Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-43 από 43
  1. #31
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cosmonaut Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ νόμιζα ότι μιλάμε για το X99.

    Εσύ παραθέτεις για το X79.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  2. #32
    Εγγραφή
    01-11-2011
    Μηνύματα
    3.588
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο έψαξα βρήκα μόνο περί USB.

    Από πότε θεωρούμε σαν κριτήριο, ένα πρότυπο εξαρχής όνειδος-προβληματικό, όπως το USB;

    Ήμαρτον δηλαδή. Θεωρούμε κριτήριο αυτό που κολλάει και κάνει ολόκληρα συστήματα, ή καίει μητρικές με τα ρεύματά του.

    Storage controller, εφόσον μιλάμε για SATA, αν υπάρχει θέμα, ναι είναι πολύ σοβαρό. Υπάρχει κάποιο σχετικό link;
    ε δεν εψαξες και σωστα τοτε....

    και ναι οταν σκας πανω απο 1000 ευρω για ενα συστημα με τοσα χρονια στην πλατη του περιμενεις να δουλευουν ολα μια χαρα αλλα εκει δεν σε βλεπω να σκας...οχι σκας μονο οταν ειναι για τους ryzen που δεν εχουν ουτε χρονο στην πλατη τους και εχουν ηδη φτιαξει ολα τα σοβαρα bugs που ειχαν απο μεριας amd..

  3. #33
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.695
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    7700k στη δουλειά εδώ και 2 μήνες με noctua με 2 12άρηδες σε push pull και από το καλημέρα τον έχω στα 5ghz με max θερμοκρασία από prime στους 78c.
    Idle είναι + 5 περίπου από το περιβάλλον οπότε είμαι οκ.

    Για αυτούς που λένε γιατί να clockάρεις λέω πως δεν υπάρχει κανένας λόγος για Κ αν δεν θες να clockάρεις... όσο για το delude ξέρω τι βοήθεια που δίνει αλλά δεν το έχω κάνει ποτέ αλλά το σκέφτομαι αν και δεν βλέπω πρόβλημα.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  4. #34
    Εγγραφή
    21-05-2007
    Περιοχή
    όπου νά'ναι
    Μηνύματα
    142
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 Mbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    SNR / Attn
    11(dB) / 7,9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ArchAngel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλήθεια;

    Από πότε συμβαίνει αυτό;

    Δηλαδή ολοι αυτοι που τα σκανε για ξεκλειδωτους επεξεργαστές, ακριβες μητρικες και σουπερ ντουπερ υδροψυξεις και αεροψυξεις το κανουν μονο για να πειραμτιστουνε κανα δυο μερες και μετα γυρνανε ξανα στα στοκ ρολογια σαν να ειχανε τον απλο επεξεργαστή;
    οταν ο κατασκευαστης σου δινει ενα νουμερο και απο εκει και πάνω το θεωρει overclock, εχει τους λογους του....αλλιως δεν θα σου εδινε αυτα τα νουμερα....
    ειναι οπως με τα αυτοκίνητα ....π.χ. στο δικό μου το αυτοκίνητο ο κατασκευαστης λεει τελικη 168.... εγω ομως το εχω φτάσει μεχρι τα 191 μετρημένο με gps....το οτι πηγαίνει μεχρι εκει δεν σημαίνει οτι πρέπει να του δίνω κάθε μέρα 190αρες.... νομίζω κατάλαβες!!!
    ετσι ειναι και με τους επεξεργαστες....πανε μεν αλλα δεν ειναι και για χόρταση!!!! θελει προσοχη

  5. #35
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    539
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Εντελώς άκυρη η παρομοίωση.

    Stable overclocking γινεται εδώ και μια εικοσαετία και βάλε.

    Και ασφαλώς κάθε ένας που το κάνει αναλαμβάνει τις ευθύνες του, αλλά εδώ μιλάμε για τον super duper επεξεργαστή που είναι ειδικά φτιαγμένος και τιμολογημένος για αυτό το σκοπό όπως όλοι της σειράς Κ εδώ και πολλά χρόνια.

    Και να βγαίνει τώρα η Intel και να λέει "στα στοκ ρολόγια δεν υπάρχει πρόβλημα , απλά μην κάνετε overclocking" .
    Αν αυτό δεν είναι κοροϊδία τότε τι είναι;

  6. #36
    Εγγραφή
    28-11-2014
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iakoboss7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχεις ακομα τις ιδιες θερμοκρασιες η εχουν αυξηθει?
    Ακόμη τις ίδιες, με ανανέωση στις πάστες ανά εξάμηνο...

  7. #37
    Εγγραφή
    17-07-2010
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    10.599
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30/5,5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    Speedport Entry Plus
    SNR / Attn
    9(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SaFiS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακόμη τις ίδιες, με ανανέωση στις πάστες ανά εξάμηνο...
    λογικο τοτε... μεγαλος μπελας η coollaborator, δεν μπορεις να την αφησεις παραπανω...
    OS: Win 10 Pro x64, MoBo: Asus P5QD Turbo, CPU: E5450 (E0) @3.6Ghz, RAM: Trancend DDR2 4x2gb 6-6-6-18 800 MHz, GPU: Saphire RX 480 8gb Nitro+, PSU: Enermax EG565AX-VE(G) FMA II 535W (Modded), SDD: Samsung 840 PRO 128GB, Case: Thermaltake VB1000BWS (Modded), CPU Cooler: Zalman CNPS9700 LED (Modded), Monitor: AOC Q3279VWFD8 32'' 2560x1440.

  8. #38
    Εγγραφή
    21-05-2007
    Περιοχή
    όπου νά'ναι
    Μηνύματα
    142
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 Mbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    SNR / Attn
    11(dB) / 7,9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ArchAngel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντελώς άκυρη η παρομοίωση.....
    καθόλου άκυρη....

    Stable overclocking γίνεται εδώ και μια εικοσαετία και βάλε.
    είμαι 47 ετών και μηχανικός υπολογιστών τα τελευταία 25 χρόνια....
    ακόμα θυμάμαι εναν commodore 64 που είχαμε διαλύσει μαζι με εναν φίλο μου (δικο του το μηχάνημα) για να δούμε πως ειναι μέσα!!!
    είμαι σίγουρος πως τους 8086 και 8088 τους ξέρεις μόνο μέσα απο το Google .... ενώ εγώ έχω δουλέψει επάνω σε αυτούς!!!
    ειχα την τιμή να πιάσω στα χέρια μου τον Νο2 pentium(P5) που ηρθε στην Ελλάδα για εργαστηριακες δοκιμές και να "παίξω" μαζί του....
    μετα απο τα πιο πάνω λες να μην ξέρω τι ειναι το overclocking και απο πότε γίνεται????

    Και ασφαλώς κάθε ένας που το κάνει αναλαμβάνει τις ευθύνες του, .....
    αρα τι σημαίνει αυτό? ο ίδιος το λές!!!

    αλλά εδώ μιλάμε για τον super duper επεξεργαστή που είναι ειδικά φτιαγμένος και τιμολογημένος για αυτό το σκοπό όπως όλοι της σειράς Κ εδώ και πολλά χρόνια.
    λάθος....το "ξεκλείδωτος" δεν σημαίνει "για αυτό τον σκοπό"....

    Και να βγαίνει τώρα η Intel και να λέει "στα στοκ ρολόγια δεν υπάρχει πρόβλημα , απλά μην κάνετε overclocking" .
    Αν αυτό δεν είναι κοροϊδία τότε τι είναι;
    καθόλου κοροϊδία.....ισα ισα που σου λεει τι πρέπει να κάνεις αν θες να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο....

    απο την αλλη αν δεις εργαστηριακες δοκιμες θα καταλαβεις οτι ο 7700κ ειναι ηδη overclocked (κατα κάποιο τρόπο) απο την ιδια την εταιρεία σε σημείο κορεσμού απο άποψη υπολογιστικης ισχύος που σημαίνει οτι ακόμα και στα 5 να το ανεβάσεις αυτό που θα εισπράξεις θα ειναι ψίχουλα....
    με λιγα λόγια δεν αξίζει ο κόπος ούτε το χρήμα ούτε και ο χρόνος που θα διαθέσεις για κάτι τέτοιο!!
    το στιπάκι ειναι ήδη τούμπανο!!

  9. #39
    Εγγραφή
    28-11-2014
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    OTE
    @andykar: ούτε μέτοχος, δεν δείχνει τέτοιο σθένος υποστήριξης. Η Intel έκανε πατάτα από τους Ivy Bridge και μετά και δεν λέει να το παραδεχθεί. Οι Κ επεξεργαστές πουλιόντουσαν και πουλιούνται ως Enthusiast / High End σειρά και η ίδια η Intel έχει διαφημίσει πολύ το OC. Όλα τα άλλα είναι απλά δικαιολογίες και κοροϊδία...

  10. #40
    Εγγραφή
    21-05-2007
    Περιοχή
    όπου νά'ναι
    Μηνύματα
    142
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 Mbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    SNR / Attn
    11(dB) / 7,9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SaFiS Εμφάνιση μηνυμάτων
    @andykar: ούτε μέτοχος, δεν δείχνει τέτοιο σθένος υποστήριξης. Η Intel έκανε πατάτα από τους Ivy Bridge και μετά και δεν λέει να το παραδεχθεί. Οι Κ επεξεργαστές πουλιόντουσαν και πουλιούνται ως Enthusiast / High End σειρά και η ίδια η Intel έχει διαφημίσει πολύ το OC. Όλα τα άλλα είναι απλά δικαιολογίες και κοροϊδία...
    το overclocking προσφέρεται για την κατηγορία των enthusiast users οι οποίοι γνωρίζουν τους κανόνες του OC....
    το OC δεν το χρησιμοποιούμε για να δουλέψουμε αλλα για να "παίξουμε".... δηλαδή με λιγα λόγια να πειραματιστουμε....
    μετα το "παιχνίδι" εννοείται οτι το τσιπ πρέπει να κατέβει.....πέρα απο τον πειραματισμό δεν υπάρχει άλλος λόγος για να παίζει συνέχεια σε OC....

  11. #41
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andykar Εμφάνιση μηνυμάτων
    το overclocking προσφέρεται για την κατηγορία των enthusiast users οι οποίοι γνωρίζουν τους κανόνες του OC....
    το OC δεν το χρησιμοποιούμε για να δουλέψουμε αλλα για να "παίξουμε".... δηλαδή με λιγα λόγια να πειραματιστουμε....
    μετα το "παιχνίδι" εννοείται οτι το τσιπ πρέπει να κατέβει.....πέρα απο τον πειραματισμό δεν υπάρχει άλλος λόγος για να παίζει συνέχεια σε OC....
    8088, commodore 64, 6128, K5, K6, και ένα σωρό άλλα μηχανήματα έχουν περάσει και από τα δικά μου χέρια και έχω παίξει μαζί τους.

    Η εμπειρία σου δε δίνει απολύτως καμία βαρύτητα στην τωρινή σου άποψη.

    Αναμένω να μάθω για ποιό λόγο πωλείται ο 7700k, και αν όχι για overclocking και ποιός ο λόγος ύπαρξης του απέναντι σε έναν 7700.

    Τα παιδιά μίλησαν για delidding, είναι αποδεδειγμένο πως η intel φέρεται εντελώς "φθηνά" σε προιόντα που πουλάει ακριβά, οι τάσεις του OC είναι λογικότατες και χωρίς καμία επίπτωση στη ζωή του τσίπ οπότε.... γιατί;

  12. #42
    Εγγραφή
    17-07-2010
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    10.599
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30/5,5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    Speedport Entry Plus
    SNR / Attn
    9(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναμένω να μάθω για ποιό λόγο πωλείται ο 7700k, και αν όχι για overclocking και ποιός ο λόγος ύπαρξης του απέναντι σε έναν 7700
    7700:
    Processor Base Frequency 3.60 GHz
    Max Turbo Frequency 4.20 GHz

    7700k:
    Processor Base Frequency 4.20 GHz
    Max Turbo Frequency 4.50 GHz

    αυτο δεν σου φτανει?
    OS: Win 10 Pro x64, MoBo: Asus P5QD Turbo, CPU: E5450 (E0) @3.6Ghz, RAM: Trancend DDR2 4x2gb 6-6-6-18 800 MHz, GPU: Saphire RX 480 8gb Nitro+, PSU: Enermax EG565AX-VE(G) FMA II 535W (Modded), SDD: Samsung 840 PRO 128GB, Case: Thermaltake VB1000BWS (Modded), CPU Cooler: Zalman CNPS9700 LED (Modded), Monitor: AOC Q3279VWFD8 32'' 2560x1440.

  13. #43
    Εγγραφή
    09-06-2016
    Μηνύματα
    138
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    pending
    Αντε να βγει ο i7-8700K ή ο Ultra i7-8800K να δουμε μια ασπρη μερα

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-17, 16:56
  2. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-16, 19:14
  3. αγορα οθονης συμφωνα με την υπαρχουσα καρτα γραφικων
    Από marinatos στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-16, 16:50
  4. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-09-16, 00:51
  5. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-16, 16:06

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας