Σελ. 5 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 345671015 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 61-75 από 230
  1. #61
    Εγγραφή
    28-06-2016
    Μηνύματα
    78
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Εγώ με ΟΤΕ

  2. #62
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.611
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα τους ρωτησω για να το βαλουν ως option στο μενου αυτο το προαιρετικό echo. Να το θεωρει οτο δεν το υποστηριζει η αλλη μερια.
    Μου απαντησαν οτι δεν γινετε. Μπορει μελλοντικά.

  3. #63
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.611
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    O ote σε πρώτη φάση μου είπε ότι όλα είναι καλά και να δοκιμάσω με speedport που υποστηριζει LC echo requests.

    Αλλά με αυτό δεν συμβαίνει ή είναι πιο ανεκτικό αν δεν λάβει απάντηση
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος k.m. : 22-02-18 στις 22:21.

  4. #64
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.611
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Τζίφος. ο ένας λέει ότι φταίει ο άλλος.

  5. #65
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.611
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    όσοι έχετε θέματα με αυτό δεν στέλνετε ένα ticket μπας και το πάρουν πιο ζεστά

  6. #66
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.611
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    και το τελευταιο beta το ίδιο ...

  7. #67
    Εγγραφή
    12-05-2004
    Περιοχή
    Γαλάτσι
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    537
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Fritzbox 7590 AX
    Μιας και το χρησιμοποιώ μόνο σαν τηλ. κέντρο πίσω από τα Draytek, και δεν μπορώ να το δοκιμάσω εγώ.

    Έχει δοκιμάσει κανείς να το βάλει σε half bridge mode με άλλο router πίσω, και να δει αν το πρόβλημα παραμένει;

    Ή σε full bridge mode, το κάνει πάλι;

  8. #68
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.611
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    11/5 βγήκε το 06.98-55303 Labor

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rozak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιας και το χρησιμοποιώ μόνο σαν τηλ. κέντρο πίσω από τα Draytek, και δεν μπορώ να το δοκιμάσω εγώ.

    Έχει δοκιμάσει κανείς να το βάλει σε half bridge mode με άλλο router πίσω, και να δει αν το πρόβλημα παραμένει;

    Ή σε full bridge mode, το κάνει πάλι;
    Πάλι αυτό δεν θα κάνει το PPPoE auth ? εκεί είναι το θέμα.

  9. #69
    Εγγραφή
    29-04-2005
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΡΙΚΑΛΑ
    Router
    Avm fritzbox 7590
    Τελικά βρέθηκε κάποια λύση για αυτό;

  10. #70
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.611
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Όχι, τα παράτησα.

    Γύρισα το original firmware και έβαλα γραμμή InaLan και θα κόψω την VDSL.

    - - - Updated - - -

    Απορώ αν αγόραζα το router από το OTEsho, τι θα μου έλεγαν ? ποιος φταίει ?

  11. #71
    Εγγραφή
    19-04-2010
    Μηνύματα
    237
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15000~/1000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠΑΛΛΟ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έτσι όπως κατάλαβα εδώ και χρόνια, την AVM δεν της νοιάζει αυτό πρόβλημα και δεν θα κάνει τίποτα... Τώρα η μόνη ελπίδα είναι ότι μετά από πολλά παράπονα, θα το φτιάξει ο ΟΤΕ, μιας και τα πουλάει πλέον στο OTEshop...

    Το δικό μου 7390 κάηκε, δεν ξέρω εάν φταίει το traffic shaping που είχα φτιάξει μέσο freetz, το οποίο φόρτωνε τον CPU στα 100%, τόσο πολύ φορτωμένο που δεν άνοιγε καν το web interface... η ίσος απλά σύμπτωση που χάλασε.

    Τώρα σκοπεύω να ξανά πάρω μεταχειρισμένο 7390 πιο πολύ για την τηλεφωνία VoIP και ως DECT βάση τηλεφώνου, ενώ για modem θα βάλω κανένα φτηνό τον 40-50€ ώστε για να αποφύγω αυτό το πρόβλημα...

  12. #72
    Εγγραφή
    19-04-2010
    Μηνύματα
    237
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15000~/1000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠΑΛΛΟ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τώρα που το ξανά σκέφτομαι, παλιότερα δεν μπορούσαμε να κάνουμε τίποτα, κατευθείαν θα μας έλεγαν δεν είναι ρουτερ του ΟΤΕ και τέλος. Ενώ τώρα που ο ΟΤΕ πουλάει και υποστηρίζει επίσημα το 7590, το οποίο και αυτό έχει το ίδιο πρόβλημα. Μήπως να αρχίσουμε μαζικά παράπονα στον ΟΤΕ;

    Αλλιώς εάν δεν κουνηθεί κανείς, πότε και πως θα το μάθει ο ΟΤΕ; και σε πόσα χρόνια ακόμα;

    Και για να γίνει πιο αποτελεσματικό, μάλλον θα ήταν καλύτερα να γράψουμε ένα καλό κείμενο, ώστε ο καθένας που έχει το πρόβλημα άπλα κάνει ένα copy/paste στα γρήγορα και το στέλνει Αυτό διότι κάποιος μπορεί να μην έχει καθόλου γνώσεις και δεν ξέρει πως να εξηγήσει σωστά το πρόβλημα(π.χ. και εγώ δεν ξέρω πως να το εξηγήσω), άλλος μπορεί να μην έχει χρόνο, κτλ. διάφορες περιπτώσεις. Ενώ με ένα έτοιμο κείμενο, ο καθένας που αντιμετωπίζει αυτό το πρόβλημα και βρίσκει αυτό το θέμα, σίγουρα στέλνει και ένα email, έτσι θα σταλούν παραπάνω email.

    Στο email θα πρέπει να τους ενημερώσουμε ότι υπάρχει τέτοιο πρόβλημα σε όλα τα fritzbox, ακόμη και στο 7590 που το πουλάν και το υποστηρίζουν οι ίδιοι, και σημειώσουμε ότι το πρόβλημα είναι αποκλειστικά μόνο στην cosmote. μετά μια περιγραφή του προβλήματος. στο τέλος μπορούμε να αφήσουμε και το link σε αυτό το θέμα, αυτά μάλλον;

    Όσο για την διεύθυνση email, παλιά πριν 5-6 χρόνια, στην ιστοσελίδα ote, θυμάμαι για υποστήριξη πελατών είχε το email noc[ατ]otenet.gr δεν έχω ιδέα εάν δουλεύει ακόμα, παράλληλα μπορούμε και στο support[ατ]otebusiness.gr, ίσος βρούμε και κάνα άλλο, η μήπως μέσο καμιάς φόρμας επικοινωνίας.

    Τι λέτε, πως σας φαίνεται τέτοια η ιδέα; η δεν θα καταφέρουμε τίποτα;

  13. #73
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.611
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Τι να σας πω, την προσπάθεια μου την έκανα.
    1. 2 μήνες και 40 μαιλ με avm (labOS και σενάρια για logs)
    2. 5 mail με OTE και τηλ. επικοινωνία

    τζίφος

    Αυτό που έστειλα μετά από όλα αυτά στον οτε. Αλλά καλό είναι να ξεκινήσετε από την AVM με ticket.

    Ευτυχώς ήρθε κοντά μου η InaLan και σώθηκα από αυτό (έχω άλλα τώρα).

    ---------------------------------------------------------------
    customercare@cosmote.gr [mailto:customercare@cosmote.gr]
    ---------------------------------------------------------------

    Καλησπέρα,

    Ονομάζομαι ΧΧΧΧΧΧΧΧ ΧΧΧΧΧΧΧΧ και είμαι κάτοχος της τηλεφωνικής σύνδεσης 210ΧΧΧΧΧΧΧ (ISDN) στην οποία λειτουργεί VDSL 50/5.

    Στη γραμμή παρουσιάζεται πρόβλημα όταν η ταχύτητα στο download φτάνει το όριο της γραμμής (5,5MB/sec) συνεχόμενα για 3+ λεπτά (συνήθως μέσω παράλληλων download ή sftp clients που χρησιμοποιούν πολλαπλές συνδέσεις).

    Το πρόβλημα που παρουσιάζεται είναι ότι το modem/router που χρησιμοποιώ (AVM Fritz!Box 7590) όταν η χρήση της γραμμής είναι στο μέγιστο δεν μπορεί να επικοινωνήσει με τον PPPoE server και μετά από PPPoE timeout (Timeout during PPP negotiation) κάνει disconnect/reconnect (και όπου η κατάσταση βελτιώνεται για τα επόμενα 5-6 λεπτά μέχρι να ξαναγίνει το συμβάν).

    Μετά από ανάλυση των logs από την μεριά της AVM (υπό διαφορετικές συνθήκες σετταρίσματος της γραμμής) το πρόβλημα κατέληξε ότι οφείλετε στην "προβληματική" συμπεριφορά των "LC-Echo Checks on PPP level" και στο ότι το modem/router δεν λαμβάνει πίσω απαντήσεις στα LC-Echo Requests που στέλνει.

    Θα ήθελα να ζητήσω των έλεγχο της γραμμής για το θέμα αυτό και αν δεν μπορεί να γίνει κάτι για τη βελτίωσή του προβλήματος τότε αν γίνεται να απενεργοποιηθεί η συγκεκριμένη "προαιρετική" λειτουργικότητα.

    Επικοινωνώ μέσω email γιατί από το τηλέφωνο δεν θα μπορούσα να περιγράψω το πρόβλημα σωστά.

    Επίσης σας παραθέτω και την τελική απάντηση της AVM για την περίπτωση που δεν σας μετέφερα σωστά την αιτία του προβλήματος.


    Thanks a lot for your continued patience in the matter.

    We have further investigated the provided data and could locate the cause for the disconnection of the Internet connection upon heavy load.

    The FRITZ!Box supports the functionality of so-called LC-Echo Checks on PPP level.
    This checks whether the specific remote site (in the provider structure) is still replying and hence the Internet connection must be upheld.
    This is system is optional and depends on the respective provider, yet what applies here is that a provider either fully supports this functionality or not at all.

    In the negotiation of the Internet connection, we can see that your provider also does support and use this system, hence the FRITZ!Box continuously uses this checking method with the remote site.
    However, upon heavy load, that is generated by load of the bandwidth, the FRITZ!Box does not receive any reply for 30 seconds for these LC-Echo Requests, and this leads to a disconnection of the Internet connection.
    As the synchronisation itself is stable, this bottleneck that leads to this loss of reply, is not detectable for us.
    Due to this analysis, we can exclude any error on side of the FRITZ!Box.

    In order to resolve this issue, we recommend that you contact your provider and have them check the stability of the LC-Echo Checks on their side.
    On the other hand, this service for your extension could also be disabled by the provider in which case the FRITZ!Box will automatically adapt and not use this checking method.



    Στη διάθεση σας για οποιαδήποτε επιπλέον πληροφορία χρειαστείτε.

    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

    ---------------------------------------------------------------

  14. #74
    Εγγραφή
    12-05-2004
    Περιοχή
    Γαλάτσι
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    537
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Fritzbox 7590 AX
    Στην τελευταία lab version έχει έτοιμο προφίλ COSMOTE.

    Έχει δοκιμάσει κανείς αν αυτό βελτιώνει τίποτα;

  15. #75
    Εγγραφή
    19-04-2010
    Μηνύματα
    237
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15000~/1000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠΑΛΛΟ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι να σας πω, την προσπάθεια μου την έκανα.
    ...
    Ωραίο μήνυμα, μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε για να μην τα ξανά γράφουμε όλα από την αρχή; φυσικά μετά από λίγη επεξεργασία.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rozak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην τελευταία lab version έχει έτοιμο προφίλ COSMOTE.

    Έχει δοκιμάσει κανείς αν αυτό βελτιώνει τίποτα;
    Ναι καλό θα ήταν να γίνει αυτό, πριν αρχίσουμε και στέλνουμε τα παράπονα, οποίος έχει τέτοια δυνατότητα δοκιμάστε παρακαλώ.
    Εγώ είμαι με 7390 το οποίο είναι πλέον end of life και δεν παίρνει άλλες ανανεώσεις, δεν έχω δυνατότητα να δοκιμάσω τα τελευταία firmware.

    Αλλά μου φαίνεται δύσκολο το να απενεργοποιήσουν αυτό το LC-Echo Checks, μιας και το πρόβλημα είναι στην Cosmote... Κανονικά η Cosmote θα έπρεπε να το φτιάξη εδώ και τόσα χρόνια, απ'ολους τους πάροχους μονό αυτή έχει το πρόβλημα αυτό...

    Πάντως όπως είχα ξανά πει πριν, με το suffix @ipv6ote.gr δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα.

    Τέλος πάντων, εάν δεν καταφέρουμε τίποτα με τα email στην τεχνική υποστήριξη, μετά στην ιστοσελίδα της cosmote έχει μια άλλη φόρμα επικοινωνίας για καταγγελίες, έχει και άλλα δυο email. Εκεί μπορούμε να πούμε ότι υπάρχει σοβαρό πρόβλημα, ότι το αναφέραμε στην τεχνική υποστήριξη, ενώ αυτοί δεν μας απαντάν η δεν το αναφέρουν εκεί που πρέπει ώστε να φτιαχτεί, δηλαδή κάποιος δεν κάνει την δουλιά του. Μετά από αυτό ίσος το πάρουν στα σοβαρά και κάνουν κάποια έρευνα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Sania : 03-07-18 στις 18:10.

Σελ. 5 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 345671015 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. FritzBox 7490 και ρυθμίσεις σε cosmote VoBB
    Από gkagad στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 71
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-20, 19:24
  2. Είναι ασφαλές το Internet Connection Sharing?
    Από Comicfan στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-07-16, 17:31

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας