Εχω ένα λευκο Pirelli απο τις εποχες της On Τelecoms που καθεται στο συρταρι και σκεφτηκα να το χρησιμοποιησω ως Wifi Access Point για το υπνοδωματιο που εχω πολύ κακη ποιοτητα σηματος.

Μετα την καταρευση της On Τelecoms πηγα στη Wind και το χρησιμοποιουσα σαν βασικο router μεχρι που ηρθε η VDSL στη γειτονια μου. Τοτε μου εδωσε η Wind ένα Zyxel και το Pirelli μπηκε στο συρταρι.

Τωρα που το θυμηθηκα το συνεδεσα ενσύρματα σε μια από τις θυρες του Zyxel και μπηκα από το webinterface στο μενου του ως χρηστης με τα παλια μου username password. Όλα καλα μεχρι εδώ.

Όταν προσπαθω να απενεργοποιησω όμως το DHCP δεν βρισκω την επιλογή αυτή διαθεσιμη. Πουθενα.

Εκανα και reset για επαναφορά στις εργοστασιακες ρυθμισεις και παλι τιποτα. Μπαινω κανινικα στη σελιδα του μενου του από το webinterface με τα κλασσικα On και On αλλα πουθενα η επιλογή απενεργοποιησης του DHCP.

Επειδή διαβασα σε αλλα ποστ εδώ ότι υπαρχει αυτή η επιλογή και αρκετα μελη εχουν απενεργοποιησει το DHCP φανταζομαι ότι θα χρειαζομαι τους κωδικούς να μπω ως administrator. Δοκιμασα τους κλασσικους admin, admin και ότι άλλο ακομη βρηκα εδώ και στο ιντερνετ αλλα δεν δουλευει κανενας.

Εχετε καμμια ιδεα πως μπορω να το καταφερω;

Ευχαριστω.