Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 34
  1. #1
    Εγγραφή
    01-04-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    841
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11.438 / 1.018
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΤΟΥΜΠΑ
    Χαιρετώ την παρέα!

    Αγόρασα μέσα στον Φεβρουάριο από το visionstudio έναν WD Blue 4TB για αποθήκη. Με τη δουλειά και διάφορα άλλα απρόοπτα τελικά κατέληξα να τον ανοίξω την περασμένη εβδομάδα. Έλα όμως που έκανε έναν περίεργο θόρυβο, σαν να προσπαθούσε να πάρει στροφές και να μη μπορούσε...

    Μίλησα με το visionstudio και τον άφησα στο service. O δίσκος είναι του κουτιού, δεν χρησιμοποιήθηκε καθόλου (λειτουργησε μόνο για να τον δοκιμάσω, χωρίς επιτυχία). Ο πωλητής, αφού τον ρώτησα για ένα χρονοδιάγραμμα στο περίπου, μου είπε ότι θα χρειαστεί καμιά βδομάδα. Τέλος πάντων, να μη μακρηγορώ, πριν από λίγο με πήραν από το service για να μου πουν ότι έχει πρόβλημα η κεφαλή και θα τον στείλουν στη western digital οπότε θα χρειαστούν 20-25 εργάσιμες. Όταν τον ρώτησα τι θα κάνω μέχρι τότε, μου είπε ότι δεν έχει κάτι για προσωρινή αντικατάσταση (στα @@ του δηλαδή...).

    Επίσης τον ρώτησα αν εγώ θα παραλάβω καινούριο δίσκο ή τον ίδιο επισκευασμένο και μου απάντησε ότι θα πάρω τον ίδιο (ουσιαστικά refurbished).

    Και αναρωτιέμαι λοιπόν. Είναι συνήθης πρακτική να ΜΗΝ αντικαθίσταται ο δίσκος με καινούριο όταν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα; Δεν τους καλύπτει η WD, ούτε καν για τα ελαττωματικά προϊόντα; Επίσης δεν μου αρέσει το ενδεχόμενο του refurbished δίσκου, έχω την εντύπωση ότι είναι αρκετά πιο ευαίσθητος από έναν καινούριο. Κάνω λάθος; Τέλος, από τη στιγμή που μιλάμε για τόσο μεγάλο διάστημα και τον δίσκο τον χρειάζομαι, σαν καταναλωτής είμαι ανίσχυρος να κάνω κάτι, πέρα από το να αγοράσω καινούριο δίσκο;

    Θα το εκτιμούσα αν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει. Δυστυχώς δεν έχω βρει πληροφορίες για το τι συμπεριλαμβάνεται στην εγγύηση του καταστήματος και τώρα που την έπαθα είναι μάλλον αργά... Τουλάχιστον αν απαντηθεί το ερώτημα ίσως να το προλάβει κάποιος άλλος πριν είναι αργά.

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.515
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εφόσον έχει αναλάβει το κατάστημα να στείλει τον σκληρό στην WD (πάει συνήθως Γερμανία και μετά Ουγγαρία) και να σου στείλουν πίσω refurbished δεν νομίζω να μπορείς να κάνεις κάτι. Συνήθως σου λένε ότι το κατάστημα πρέπει να σου παρέχει υποστήριξη εντός εύλογου χρονικού διαστήματος. Οι 20-25 εργάσιμες είναι ο εύλογος χρόνος δεδομένου ότι το προϊόν πάει εξωτερικό. Είμαι κι εγώ παθών με NAS της WD. Θα σου πω ότι η εγγύηση είχε λήξει για 2 ημέρες. Το κατάστημα δεν αναγνώρισε τα 2χρόνια + 2 ημέρες αλλά σε επικοινωνία απευθείας με την WD δέχθηκαν να με εξυπηρετήσουν αλλά έπρεπε να στείλω με δικά μου έξοδα στη Γερμανία το προϊόν. Στην συνέχεια μου το έστειλαν άνευ χρέωσης με UPS. Το καλό ήταν ότι μου έστειλαν καλύτερο μοντέλο (refurbished). Το κακό ότι υπήρχε πρόβλημα και δεν έπαιρνε αναβαθμίσεις. Σε επικοινωνία μαζί τους, ανέλαβαν να παραλάβουν με UPS και να μου στείλουν νέο. Πάλι refurbished. Το κορυφαίο; Πάλι δεν έπαιρνε αναβαθμίσεις. Αφού εξέφρασα σοβαρά παράπονα για το testing που κάνουν στα refurbished προϊόντα τους, μου έστειλαν από Ολλανδία εντελώς καινούριο προϊόν με διπλάσια χωρητικότητα. Γενικά, η τακτική με refurbished σκληρούς είναι παγιωμένη. Από την δική σου πλευρά, θα μπορούσες να πάρεις νέο προϊόν ή τα λεφτά σου πίσω εντός περιόδου DOA, 2 εβδομάδων.

  3. #3
    Εγγραφή
    01-04-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    841
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11.438 / 1.018
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΤΟΥΜΠΑ
    Ωχ κατάλαβα, άσχημα τα πράγματα δηλαδή. Η περίοδος DOA υπολογίζεται από την ημερομηνία αγοράς ή από την πρώτη χρήση; Γιατί εγώ τον δίσκο τον αγόρασα τον Φεβρουάριο, αλλά μέχρι πριν μερικές μέρες απλά καθόταν στη θήκη του...

    Γενικά τα θέματα αξιοπιστίας ενός refurbished δίσκου δεν είναι σημαντικά από θέματα ασφάλειας δεδομένων για κάποιον που κρατάει τακτικά backups, αλλά ήταν αρκετά τα λεφτά και όσο να'ναι έχω ξενερώσει που δεν θα χρησιμοποιήσω καινούριο προϊόν.

    Αυτό που μου έκανε εντύπωση από αυτά που μου είπε είναι ότι η WD θα τους γυρίσει τον δίσκο και θα πρέπει να τον πουλήσουν ούτως ή άλλως. Επομένως όταν μίλησα για αντικατάσταση και όχι επιδιόρθωση μου είπε ότι ουσιαστικά το πρόβλημα είναι πως αν πάρω εγώ καινούριο δίσκο θα πρέπει να το πουλήσουν σε κάποιον άλλο ως refurbished, με μικρότερη εγγύηση. Είναι δυνατόν η WD από τη στιγμή που επισκευάζει τον δίσκο να μην επαναφέρει την εγγύηση στο αρχικό χρονικό διάστημα, παραδεχόμενη άρα και η ίδια με αυτόν τον τρόπο ότι ο δίσκος είναι μειωμένης αξιοπιστίας; Είναι επίσης δυνατόν, αφού ο δίσκος είναι πρακτικά DOA, άρα έχει κατασκευαστικό θέμα και με ευθύνη της WD και από τη στιγμή δεν υπάρχει τρόπος να επισκευαστεί απόλυτα ο δίσκος ώστε να θεωρηθεί καινούριος, να αναγκάζει το κατάστημα να δεχτεί πίσω τον δίσκο, αντί να τον χρησιμοποιήσει η ίδια ως ανταλλακτικά και να τον αντικαταστήσει ως όφειλε;

    Με πέτυχε στη δουλειά και από βλακεία μου δεν σκέφτηκα να αναφέρω ότι ο δίσκος έχει χρησιμοποιηθεί. Εν τέλει, στην προκειμένη περίπτωση έχω δικαίωμα να ζητήσω αντικατάσταση λόγω DOA (και να το δεχτούν);

    Ευχαριστώ για την απάντηση σε κάθε περίπτωση!

  4. #4
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από guardianhelm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η περίοδος DOA υπολογίζεται από την ημερομηνία αγοράς ή από την πρώτη χρήση;
    Από την ημερομηνία αγοράς.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από guardianhelm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι δυνατόν η WD από τη στιγμή που επισκευάζει τον δίσκο να μην επαναφέρει την εγγύηση στο αρχικό χρονικό διάστημα, παραδεχόμενη άρα και η ίδια με αυτόν τον τρόπο ότι ο δίσκος είναι μειωμένης αξιοπιστίας;
    Απο αναφορές συμφορουμιτών, η εγγύηση των refurbished απο την WD, είναι ίδια με την αρχική, του καινούργιου δίσκου.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  5. #5
    Εγγραφή
    29-03-2017
    Μηνύματα
    353
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99997/ 9999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ
    Router
    TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από guardianhelm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαιρετώ την παρέα!

    Αγόρασα μέσα στον Φεβρουάριο από το visionstudio έναν WD Blue 4TB για αποθήκη. Με τη δουλειά και διάφορα άλλα απρόοπτα τελικά κατέληξα να τον ανοίξω την περασμένη εβδομάδα. Έλα όμως που έκανε έναν περίεργο θόρυβο, σαν να προσπαθούσε να πάρει στροφές και να μη μπορούσε...

    Μίλησα με το visionstudio και τον άφησα στο service. O δίσκος είναι του κουτιού, δεν χρησιμοποιήθηκε καθόλου (λειτουργησε μόνο για να τον δοκιμάσω, χωρίς επιτυχία). Ο πωλητής, αφού τον ρώτησα για ένα χρονοδιάγραμμα στο περίπου, μου είπε ότι θα χρειαστεί καμιά βδομάδα. Τέλος πάντων, να μη μακρηγορώ, πριν από λίγο με πήραν από το service για να μου πουν ότι έχει πρόβλημα η κεφαλή και θα τον στείλουν στη western digital οπότε θα χρειαστούν 20-25 εργάσιμες. Όταν τον ρώτησα τι θα κάνω μέχρι τότε, μου είπε ότι δεν έχει κάτι για προσωρινή αντικατάσταση (στα @@ του δηλαδή...).

    Επίσης τον ρώτησα αν εγώ θα παραλάβω καινούριο δίσκο ή τον ίδιο επισκευασμένο και μου απάντησε ότι θα πάρω τον ίδιο (ουσιαστικά refurbished).

    Και αναρωτιέμαι λοιπόν. Είναι συνήθης πρακτική να ΜΗΝ αντικαθίσταται ο δίσκος με καινούριο όταν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα; Δεν τους καλύπτει η WD, ούτε καν για τα ελαττωματικά προϊόντα; Επίσης δεν μου αρέσει το ενδεχόμενο του refurbished δίσκου, έχω την εντύπωση ότι είναι αρκετά πιο ευαίσθητος από έναν καινούριο. Κάνω λάθος; Τέλος, από τη στιγμή που μιλάμε για τόσο μεγάλο διάστημα και τον δίσκο τον χρειάζομαι, σαν καταναλωτής είμαι ανίσχυρος να κάνω κάτι, πέρα από το να αγοράσω καινούριο δίσκο;

    Θα το εκτιμούσα αν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει. Δυστυχώς δεν έχω βρει πληροφορίες για το τι συμπεριλαμβάνεται στην εγγύηση του καταστήματος και τώρα που την έπαθα είναι μάλλον αργά... Τουλάχιστον αν απαντηθεί το ερώτημα ίσως να το προλάβει κάποιος άλλος πριν είναι αργά.

    Ευχαριστώ
    Δεν το γνωρίζω το κατάστημα, αλλά με αυτά τα λίγα που βλέπω, δεν φαίνεται αρκετά αξιόπιστο.

    Όπως σωστά αναφέρουν, η εγγύηση ισχύει από την ημερομηνία έκδοσης των παραστατικών.

    Στους όρους εγγύησης του καταστήματος αναφέρουν: http://www.visionstudio.gr/showthread.asp?id=324

    Η Vision Studio θα σας αποστείλει πίσω δωρεάν (με δική της χρέωση) το προϊόν που υποστηρίζεται από την εγγύηση του κατασκευαστή και μόνο

    Το DOA, παρέχετε μόνο από το κατάστημα, το συγκεκριμένο δεν βλέπω να αναφέρει για πολιτκή DOA.

    Το κατάστημα αγοράς, έχει την υποχρέωση, από τον νόμο, να σου παρέχει προσωρινή αντικατάσταση μετά από 15 εργάσιμες ημέρες (από την ημέρα που θα το παραλάβουν, και όχι πότε θα το στείλεις εσύ).

    Αυτά τα λίγα, υπάρχουν και μερικά παραθυράκια, που μπορείς να το τραβήξεις αν θες.

  6. #6
    Εγγραφή
    01-04-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    841
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11.438 / 1.018
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΤΟΥΜΠΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cranky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από την ημερομηνία αγοράς.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από under_LgN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως σωστά αναφέρουν, η εγγύηση ισχύει από την ημερομηνία έκδοσης των παραστατικών.
    Οκ, λογικό...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cranky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο αναφορές συμφορουμιτών, η εγγύηση των refurbished απο την WD, είναι ίδια με την αρχική, του καινούργιου δίσκου.
    Μακάρι, άλλα μου είπαν από την τεχνική υποστήριξη του visionstudio βέβαια.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από under_LgN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν το γνωρίζω το κατάστημα, αλλά με αυτά τα λίγα που βλέπω, δεν φαίνεται αρκετά αξιόπιστο.
    Το προτιμώ όταν έχει τα προϊόντα που με ενδιαφέρουν, κυρίως λόγω απόστασης. Δεν είχα κάποιο άλλο πρόβλημα ποτέ με το visionstudio, αλλά το ύφος και η συμπεριφορά των υπαλλήλων (κάποιων από αυτούς τουλάχιστον) από το τηλέφωνο δεν είναι και η καλύτερη.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από under_LgN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στους όρους εγγύησης του καταστήματος αναφέρουν: http://www.visionstudio.gr/showthread.asp?id=324

    Η Vision Studio θα σας αποστείλει πίσω δωρεάν (με δική της χρέωση) το προϊόν που υποστηρίζεται από την εγγύηση του κατασκευαστή και μόνο
    Α thanks, είμαι τελείως γκαβός τελικά, το έψαχνα δεν ξέρω κι εγώ πόση ώρα...


    Οκ, σας ευχαριστώ όλους.

  7. #7
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από under_LgN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν το γνωρίζω το κατάστημα, αλλά με αυτά τα λίγα που βλέπω, δεν φαίνεται αρκετά αξιόπιστο.
    To χρησιμοποιώ χρόνια, και δεν έχει πρόβλημα.
    Ίσως, καμμιά φορά στους χρόνους παραδόσης.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  8. #8
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    πλαισιο και eshop αντικαθιστουν τον δισκο με νεο δισκο μεσα σε λιγες μερες, με νεα εγγυηση χωρις αναμονη αποστολης στη wd και refurb δισκους. αυτο δεν νομιζω οτι το κανει κανενα σκρουτζομαγαζο. γιαυτο σε γενικες γραμμες παιρνω δισκους απο το πλαισιο αν και τραγικη ποικιλια και αρκετα τσιμπημενες τιμες.

  9. #9
    Εγγραφή
    01-04-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    841
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11.438 / 1.018
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΤΟΥΜΠΑ
    Έχεις δίκιο, το πλαίσιο το αποφεύγω αλλά ούτε που σκέφτηκα να κοιτάξω στο eshop...

  10. #10
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    να τον περασεις wdidle /s300 τον καινουργιο αν ειναι παλι ezrz

    https://www.youtube.com/watch?v=tEUVsXlfJME

    αντι για /d που δειχνει στο video /s300-- to /d στους νεους καποιοι ισχυριζονται οτι βγαζει προβληματα.

  11. #11
    Εγγραφή
    01-04-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    841
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11.438 / 1.018
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΤΟΥΜΠΑ
    Θα το κάνω, ευχαριστώ

  12. #12
    Εγγραφή
    01-04-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    841
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11.438 / 1.018
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΤΟΥΜΠΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cranky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο αναφορές συμφορουμιτών, η εγγύηση των refurbished απο την WD, είναι ίδια με την αρχική, του καινούργιου δίσκου.
    Παρέλαβα τον δίσκο προχτές και μου είπε ο υπάλληλος στο vision studio ότι η εγγύηση συνεχίζεται όπως και πριν (άρα στη δική μου περίπτωση δεν επαναφέρεται στα 3 χρόνια). Αυτό εννοούσες κι εσύ;

    Εν πάση περιπτώσει, μου δημιουργήθηκε η απορία, οπότε μπήκα στη σελίδα της WD και αφού συμπλήρωσα το serial number του δίσκου είδα να αναφέρεται η 12/09/2019 (9 δεκεμβρίου υποθέτω) ως ημερομηνία λήξης. Εγώ όμως τον δίσκο τον παρήγγειλα 12 φεβρουαρίου (φέτος). Είναι φυσιολογική τέτοια απόκλιση σε σχέση με την εγγύηση ή παίχτηκε κάτι άλλο;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος guardianhelm : 26-05-17 στις 01:35.

  13. #13
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Eννοούσα οτι ξεκινάει απ΄την αρχή.
    Στη σελίδα του vision, ο δίσκος πουλιέται με δύο χρόνια εγγύηση.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  14. #14
    Εγγραφή
    01-04-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    841
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11.438 / 1.018
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΤΟΥΜΠΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cranky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eννοούσα οτι ξεκινάει απ΄την αρχή.
    Οκ, άρα καλά είχα καταλάβει την πρώτη φορά...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cranky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στη σελίδα του vision, ο δίσκος πουλιέται με δύο χρόνια εγγύηση.
    Ωχ, δίκιο έχεις. To τσέκαρα ξανά και τελικά για τους EZRZ η WD δίνει όντως δύο χρόνια εγγύηση. Θεώρησα ότι η εγγύηση του visionstudio αφορά στο αν θα είναι το κατάστημα μεσολαβητής ή όχι.

    Μεγάλη πατάτα βγήκε αυτή η αγορά. Ευτυχώς θα μπει σε raid 1 σύντομα οπότε μικρό το κακό.

    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!

  15. #15
    Εγγραφή
    29-03-2017
    Μηνύματα
    353
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99997/ 9999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ
    Router
    TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από guardianhelm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οκ, άρα καλά είχα καταλάβει την πρώτη φορά...



    Ωχ, δίκιο έχεις. To τσέκαρα ξανά και τελικά για τους EZRZ η WD δίνει όντως δύο χρόνια εγγύηση. Θεώρησα ότι η εγγύηση του visionstudio αφορά στο αν θα είναι το κατάστημα μεσολαβητής ή όχι.

    Μεγάλη πατάτα βγήκε αυτή η αγορά. Ευτυχώς θα μπει σε raid 1 σύντομα οπότε μικρό το κακό.

    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!

    Ο μεταπωλητής έχει εγγύηση από τον προμηθευτή, σύμφωνα με την δικιά του αγορά. π.χ αν το αγόρασε στης 12/03/15 θα έχει εγγύηση μέχρι της 11/03/17 (αν δίνει δύο έτη). Σε εσένα, ως πελάτης λιανικής, σου δίνει εγγύηση σύμφωνα με την απ.αγοράς που θα το αγοράσεις εσύ. Αν, π.χ το αγοράσεις στης 12/03/2016 , είναι υποχρεωμένος να σου δώσει για 2έτη, ανεξάρτητα αν του δίνει εγγύηση ο προμηθευτής του ή όχι. Ο σειριακός που βλέπεις, έχει απόκλιση γιατί υπολογίζεται από το δελτίο αποστολής (αντ/σης) του δίσκου που θα λάβει η Εταιρία. Για εσένα (πελάτης λιανικής) η εγγύηση ανανεώνεται από την ημέρα που θα παραλάβεις την αντ/ση , μαζί με το νόμιμο παραστατικό (δελτίο αποστολής)

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερωτηση σχετικα με Wi-Fi
    Από Κώτσος στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-12-16, 10:12
  2. Ερώτηση σχετικά με χρήση εξοπλισμού
    Από vforvendetta85 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-11-16, 11:28
  3. Ερώτηση σχετικά με βελτίωση εμπειρίας χρήσης [mobile broadband]
    Από hydra7 στο φόρουμ Κινητή Ευρυζωνικότητα
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-16, 22:03
  4. Ερώτηση σχετικά με Voip
    Από TrObAs στο φόρουμ Skype, Betamax, Sip Providers
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-16, 13:43
  5. Ερωτηση σχετικα με αλλαγη router.
    Από Jimmisardo στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-05-16, 09:48

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας