτικη απάντηση για να καταλάβω τι ακριβώς συμβαίνει ? Ισως να χρειαζόταν και ένας αναλυτικός οδηγός για iso install edit bootloader κλπ.
    Το usb stick που λες είναι σαν δίσκος, συνήθως το boot γίνεται με κάποιο isolinux που μετά μπορείς να του δώσεις οδηγίες ποιο iso να φορτώσει

  4. #4
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.499
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Να ρωτησω κατι σημαντικο. Ποιον bootloader εχεις? Γιατι με grub2 γινεται ετσι. Το ειχα κανει μια φορα που ηθελα να δοκιμασω το iso του parted magic και δεν ειχα vmware :P

    https://www.howtogeek.com/196933/how...ur-hard-drive/
    ديميتريس

  5. #5
    Εγγραφή
    20-06-2011
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    δεν γινετε ετσι απλα οπως θες η καθε εγκατασταση εχει τη δικη της εικονα πρεπει να γνωριζεις καλα καποια πραγματα για να επεξεργαστης το αρχειο ισο και το σεταπ και να φτιαξεις ενα νεο για εγκατασταση απο τον σκληρο και υπαρχει ακομη και εγκατασταση απο το διαδυκτιο γινοντε ολα αλλα θελει να εισαι λιγο γνωστης καποιων πραγματων εγω γνωριζω πως και τι αλλα και να σου τα πω θα εχεις προβλημα θελει μεγαλη εμπειρια και γνωσεις σε αρκετα πραγματα κανε λοιπον εγκαταστασις απο οπτικους δισκους και usb και ασε τα πιο προχωρημενα με ολο το σεβασμο και χωρις να θελω να σε προσβαλω η αν σε θιξω

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ralakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν γινετε ετσι απλα οπως θες η καθε εγκατασταση εχει τη δικη της εικονα πρεπει να γνωριζεις καλα καποια πραγματα για να επεξεργαστης το αρχειο ισο και το σεταπ και να φτιαξεις ενα νεο για εγκατασταση απο τον σκληρο και υπαρχει ακομη και εγκατασταση απο το διαδυκτιο γινοντε ολα αλλα θελει να εισαι λιγο γνωστης καποιων πραγματων εγω γνωριζω πως και τι αλλα και να σου τα πω θα εχεις προβλημα θελει μεγαλη εμπειρια και γνωσεις σε αρκετα πραγματα κανε λοιπον εγκαταστασις απο οπτικους δισκους και usb και ασε τα πιο προχωρημενα με ολο το σεβασμο και χωρις να θελω να σε προσβαλω η αν σε θιξω
    Αφου γνωρίζεις όπως λες γιατί δεν λες και σε εμάς;

  7. #7
    Εγγραφή
    10-02-2014
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    8002/821
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    NetFasteR Wlan3
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 29,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γεια χαρά !

    Με βάση αυτά που έψαξα και διάβασα σε διάφορες Ελληνικές και ξένες ιστοσελίδες πράγματι γίνεται εγκατάσταση οποιασδήποτε έκδοσης του linux των windows αλλά και οποιουδήποτε λειτουργικού συστήματος τρέχωντας άμεσα το iso που υπάρχει αποθηκευμένο χωρίς να το έχω κάψει σε cd dvd usb . Για την ακρίβεια το iso μιας εγκατάστασης μπορούμε να το τρέξουμε από τον σκληρό αλλά και από το δίκτυο. Το βάζουμε σαν επιλογή στο μπουτάρισμα του bootloader grub grub2 κλπ η σε κάποιον bootmanager σε windows. Με τον ίδιο τρόπο μπορούμε να τρέχουμε τις live distros του linux . Εγώ κατάφερα μόνο αυτό.....να τρέχω τις live εκδόσεις αλλά όχι να κάνω εγκατάσταση. Όπως κατάλαβα χρειάζεται επεξεργασία αρχείων εγκατάστασης του iso αλλά δεν το έχω...............όπως διάβασα κάθε διανομή είναι έτσι δημιουργημένη η για live η για κάψιμο σε κάποιο μέσο για εγκατάσταση. Αν κάποιος έχει μπει σε τόσο βαθιά νερά και ξέρει τι παίζει ας μας διαφωτίσει.

  8. #8
    Εγγραφή
    30-01-2009
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    2.185
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Για ποιον ακριβώς λόγο θέλεις να το κάνεις αυτό; Υπάρχει κάποια συσκευή που να μην παίρνει CD ή USB ή LAN;

    Αν έχεις ήδη κάποια διανομή εγκατεστημένη είναι (σχετικά) εύκολο να εγκαταστήσεις κάποια άλλη μέσα από αυτήν. Τη διαδικασία για το Arch Linux μπορείς να τη δεις εδώ.

    Αν έχεις μόνο Windows εγκατεστημένα ή δεν έχεις τίποτα, τότε ατύχησες. Απλά βγάλε τον δίσκο, βάλ' τον σε ένα άλλο μηχάνημα που να παίρνει CD ή USB ή LAN και κάνε τη δουλειά σου σαν άνθρωπος.

Παρόμοια Θέματα

  1. Προβλημα με εξωτερικο σκληρο δισκο σε windows 10
    Από Pepina 1975 στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 45
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-18, 17:28
  2. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-04-17, 14:16
  3. Αντιγραφή δεδομένων απο σκληρό δίσκο που εγινε εξωτερικός
    Από Gianniskriti στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-17, 12:38
  4. Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-02-17, 21:12
  5. Χαμηλή ταχύτητα εγγραφής σε σκληρό δίσκο
    Από georgekom στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-07-16, 21:22

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας