Καλησπέρα σας,

είμαι πάροχος της WIND και μετά από κάποια προβλήματα που είχα με συχνές αποσυνδέσεις και αρκετές επικοινωνίες με το τεχνικό της τμήμα (δεν έχω ξεμπερδέψει ακόμα), χθες έγινα κάτοχος, αφού πρώτα το ζήτησα, του μόντεμ Asus_DSL_14U. Αν δε κάνω λάθος είναι modem/router.

Με την αγορά αυτή (η αγορά έγινε από την ίδια την WIND) κατάφερα να έχω σταθερή ενσύρματη σύνδεση χωρίς αποσυνδέσεις και θεωρώ καλό ping αλλά από την άλλη πολύ κακή ασύρματη σύνδεση. Για να γίνω πιο σαφής, όποια συσκευή και να πάω να συνδέσω ασύρματα (WIFI) το max που έχω καταφέρει να είμαι συνεδεμένος είναι 4 ώρες. Πιο συγκεκριμένα για να το τεστάρω καλύτερα διότι μπορεί να φταίει το tablet μου, σήμερα το πρωί από τις 8 π.μ. έχω το laptop μου ανοιχτό και το παρακολουθώ και μέχρι τώρα το max που είναι συνεδεμένο μέσω wifi είναι μία ώρα και αυτό όχι συνεχόμενα.

Έχει κανείς καμία ιδέα του τι πάει λάθος?
Σκέφτομαι ότι φταίει το router, ή ότι φταίει η γραμμή μου (αν και μου λένε ότι η γραμμή είναι οκ), ή ότι κάποια ρύθμιση δεν είναι σωστή.

Please Help απλά να δηλώσω ότι είμαι πολύ άσχετος με αυτά οπότε θα ήθελα όποιος μπορεί να δώσει μία κατεύθηνση να το κάνει όσο πιο αναλυτηκά μπορεί ώστε να καταλαβαίνω.

Το μόνο που έχω ελένξει με σιγουριά είναι ότι είμαι σε Channel το οποίο δεν είναι βαρή από άλλο/α router της γειτονιάς.

Ευχαριστω.