Σελ. 7 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 25678912 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 91-105 από 230
  1. #91
    Εγγραφή
    28-06-2016
    Μηνύματα
    78
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Κι εμένα.....

    - - - Updated - - -

    Άμα βάλω vobb θα λυθεί άραγε το πρόβλημα; Η θα χειροτερέψει;;;;

  2. #92
    Εγγραφή
    19-04-2010
    Μηνύματα
    237
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15000~/1000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠΑΛΛΟ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ptoube Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι εμένα.....

    - - - Updated - - -

    Άμα βάλω vobb θα λυθεί άραγε το πρόβλημα; Η θα χειροτερέψει;;;;
    Δεν θα αλλάξει τίποτα με το VoIP.

    Εγώ μέχρι και από ADSL2+ σε VDSL2 είχα αλλάξει, και μετά πάλι πίσω σε ADSL2+.

  3. #93
    Εγγραφή
    24-10-2007
    Περιοχή
    Άλιμος - Άνω Καλαμάκι
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    407
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    135223/19999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Fritz!Box 7590
    SNR / Attn
    1(dB) / 22(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Λοιπόν... με το καινούριο προφίλ έχω 3-4 μέρες χωρίς αποσυνδέσεις. Αυτή τη στιγμή κατεβάζω καμιά 10αριά torrent, άνω των 20GB έκαστο, κατεβάζω από το wetransfer, από τον ευρωπαϊκό server της Qnap, το Rome Total War 2 στο Steam και ένα άλλο game από το GOG, ακούω μουσική στο spotify, βλέπω video στο youtube και ταυτόχρονα σερφάρω! Δεν έχω την παραμικρή αποσύνδεση εδώ και 20 λεπτά. Για δοκιμάστε και σεις το προφίλ της COSMOTE στο τελευταίο beta (labor) του 7590...

    ΥΓ. Να σημειώσω ότι το bandwidth limit στον torrent client του Qnap, στον Steam client και στον GOG client είναι απεριόριστο. Εννοείται ότι έχει ταβανιάσει τόσο το download οσο και το upload.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gorath : 09-07-18 στις 06:10.
    Κώστας

  4. #94
    Εγγραφή
    28-06-2016
    Μηνύματα
    78
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Υπάρχει και στο 7490;

  5. #95
    Εγγραφή
    19-04-2010
    Μηνύματα
    237
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15000~/1000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠΑΛΛΟ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ptoube Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει και στο 7490;
    Ναι.
    https://en.avm.de/fritz-lab/fritz-la...7590/overview/

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gorath Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν... με το καινούριο προφίλ έχω 3-4 μέρες χωρίς αποσυνδέσεις. Αυτή τη στιγμή κατεβάζω καμιά 10αριά torrent, άνω των 20GB έκαστο, κατεβάζω από το wetransfer, από τον ευρωπαϊκό server της Qnap, το Rome Total War 2 στο Steam και ένα άλλο game από το GOG, ακούω μουσική στο spotify, βλέπω video στο youtube και ταυτόχρονα σερφάρω! Δεν έχω την παραμικρή αποσύνδεση εδώ και 20 λεπτά. Για δοκιμάστε και σεις το προφίλ της COSMOTE στο τελευταίο beta (labor) του 7590...

    ΥΓ. Να σημειώσω ότι το bandwidth limit στον torrent client του Qnap, στον Steam client και στον GOG client είναι απεριόριστο. Εννοείται ότι έχει ταβανιάσει τόσο το download οσο και το upload.
    Ε σίγουρα τώρα θα έπιασε τελικές η γραμμή. Μήπως απλός έτυχε έτσι, π.χ. κάποιες ώρες πιο λίγο να επηρεάζεται η γραμμή από το πρόβλημα αυτό; Γιατί και πιο πριν που είπε ο k.m. ότι ρώτησε την AVM εάν θα έχει την δυνατότατα να κλείσει αυτό το LC-Echo checks στο Fritz OS 7.0, και του απάντησαν πως όχι.

    Εάν δεν σου είναι δύσκολο, άλλη φόρα που κατεβάζεις τίποτα και πιάσει η γραμμή το μέγιστο, κάνε ένα ping τεστ ταυτόχρονα.

    Και εγώ προχθές που το έβαλα σε bridge πίσω από το speedport, άρχιζα να κατεβάζω, καμιά αποσύνδεση, κατευθείαν χάρηκα νόμιζα τέλος τα προβλήματα! Την επόμενη μέρα κατεβάζω πάλι άρχισαν η αποσυνδέσεις...

    - - - Updated - - -

    Της προηγούμενες ημέρες έψαξα λίγο στο ίντερνετ, μόλις έγραψα τα συμπτώματα, κατευθείαν μου βγήκαν πολλά θέματα
    Αυτό που γίνετε με την γραμμή, λέγετε BufferBloat, να μια εικόνα παρακάτω που δείχνει τι γίνετε ακριβός.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Bufferbloat.jpg 
Εμφανίσεις:  64 
Μέγεθος:  843,4 KB 
ID: 195302

    Δηλαδή το ρουτερ δεν καταλαβαίνει ποσό είναι το μέγιστο της γραμμής, άπλα κατεβάζει και κατεβάζει... Αυτά που δεν προλαβαίνουν να περάσουν από την γραμμή, μαζεύονται στο buffer του πάροχου, όταν το buffer δεν χωράει άλλο, αρχίζει και τα πετάει... Και αφού τα πετάει, τότε πετάει έξω και το πακέτο που κάνει τον LC-Echo.

    Έφτιαξα και ένα log μέσα από το Fritz, το βγάζει σε αρχείο για Wireshark, και να κατευθείαν φαίνονται αυτά τα πακέτα, κάθε 5 δευτερόλεπτα κάνει τον έλεγχο

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screen Shot 2018-07-09 at 18.50.27.png 
Εμφανίσεις:  74 
Μέγεθος:  158,2 KB 
ID: 195303

    Ενώ και το Fritz δεν έχει και κάποιο σοβαρό QoS. Γενικά είναι ελάχιστα τα router, που έχουν σοβαρό QoS και θα μπορούσαν κάπως να χειριστούν αυτήν την κατάσταση, π.χ. κάνα Cisco, Mikrotik, OpenWRT...

    Τέλος μίλησα με ένα άλλο μέλος του φόρουμ, ο οποίος μου είπε πως το σωστό θα ήταν ο πάροχος από την μεριά του να ρύθμιζε το QoS έτσι ώστε αυτά τα πακέτα να είχαν προτεραιότητα, π.χ. γεμίζει το buffer οπός έγραψα παραπάνω, και αρχίζει πετάει διάφορα έξω, ενώ εάν έδινε σε ICMP πακέτα προτεραιότητα, δεν θα καθυστερούσαν και δεν θα τα πετούσε ποτέ έξω, ως αποτέλεσμα το Fritz δεν θα έριχνε την σύνδεση!

    Σε μερικές ήμερες θα στείλω κάνα email στην Cosmote...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Sania : 09-07-18 στις 19:38.

  6. #96
    Εγγραφή
    12-05-2004
    Περιοχή
    Γαλάτσι
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    537
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Fritzbox 7590 AX
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sania Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι.
    https://en.avm.de/fritz-lab/fritz-la...7590/overview/

    - - - Updated - - -



    Ε σίγουρα τώρα θα έπιασε τελικές η γραμμή. Μήπως απλός έτυχε έτσι, π.χ. κάποιες ώρες πιο λίγο να επηρεάζεται η γραμμή από το πρόβλημα αυτό; Γιατί και πιο πριν που είπε ο k.m. ότι ρώτησε την AVM εάν θα έχει την δυνατότατα να κλείσει αυτό το LC-Echo checks στο Fritz OS 7.0, και του απάντησαν πως όχι.

    Εάν δεν σου είναι δύσκολο, άλλη φόρα που κατεβάζεις τίποτα και πιάσει η γραμμή το μέγιστο, κάνε ένα ping τεστ ταυτόχρονα.

    Και εγώ προχθές που το έβαλα σε bridge πίσω από το speedport, άρχιζα να κατεβάζω, καμιά αποσύνδεση, κατευθείαν χάρηκα νόμιζα τέλος τα προβλήματα! Την επόμενη μέρα κατεβάζω πάλι άρχισαν η αποσυνδέσεις...

    - - - Updated - - -

    Της προηγούμενες ημέρες έψαξα λίγο στο ίντερνετ, μόλις έγραψα τα συμπτώματα, κατευθείαν μου βγήκαν πολλά θέματα
    Αυτό που γίνετε με την γραμμή, λέγετε BufferBloat, να μια εικόνα παρακάτω που δείχνει τι γίνετε ακριβός.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Bufferbloat.jpg 
Εμφανίσεις:  64 
Μέγεθος:  843,4 KB 
ID: 195302

    Δηλαδή το ρουτερ δεν καταλαβαίνει ποσό είναι το μέγιστο της γραμμής, άπλα κατεβάζει και κατεβάζει... Αυτά που δεν προλαβαίνουν να περάσουν από την γραμμή, μαζεύονται στο buffer του πάροχου, όταν το buffer δεν χωράει άλλο, αρχίζει και τα πετάει... Και αφού τα πετάει, τότε πετάει έξω και το πακέτο που κάνει τον LC-Echo.

    Έφτιαξα και ένα log μέσα από το Fritz, το βγάζει σε αρχείο για Wireshark, και να κατευθείαν φαίνονται αυτά τα πακέτα, κάθε 5 δευτερόλεπτα κάνει τον έλεγχο

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screen Shot 2018-07-09 at 18.50.27.png 
Εμφανίσεις:  74 
Μέγεθος:  158,2 KB 
ID: 195303

    Ενώ και το Fritz δεν έχει και κάποιο σοβαρό QoS. Γενικά είναι ελάχιστα τα router, που έχουν σοβαρό QoS και θα μπορούσαν κάπως να χειριστούν αυτήν την κατάσταση, π.χ. κάνα Cisco, Mikrotik, OpenWRT...

    Τέλος μίλησα με ένα άλλο μέλος του φόρουμ, ο οποίος μου είπε πως το σωστό θα ήταν ο πάροχος από την μεριά του να ρύθμιζε το QoS έτσι ώστε αυτά τα παιάνα να είχαν προτεραιότητα, π.χ. γεμίζει το buffer οπός έγραψα παραπάνω, και αρχίζει πετάει διάφορα έξω, ενώ εάν έδινε σε ICMP πακέτα προτεραιότητα, δεν θα καθυστερούσαν και δεν θα τα πετούσε ποτέ έξω, ως αποτέλεσμα το Fritz δεν θα έριχνε την σύνδεση!

    Σε μερικές ήμερες θα στείλω κάνα email στην Cosmote...
    Μου θυμίζει τη συμπεριφορά packet loss στα παλιά firewall της cisco, όταν η γραμμή δουλεύει στο φουλ.

    Δε νομίζω να μπορεί να λυθεί από τη μεριά του fritzbox, πέρα από το να μη χρησιμοποιεί αυτά τα checks.

  7. #97
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Ή να έχει μεγαλύτερη ανοχή.
    πχ ή 2-3 λεπτά χωρίς απάντηση και όχι στο 1ο-2o lost

    ή no check αν κατεβάζει στο full.

    Bλέπει ότι κατεβάζει με 10ΜΒ/sec και αναρωτιέται αν η γραμμή είναι καλή ή έχει γίνει disconnect και κάνει clear τη σύνδεση ? Σαν στρουθοκάμηλος είναι. Δεν βλέπουμε γύρο μας.

  8. #98
    Εγγραφή
    12-05-2004
    Περιοχή
    Γαλάτσι
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    537
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Fritzbox 7590 AX
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ή να έχει μεγαλύτερη ανοχή.
    πχ ή 2-3 λεπτά χωρίς απάντηση και όχι στο 1ο-2o lost

    ή no check αν κατεβάζει στο full.

    Bλέπει ότι κατεβάζει με 10ΜΒ/sec και αναρωτιέται αν η γραμμή είναι καλή ή έχει γίνει disconnect και κάνει clear τη σύνδεση ? Σαν στρουθοκάμηλος είναι. Δεν βλέπουμε γύρο μας.
    Κάπως έτσι.
    Προφανώς ο έλεγχος γίνεται σε χαμηλότερο επίπεδο από το tcp κι έτσι δεν έχει εικόνα αν υπάρχει όντως κίνηση στη γραμμή.
    Ας έδινε τουλάχιστον το option να το απενεργοποιούμε εμείς.
    Πάντως επιμένω ότι είναι θέμα ΟΤΕ. Είτε έχει πρόβλημα στο λογισμικό των καρτών, είτε είναι λάθος τα queue priorities.

  9. #99
    Εγγραφή
    19-04-2010
    Μηνύματα
    237
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15000~/1000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠΑΛΛΟ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...

    ---------------------------------------------------------------
    customercare@cosmote.gr [mailto:customercare@cosmote.gr]
    ---------------------------------------------------------------
    ....

    Μόλις έγραψα σε αυτό το email, κατευθείαν μου ήρθε αυτόματη απάντηση.

    "Για να επικοινωνήσετε μαζί μας μέσω e-mail θα πρέπει να επισκεφτείτε το site https://www.cosmote.gr και να συμπληρώσετε τη φόρμα επικοινωνίας.

    Σας ευχαριστούμε πολύ και δεσμευόμαστε για την άμεση ανταπόκρισή μας."


    Δηλαδή τι τώρα, ούτε που θα το κοιτάξουν έτσι που το έστειλα; πρέπει απαραίτητα μέσο φόρμας επικοινωνίας;
    έστειλα και ένα στο noc[ατ]otenet.gr

    Εσύ μέσο φόρμας είχες επικοινωνήσει η κατευθείαν σε email αυτό;

    Μέσο φόρμας επικοινωνίας, ούτε το μισό μου μήνυμα χωράει, ενώ ήθελα να στείλω και μια εικόνα...

  10. #100
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Σου επέστρεψε reference ID όμως. Λογικά θα σε πάρουν με αυτό.

    Εγώ στο καπάκι έγραψα στο web ότι μου γύρισε το μαιλ πίσω και ότι δεν μπορώ να περιγράψω το πρόβλημα μου με 1000 χαρακτήρες όριο, και την άλλη μέρα με πήραν και τα είχαν και τα 2.

  11. #101
    Εγγραφή
    19-04-2010
    Μηνύματα
    237
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15000~/1000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠΑΛΛΟ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου επέστρεψε reference ID όμως. Λογικά θα σε πάρουν με αυτό.

    Εγώ στο καπάκι έγραψα στο web ότι μου γύρισε το μαιλ πίσω και ότι δεν μπορώ να περιγράψω το πρόβλημα μου με 1000 χαρακτήρες όριο, και την άλλη μέρα με πήραν και τα είχαν και τα 2.
    Ναι σωστά, ID έχει, το παρατήρησα και εγώ κατευθείαν.
    Άρα τώρα για σιγουριά, θα γράψω και μέσα από την φόρμα, ότι χθες τέτοια ώρα και με τέτοιο ID τους έστειλα email.

  12. #102
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    Ρεντης, Αττικη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    191
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Fritz! 7590
    SNR / Attn
    25(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγω ειμαι με Vodafone, τετοιο προβλημα δεν εχω παρατηρησει. Βεβαια συνδεομαι στα 37 και οχι στα 50 λογω αποστασης. Δεν ξερω αν παιζει ρολο αυτο

  13. #103
    Εγγραφή
    19-04-2010
    Μηνύματα
    237
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15000~/1000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠΑΛΛΟ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Όχι δεν παίζει καθόλου ρόλο αυτό, και εγώ είμαι τώρα σε ADSL2+ και συγχρονίζω κάπου στα 14-15Mbps, με το που μόλις βάζω κάτι να κατεβάζει, κατευθείαν σε δευτερόλεπτα πιάνει το μέγιστο, και σε δευτερόλεπτα αποσύνδεση...

    Και αυτό το πρόβλημα είναι εδώ και πάρα πολλά χρόνια στον ΟΤΕ...

    Για το μήνυμα που έγραψα χθες στον ΟΤΕ, μέχρι τώρα καμία απάντηση, θα σας ενημερώσω μόλις έχω κάποια νέα.

    - - - Updated - - -

    Και παραπάνω που έγραψα για προτεραιότητα σε ICMP πακέτα, λάθος είναι, σε PPP LCP πρέπει. Τώρα και στον ΟΤΕ για ICMP έγραψα...

  14. #104
    Εγγραφή
    28-06-2016
    Μηνύματα
    78
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Πάντως, όταν κατεβάζω μέσω του transmision και ρυθμίζω την ταχύτητα λίγο χαμηλότερα από το όριο της γραμμής, δεν έχω καθόλου αποσυνδέσεις.... Επίσης, δεν έχω αποσυνδέσεις όταν κατεβάζω από το κινητό ή το tablet!!!!! Αν μπορούσαμε μέσω του μενού του fritz να εξηγούμε ελαφρά την ταχύτητα σύνδεσης, θα λυνόταν το πρόβλημα....

  15. #105
    Εγγραφή
    19-04-2010
    Μηνύματα
    237
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15000~/1000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠΑΛΛΟ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τώρα έκανα μια export της ρυθμίσεις, μέσα έχει κάτι για lpc και lpcecho_disconect_mode, έχει δοκιμάσει κανένας να τα πειράξει αυτά; μήπως αυτό είναι;!

    Βεβαία μετά θα χρειαστεί checksum correction στο αρχείο, για να μπορεί να ξανά μπει.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screen Shot 2018-07-13 at 20.27.31.png 
Εμφανίσεις:  56 
Μέγεθος:  207,0 KB 
ID: 195432Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screen Shot 2018-07-13 at 20.27.42.png 
Εμφανίσεις:  47 
Μέγεθος:  226,2 KB 
ID: 195433

Σελ. 7 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 25678912 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. FritzBox 7490 και ρυθμίσεις σε cosmote VoBB
    Από gkagad στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 71
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-20, 19:24
  2. Είναι ασφαλές το Internet Connection Sharing?
    Από Comicfan στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-07-16, 17:31

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας