Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 34
  1. #16
    Εγγραφή
    01-04-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    841
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11.438 / 1.018
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΤΟΥΜΠΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από under_LgN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο μεταπωλητής έχει εγγύηση από τον προμηθευτή, σύμφωνα με την δικιά του αγορά. π.χ αν το αγόρασε στης 12/03/15 θα έχει εγγύηση μέχρι της 11/03/17 (αν δίνει δύο έτη).
    Οκ, λογικό

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από under_LgN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε εσένα, ως πελάτης λιανικής, σου δίνει εγγύηση σύμφωνα με την απ.αγοράς που θα το αγοράσεις εσύ. Αν, π.χ το αγοράσεις στης 12/03/2016 , είναι υποχρεωμένος να σου δώσει για 2έτη, ανεξάρτητα αν του δίνει εγγύηση ο προμηθευτής του ή όχι.
    Επίσης λογικό. Εντούτοις, η εγγύηση του προμηθευτή ισχύει για εμένα ως πελάτη λιανικής; Αν παρέλθουν τα 2 χρόνια εγγύησης που μου δίνει ο μεταπωλητής και εφόσον ο προμηθευτής ορίζει ως ημερομηνία λήξης τις 9 δεκεμβρίου του 2019 (σε 2.5 χρόνια δηλαδή), θα μπορώ να στείλω τον δίσκο απευθείας στη WD αν προκύψει βλάβη στην ενδιάμεση περίοδο;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από under_LgN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο σειριακός που βλέπεις, έχει απόκλιση γιατί υπολογίζεται από το δελτίο αποστολής (αντ/σης) του δίσκου που θα λάβει η Εταιρία. Για εσένα (πελάτης λιανικής) η εγγύηση ανανεώνεται από την ημέρα που θα παραλάβεις την αντ/ση , μαζί με το νόμιμο παραστατικό (δελτίο αποστολής)
    Το περίεργο με τον σειριακό και την εγγύησή του είναι ότι η ημερομηνία λήξης της εγγύησης που αναφέρει ο προμηθευτής (WD), δεδομένου ότι θα διαρκεί είτε 2, είτε 3 χρόνια, δεν προκύπτει από κάποια από τις ημερομηνίες κατά τις οποίες συνεννοήθηκα εγώ με τον μεταπωλητή. Υπάρχει ενδεχόμενο να έχουν έρθει σε συμφωνία και η εγγύηση που δίνει ο προμηθευτής στον μεταπωλητή να είναι διαφορετική από την επίσημη; Διαφορετικά, θα μπορούσε ο μεταπωλητής να έχει στην αποθήκη του τον δίσκο για 2 μήνες πριν τον δώσει σε εμένα; Και αν είναι έτσι γιατί δεν ήταν άμεσα διαθέσιμος ο δίσκος;

    Το ενδεχόμενο να ήταν ήδη refurbished ο δίσκος μπορώ να το αποκλείσω κάπως;

  2. #17
    Εγγραφή
    29-03-2017
    Μηνύματα
    353
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99997/ 9999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ
    Router
    TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από guardianhelm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οκ, λογικό



    Επίσης λογικό. Εντούτοις, η εγγύηση του προμηθευτή ισχύει για εμένα ως πελάτη λιανικής; Αν παρέλθουν τα 2 χρόνια εγγύησης που μου δίνει ο μεταπωλητής και εφόσον ο προμηθευτής ορίζει ως ημερομηνία λήξης τις 9 δεκεμβρίου του 2019 (σε 2.5 χρόνια δηλαδή), θα μπορώ να στείλω τον δίσκο απευθείας στη WD αν προκύψει βλάβη στην ενδιάμεση περίοδο;

    Το κατάστημα σου δίνει 2έτη, αν π.χ ο προμηθευτής σου δίνει 2.5 έτη τότε μπορείς να το στείλεις απευθείας στον προμηθευτή. (αλλά θα πρέπει να παρακάμψεις το κατάστημα αγοράς)



    Το περίεργο με τον σειριακό και την εγγύησή του είναι ότι η ημερομηνία λήξης της εγγύησης που αναφέρει ο προμηθευτής (WD), δεδομένου ότι θα διαρκεί είτε 2, είτε 3 χρόνια, δεν προκύπτει από κάποια από τις ημερομηνίες κατά τις οποίες συνεννοήθηκα εγώ με τον μεταπωλητή. Υπάρχει ενδεχόμενο να έχουν έρθει σε συμφωνία και η εγγύηση που δίνει ο προμηθευτής στον μεταπωλητή να είναι διαφορετική από την επίσημη; Διαφορετικά, θα μπορούσε ο μεταπωλητής να έχει στην αποθήκη του τον δίσκο για 2 μήνες πριν τον δώσει σε εμένα; Και αν είναι έτσι γιατί δεν ήταν άμεσα διαθέσιμος ο δίσκος;

    Το ενδεχόμενο να ήταν ήδη refurbished ο δίσκος μπορώ να το αποκλείσω κάπως;
    Οι refurbished, το αναφέρουν πάνω στο δίσκο, είτε στο label είτε σε ανάγλυφο στο μεταλλικό μέρος.

    Ναι, τα καταστήματα αγοράς (χονδρικής), έχουν διαφορετικές πολιτικές - συμφωνίες με τους προμηθευτές, εσένα βέβαια δεν σε αφορά αυτό, καθώς έχεις την εγγύηση του καταστήματος.

  3. #18
    Εγγραφή
    01-03-2017
    Περιοχή
    Akihabara
    Μηνύματα
    299
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    33 kbps
    ISP
    Compulink
    Ειχα αγορασει πριν απο 2 χρονια απο το Πλαισιο εναν wd passport 2tb. Ξαφνικα επαψε να λειτουργει. Ειχα την αποδειξη και η εγγυηση ηταν για 5 χρονια. Πηγα στο Πλαισιο και μεσα σε 10 λεπτα μου τον ειχαν αντικαταστησει με αλλο, και μαλιστα το καινουργιο μοντελο που κυκλοφορει τωρα, ολοκαινουργιο απο το ραφι του μαγαζιου.

  4. #19
    Εγγραφή
    29-03-2017
    Μηνύματα
    353
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99997/ 9999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ
    Router
    TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgiosgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειχα αγορασει πριν απο 2 χρονια απο το Πλαισιο εναν wd passport 2tb. Ξαφνικα επαψε να λειτουργει. Ειχα την αποδειξη και η εγγυηση ηταν για 5 χρονια. Πηγα στο Πλαισιο και μεσα σε 10 λεπτα μου τον ειχαν αντικαταστησει με αλλο, και μαλιστα το καινουργιο μοντελο που κυκλοφορει τωρα, ολοκαινουργιο απο το ραφι του μαγαζιου.
    Το σωστό έτσι είναι.

  5. #20
    Εγγραφή
    01-04-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    841
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11.438 / 1.018
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΤΟΥΜΠΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από under_LgN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι refurbished, το αναφέρουν πάνω στο δίσκο, είτε στο label είτε σε ανάγλυφο στο μεταλλικό μέρος.
    Α, δεν το ήξερα αυτό, ευχαριστώ. Έπρεπε να το ελέγξω πριν τον επιστρέψω γιατί τώρα προφανώς γράφει recertified...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από under_LgN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, τα καταστήματα αγοράς (χονδρικής), έχουν διαφορετικές πολιτικές - συμφωνίες με τους προμηθευτές, εσένα βέβαια δεν σε αφορά αυτό, καθώς έχεις την εγγύηση του καταστήματος.
    Με αφορά λίγο γιατί το μεν κατάστημα δίνει άλλους 21 μήνες, ενώ ο προμηθευτής 30

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgiosgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειχα αγορασει πριν απο 2 χρονια απο το Πλαισιο εναν wd passport 2tb. Ξαφνικα επαψε να λειτουργει. Ειχα την αποδειξη και η εγγυηση ηταν για 5 χρονια. Πηγα στο Πλαισιο και μεσα σε 10 λεπτα μου τον ειχαν αντικαταστησει με αλλο, και μαλιστα το καινουργιο μοντελο που κυκλοφορει τωρα, ολοκαινουργιο απο το ραφι του μαγαζιου.
    Μακάρι να ήταν παντού έτσι.

  6. #21
    Εγγραφή
    29-03-2017
    Μηνύματα
    353
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99997/ 9999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ
    Router
    TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από guardianhelm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Α, δεν το ήξερα αυτό, ευχαριστώ. Έπρεπε να το ελέγξω πριν τον επιστρέψω γιατί τώρα προφανώς γράφει recertified...



    Με αφορά λίγο γιατί το μεν κατάστημα δίνει άλλους 21 μήνες, ενώ ο προμηθευτής 30
    Δεν σε αφορά, γιατί σου δίνει την νόμιμη εγγύηση, που σύμφωνα με τον νόμο είναι υποχρεωμένο να στην ανανεώσει όταν γίνεται αντ/ση του προϊόντος - σειριακού (για το κατάστημα), αν εσύ θες να πας μέσω προμηθευτή - κατασκευάστριας, τότε το αναλαμβάνεις μόνος σου. π.χ που δίνει 30 μήνες.

    Επίσης, υπάρχει ένα παραθυράκι, που δεν γνωρίζουν αρκετοί.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος under_LgN : 26-05-17 στις 12:10.

  7. #22
    Εγγραφή
    01-04-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    841
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11.438 / 1.018
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΤΟΥΜΠΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από under_LgN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν σε αφορά, γιατί σου δίνει την νόμιμη εγγύηση, που σύμφωνα με τον νόμο είναι υποχρεωμένο να στην ανανεώσει όταν γίνεται αντ/ση του προϊόντος - σειριακού (για το κατάστημα), αν εσύ θες να πας μέσω προμηθευτή - κατασκευάστριας, τότε το αναλαμβάνεις μόνος σου. π.χ που δίνει 30 μήνες.
    Στην περίπτωσή μου δεν ανανεώθηκε η εγγύηση όμως, αυτό σημαίνει ότι το προϊόν παρέμεινε με τον ίδιο σειριακό αριθμό; Όπως και να έχει, αν παρουσιαστεί βλάβη μετά τους 21 μήνες που δεν θα με καλύπτει το κατάστημα, θα μπορώ να το πάω στη WD;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από under_LgN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης, υπάρχει ένα παραθυράκι, που δεν γνωρίζουν αρκετοί.
    Μη μας κρατάς σε αγωνία!

  8. #23
    Εγγραφή
    29-03-2017
    Μηνύματα
    353
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99997/ 9999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ
    Router
    TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από guardianhelm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην περίπτωσή μου δεν ανανεώθηκε η εγγύηση όμως, αυτό σημαίνει ότι το προϊόν παρέμεινε με τον ίδιο σειριακό αριθμό; Όπως και να έχει, αν παρουσιαστεί βλάβη μετά τους 21 μήνες που δεν θα με καλύπτει το κατάστημα, θα μπορώ να το πάω στη WD;



    Μη μας κρατάς σε αγωνία!
    Άντε, θα πω.

    H WD δεν κάνει ανανέωση στην εγγύηση. Εσύ, μπορείς να πάρεις αντ/ση (μόνο αντ/ση κάνει στους εσωτερικούς) , αλλά, πολιτική της WD είναι,είτε συνεχίζει την πρώτη εγγύηση, ή σου δίνει ανανέωση για 1έτος, αν η αρχική είναι μικρότερη του 1έτους. Οπότε, εσύ με λίγα λόγια, πήρες αντ/ση, αλλά ή σου έδωσαν παράταση ή σου έδωσαν το υπόλοιπο του πρώτου δίσκου.

    Από τον σειριακό, δεν θα βγάλεις άκρη, γιατί δεν ξέρεις πότε τον αγόρασε η Εταιρία που σου τον πούλησε. Εσύ, θα έχεις κανονικά εγγύηση από το κατάστημα για όσο σου αναφέρουν, και από την κατασκευάστρια το υπόλοιπο.

  9. #24
    Εγγραφή
    01-04-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    841
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11.438 / 1.018
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΤΟΥΜΠΑ
    Οκ ευχαριστώ πάρα πολύ, νομίζω ότι έχουμε καλύψει πλήρως το θέμα

  10. #25
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από under_LgN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άντε, θα πω.

    H WD δεν κάνει ανανέωση στην εγγύηση. Εσύ, μπορείς να πάρεις αντ/ση (μόνο αντ/ση κάνει στους εσωτερικούς) , αλλά, πολιτική της WD είναι,είτε συνεχίζει την πρώτη εγγύηση, ή σου δίνει ανανέωση για 1έτος, αν η αρχική είναι μικρότερη του 1έτους. Οπότε, εσύ με λίγα λόγια, πήρες αντ/ση, αλλά ή σου έδωσαν παράταση ή σου έδωσαν το υπόλοιπο του πρώτου δίσκου.

    Από τον σειριακό, δεν θα βγάλεις άκρη, γιατί δεν ξέρεις πότε τον αγόρασε η Εταιρία που σου τον πούλησε. Εσύ, θα έχεις κανονικά εγγύηση από το κατάστημα για όσο σου αναφέρουν, και από την κατασκευάστρια το υπόλοιπο.
    Eγώ πάντως όσες αλλαγές έκανα στην WD,γιατί μόνο εκεί στέλνω,δεν ασχολούμαι με τα μαγαζιά,
    ότι δίσκος μου ήρθε είχε κανονικά όλη την εγγύηση από την αρχή.
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  11. #26
    Εγγραφή
    01-04-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    841
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11.438 / 1.018
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΤΟΥΜΠΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από biggeo65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eγώ πάντως όσες αλλαγές έκανα στην WD,γιατί μόνο εκεί στέλνω,δεν ασχολούμαι με τα μαγαζιά,
    ότι δίσκος μου ήρθε είχε κανονικά όλη την εγγύηση από την αρχή.
    Ενδιαφέρον αυτό. Είναι συνεννοήσιμοι; Επίσης για πόσο καιρό μένεις συνήθως χωρίς δίσκο; Άμα είναι να το έχω υπόψη μου την επόμενη φορά που θα χρειαστεί γιατί συγχύστηκα λίγο με το visionstudio...

  12. #27
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από guardianhelm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενδιαφέρον αυτό. Είναι συνεννοήσιμοι; Επίσης για πόσο καιρό μένεις συνήθως χωρίς δίσκο; Άμα είναι να το έχω υπόψη μου την επόμενη φορά που θα χρειαστεί γιατί συγχύστηκα λίγο με το visionstudio...
    Eίμαι από επαρχία. Όσες φορές χρειάστηκε να αλλάξω δίσκο για αλλαγή σε ελληνικό κατάστημα,
    θα έπρεπε να τον στείλω εγώ,να τους παίρνω σχεδόν κάθε μέρα τηλέφωνο και ποτε δεν είχα τον δίσκο στα χέρια μου
    σε λιγότερο από 20 ημέρες λέγοντας μου διάφορες δικαιολογίες.

    Με την WD δεν χρειάζεται να συνεννοηθώ.

    Τρέχω το WD Diagnostic κι αν μου βγάλει λάθος
    τότε βγάζει κι ένα νούμερο κωδικό σφάλματος.

    Α) ελέγχω τον δίσκο αν έχει εγγύηση
    Β) Ακολουθώ τις οδηγίες που έχει για συσκευασία
    Γ) Το στέλνω στην διεύθυνση, κολλώντας πάνω στο κουτί,
    τον κωδικό που έβγαλε η εξέταση του WD Diagnostic.

    Το, πολύ σε 10 μέρες έχω τον δίσκο πίσω.
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  13. #28
    Εγγραφή
    01-04-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    841
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11.438 / 1.018
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΤΟΥΜΠΑ
    Πολύ χρήσιμες πληροφορίες, ευχαριστώ!

  14. #29
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Να'σαι καλά
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  15. #30
    Εγγραφή
    29-03-2017
    Μηνύματα
    353
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99997/ 9999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ
    Router
    TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από biggeo65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eγώ πάντως όσες αλλαγές έκανα στην WD,γιατί μόνο εκεί στέλνω,δεν ασχολούμαι με τα μαγαζιά,
    ότι δίσκος μου ήρθε είχε κανονικά όλη την εγγύηση από την αρχή.
    Όπως είπα και παραπάνω, διαφορετική συμφωνία - πολιτική έχει η WD απέναντι σε μια εταιρία, σε σχέση με έναν πελάτη.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερωτηση σχετικα με Wi-Fi
    Από Κώτσος στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-12-16, 10:12
  2. Ερώτηση σχετικά με χρήση εξοπλισμού
    Από vforvendetta85 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-11-16, 11:28
  3. Ερώτηση σχετικά με βελτίωση εμπειρίας χρήσης [mobile broadband]
    Από hydra7 στο φόρουμ Κινητή Ευρυζωνικότητα
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-16, 22:03
  4. Ερώτηση σχετικά με Voip
    Από TrObAs στο φόρουμ Skype, Betamax, Sip Providers
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-16, 13:43
  5. Ερωτηση σχετικα με αλλαγη router.
    Από Jimmisardo στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-05-16, 09:48

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας