Σελ. 9 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 4789101114 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 121-135 από 230
  1. #121
    Εγγραφή
    24-10-2007
    Περιοχή
    Άλιμος - Άνω Καλαμάκι
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    407
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    135223/19999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Fritz!Box 7590
    SNR / Attn
    1(dB) / 22(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερώτηση σε fritzboxνιάρηδες

    Εχει δοκιμάσει αρκετά κανείς το να δέχεται και να κάνει κλήσεις με το κινητό χρησιμοποιώντας landline?
    Αποτελέσματα ? Ευχαριστημένος? Προβλήματα?

    Κάτι σαν το cyta4u για όποιον ξέρει. Βέβαια στην αρχή έτρωγε την μπαταρία του κινητού, μετά το στρώσανε.

    Η απορία λόγω μετάβασης σε ΟΤΕ και FTTH kai πιθανης αγοράς fritz.
    Υπάρχει η εφαρμογή Fritz! Fon για Android. Κακή απόδοση σε ήχο.
    Κώστας

  2. #122
    Εγγραφή
    19-04-2010
    Μηνύματα
    237
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15000~/1000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠΑΛΛΟ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ax0R7aG0z Εμφάνιση μηνυμάτων
    μήπως να γίνει sticky ή οδηγός το παραπάνω μήνυμα;
    Και μάλλον πρέπει να αλλάξει το όνομα του θέματος, διότι δεν είναι μονό με το 7490, άλλα ίσος σε όλα τα Fritz που έχουν έκδοση από 6 και πάνω, και μέχρι τώρα μόνο για ΟΤΕ έχουν αναφέρει.

    Μήπως κάπος έτσι;
    "FritzBox + OTE = συνεχόμενες αποσυνδέσεις η Internet connection cleared."

    - - - Updated - - -

    Κάποιος που έχει 7490 η 7590 με την beta με το προφίλ της Cosmote, δείτε παρακαλώ στο export τον ρυθμίσεων, εάν είναι "lcpecho_auto" η "lcpecho_never", εάν ασ'πουμε είναι είδη σε "lcpecho_never" τότε τι παράπονα να γράφουμε στον ΟΤΕ, αφού έτσι και αλλιώς στην ιστοσελίδα τους έχουν μονό τα 7490, 7590.

  3. #123
    Εγγραφή
    24-10-2007
    Περιοχή
    Άλιμος - Άνω Καλαμάκι
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    407
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    135223/19999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Fritz!Box 7590
    SNR / Attn
    1(dB) / 22(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μόλις πάω σπίτι θα το ελέγξω εγώ. Είμαι ακόμη στη δουλειά.
    Κώστας

  4. #124
    Εγγραφή
    28-06-2016
    Μηνύματα
    78
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Περιμένουμε νέα. Σε ευχάριστοθς μπελάδες μας έβαλες sania. Να ξαναρωτήσω...η τελευταία official για το 7490 ποια είναι;

  5. #125
    Εγγραφή
    24-10-2007
    Περιοχή
    Άλιμος - Άνω Καλαμάκι
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    407
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    135223/19999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Fritz!Box 7590
    SNR / Attn
    1(dB) / 22(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Λοιπόν, έκανα ακριβώς τη διαδικασία που περιγράφει ο Sania. Δεν μου πήρε πάνω από 5 λεπτά, συμπεριλαμβανομένου του restart του router μετά το φόρτωμα του πειραγμένου config file. Με το προφίλ της COSMOTE ήταν και τα δύο στο auto. Τα άλλαξα στο never και τα δύο. Μέχρι στιγμής όλα καλά. Σε λίγο θα προχωρήσω σε βαρβάτο downloading. Για να δούμε...

    - - - Updated - - -

    Εδώ και μισή ώρα με 3 torrent ανω των 20GB έκαστο, κατέβασμα από steam, από GOG και youtube video 1080p ταυτόχρονα, όλα κανονικά. Θα το αφήσω μέχρι το πρωί να δούμε.

    - - - Updated - - -

    Μέχρι τώρα έχω κατεβάσει πάνω από 150GB δεδομένων. Όλα καλά. Φαίνεται πως δουλεύει το tweak...
    Κώστας

  6. #126
    Εγγραφή
    19-04-2010
    Μηνύματα
    237
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15000~/1000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠΑΛΛΟ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ptoube Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περιμένουμε νέα. Σε ευχάριστοθς μπελάδες μας έβαλες sania. Να ξαναρωτήσω...η τελευταία official για το 7490 ποια είναι;
    Αυτό το βλέπεις και από την ιστοσελίδα τους.

    6.84
    https://ftp.avm.de/fritzbox/fritzbox...ther/fritz.os/

    και η beta είναι σε 6.98-56435
    https://en.avm.de/fritz-lab/fritz-la...7590/overview/

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gorath Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν, έκανα ακριβώς τη διαδικασία που περιγράφει ο Sania. Δεν μου πήρε πάνω από 5 λεπτά, συμπεριλαμβανομένου του restart του router μετά το φόρτωμα του πειραγμένου config file. Με το προφίλ της COSMOTE ήταν και τα δύο στο auto. Τα άλλαξα στο never και τα δύο. Μέχρι στιγμής όλα καλά. Σε λίγο θα προχωρήσω σε βαρβάτο downloading. Για να δούμε...

    - - - Updated - - -

    Εδώ και μισή ώρα με 3 torrent ανω των 20GB έκαστο, κατέβασμα από steam, από GOG και youtube video 1080p ταυτόχρονα, όλα κανονικά. Θα το αφήσω μέχρι το πρωί να δούμε.

    - - - Updated - - -

    Μέχρι τώρα έχω κατεβάσει πάνω από 150GB δεδομένων. Όλα καλά. Φαίνεται πως δουλεύει το tweak...
    Χμμμ, αφού ήταν σε "αυτο" άραγε δεν είχαν κάνει τίποτα στο προφίλ για την επίλυση αυτού του προβλήματος, τα προφίλ αυτά μάλλον είναι μόνο και μόνο για να παίρνουν αυτόματα τα στοιχειά της σύνδεσης.

    Ε κάλα το ότι δεν θα κάνει τώρα αποσυνδέσεις ήταν σίγουρο, και η ρύθμιση από μόνη της λέει lcp disconnect mode και το βάζουμε σε never δηλαδή ποτέ! Χθές έκανα και packet capture, συνεχίζει να στέλνει αυτά τα LC Echo, απλός τώρα που το βάλαμε σε never, σε περίπτωση εάν δεν λάβει reply από τον server, δεν κάνει πλέον αποσυνδέσεις!

    Και εγώ πριν ούτε 50MB προλάβαινα να κατεβάσω με τα 15Mbps μου είτε από torrent είτε από http, σε δευτερόλεπτα αποσύνδεση, ενώ χθες κατέβασα 45GB

    Πάντως θα συνεχίσω να γράφω στην Cosmote.

  7. #127
    Εγγραφή
    28-06-2016
    Μηνύματα
    78
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Σε ευχαριστώ sania δε ξέρω γιατί δεν κάνει αυτόματα το update... Φαντάζομαι αυτή τη δουλειά θα την κάνουμε με κάθε καινούριο uodate που θα βγαίνει για το fritz γιατί ο ΟΤΕ =ΠΟΤΕ... Θα ακολουθήσω πιάτα τις οδηγίες σου και θα προσπαθήσω να το κάνω κι εγώ. Ευχαριστώ όλη την κοινότητα πάρα πολύ για τη σπουδαία δουλειά που κάνετε. Αυτή η λύση ίσως πρέπει να βγει και σε ξένα forum

    Υ.Γ. αν δεν τα εγγραφές με τις εικόνες.... Ακόμα θα έψαχνα πως κάνουν εξαγωγή... thnx

  8. #128
    Εγγραφή
    19-04-2010
    Μηνύματα
    237
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15000~/1000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠΑΛΛΟ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ptoube Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ sania δε ξέρω γιατί δεν κάνει αυτόματα το update... Φαντάζομαι αυτή τη δουλειά θα την κάνουμε με κάθε καινούριο uodate που θα βγαίνει για το fritz γιατί ο ΟΤΕ =ΠΟΤΕ... Θα ακολουθήσω πιάτα τις οδηγίες σου και θα προσπαθήσω να το κάνω κι εγώ. Ευχαριστώ όλη την κοινότητα πάρα πολύ για τη σπουδαία δουλειά που κάνετε. Αυτή η λύση ίσως πρέπει να βγει και σε ξένα forum

    Υ.Γ. αν δεν τα εγγραφές με τις εικόνες.... Ακόμα θα έψαχνα πως κάνουν εξαγωγή... thnx
    Από το κανονικό σε beta(Lab) δεν θα κάνει αυτόματα μονό του update, εάν θες το τελευταίο beta, πρέπει να το κατεβάσεις από το παραπάνω link που έδωσα και να το φόρτωσης μόνος σου από το interface του fritz.

    Δεν το έχω δοκιμάσει, άλλα είμαι σχεδόν σίγουρος, ότι δεν θα πρέπει να το κάνεις με κάθε update, μιας και το update κρατάει όλες της ρυθμίσεις. Π.χ. όταν κάνεις update αφού όλα μένουν όπως ήταν, άρα θα μείνει και η ρύθμιση.

  9. #129
    Εγγραφή
    06-11-2006
    Μηνύματα
    381
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Fritzbox 7590
    Path Level
    Fastpath
    Φιλε Sania μπραβο για την δουλεια σου.
    εγω ειχα και ενα αλλο προβλημα.καθε μερα 3 την νυχτα επεφτε η συνδεση και στο log εβλεπα οτι το εκανε για να αποτρεψει disconnect απο τον provider.
    Δεν ξερω τι βλακεια ειναι και αυτη αλλα μπηκα και το εκανα edit να ειναι No απο yes η επιλογη αυτη.

  10. #130
    Εγγραφή
    28-06-2016
    Μηνύματα
    78
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Είμαι 10 ολόκληρα λεπτά χωρίς αποσύνδεση!!!!!
    Έχει γίνει θαύμα!
    Κατεβάζει σα τρελλό. Επιτέλους θα κατεβάσω τους drivers της GPU και θα δω και netflix σαν άνθρωπος......
    Sania αν βρεθείς Ξάνθη σε κερνάω τα καλύτερα

  11. #131
    Εγγραφή
    19-04-2010
    Μηνύματα
    237
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15000~/1000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠΑΛΛΟ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrisd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε Sania μπραβο για την δουλεια σου.
    εγω ειχα και ενα αλλο προβλημα.καθε μερα 3 την νυχτα επεφτε η συνδεση και στο log εβλεπα οτι το εκανε για να αποτρεψει disconnect απο τον provider.
    Δεν ξερω τι βλακεια ειναι και αυτη αλλα μπηκα και το εκανα edit να ειναι No απο yes η επιλογη αυτη.
    Δεν κατάλαβα που ακριβός άλλαξες από "Yes" σε "No", αλλά έχει και στο interface του Fritz οπού μπορείς να το αλλάξεις. Στην παρακάτω εικόνα, αυτό που σημείωσα, πρέπει να το βγάλεις.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screen Shot 2018-07-15 at 11.31.50.png 
Εμφανίσεις:  192 
Μέγεθος:  259,1 KB 
ID: 195490

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ptoube Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι 10 ολόκληρα λεπτά χωρίς αποσύνδεση!!!!!
    Έχει γίνει θαύμα!
    Κατεβάζει σα τρελλό. Επιτέλους θα κατεβάσω τους drivers της GPU και θα δω και netflix σαν άνθρωπος......
    Sania αν βρεθείς Ξάνθη σε κερνάω τα καλύτερα


    Σας ευχαριστώ και εγώ όλους! Ειδικά πολύ βοήθησε το μήνυμα του k.m. για τα LC Echo από την AVM, μετά από το οποίο βρήκα γρήγορα το τι ακριβός συμβαίνει...

    Καλά και στην AVM τόσα μηνύματα όλοι έχουμε γράψει... μονό στον k.m. μετά από 40 μηνύματα είπαν το μισό πρόβλημα...
    Έτσι όπως κατάλαβα το support το έχουν μονό για π.χ. να τους ρωτήσεις τι τεχνικά χαρακτηριστικά έχει κάποια συσκευή, η τι κάνει κάποια ρύθμιση από το interface, δηλαδή αυτά που ήδη είναι γραμμένα στην ιστοσελίδα τους, ενώ με κανονικά προβλήματα ούτε που ασχολούνται... Μοιάζει με το support της Cosmote, τους λες προβλήματα, και σε ρωτάνε τι λαμπάκια ανάβουν στο ρουτερ τους...

  12. #132
    Εγγραφή
    24-10-2007
    Περιοχή
    Άλιμος - Άνω Καλαμάκι
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    407
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    135223/19999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Fritz!Box 7590
    SNR / Attn
    1(dB) / 22(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sania Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό το βλέπεις και από την ιστοσελίδα τους.

    6.84
    https://ftp.avm.de/fritzbox/fritzbox...ther/fritz.os/

    και η beta είναι σε 6.98-56435
    https://en.avm.de/fritz-lab/fritz-la...7590/overview/

    - - - Updated - - -



    Χμμμ, αφού ήταν σε "αυτο" άραγε δεν είχαν κάνει τίποτα στο προφίλ για την επίλυση αυτού του προβλήματος, τα προφίλ αυτά μάλλον είναι μόνο και μόνο για να παίρνουν αυτόματα τα στοιχειά της σύνδεσης.
    Θέλει προσοχή με το προφίλ της COSMOTE γιατί στη διαδικασία να περάσει αυτόματα τις ρυθμίσεις, βάζει στα στοιχεία του account το otenet@otenet.gr με το δικό του password. Αποτέλεσμα, να σου δίνει αλλη WAN IP στο router και άλλη να έχεις public και να μην μπορείς να συνδεθείς με τις συσκευές του δικτύου σου από άλλο δίκτυο (πχ VPN, connectable σε torrent κλπ.).
    Κώστας

  13. #133
    Εγγραφή
    19-04-2010
    Μηνύματα
    237
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15000~/1000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠΑΛΛΟ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ε καλά, για την σύνδεση νομίζω δεν είναι τόσο σημαντικό, ο καθένας μπορεί να τα βάλει και μόνος του χειροκίνητα. Το σημαντικό είναι ότι παίρνει αυτόματα και τον κωδικό για VoIP, τους οποίους σταματήσαν να τους δίνουν πρόσφατα!

    Αυτό θα σημαίνει ότι θα μπορούμε να βγάλουμε τα TR069 στοιχειά και να τα βάλουμε σε παλιότερα Fritz μοντέλα, ώστε να περνούν και τα άλλα τους κωδικούς.

  14. #134
    Εγγραφή
    24-10-2007
    Περιοχή
    Άλιμος - Άνω Καλαμάκι
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    407
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    135223/19999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Fritz!Box 7590
    SNR / Attn
    1(dB) / 22(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το αναφέρω μπας και γλιτώσει κάποιος περιττή ταλαιπωρία.
    Κώστας

  15. #135
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Μπράβο Sania για το εύρημα. Ήμουν εκτός τις τελευταίες μέρες και είχα βρει σχετική αναφορά εδώ κι εδώ, αλλά με κινητό δεν μπορούσα να γράψω και παραθέσω. Σε κάθε περίπτωση σου αξίζουν τα συγχαρητήρια και τα κεράσματα.

    Όσον αφορά μεταφορά των στοιχείων από ένα Fritz σε άλλο, που έγραψες και σε άλλο θέμα. Έχω εφεδρικό ένα 7270 και μπορώ να σου το δανείσω για λίγο καιρό να παίξεις μην τυχόν και βρεθεί λύση. Πες μου αν είναι να το κανονίσουμε και να το φέρω στην Αθήνα από το χωριό.

Σελ. 9 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 4789101114 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. FritzBox 7490 και ρυθμίσεις σε cosmote VoBB
    Από gkagad στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 71
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-20, 19:24
  2. Είναι ασφαλές το Internet Connection Sharing?
    Από Comicfan στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-07-16, 17:31

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας