Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 29
  1. #1
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.017
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Ανοίγω αυτό το θέμα γιατί μου έχει κάνει ιδιαίτερη εντύπωση το θέμα με τους λογαριασμούς της Cosmote, και της εγκυρότητας που υποτίθεται ότι πρέπει να έχουν. Όσοι είστε στη Cosmote και έχετε επιλέξει την ηλεκτρονική έκδοση του λογαριασμού, γνωρίζετε πολύ καλά ότι ο πελάτης ενημερώνεται με τρεις διαφορετικούς τρόπους για την έκδοση του κάθε νέου λογαριασμού:

    1. Με τη λήψη SMS στο κινητό του.
    2. Με τη λήψη email.
    3. Στο site της Cosmote όπου μπαίνει στον ατομικό του λογαριασμό, και μπορεί να δει τα πάντα για τον κάθε νέο λογαριασμό που εκδίδεται.

    Στα τελευταία τρία χρόνια που έχω επιστρέψει στη Cosmote μετά από έναν μεγάλο μακροχρόνιο κύκλο που έκανα στους εναλλακτικούς, πλήρωνα τους λογαριασμούς μέσω του ebanking της Πειραιώς, και έχω διαπιστώσει τα εξής:

    1. Το σύστημα λήψης του νέου λογαριασμού σε SMS στο κινητό του πελάτη είναι εντελώς κουκουρούκου, μου έχει τύχει περίπτωση να μου έρθει SMS ότι χρωστάω τον νέο λογαριασμό καθώς και τους δύο προηγούμενους μήνες (!), ενώ φυσικά και οι δύο μήνες είχαν πληρωθεί κανονικά στην ώρα τους. Κάθε μήνα, ότι κι αν γίνει, άσχετα με το πότε θα πληρώσω τον κάθε λογαριασμό, θα μου έρθει ένα SMS ότι χρωστάω και τον προηγούμενο λογαριασμό μαζί με τον νέο που έχει εκδοθεί. Δύο φορές που ρώτησα στο 13888 γιατί συμβαίνει αυτό, οι δικαιολογίες ήταν οι κλασικές ηλίθιες "Αργεί να ενημερωθεί το σύστημα, κτλ."

    2. Το σύστημα λήψης email για τον νέο λογαριασμό είναι και αυτό κουκουρούκου, τις περισσότερες φορές έρχεται email ότι χρωστάω και τον προηγούμενο μήνα, ακόμα κι αν έχω πληρώσει τον λογαριασμό πριν τη λήξη του. Πάντως, μερικές φορές έρχεται email σωστά ενημερωμένο, ότι χρωστάω δηλαδή μόνο τον νέο λογαριασμό.

    3. Ο μόνος αξιόπιστος τρόπος έκδοσης του νέου λογαριασμού μέχρι σήμερα, ήταν το site της Cosmote. Αυτό που με έκανε να βγω από τα ρούχα μου, είναι ο τελευταίος λογαριασμός που μου ήρθε. Στον οποίο, ακόμα και σήμερα, φαίνεται στο site της Cosmote ότι χρωστάω και τον προηγούμενο μήνα, ο οποίος πληρώθηκε κανονικά στο ebanking της Πειραιώς, απλά πληρώθηκε την τελευταία μέρα της λήξης του, δηλαδή στις 20-12. Δείτε εδώ.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Cosmote_bill.jpg 
Εμφανίσεις:  49 
Μέγεθος:  415,7 KB 
ID: 210200


    Και εδώ δείτε την πληρωμή του λογαριασμού μέσω της Πειραιώς.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Cosmote_bill payed.jpg 
Εμφανίσεις:  42 
Μέγεθος:  197,9 KB 
ID: 210201


    Θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας. Και γιατί εμένα όλα αυτά μου φαίνονται σαν μια προσπάθεια εξαπάτησης του καταναλωτικού κοινού, με στόχο να εισπραχτούν για δεύτερη φορά λογαριασμοί που πληρώθηκαν κανονικά;

  2. #2
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Μπορεί να υπάρχει καθυστέρηση ενημέρωσης από την Πειραιώς, που θα έπρεπε να το έχουν λύσει, δεν είναι δικό σου πρόβλημα.
    Με πληρωμή ηλεκτρονικά από Eurobank δεν μου έχει τύχει ποτέ αυτό.

  3. #3
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.017
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Μα πόση καθυστέρηση να υπάρχει; Μιλάμε για έντεκα ολόκληρες μέρες μετά την πληρωμή του λογαριασμού!

  4. #4
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Μηνύματα
    204
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109023/11255
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΑΡΤΕΜΙΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    πάντα πληρώνουμε τουλάχιστον 7 μέρες πριν λήξουν οι λογαριασμοί για να μην συμβαίνουν αυτά που παθαίνεις εσύ.
    αν πληρώσεις παρασκευή απόγευμα πχ η τράπεζα θα τα αποδώσει τρίτη Τετάρτη...


    δες τις φώτο 20/12 έχει λήξει ο προηγούμενος γιατί δεν τον είχε περάσει το σύστημα ο επόμενος λήγει 22/1 και εσυ παλι πλήρωσες 20/12 ποιον λογαριασμό πλήρωσες αυτόν που λήγει 22/1 ?? αν ναι

    πρέπει στο site να δείχνει 0 δες από το site τις πληρωμές που έχεις κάνει ….. να φροντίζεις αφού σού έρχεται λογαριασμός με sms κτλ να τον πληρώνεις και να μην περιμένεις μέχρι να λήξει.


    καλή χρονιά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος SV1BKN : 01-01-20 στις 13:37.

  5. #5
    Εγγραφή
    10-06-2007
    Περιοχή
    ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Μηνύματα
    1.694
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/109998 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    ZTE H1600
    Με πληρωμή 20/12 και έκδοση νέου λογαριασμού 23/12 λογικό είναι.

  6. #6
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.017
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Αντιλαμβάνομαι τις παρατηρήσεις σας, αλλά δεν απαντούν στο λογικό ερώτημα, γιατί σήμερα, έντεκα ολόκληρες μέρες μετά την κανονική πληρωμή του λογαριασμού, το σάιτ της Cosmote εξακολουθεί να δείχνει απλήρωτο τον λογαριασμό που έληξε στις 20-12, ενώ πληρώθηκε κανονικά στο ebanking της Πειραιώς.

    Και πώς να πάρει στα σοβαρά ένας πελάτης μία τόσο μεγάλη εταιρεία όπως την Cosmote, που επί τρία χρόνια συνεχόμενα του στέλνει κάθε μήνα SMS ότι χρωστάει και τον προηγούμενο μήνα μαζί με τον νέο λογαριασμό, ακόμα και αν αυτός πληρώθηκε 4-5 μέρες νωρίτερα από τη λήξη του...

  7. #7
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zarko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντιλαμβάνομαι τις παρατηρήσεις σας, αλλά δεν απαντούν στο λογικό ερώτημα, γιατί σήμερα, έντεκα ολόκληρες μέρες μετά την κανονική πληρωμή του λογαριασμού, το σάιτ της Cosmote εξακολουθεί να δείχνει απλήρωτο τον λογαριασμό που έληξε στις 20-12, ενώ πληρώθηκε κανονικά στο ebanking της Πειραιώς.

    Και πώς να πάρει στα σοβαρά ένας πελάτης μία τόσο μεγάλη εταιρεία όπως την Cosmote, που επί τρία χρόνια συνεχόμενα του στέλνει κάθε μήνα SMS ότι χρωστάει και τον προηγούμενο μήνα μαζί με τον νέο λογαριασμό, ακόμα και αν αυτός πληρώθηκε 4-5 μέρες νωρίτερα από τη λήξη του...
    Γιατί εκεί σου δείχνει τα στοιχεία του λογαριασμού όπως έχει εκδοθεί την στιγμή της έκδοσης.

  8. #8
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.017
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Αν είναι έτσι φίλε sdikr, γιατί αυτό μου συνέβη για πρώτη φορά μετά από τρία ολόκληρα χρόνια που πληρώνω με τον ίδιο ακριβώς τρόπο τους λογαριασμούς της Cosmote; Εννοώ με το ebanking της Πειραιώς. Στο site της Cosmote, μετά από λίγες μέρες, πάντα εμφανιζόταν το σωστό ποσό, δηλαδή ο τελευταίος λογαριασμός και μόνο. Πράγμα που σημαίνει ότι τα στοιχεία στο site ενημερώνονται τακτικά και διορθώνονται...

  9. #9
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zarko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν είναι έτσι φίλε sdikr, γιατί αυτό μου συνέβη για πρώτη φορά μετά από τρία ολόκληρα χρόνια που πληρώνω με τον ίδιο ακριβώς τρόπο τους λογαριασμούς της Cosmote; Εννοώ με το ebanking της Πειραιώς. Στο site της Cosmote, μετά από λίγες μέρες, πάντα εμφανιζόταν το σωστό ποσό, δηλαδή ο τελευταίος λογαριασμός και μόνο. Πράγμα που σημαίνει ότι τα στοιχεία στο site ενημερώνονται τακτικά και διορθώνονται...
    Πάντως δεν είναι για να σου πάρουν δυο φορές τα χρήματα όπως αναφέρεις στο πρώτο μήνυμα

  10. #10
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.017
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως δεν είναι για να σου πάρουν δυο φορές τα χρήματα όπως αναφέρεις στο πρώτο μήνυμα

    Τότε για ποιον ακριβώς λόγο συμβαίνει αυτό κατά την άποψή σου; Πριν από την Cosmote ήμουν στην Forthnet, και πιο πριν ήμουν στην On, και πάει λέγοντας. Πουθενά δεν μου συνέβαινε κάτι τέτοιο, να μου έρχεται SMS που να μου λέει ότι χρωστάω τον τελευταίο λογαριασμό, καθώς και τους δύο προηγούμενους μήνες (!!!), οι οποίοι είχαν πληρωθεί κανονικά και στην ώρα τους!...

  11. #11
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.978
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Λόγω εορτών γίνεται αυτή η καθυστέρηση. Καλό πάντως είναι να πληρώνεις τον λογαριασμό 10 μέρες πριν για να περάσει σίγουρα. Άλλος τρόπος είναι να πληρώνεις από το My Cosmote / My Cosmote App που δεν κρατάει προμήθεια και ενημερώνεται άμεσα.
    Όταν πληρώνεις έναν λογαριασμό πχ στις 20 και ο λογαριασμός βγαίνει στις 23, το σύστημα δεν ενημερώνεται πάντα και έτσι μπορεί ο λογαριασμός να εκδοθεί με ανεξοφλητη οφειλή, επειδή απλά δεν πρόλαβε να ενημερωθεί.

  12. #12
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    492
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    FritzBox 7590
    SNR / Attn
    27(dB) / 6(dB)
    Η Πειραιώς τα έχει κάνει σκατά τον τελευταίο καιρό. Μην αποκλείεις την πιθανότητα να μην έχει αποδώσει τα χρήματα στην comsote.

    Σήμερα χρέωσε πολλούς χρήστες web banking 6 ευρώ συνδρομή (είτε από Bug, είτε επίτηδες)

  13. #13
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.017
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Λοιπόν, ακόμα και σήμερα, 18 ολόκληρες μέρες μετά από τις 20-12, την ημερομηνία που πλήρωσα τον τελευταίο λογαριασμό μέσω του ebanking της Πειραιώς, ο λογαριασμός φαίνεται ως ανεξόφλητος στο site της Cosmote. Επικοινώνησα σήμερα στο 13888, οι γραμμές ήταν ως συνήθως πιασμένες, και ζήτησα να με καλέσουν αυτοί. Πριν λίγο επικοινώνησαν μαζί μου, από το αρμόδιο τμήμα των λογαριασμών.

    Του ζήτησα απευθείας να μπει στον ατομικό μου λογαριασμό, και να δει αν ο λογαριασμός με λήξη στις 20-12-2019 είναι εξοφλημένος ή όχι. Μου απάντησε κατευθείαν ότι ο λογαριασμός είναι κανονικά εξοφλημένος, και ότι χρωστάω μόνο τον τελευταίο λογαριασμό με λήξη στις 20-1-2020. Οπότε τον ρώτησα το πολύ απλό: "Γιατί τότε εμφανίζεται μέσα στον ατομικό μου λογαριασμό στο site της Cosmote ο συγκεκριμένος λογαριασμός ως ανεξόφλητος;" Μου απαντάει ότι "είναι λάθος το ότι εμφανίζεται ως ανεξόφλητος ο συγκεκριμένος λογαριασμός".

    Οπότε πάμε και στο ερώτημα του ενός εκατομμυρίου δολαρίων! Τον ρωτάω: "Ενημερώνεται ή όχι το site της Cosmote σε τακτά χρονικά διαστήματα για την πορεία εξόφλησης των λογαριασμών;" Και μου απαντάει: "Το site ενημερώνεται τακτικά". Οπότε τον ρωτάω: "Εφόσον ενημερώνεται τακτικά, γιατί ο συγκεκριμένος λογαριασμός εξακολουθεί σήμερα, 18 ολόκληρες μετά, να φαίνεται ως ανεξόφλητος;"

    Καμία απάντηση.

    Τα συμπεράσματα δικά σας. Όπως ουσιαστικά παραδέχτηκαν στην συνομιλία μας, δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή κανένας αξιόπιστος τρόπος έκδοσης των λογαριασμών της Cosmote, και τα πάντα είναι στον αέρα, εντελώς κουκουρούκου, τρεις λαλούν και δυο χορεύουν!

  14. #14
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.978
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Εμένα πάντως ενημερώνεται κανονικά. Όταν βγει ο λογαριασμός τον πληρώνω είτε από το My cosmote (για να παίρνω τα ΜΒ) είτε από την τράπεζα και το τετραγωνάκι που λέει ο λογαριασμός σας εκδόθηκε εξαφανίζεται σε 1-2 μέρες.
    Είναι λογικό παρ'ολα αυτά, όταν πληρώνεις τον λογαριασμό σου κοντά στην λήξη του ο επόμενος να εκδίδεται με την χρέωση του προηγούμενου.
    Αν σε ενοχλεί η καθυστέρηση μπορείς να πληρώνεις τον λογαριασμό σου από το my cosmote, αλλά μπορεί να φταίει η τράπεζα σου. Η Πειραιώς εκτός από όλα αυτά τα θέματα που είχε, τον τελευταίο καιρό παρουσίαζε και μια καθυστέρηση σε κάθε συναλλαγή (ανανέωση χρόνου, λογαριασμοί) οπότε μπορείς να δοκιμάσεις και από άλλη τράπεζα ή με άλλη κάρτα.

  15. #15
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.017
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα πάντως ενημερώνεται κανονικά. Όταν βγει ο λογαριασμός τον πληρώνω είτε από το My cosmote (για να παίρνω τα ΜΒ) είτε από την τράπεζα και το τετραγωνάκι που λέει ο λογαριασμός σας εκδόθηκε εξαφανίζεται σε 1-2 μέρες.
    Είναι λογικό παρ'ολα αυτά, όταν πληρώνεις τον λογαριασμό σου κοντά στην λήξη του ο επόμενος να εκδίδεται με την χρέωση του προηγούμενου.
    Αν σε ενοχλεί η καθυστέρηση μπορείς να πληρώνεις τον λογαριασμό σου από το my cosmote, αλλά μπορεί να φταίει η τράπεζα σου. Η Πειραιώς εκτός από όλα αυτά τα θέματα που είχε, τον τελευταίο καιρό παρουσίαζε και μια καθυστέρηση σε κάθε συναλλαγή (ανανέωση χρόνου, λογαριασμοί) οπότε μπορείς να δοκιμάσεις και από άλλη τράπεζα ή με άλλη κάρτα.


    Φίλε paanos, δεν γνωρίζω εάν κατάλαβες σωστά τα όσα έγραψα στο προηγούμενο μήνυμα. Σήμερα, στο site της Cosmote φαίνεται στον ατομικό μου λογαριασμό ότι ο λογαριασμός με λήξη στις 20-12 παραμένει ανεξόφλητος. Ταυτόχρονα, σήμερα ο εκπρόσωπος της Cosmote από το τμήμα έκδοσης λογαριασμών, με ενημέρωσε ότι αυτός βλέπει ότι ο λογαριασμός είναι κανονικά εξοφλημένος, και ότι δεν θα έπρεπε να εμφανίζεται σαν ανεξόφλητος στο site της Cosmote.

    Πού ακριβώς βλέπεις την ευθύνη της Πειραιώς σε όλα αυτά; Κανονικά θα έπρεπε να κάνω καταγγελία στην ΕΕΤΤ, αλλά βαριέμαι να ασχοληθώ, και το κυριότερο δεν έχω τρόπο να αποδείξω την ημερομηνία που πάρθηκε ένα print screen από το site της Cosmote...

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας