Σελ. 6 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 4567811 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 230
  1. #76
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    μα σου απαντουν αμεσα και ότι όλα απο την μεριά τους ειναι οκ
    με speedport έχει θέμα ? όχι. άρα ? ....

    και πάει έτσι το ping-pong (AVM <=> OTE).

  2. #77
    Εγγραφή
    12-05-2004
    Περιοχή
    Γαλάτσι
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    537
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Fritzbox 7590 AX
    Από τη στιγμή που η AVM έχει φτιάξει προφίλ COSMOTE δε νομίζω να είναι τόσο δύσκολο να κάνει disable αυτό το feature όταν διαλέγεις cosmote.
    Από ότι κατάλαβα από το mail που δημοσιεύτηκε παραπάνω μοιάζει περισσότερο με θέμα απόφασης.
    Στην τελική ας δώσει την επιλογή στο web interface να το ορίζει ο χρήστης και να τελειώνει το θέμα...

  3. #78
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Τα έχω ρωτήσει για το beta που θα γίνει το 7.0
    ----------------------------
    Sorry ΧΧΧΧΧΧΧΧΧ,

    There is no way to disable this functionality on the FRITZ!Box. Nevertheless, I will gladly forward your wish for deactivating LC Echo checks as enhancement request to the product management so that such an option may be available in a future FRITZ!OS update.

    ----------------------------

  4. #79
    Εγγραφή
    24-10-2007
    Περιοχή
    Άλιμος - Άνω Καλαμάκι
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    407
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    135223/19999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Fritz!Box 7590
    SNR / Attn
    1(dB) / 22(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δοκίμασα το νέο προφίλ για COSMOTE που λέει πιο πάνω ο φίλος και είχα μια αποσύνδεση... Γενικά όμως πιο σταθερό από το προηγούμενο προφίλ. Έτσι μου φαίνεται τουλάχιστον...
    Κώστας

  5. #80
    Εγγραφή
    06-11-2006
    Μηνύματα
    381
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Fritzbox 7590
    Path Level
    Fastpath
    Που το βρίσκουμε αυτό το προφίλ να δοκιμάσω και εγώ στο 7490?

  6. #81
    Εγγραφή
    19-04-2010
    Μηνύματα
    237
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15000~/1000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠΑΛΛΟ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    μα σου απαντουν αμεσα και ότι όλα απο την μεριά τους ειναι οκ
    με speedport έχει θέμα ? όχι. άρα ? ....

    και πάει έτσι το ping-pong (AVM <=> OTE).
    Νομίζω πως πρέπει να κοιτάμε όχι ότι το Fritz αποσυνδέεται αλλά το τι του προκαλεί της αποσυνδέσεις, και αυτό είναι πρόβλημα του ΟΤΕ.

    Υπάρχει με όλα τα modem/router, ακόμη και με το speedport, απλώς δεν αποσυνδέονται.

    Δεν ξέρω πως λέγεται σωστά αυτό το πρόβλημα, άλλα έχω παρατηρήσει το εξής, η παρακάτω εικόνες είναι με το speedport του ΟΤΕ. Το κανονικό μου ping στην π.χ. στην google είναι περίπου 60ms φαίνεται στην πρώτη εικόνα, χωρίς να κατεβάζω τίποτα. Όλα μια χαρά εδώ.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screen Shot 2018-07-04 at 09.49.35.png 
Εμφανίσεις:  32 
Μέγεθος:  135,6 KB 
ID: 195150



    Με το που πιάνει μέγιστο η γραμμή, το ping μου βγάζει η μέχρι και 40000ms! η συνήθως δεν κάνει καν! (request timeout) φαίνεται στης επόμενες δυο εικόνες, σε τέτοια περίπτωση το Fritz κατευθείαν αποσυνδέετε.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screen Shot 2018-07-04 at 09.56.54 copy.jpg 
Εμφανίσεις:  26 
Μέγεθος:  364,4 KB 
ID: 195148Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screen Shot 2018-07-04 at 09.57.00 copy.jpg 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  352,1 KB 
ID: 195149


    Στην επόμενη εικόνα κατεβάζω από το speedtest της otenet (http://speedtest.ftp.otenet.gr) εκεί όταν πιάνει μέγιστο η γραμμή δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα! το ping είναι κατά μέσο ορό 350ms, δεν τρελαίνεται η γραμμή όπως στην παραπάνω περίπτωση, και επίσης το Fritz δεν αποσυνδέετε όταν κατεβάζω τέρμα από το speedtest της otenet.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screen Shot 2018-07-04 at 10.07.47 copy.jpg 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  427,5 KB 
ID: 195147

    Και τέλος εδώ έχω μια παλιά εικόνα με το Fritz και suffix @ipv6ote.gr το οποίο πλέον το έχουν καταργήσει, στην εικόνα φαίνεται ότι η γραμμή έχει πιάσει το μέγιστο ενώ το ping δεν τρελαίνεται όπως στης προηγούμενες εικόνες αλλά σταθερά κάπου στα 200ms, όσα χρόνια χρησιμοποιούσα το @ipv6ote.gr δεν είχα ποτέ της αποσυνδέσεις...
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  @ipv6ote3.gr.png 
Εμφανίσεις:  27 
Μέγεθος:  843,9 KB 
ID: 195152


    Τώρα τι είναι αυτό που παθαίνει η γραμμή και πως λέγεται σωστά δεν το γνωρίζω.
    Πιστεύω πως δεν είναι έτσι άπλα, αλλά κανονικότατο πρόβλημα, το οποίο το έχει μόνο η Cosmote και με το οποίο δεν ασχολείται κανένας, μιας και αφού βλέπουν το speedport συνδέετε, παίρνει ίντερνετ, δεν αποσυνδέεται, και η λεπτομέρειες αυτές δεν τους νοιάζουν.

    Γενικά μου φαίνεται πως εκεί στην Cosmote δεν έχουν κάποιους τεχνικούς π.χ. να βλέπουν εάν όλα τα μηχανήματα τους δουλεύουν σωστά, μήπως κάτι δεν είναι ρυθμισμένο σωστά κτλ.. Μάλλον έτσι όπως τους τα φέρνουν, κάνουν ελάχιστες ρυθμίσεις ίσα ίσα να συνδεθούν, και τα άλλα δεν τους νοιάζουν η δεν έχουν καθόλου γνώσεις, και ύστερα φοβούνται να τα ακουμπίσουν μέχρι να χάλαση κάτι η να ξανά γίνει κάποια αλλαγή, σε κάνα 10 χρόνια η δεν ξέρω πόσα

    Παλιά θυμηθείτε, γιατί σε όλους η σχεδόν όλους, συγχρόνιζε σε Annex M, για κανένα χρόνο η παραπάνω; Είχε γίνει μάλλον από την πολύ καλή ρύθμιση που είχαν κάνει οι τεχνικοί... Και τώρα πιστεύω καμιά τέτοια βλακεία θα είναι, κάποιος κάτι δεν ρύθμισε όπως θα έπρεπε.

    Η όταν εγώ είχα πάρει το 7390, δεν συγχρόνιζε καν, όλα συγχρονίζαν μονό το 7390 δεν ήθελε, το είχα πάρει Γερμανικό από eBay και το μετέτρεψα σε international, το support της AVM κατευθείαν άκυρο μου έριξε στην υποστήριξη, πήρα άλλο ένα International, συνολικά πάνω από 450€ είχα ξοδέψει, έστειλα τα log στην AVM και μου λέει δεν ξέρει τι συμβαίνει... Είχαν πέραση περίπου 5 μήνες, η AVM δεν ξέρει, ο ΟΤΕ και οι τεχνικοί του που είχαν έρθει πολλές φορές και αυτοί δεν ξέρουν, μετά από 5 μήνες συγχρόνισε, το πρώτο που παρατήρησα είναι ότι η έκδοση του DSLAM άλλαξε, ίσος κάναν κανένα update.
    Μετά ένα μέλος εδώ αργότερα έγραψε, πως το πρόβλημα ήταν διότι τα DSLAM τα είχαν ρυθμισμένα σε Annex M ενώ η πόρτες δεν υποστήριζαν Annex M, δηλαδή τι γινόταν, αφού το Fritz δεν έχει κάποια επιλογή για Annex M κοίτα τι θα του πει το DSLAM και επιλέγει αυτόματα, πάει να λοιπόν συγχρονίσει το Fritz, το DSLAM του λέει Annex M, δοκιμάζει και δεν μπορεί μιας και η πόρτες του DSLAM δεν έχουν υποστήριξη Annex M...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...
    I will gladly forward your wish... may be available in a future...
    Καλά εντάξει, αφού έτσι λένε, μάλλον ποτέ δεν θα το δούμε αυτό, αυτή είναι η κλασική απάντηση, ετσι λένε σε όλους, π.χ. στην ιστοσελιδα τους στο facebook.
    Αφού εδώ και τόσο καιρό τους λέμε για αυτό το πρόβλημα και δεν έχουν βοηθήσει κάπως...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gorath Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκίμασα το νέο προφίλ για COSMOTE που λέει πιο πάνω ο φίλος και είχα μια αποσύνδεση... Γενικά όμως πιο σταθερό από το προηγούμενο προφίλ. Έτσι μου φαίνεται τουλάχιστον...
    Νομίζω πως δεν γίνεται λίγο πιο σταθερό, το πρόβλημα η υπάρχει η δεν υπάρχει καθόλου. Βλέπω στο προφίλ γράφεις ότι έχεις VDSL 50Mbps, μήπως απλά σπάνια πιάνεις το μέγιστο της γραμμής; π.χ. βάλε κανένα μεγάλο torrent εκεί θα δεις. Εγώ ασ'πουμε που συγχρονίζω στα 15Mbps, και από την παρακάτω ιστοσελίδα κατευθείαν πιάνει το μέγιστο η γραμμή μου, όλα τα 15Mbps, και σε κάνα 10 δευτερόλεπτα αποσυνδέετε το Fritz...
    https://www.thinkbroadband.com/download

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrisd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Που το βρίσκουμε αυτό το προφίλ να δοκιμάσω και εγώ στο 7490?
    Νομίζω εκεί που βάζεις τα στοιχειά της σύνδεσης PPPoE; πάνω πάνω έχει μια επιλογή Internet Service Provider, έχει μια λίστα εκεί.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Sania : 04-07-18 στις 17:04.

  7. #82
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Πάντως το ίδιο θέμα το αναφέρουν και άλλοι σε άλλες χώρες. Επίσης υπάρχουν πιο πίσω και άλλοι με cosmote που δεν έχουν θέμα.

    έτσι μπλέκει και μπορεί να είναι και θέμα mini-dslam αν δεν είναι όλα ίδια, και να παρουσιάζεται αλλου και αλλού όχι.

  8. #83
    Εγγραφή
    06-11-2006
    Μηνύματα
    381
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Fritzbox 7590
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ έχω πρόβλημα από τότε που συνδεθηκα σε καμπίνα.

  9. #84
    Εγγραφή
    19-04-2010
    Μηνύματα
    237
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15000~/1000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠΑΛΛΟ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως το ίδιο θέμα το αναφέρουν και άλλοι σε άλλες χώρες. Επίσης υπάρχουν πιο πίσω και άλλοι με cosmote που δεν έχουν θέμα.

    έτσι μπλέκει και μπορεί να είναι και θέμα mini-dslam αν δεν είναι όλα ίδια, και να παρουσιάζεται αλλου και αλλού όχι.
    Αυτό δεν το ήξερα, είχα την εντύπωση ότι το πρόβλημα είναι πανελλαδικά, νόμιζα μήπως απλός δεν το παρατηρούσαν οι υπόλοιποι...
    Για άλλες χώρες είχα ψάξει μονό σχετικά για το FritzBox, δεν βρήκα τίποτα

    Τώρα αφού λες δεν είναι σε όλους, έτσι γίνετε πιο δύσκολο, δηλαδή δεν μπορούμε να γράφουμε ότι το πρόβλημα είναι πανελλαδικά, άλλα ο καθένας για τον εαυτό του πρέπει να γράφει...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrisd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ έχω πρόβλημα από τότε που συνδεθηκα σε καμπίνα.
    Και εγώ το βρήκα όταν γύρισα από suffix @ipv6ote.gr πίσω στο @otenet.gr, ήμουν πολλά χρόνια σε @ipv6ote.gr και σίγουρα θα έχουν αλλάξει πάρα πολλά από τότε... Ακόμη και το BRAS άλλαξε

    Το παράξενο είναι ότι με το @ipv6ote.gr δεν είχε πρόβλημα, δοκίμαζα το άλλαζα μια το ένα μια το άλλο, μια υπάρχει το πρόβλημα μια δεν υπάρχει. Ενώ και τώρα όταν κατεβάζεις από server του ΟΤΕ πάλι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, κατεβάζεις από κάπου άλλο υπάρχει, ποιος ξέρει τώρα τι είναι...

    Μάλλον για να φτιαχτεί, πρώτα πρέπει να μάθουμε πως σωστά λέγεται αυτό που γίνετε με την γραμμή, που μπορεί να είναι το πρόβλημα και τι πρέπει να γίνει, και μετά αφού τους τα πούμε όλα αυτά, οι σουπερ τεχνικοί του ΟΤΕ θα το φτιάξουν.

    Ως λύση, σκέφτομαι να βάλω κανένα φτηνό ADSL/VDSL modem, θα συνδέετε πάνω του το Fritz και θα κάνει την PPPoE κλήση, ενώ π.χ. αυτό το modem από μπροστά θα συγχρονίζει στα 15Mbps(τόσο περίπου είναι η γραμμή μου) θα βάλω traffic shaping, εξαρτάτε τώρα τι επιλογές θα έχει αυτό το modem, μπορεί στο DSL η στο LAN1 που θα συνδέεται το Fritz η στην IP του Fritz, στα 14Mbps, έτσι ποτέ δεν θα φτάνει το μέγιστο της γραμμής, άρα δεν θα υπάρχει και κανένα πρόβλημα.

    Κοιτάω προς το TP-LINK TD-W9970, είναι μάλλον το πιο φτηνό ADSL/VDSL, κάπου είχα διάβαση αξιολογήσεις να λένε ότι συγχρονίζει και περισσότερο από το Speedport του ΟΤΕ, ενώ το Speedport στην περίπτωση μου συγχρόνιζα και λίγο πιο πάνω από το Fritz, δηλαδή μάλλον μια χαρά θα είναι

  10. #85
    Εγγραφή
    28-06-2016
    Μηνύματα
    78
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Επικοινώνησα ξανά με ΟΤΕ. Τους τα είπα χοντρά, είπαν θα το προωθήσουν, ξέρει κανείς πως μπορώ να κάνω καταγγελία κάπου; Μόνο έτσι θα φτιαχτεί το πρόβλημα....

  11. #86
    Εγγραφή
    19-04-2010
    Μηνύματα
    237
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15000~/1000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠΑΛΛΟ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ptoube Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επικοινώνησα ξανά με ΟΤΕ. Τους τα είπα χοντρά, είπαν θα το προωθήσουν, ξέρει κανείς πως μπορώ να κάνω καταγγελία κάπου; Μόνο έτσι θα φτιαχτεί το πρόβλημα....
    Μήπως στην ίδια την Cosmote; Αλλά μάλλον καλύτερα περίμενε πρώτα να σου έρθει απάντηση από την προηγούμενη επικοινωνία που έκανες.

    Δεν το έχω ψάξει πολύ, τα πρώτα που βρήκα είναι αυτά τα παρακάτω link, στο πρώτο είναι για μέσω φόρμας επικοινωνίας, και στα άλλα δυο link έχουν δυο email για καταγγελίες, είναι βέβαια για άλλα περιστατικά, αλλά τι να κάνουμε, αφού δεν γίνεται αλλιώς, μήπως από εκεί το πάρουν στα σοβαρά και κάνουν κάποια έρευνα... Τόσα χρόνια υπάρχει αυτό το πρόβλημα και τόσα άτομα από εδώ έχουν επικοινωνήσει με την τεχνική υποστήριξη και αυτοί τι κάνουν εκεί;

    https://www.cosmote.gr/fixed/complaints
    https://www.cosmote.gr/fixed/corpora...nce/complaints
    https://www.cosmote.gr/fixed/corpora...si/kataggelies

  12. #87
    Εγγραφή
    28-06-2016
    Μηνύματα
    78
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ήρθε πριν λίγο ένας συμπαθητικός τεχνικός. Η γραμμή είναι μια χαρά είπε.
    Το ξέρω του είπα.
    Του εξήγησα τι πρόβλημα και είπε δεν μπορεί να κάνει αυτός κάτι αλλά θα μιλήσει με το σοκ. Αυτοί λέει κάνουν τότε ρυθμίσεις στο σοκ.
    Του είπα για το lc echo κλπ. Τα σημείωσε όλα, ούτε Αγγλικά δεν ήξερε.
    Μου είπε να κάνει τη γραμμή voip και έτσι θα λήξουν όλα τα προβλήματα... Αλλά θα πρέπει να βάλω το ρούτερ του ΟΤΕ γιατί το δικό μου δε θα λειτουργεί επειδή δε θα έχει τον κωδικό.
    Έφυγε και μετά από μισή ώρα με πήρε τηλέφωνο, του είπαν από το σοκ ότι έχουν κι άλλοι το ίδιο πρόβλημα και ότι πρέπει να αλλάξω το priotization στο ρούτερ μου.!!!! Και να πάρω στο 13888 να με πουν τις ρυθμίσεις.
    Του εξήγησα ότι δεν έχει καμία σχέση με αυτό. Μου είπε ότι το καταλαβαίνει αλλά δε μπορεί να κάνει κάτι παρά μόνο να μου δώσει καινούριο μόντεμ και να μου κάνει τη γραμμή voip.
    Αλλά επειδή θα κλείσει τη βλάβη για να μην έχει επίπτωση στους δείκτες τους, να ξαναπάω βλάβη μετά από 20 ημέρες...
    Δηλαδή, βλάβη δε φτιάχτηκε και από πάνω να βολεύει και τον κ...λο του.
    Τώρα τι κάνουμε;

  13. #88
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Πονάει κεφάλι, κόψει ΟΤΕ

  14. #89
    Εγγραφή
    29-04-2005
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΡΙΚΑΛΑ
    Router
    Avm fritzbox 7590
    Μια ερώτηση... Το backup configuration του 7390 αν το κάνω restore σε ένα 7490... Θα παίξει;
    Έχω το κωδικό του VoIP από ΟΤΕ στο 7390 περασμένο.... υπάρχει κάποια λύση να μεταφερθεί σου 7490;


    Τελικά λειτουργούν τα πάντα ...... δουλεύει το restore σε όλες τις υπηρεσίες του fritz
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος rantos : 06-07-18 στις 18:16.

  15. #90
    Εγγραφή
    19-04-2010
    Μηνύματα
    237
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15000~/1000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠΑΛΛΟ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rozak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιας και το χρησιμοποιώ μόνο σαν τηλ. κέντρο πίσω από τα Draytek, και δεν μπορώ να το δοκιμάσω εγώ.

    Έχει δοκιμάσει κανείς να το βάλει σε half bridge mode με άλλο router πίσω, και να δει αν το πρόβλημα παραμένει;

    Ή σε full bridge mode, το κάνει πάλι;
    Μόλις τώρα το έβαλα σε bridge πίσω από το speedport, χωρίς traffic shaping, κατέβαζα για αρκετή ώρα, καμία αποσύνδεση!
    Μήπως όταν είναι σε bridge δεν κάνει lc-echo checks;

    UPDATE: ΤΕΛΙΚΑ ΑΠΟΣΥΝΔΕΕΤΑΙ ΚΑΙ ΜΕ BRIDGE!!!

    Και στο ping είχα ελάχιστα timeoute. Τώρα για να μην τρελαίνετε έτσι το ping, μάλλον στο speedport θα βάλω στο LAN1 στο οποίο συνδέεται το Fritz traffic shaping 1mbps πιο κάτω απ'οτι συγχρονίζει.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screen Shot 2018-07-07 at 00.27.09.png 
Εμφανίσεις:  16 
Μέγεθος:  804,3 KB 
ID: 195231

    - - - Updated - - -

    Προσπάθησα στο speedport να βάλω σε LAN1 traffic shaping, αλλά δεν με αφήνει... δοκίμασα στο WAN, δεν έκανε καμιά διαφορά.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screen Shot 2018-07-07 at 01.14.01.png 
Εμφανίσεις:  20 
Μέγεθος:  168,0 KB 
ID: 195232

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ptoube Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή, βλάβη δε φτιάχτηκε και από πάνω να βολεύει και τον κ...λο του.
    Ε αυτό το έχουν συνηθίσει έτσι εδώ και 10-15 χρόνια; τέτοια διαδικασία νορμάλ τους φαίνεται, ότι πρόβλημα και να έχεις, έρχεται ο τεχνικός μετρά τον συγχρονισμό της γραμμής, με το μονό που μπορεί να ασχοληθεί είναι εάν τυχόν έχεις καλωδιακό πρόβλημα, για τίποτα άλλο δεν ξέρει, φεύγει και τέλος. Τουλάχιστον Σε μένα έτσι πάντα έτσι γίνεται.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πονάει κεφάλι, κόψει ΟΤΕ
    Στην περιοχή μου μόνο ΟΤΕ υπάρχει...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Sania : 08-07-18 στις 07:29.

Σελ. 6 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 4567811 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. FritzBox 7490 και ρυθμίσεις σε cosmote VoBB
    Από gkagad στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 71
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-20, 19:24
  2. Είναι ασφαλές το Internet Connection Sharing?
    Από Comicfan στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-07-16, 17:31

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας