Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    25-04-2017
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    καλησπέρα σε όλους!

    Έχω ένα TG 788vn v2 στο οποίο έχω root λογαριασμό.

    Θέλω να κάνω κάποιες ρυθμίσεις μέσω telnet και δεν καταφέρνω να συνδεθώ.

    Κατέβασα το user.ini και προσέθεσα αυτές τις δύο γραμμές στο [ servmgr.ini ]

    ifadd name=TELNET group=lan (υπήρχε)

    ipadd name=TELNET ip=192.168.1.0.[1-254]

    Παρόλα αυτά μετά από upload του νέου server ini πάλι δεν μπορώ να συνδεθώ με telnet (microsoft).

    Αν κάποιος ξέρει μπορώ να του στείλω το [ servmgr.ini ] code, ή μπορώ να το ανεβάσω εδώ (αν και δεν ξέρω αν είναι ασφαλές κάτι τέτοιο)

  2. #2
    Εγγραφή
    24-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.101
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    καλημέρα, δες το ποστ αυτό αν δεν το έχεις δει: https://www.adslgr.com/forum/threads...17#post5446517

    για τελνετ κατέβασε το putty απο εδώ: http://www.chiark.greenend.org.uk/~s...ty/latest.html για να είσαι σίγουρος ότι δεν φταίει όπως πάντα η Microsoft.

  3. #3
    Εγγραφή
    25-04-2017
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Μετά από ταλαιπωρία τα κατάφερα, μια και έπρεπε να δώσω root στο χρήστη μου , μετά να τους τηλ. να μου ρυθμίσουν το voip (χωρίς να πάρουν χαμπάρι ότι ήμουν root) και μετά να κατεβάσω το config να περάσω τα απαραίτητα και να το ξανα-ανεβάσω.

    Αφού τελικά έγιναν τα ανωτέρω έριξα και απο telnet cwmp config state disabled & saveall .

    Επίσης έσβησα το dsath

    Λογικά τώρα τους έχω κελειδώσει έξω και είμαι root σωστά;


    Το πρόβλημα;

    Με το που έκανα backup το configuration (και όχι όταν το έκανα restore) η πρώτη ethernet port σταμάτησε να δουλεύει!!!!

    Δηλαδή το λαμπάκι της αναβοσβήνει αλλά δεν ανάβει το γενικό λαμπάκι ethernet και γενικά όποια συσκευή και να βάλω εκεί απλά δεν φαίνεται!

    οι port 2, 3 ,4 δουλεύουν κανονικά!

    Τι μπορεί να φταίει και τι μπορώ να κάνω για αυτό;


    Α να σημειώσω ότι όταν πέρασα το ipadd name=TELNET ip=192.168.1.0/24 έκανα delete όλα τα άλλα telnet ipadd έκανα σωστά;

  4. #4
    Εγγραφή
    24-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.101
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από The__Blade Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρόβλημα;

    Με το που έκανα backup το configuration (και όχι όταν το έκανα restore) η πρώτη ethernet port σταμάτησε να δουλεύει!!!!

    Δηλαδή το λαμπάκι της αναβοσβήνει αλλά δεν ανάβει το γενικό λαμπάκι ethernet και γενικά όποια συσκευή και να βάλω εκεί απλά δεν φαίνεται!

    οι port 2, 3 ,4 δουλεύουν κανονικά!

    Τι μπορεί να φταίει και τι μπορώ να κάνω για αυτό;
    Μπορεί να έχει bug το firmware και να σου χάλασε το config πριν κάνει το backup. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. Δεν υπήρχε τέτοιο πρόβλημα στο v1 πάντως. Μπορείς να κάνεις reset και να επαναλάβεις την διαδικασία μήπως και δεν στο κάνει την επόμενη φορά. Τα άλλα νομίζω μια χαρά τα έκανες, αλλά αν θες κάποια στιγμή να μπουν από την Nova για να σου φτιάξουν κάτι, θα πρέπει να κάνεις reset.

  5. #5
    Εγγραφή
    25-04-2017
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GSF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί να έχει bug το firmware και να σου χάλασε το config πριν κάνει το backup. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. Δεν υπήρχε τέτοιο πρόβλημα στο v1 πάντως. Μπορείς να κάνεις reset και να επαναλάβεις την διαδικασία μήπως και δεν στο κάνει την επόμενη φορά. Τα άλλα νομίζω μια χαρά τα έκανες, αλλά αν θες κάποια στιγμή να μπουν από την Nova για να σου φτιάξουν κάτι, θα πρέπει να κάνεις reset.
    Μάλλον κάτι στο firmware θα είναι, μάλιστα μου το έκανε αφού έδωσα δεύτερη φορά backup για ασφάλεια, δεν ξαναμπαίνω στην διαδικασία προς το παρόν.

    Από το περιβάλλον διαχείρησης δεν μπορώ να κάνω κάτι να επαναφέρω το eth port 1 έτσι;

    Να ρωτήσω κάτι ακόμα μέσω telnet μπορούμε να ανοίξουμε port στο router απευθείας και όχι χρησιμοποιώντας το χαζό σύστημα του περιβάλλοντος διαχείρησης;

    Αν ναι με ποιο command?

    Επίσης το firewall στο router είναι απαραίτητο ή μόνο προβλήματα δημιουργεί;

  6. #6
    Εγγραφή
    24-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.101
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από The__Blade Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον κάτι στο firmware θα είναι, μάλιστα μου το έκανε αφού έδωσα δεύτερη φορά backup για ασφάλεια, δεν ξαναμπαίνω στην διαδικασία προς το παρόν.

    Από το περιβάλλον διαχείρησης δεν μπορώ να κάνω κάτι να επαναφέρω το eth port 1 έτσι;

    Να ρωτήσω κάτι ακόμα μέσω telnet μπορούμε να ανοίξουμε port στο router απευθείας και όχι χρησιμοποιώντας το χαζό σύστημα του περιβάλλοντος διαχείρησης;

    Αν ναι με ποιο command?

    Επίσης το firewall στο router είναι απαραίτητο ή μόνο προβλήματα δημιουργεί;
    Απο το UI δεν μπορείς να επαναφέρεις το eth1 όχι. Από τελνετ ίσως μπορείς αλλά αν έχουν σβηστεί τελείως θα είναι πολύπλοκες εντολές. Αλλιώς απλά ξανακάνεις enable το eth1. Πόρτες ανοίγουν απο telnet, και πιο εύκολα / γρήγορα απο ότι στο UI. Δεν θυμάμαι τις εντολές όμως.. όταν πάω σπίτι θα προσπαθήσω να τις βρώ.

    Το firewall δεν δημιουργεί προβλήματα, είναι σχετικά transparent. Αν είναι κάτι που δημιουργεί προβλήματα είναι ο τύπος ΝΑΤ που έχουν όλα τα Technicolor, αλλά και αυτό μπορεί να φτιάξει με 1-2 εντολές. Γενικά είναι πράγματα που έχουμε γράψει πολλές φορές στο φορουμ, κατα καιρούς.. Δυστυχώς και εγώ τον τελευταίο καιρό δεν έχω τον χρόνο που είχα όταν ήμουν ακόμα φοιτητής αλλά ότι μπορώ θα προσπαθήσω να βοηθήσω

  7. #7
    Εγγραφή
    25-04-2017
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GSF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο το UI δεν μπορείς να επαναφέρεις το eth1 όχι. Από τελνετ ίσως μπορείς αλλά αν έχουν σβηστεί τελείως θα είναι πολύπλοκες εντολές. Αλλιώς απλά ξανακάνεις enable το eth1. Πόρτες ανοίγουν απο telnet, και πιο εύκολα / γρήγορα απο ότι στο UI. Δεν θυμάμαι τις εντολές όμως.. όταν πάω σπίτι θα προσπαθήσω να τις βρώ.

    Το firewall δεν δημιουργεί προβλήματα, είναι σχετικά transparent. Αν είναι κάτι που δημιουργεί προβλήματα είναι ο τύπος ΝΑΤ που έχουν όλα τα Technicolor, αλλά και αυτό μπορεί να φτιάξει με 1-2 εντολές. Γενικά είναι πράγματα που έχουμε γράψει πολλές φορές στο φορουμ, κατα καιρούς.. Δυστυχώς και εγώ τον τελευταίο καιρό δεν έχω τον χρόνο που είχα όταν ήμουν ακόμα φοιτητής αλλά ότι μπορώ θα προσπαθήσω να βοηθήσω
    Κάθε βοήθεια πολύτιμη!
    1)βασικά με το eth port να δοκιμάσω να δώσω enable
    2)έχω ένα δεύτερο voip τηλέφωνο (όχι αυτό της forthnet) το οποίο μου δουλεύει για εισερχόμενες αλλά μου κόβει τις εξερχόμενες, για αυτό θέλω κάποιες εντολές να ανοίξω τα κατάλληλα port.

    - - - Updated - - -

    έχω βρεί αυτό https://lafibre.info/images/materiel...nce_telnet.pdf

    αλλά δεν ξέρω που να κοιτάξω για τα δύο πράγματα που θέλω να κάνω.

    Το βασικότερο να ανοίξω την port 3478 (STUN) και να επαναενεργοποιήσω την ethernet port 1

  8. #8
    Εγγραφή
    25-04-2017
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    προσπαθώ εδώ και δυο εβδομάδες να ανοίξω στο STUN 3478 port για να μπορέσω να χρησιμοποιήσω ένα VOIP νούμερο της SOnetel αλλά τίποτ

    Μπορεί κανείς να δώσει τα φώτα σου;Να κάνω κάτι με Telnet?

    να ρυθμίσω κάτι στο firewall (είμαι root)?

    Επίσης κάποια εντολή μήπως και επαναφέρω το ethernet port 1?

    - - - Updated - - -

    έδωσα
    :connection bind application=CONE(UDP) port=3478
    Δουλεύει μια στις 10... δεν καταλαβαίνω τι παίζει

  9. #9
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.743
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    EdgeRouter™ X
    Τα technicolor / thomson routers είναι γνωστό οτι χρησιμοποιούν restricted NAT, δημιουργόντας πληθώρα προβλημάτων σε P2P και VoIP εφαρμογές. Αν κάνεις λίγο research θα βρεις κάποια workarrounds.

    Για VoIP δεν νομίζω να χρειάζεσαι μόνο bind για CONE στην STUN (3478) αλλά και για άλλες ports.

    Τα keywords για το research σου πρέπει να είναι
    Κώδικας:
    technicolor / thomson, symmetric NAT, VoIP, CONE bind
    OK boomer

Παρόμοια Θέματα

  1. Technicolor 788vn v2
    Από denial στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-07-17, 12:35
  2. Πρόβλημα με download.
    Από Ravager στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-05-17, 18:03
  3. [TP-Link] Προβλημα με συνδεση στο router μεσω θυρας ethernet
    Από kons.gar στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-17, 09:52
  4. Πρόβλημα με internet στα Μελίσσια
    Από giopa62 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-17, 15:16
  5. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ Wifi
    Από D1mm1s στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-17, 13:48

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας