Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 38
  1. #16
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.515
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Τιμολογιακά όμως συντηρούν και κάποιες υπηρεσίες εκτός triple-play. H Forthnet συνέχιζε να πουλάει τιμή καταλόγου πριν μερικούς μήνες το sports πακέτο NOVA στα 52 ευρώ και το έριξε πρόσφατα παραμένοντας ακόμη πανάκριβο. Οι άλλες εταιρείες προσφέρουν πάμφθηνα double play πακέτα. Δεν είναι θέμα που στρέφεσαι, αλλά τι άλλες υπηρεσίες προσφέρεις και σε τι τιμή. Εκεί η Forthnet απέτυχε παταγωδώς. Ακόμη και το on demand, απαιτεί internet μέσω NOVA οπότε ουσιαστικά μιλάμε για αποκλειστικά triple-play υπηρεσία.

  2. #17
    Εγγραφή
    28-09-2003
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    10000000/10000000
    ISP
    Swisscom
    Router
    pfSense
    IMHO πληρώνουν το ότι δεν έχουν έναν MVNO κινητής για συνδιαστικές προσφορές.
    Όλοι οι γνωστοί μου επιλέγουν σταθερό ανάλογα με το τι κινητό έχουν γιατί κουμπώνει πολύ φθηνά το ένα με το άλλο.

  3. #18
    Εγγραφή
    29-11-2007
    Μηνύματα
    933
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16.403/1.020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    Tomson tg585 v8 8.2.7.8
    SNR / Attn
    6(dB) / 22,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rookie Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πότε και ποιό ρούτερ σου έδωσαν αν επιτρέπεται ?
    Έναν Technicolor td5136v2 (tomson είναι και αυτοί με το νέο όνομα) που υποστηρίζει και auto-configuration (δεν βάζεις κωδικούς δεν θυμάμαι το όνομα του πρωτοκόλλου). Τον συνέδεσα να δω ότι λειτουργεί και ξαναέβαλα τον παλιό μου tomson TG585 v8 που έχω πειραγμένες λίγο ρυθμίσεις του (το conf αρχείο). Που βασικά βρίσκω πιο όμορφο όχι ότι είναι τίποτα παραπάνω από τον νέο αλλά τον θεωρώ αρκετά σταθερό (χωρίς να έχω δοκιμάσει και τον παρεχόμενο td5136v2) αν και με εκνευρίζει το πολύ αργό restart του.

    Τον νέο/παρεχόμενο τον κράτησα για backup.

    Για να ρωτήσω τους φίλους που λένε ότι επειδή πληρώνω εγώ 15Ε μπαίνει "μέσα" η forthnet, γιατί το λέτε αυτό; 15 είναι λίγα για ένα ξερό ίντερνετ (10-12mbps πραγματικό στην περιοχή μου). Πόσα έπρεπε να δίνουμε; Δεν νομίζω ότι μπαίνει μέσα η forthnet από αυτό το είδος συμβολαίου. Ίσα ίσα ως προπληρωμένο δεν έχει και σοβαρές οικονομικές επισφάλειες.
    There is nothing like 127.0.0.1

  4. #19
    Εγγραφή
    25-10-2012
    Μηνύματα
    905
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    8,5 ευρώ τον μήνα είναι το LLU, τα 4 σχεδόν είναι ο ΦΠΑ και με σχεδόν 3 ευρώ έσοδα (που εάν τα βάλεις όλα μέσα είναι ακόμα λιγότερα) πρέπει να σου προσφέρει την υπηρεσία, να πληρώσει διασύνδεση, το bandwidth που καταναλώνεις -εάν περιλαμβάνει να σου δώσει και Modem router- και φυσικά μέρος αυτών πρέπει να πάει και για το κόστος προσωπικού κλπ κλπ. Με 3 ευρώ ανά σύνδεση, όχι απλά κέρδος δεν βγαίνει αλλά μπαίνεις και μέσα, αρκετά κιόλας. Εδώ μπαίνουν μέσα με πακέτα των 25 ευρώ, όχι τα 15.

  5. #20
    Εγγραφή
    29-11-2007
    Μηνύματα
    933
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16.403/1.020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    Tomson tg585 v8 8.2.7.8
    SNR / Attn
    6(dB) / 22,5(dB)
    Ενδιαφέρουσα η πληροφορία αλλά είμαι λίγο δύσπιστος.

    Ο ΦΠΑ στα 15 είναι 2,90€ και το μικτό "κέρδος" που απομένει αν ισχύουν τα παραπάνω είναι 3.5€. Το καθαρό δεν ξέρω τι είναι (βγάλε κόστη συντήρησης, bandwidths, διαχείριση κτλ) αλλά ίσως υπάρχει και κάτι άλλο. Μηπως είναι καλύτερες τιμές στο llu? Βρήκα τις τιμές αλλά δεν ξέρω να τις διαβάσω καθώς αναφέρει περιπτώσεις και ακρονύμια που δεν ξέρω τι σημαίνουν. Ωστόσο την τιμή 8,5€ δε την βλέπω κάπου αλλά ίσως είναι κάποιο αθριστικό κόστος.

    Αν τελικά ισχύει μήπως προσδοκά ότι θα πάρω τηλέφωνα από αυτή τη γραμμή και θα εισπράξει από την "φωνή"; (Το οποίο όμως δεν κάνεις λογικά αφού επέλεξες αυτό το πακέτο). Βεβαίως ισως όντως από εμάς των 15€ τελικά να μπαίνει μέσα (ή απλά να μην βγάζει σχεδόν τίποτα) μόνο και μόνο για να μας έχει ενταγμένους στο πελατολόγιο και να μας παρουσιάζει ως αριθμούς.
    There is nothing like 127.0.0.1

  6. #21
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.617
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Αν και όταν αποφασίσουν να διαγράψουν υποτιθέμενο χρέος 800 € (μπορεί να το έχουν αυξήσει) από το 2006, μπορεί και να το ξανασκεφτώ

    Υποπτεύομαι ότι διατηρούν "παλαιά χρέη" για να φαίνονται μεγαλύτερες οι απαιτήσεις από πελάτες και να φουσκώνουν έτσι την τιμή πώλησης.

    Λες κι οι άλλοι τρώνε κουτόχορτο

    Μέχρι την επόμενη μέρα, bye-bye άρχοντες
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  7. #22
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Μια ανακοίνωση οικονομικών αποτελεσμάτων που μας φέρνει λίγο πιο κοντά στο καρτέλ σταθερής.

    Τα 15ευρα το μήνα θα έρθουν αναδρομικά με 50ευρα για να βγουν τα σπασμένα στους εναπομείναντες παρόχους (για όποιον έχει να τα δώσει φυσικά, οι άλλοι σε καφετέρια).

    Σε συνδυασμό δε με το καρτέλ κινητής και τα ΜΒ με το σταγονόμετρο, προβλέπω να πέφτει μαύρο δάκρυ με την ενδεχόμενη απειλή του να μη μπορείς να μπεις στο φβ και στο instagram κάθε 3 λεπτά.

    Σύντομα στις οθόνες σας

    ΥΓ: Συγνώμη για τη διακοπή, συνεχίστε να μιλάτε για το ποιος έχει αγοράσει τη πιο κάτω του κόστους υπηρεσία.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DSLaManiaC : 29-04-17 στις 10:43.

  8. #23
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.688
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DSLaManiaC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια ανακοίνωση οικονομικών αποτελεσμάτων που μας φέρνει λίγο πιο κοντά στο καρτέλ σταθερής.

    Τα 15ευρα το μήνα θα έρθουν αναδρομικά με 50ευρα για να βγουν τα σπασμένα στους εναπομείναντες παρόχους (για όποιον έχει να τα δώσει φυσικά, οι άλλοι σε καφετέρια).

    Σε συνδυασμό δε με το καρτέλ κινητής και τα ΜΒ με το σταγονόμετρο, προβλέπω να πέφτει μαύρο δάκρυ με την ενδεχόμενη απειλή του να μη μπορείς να μπεις στο φβ κάθε 3 λεπτά.

    Σύντομα στις οθόνες σας

    ΥΓ: Συγνώμη για τη διακοπή, συνεχίστε να μιλάτε για το ποιος έχει αγοράσει τη πιο κάτω του κόστους υπηρεσία.
    Στα παπάκια μας φιλλαράκι, εγώ πληρώνω 15€/μήνα με όλα κομπλέ

    Δυστυχώς η πώληση πολύ κάτω του κόστους και ηκακοδιαχείρηση, μας γυρίζουν σε κακές εποχές.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  9. #24
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.617
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα παπάκια μας φιλλαράκι, εγώ πληρώνω 15€/μήνα με όλα κομπλέ

    Δυστυχώς η πώληση πολύ κάτω του κόστους και ηκακοδιαχείρηση, μας γυρίζουν σε κακές εποχές.
    Και δουλεύει ?
    Από περιέργεια πόσο up/down?
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  10. #25
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.688
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και δουλεύει ?
    Από περιέργεια πόσο up/down?
    Ειρωνικά το έγραψα, δεν έχω τέτοια συνδρομή.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  11. #26
    Εγγραφή
    29-11-2007
    Μηνύματα
    933
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16.403/1.020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    Tomson tg585 v8 8.2.7.8
    SNR / Attn
    6(dB) / 22,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και δουλεύει ?
    Από περιέργεια πόσο up/down?
    Ρωτάς αν είναι καλή η forthnet με τα 15€/μήνα; Θα σου πω εγώ που την έχω την υπηρεσία. Εξαρτάται βέβαια και από την περιοχή. Στη δική μου περιοχή είναι όσο καλή είναι των άλλων φτηνών και λίγο καλύτερη μάλιστα (έχω στατιστικά στην ίδια πολυκατοικία με hol, cyta από τις οποίες είναι καλύτερη στην περίπτωσή μου). Και όσοι φεύγουν από αυτή τόσο καλύτερη θα γίνεται για μας που μένουμε (μέχρι ίσως να κλείσει και την έχουμε και προπληρώσει ). Τα στοιχεία κλειδώματος του router τα έχω δίπλα στην υπογραφή μου (πάνω δεξιά περίπου 16.5mbps σε άλλη γειτονιά έπιανα και >20) πρακτικά κατεβάζω περίπου 13mbps.

    Το καλό με την υπηρεσία είναι ότι το πληρώνεις μία φορά και μετα το ξεχνάς! Δεν χρησιμοποιώ τη γραμμή ως τηλέφωνο οπότε δεν έχω λογαριασμούς τηλεφώνου (αν και μπορεί κάποιος να με καλέσει αν θέλει, εγώ δεν καλώ). Μπορείς να στείλεις και κάποια sms μέσω του site της forthnet αλλά δεν το χρησιμοποιώ ούτε αυτό. Το αρχικό άγχος ήταν μην "κλείσει" (χρεοκοπήσει) και χαθεί η "προκαταβολή" αλλά δεν ήταν και μεγάλο ρίσκο μάλλον και δείχνει (προς το παρόν) να ξέφυγε από τον κίνδυνο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος keysmith : 29-04-17 στις 12:11.
    There is nothing like 127.0.0.1

  12. #27
    Το avatar του μέλους vforvendetta85
    vforvendetta85 Guest
    Την ζημιά (όχι την ζημία) ποιος θα την πληρώσει...Μάλλον εμείς οι μαλ...... οι πολίτες ετούτης της πολύπαθης χώρας.

  13. #28
    Εγγραφή
    21-05-2007
    Περιοχή
    όπου νά'ναι
    Μηνύματα
    142
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 Mbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    SNR / Attn
    11(dB) / 7,9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vforvendetta85 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την ζημιά (όχι την ζημία) ποιος θα την πληρώσει...Μάλλον εμείς οι μαλ...... οι πολίτες ετούτης της πολύπαθης χώρας.
    τα παράπονα σου στον πΟΤΕ.... Γερμανική διοίκηση βλέπεις.... ξέρουν πως να χώσουν το "δαχτυλάκι" τους.....

  14. #29
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.515
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εφόσον υπάρχει ρυθμιστική αρχή, τα δικά σου παράπονα στην ΕΕΤΤ και στην διοίκηση της Forthnet. Δεν φταίει ο ΟΤΕ για τις λάθος κινήσεις της Forthnet και την τραγική τιμολόγηση που έχει και η οποία την βάζει μέσα με τα τσαρούχια.

  15. #30
    Το avatar του μέλους vforvendetta85
    vforvendetta85 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andykar Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα παράπονα σου στον πΟΤΕ.... Γερμανική διοίκηση βλέπεις.... ξέρουν πως να χώσουν το "δαχτυλάκι" τους.....
    Ο Οτέ που φταίει;

    Δεν θα σε πάω στο που βρέθηκαν τα χρήματα για εξαγορά της nova, ούτε για την επιθετική πολιτική που ειχε σαν αποτέλεσμα αύξηση συνδρομητών αλλά συνεχή μείωση εσόδων και αύξηση ζημίων κι όλα ήθελαν να φαίνονται πως πάνε καλά
    ....Η forthnet αγαπητέ εκτέθηκε σε δάνεια, τα οποία οι μέτοχοι τα έχουν αφήσει απλήρωτα με επακόλουθο να τα πληρώνουμε όσοι φορολογούμαστε, μιας και ως γνωστόν η διοίκηση έχει περάσει στα χέρια των πιστώτριων τραπεζών, γιατί δεν υπάρχει εποπτικός μηχανισμός για την αποτροπή τέτοιων φαινομένων.
    Η μεγαλύτερη απαξίωση όμως για την εταιρία ήταν ότι δεν βρέθηκε ούτε ένας ιδιώτης να υποστηρίξει την αναχρηματοδότηση των ΛΗΞΙΠΡΟΘΕΣΜΩΝ δανείων, παρά τα "στοχευμένα" (τα χαρακτηρίζω όσο πιο διακριτικά μπορώ) δημοσιεύματα για ύπαρξη μεγάλου τηλεπικοινωνιακού παρόχου από το εξωτερικό, φωτογραφίζοντας την telefonica, μπας και δημιουργήσουν ντόρο, μα το μόνο που κατάφεραν ήταν να ξεφτιλιστούν και μάλιστα οικτρά

    Εμένα με νοιάζει που μετά τις τόσες ανακεφαλαιοποίησεις των τραπεζών, που τις πληρώνουμε εμείς, προστίθεται και τέτοιου είδους κόκκινα επιχειρηματικά δάνεια που θα τα φάμε από πίσω.

    Όταν ακόμα εν έτει 2017 μας φταίει ο Οτέ, να το κοιτάξεις. Στο μόνο που φταίει ο Οτέ είναι ότι της έδωσε το τελειωτικό (επιχειρηματικό) χτύπημα με την ανάπτυξη του otetv.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-17, 21:17
  2. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-11-16, 00:09
  3. Forthnet: Αποτελέσματα 1ου εξαμήνου 2016
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-09-16, 16:16
  4. Lenovo: Οικονομικά αποτελέσματα τριμήνου 2016
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-08-16, 19:58
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-05-16, 11:59

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας