Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 34
  1. #16
    Εγγραφή
    26-04-2005
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Andreaslar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ έχω φτιάξει με επιτυχία dtdns.net προφίλ
    Με σώσατε παιδιά. Και συ AndreasLar. Έκανα ενα host name στο dtdns.net, το δήλωσα στον ρούτερ και voila!
    Συνδέθηκα σε άλλο Wifi και το Wake On Lan over internet δούλεψε! Και χωρίς να έχω την καρτέλα WAKEONLAN του Speedport που αναφέρεται στον οδηγό. Μόνο port forward την port 9 στην LAN Host IP Address (static) του Server που θέλω να ξυπνήσω (δεν δήλωσα την broadcast .255) και όλα κομπλέ. Στο app της συσκευής που χρησιμοποιώ για να ξυπνήσω τον server έδωσα στοιχεία τη MAC, το host name, την port9 και την broadcast .255


    Σας ευχαριστώ και πάλι!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος satrianius : 06-07-17 στις 12:56.

  2. #17
    Εγγραφή
    22-04-2002
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.810
    Downloads
    40
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ FTTH
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από satrianius Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με σώσατε παιδιά. Και συ AndreasLar. Έκανα ενα host name στο dtdns.net, το δήλωσα στον ρούτερ και voila!
    Συνδέθηκα σε άλλο Wifi και το Wake On Lan over internet δούλεψε! Και χωρίς να έχω την καρτέλα WAKEONLAN του Speedport που αναφέρεται στον οδηγό. Μόνο port forward την port 9 στην LAN Host IP Address (static) του Server που θέλω να ξυπνήσω (δεν δήλωσα την broadcast .255) και όλα κομπλέ. Στο app της συσκευής που χρησιμοποιώ για να ξυπνήσω τον server έδωσα στοιχεία τη MAC, το host name, την port9 και την broadcast .255


    Σας ευχαριστώ και πάλι!
    Οχι φιλε μου, δυστυχως δεν θα σου δουλεψει. Μολις αφησεις κλειστο το pc για μισαωρο και πανω, το ρουτερ σβηνει την αντιστοιχηση ip->mac address που εχει στη μνημη του και δεν θα ξερει που να κανει το πακετο forward.

  3. #18
    Εγγραφή
    13-07-2006
    Περιοχή
    ΒΟΥΛΑ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    80
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4996
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΟΥΛΑ
    Router
    ZTE H267A v1.0
    Path Level
    Interleaved
    Για το dtdns.net που γράψατε στα τελευταία ποστ, είναι δωρεάν σε όλη την χρήση του (Account & Hostname) όπως το No-IP ή χρειάζεται κάποια χρήματα για να τη δημιουργία/χρήση του Hostname εφόσον έχει δημιουργηθεί το free Account ?

  4. #19
    Εγγραφή
    26-04-2005
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Νεκτάριος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι φιλε μου, δυστυχως δεν θα σου δουλεψει. Μολις αφησεις κλειστο το pc για μισαωρο και πανω, το ρουτερ σβηνει την αντιστοιχηση ip->mac address που εχει στη μνημη του και δεν θα ξερει που να κανει το πακετο forward.
    Χαχαχαχα έτσι όπως το λες έγινε. Δεν πειράζει, κουράστηκα να ψάχνω λύση με το WOL over internet εδώ και μισό χρόνο. Αποφάσισα πως δεν θα τόχω και καημό!

  5. #20
    Εγγραφή
    22-04-2002
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.810
    Downloads
    40
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ FTTH
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από satrianius Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαχαχαχα έτσι όπως το λες έγινε. Δεν πειράζει, κουράστηκα να ψάχνω λύση με το WOL over internet εδώ και μισό χρόνο. Αποφάσισα πως δεν θα τόχω και καημό!
    διαβασε το πρωτο ποστ σε αυτο το θεμα οπου εξηγω βημα προς βημα τι πρεπει να κανεις για να παιξει.

  6. #21
    Εγγραφή
    26-04-2005
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Νεκτάριος Εμφάνιση μηνυμάτων
    διαβασε το πρωτο ποστ σε αυτο το θεμα οπου εξηγω βημα προς βημα τι πρεπει να κανεις για να παιξει.
    Μωρέ εσυ καλά τα γράφεις αλλά όπως έγραψα κ στο πρώτο μου πόστ δεν έχω σελίδα WAKE ON LAN. Εσυ έχεις, εγω δεν έχω. Όταν δεήσει ο Κύριος και γίνει το update του firmware του ρούτερ το ξανακοιτάμε. Μέχρι τότε κάνω delete απο τις προτεραιότητές μου

  7. #22
    Εγγραφή
    16-06-2013
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΟΛΩΝΟΣ
    Για όσους ενδιαφέρονται το router μου αναβαθμίστηκε αυτόματα σε V1.0.0_OTET10lw4o6P14A που έχει WOL

  8. #23
    Εγγραφή
    09-12-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.730
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Χαζή ερώτηση, το WOL προϋποθέτει ενσύρματη σύνδεση, σωστά;
    Case:Nemesis NZXT PSU: HEC WinPower 550UB Mobo: ASUS P5K PREMIUM WiFi/AP CPU: C2D E6750 2.66Ghz RAM: 4x1GB DDR2 @ 1066Mhz GPU: ALBATRON ATi RADEON HD4870 1GB [PCI-E] HDD: 1x320GB WD3200YS 2x640GB WD6400AAKS 1x750GB Seagate ST3750330AS 2x1TB SAMSUNG HD103UJ 1x2TB Seagate ST32000542AS Other: Logitech X-530 Sound

  9. #24
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Λαγονήσι
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    2.014
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    Cisco RV042
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Andreaslar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαζή ερώτηση, το WOL προϋποθέτει ενσύρματη σύνδεση, σωστά;
    οχι, υπάρχει και WoLan, δεν ξέρω κατα πόσο όμως υποστηρίζεται ή όχι απο το speedport, πρέπει και οι συσκευές απο την άλλη να το υποστηρίζουν βέβαια. Προσωπικά δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ..

  10. #25
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.327
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπερα.

    Δεν μου δουλευει το wake on lan οταν ειμαι εκτος του δικτιου μου. Εκτος του οτι εχω κανει οτι λειε ο οδηγος,
    - εχω την πορτα 9 ανοιχτη, μιας και εχω διαθεσιμες ολες τις πορτες που κοβει* ο οτε ανοιγμενες εδω και χρονια επειδη ηθελα καποτε την 8080
    - εχω κανονικα wake on lan εντος του δικτυου μου
    - εχω αλλα 7-8 port forwardings που δουλευουν κανονικοτατα και μπορω και να τα επιβεβαιωσω με το canyouseeme.org, πχ αν δωσω ip:9091 βλεπω κανονικα το web interface του transmission.

    Χρησιμοποιω μια απλη εφαρμογη για android (εικονα) για να κανω την διαδικασια και εννοειται πως ο λογαριασμος στο noip (απο εκει ειναι το domain ddns.net) δειχνει τη σωστη ip.Μπορω να το επιβεβαιωσω με ενα απλο nslookup.
    Επισης, δεν δουλευει ακομα και αν βαλω την ip εκει. Δεν μπορω να τσεκαρω την 9 στο canyouseeme γιατι δεν ειναι forwarded σε μια μονο ip αλλα σε ολο το δικτυο, οποτε αν τη βαλω εκει λεει απλα fail επειδη δεν ειανι forwarded "σωστα".

    Παραδοξως, δουλευει κανονικα αν το τρεξω εντος του δικτυου μου, αλλα σε αυτη την περιπτωση δεν εχει νοημα.

    * https://www.adslgr.com/forum/threads...212#post514212
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_2017-08-23-14-01-51.png  

    ديميتريس

  11. #26
    Εγγραφή
    28-11-2017
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα, ζητώ τη βοήθεια σας μήπως κάνω κάπου λάθος και δεν το αντιλαμβάνομαι. Επειδή ταξιδεύω συχνά έχω την ανάγκη να μπαίνω στο PC μου στο σπίτι από μακριά. Μέχρι πριν λίγο καιρό είχα ένα Cosmote Speedport Entry 2i που χρησιμοποιούσα αποκλειστικά σαν modem και ένα Linksys router μια διάταξη που με εξυπηρετούσε αφάνταστα. Δυστυχώς ένας κεραυνός μου τα έκαψε και τα δύο. Η Cosmote μου αντικατέστησε το Speedport. Διαβάζοντας το άρθρο του Νεκτάριου προσπάθησα να εφαρμόσω τα όσα γράφει αλλά χωρίς επιτυχία. Συγκεκριμένα:
    • Το Speedport έχει firmware V1.0.0_OTET10lw4o6P14A το οποίο απ’ ότι με διαβεβαίωσε τεχνικός της Cosmote είναι το τελευταίο που κυκλοφορεί, μεταγενέστερο του V1.0.0_OTET10lw4o6P7A και επομένως λογικά ενσωματώνει τις προγενέστερες αλλαγές.
    • Στο Internet -> Security -> Wake-On-Lan έχω βάλει το Wake-on-Lan Switch στο ΟΝ.
    • Στο Internet -> Security -> Port Forwarding έχω κάνει όλη τη διαδικασία όπως περιγράφεται και την έχω ελέγξει πολλές φορές για λάθη με μεγάλη προσοχή.
    • Στο Internet -> DDNS έχω δηλώσει όλα τα απαραίτητα για να «φαίνεται» σαν στατική η εκάστοτε IP διεύθυνση που παίρνει το Speedport.
    • Χρησιμοποιώ το Wake On Lan – Magic Packet για το «ξύπνημα» του PC.
    Μέσα από το τοπικό δίκτυο το WOL δουλεύει μια χαρά όμως από το INTRNET αρνείται πεισματικά να ξεκινήσει. Το DDNS δουλεύει κανονικά γιατί μου ανοίγει τη σελίδα του Speedport. Καμιά ιδέα για το τι φταίει; Είναι κάτι που δεν κάνω καλά;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vitony : 03-12-17 στις 21:10.

  12. #27
    Εγγραφή
    06-01-2006
    Μηνύματα
    898
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    FritzBox 7530
    Επαναφέρω το θέμα για να μην ανοίγω καινούριο χωρίς λόγο.

    Αρχικά, ευχαριστούμε για τις αναλυτικές οδηγίες. Είπα να ενεργοποιήσω κι εγώ το wol σε έναν windows 10 server αλλά έχω το εξής περίεργο θέμα:

    Αρχικά δοκίμασα και μέσω lan και όντας συνδεδεμένος σε άλλο δίκτυο και το πρόβλημα είναι το ίδιο.
    Αν κάνω αδρανοποίηση τον υπολογιστή, τότε ξεκινάει κανονικά μέσα από μία εφαμοργή που έχω κατεβάσει στο android μου. αυτό κι με lan και όταν συνδέομαι σε άλλο δίκτυο.

    Αν κάνω όμως τερματισμό πρώτα, είτε μέσω lan είτε σε άλλο δίκτυο να είμαι συνδεδεμένος, αρνείται πεισματικά να ξεκινήσει το pc. Τι μπορεί να φταίει; Έχω ενεργοποιήσει κ τις ρυθμίσεις στο ρούτερ και στο BIOS και ό,τι άλλο μου έχει περάσει από το μυαλό.

    Καμιά ιδέα;

  13. #28
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το είχα κι' εγώ αυτό το πρόβλημα με τα 10αρια, δεν το έχω δοκιμάσει πρόσφατα.
    https://www.adslgr.com/forum/threads...65#post6408765

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikeone Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επαναφέρω το θέμα για να μην ανοίγω καινούριο χωρίς λόγο.

    Αρχικά, ευχαριστούμε για τις αναλυτικές οδηγίες. Είπα να ενεργοποιήσω κι εγώ το wol σε έναν windows 10 server αλλά έχω το εξής περίεργο θέμα:

    Αρχικά δοκίμασα και μέσω lan και όντας συνδεδεμένος σε άλλο δίκτυο και το πρόβλημα είναι το ίδιο.
    Αν κάνω αδρανοποίηση τον υπολογιστή, τότε ξεκινάει κανονικά μέσα από μία εφαμοργή που έχω κατεβάσει στο android μου. αυτό κι με lan και όταν συνδέομαι σε άλλο δίκτυο.

    Αν κάνω όμως τερματισμό πρώτα, είτε μέσω lan είτε σε άλλο δίκτυο να είμαι συνδεδεμένος, αρνείται πεισματικά να ξεκινήσει το pc. Τι μπορεί να φταίει; Έχω ενεργοποιήσει κ τις ρυθμίσεις στο ρούτερ και στο BIOS και ό,τι άλλο μου έχει περάσει από το μυαλό.

    Καμιά ιδέα;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το είχα κι' εγώ αυτό το πρόβλημα με τα 10αρια, δεν το έχω δοκιμάσει πρόσφατα.
    https://www.adslgr.com/forum/threads...65#post6408765
    To δοκίμασα και λειτουργεί, PRO-έκδοση 1809. Κάνε αυτά που έχω στο Link, αν δεν τα έχεις κάνει.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  14. #29
    Εγγραφή
    02-07-2006
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport
    Path Level
    Fastpath
    Αν και παλιό το θέμα το επαναφέρω.
    Μήπως κάποιος έχει καταφέρει ή γνωρίζει πως θα κάνουμε να παίξει το Wake on Lan στο Speedport W 724V?

  15. #30
    Εγγραφή
    22-04-2002
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.810
    Downloads
    40
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ FTTH
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mesazon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και παλιό το θέμα το επαναφέρω.
    Μήπως κάποιος έχει καταφέρει ή γνωρίζει πως θα κάνουμε να παίξει το Wake on Lan στο Speedport W 724V?
    Εγώ πάντως πριν κανα χρόνο που το είχα πιάσει δεν τα είχα καταφέρει και αναγκάστηκα να κάνω ένα workaround όπου με ένα scriptάκι που τρέχει κάθε λίγο κάνει ο υπολογιστής μου ανανέωση το static ARP του router (W724V) με την IP του μέσω telnet. (ugly solution I know)

    Μήπως φτιάχτηκε σε κανένα νέο firmware;

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. URL Blocking σε SpeedPort Entry 2i (ίσως και άλλα) routers
    Από zardoz στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-09-17, 15:13
  2. [Other] Πρόβλημα (Speedport Entry 2i)
    Από JCB στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-17, 08:43
  3. Speedport Entry 2i - Wake on Lan
    Από torrero007 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-12-16, 21:32
  4. [Other] Speedport Entry 2i απενεργοποιηση LAN 4 ως IPTV/STB
    Από ImbaDaimon στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-11-16, 15:23
  5. Καλό wifi access point για SpeedPort Entry 2i;
    Από blugosi στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-09-16, 18:49

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας