Σελ. 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3456 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 61-75 από 77
  1. #61
    Εγγραφή
    16-08-2017
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Με την ευκαιρία να πω και εγώ τις δικές μου εντυπώσεις ως κάτοχος ΟΤΕ / COSMOTE για πάνω από 8 χρόνια. Παράπονο από τις υπηρεσίες τους δεν έχω με εξαίρεση όταν έγινε η αλλαγή σε ευρυζωνική γραμμή και επί ένα μήνα είχα πρόβλημα με την υπηρεσία mywifi. Συγκεκριμένα, το πρωί τους έλεγα να την ακυρώσουν και το βράδυ άνοιγε ξανά μέχρι που μίλησα με προιστάμενο και του ανέφερα την λέξη καταγγελία, οπότε ως δια μαγείας από την επόμενη μέρα η υπηρεσία δεν άνοιξε από μόνη της.
    Από εκεί και πέρα φέτος που έληξε το συμβόλαιο που είχα κάνει πριν ενάμιση χρόνο άρχισε το δούλεμα. Με πήραν τηλέφωνο στις 10/7 να με ενημερώσουν πως το συμβόλαιο σε μια εβδομάδα λήγει και πως υπάρχει προσφορά "ειδικά για εμένα" στο πρόγραμμα double play 50 με τριάντα λεπτά για κινητά στα 45.25 το μήνα. Φυσικά δεν μου επιτρεπόταν να έχω περιθώρια να το σκεφτώ γιατί μετά ήταν 15 Αυγούστου κλπ, οπότε μέχρι την επόμενη μέρα, το πολύ, έπρεπε να δεχθώ αυτήν την "προσφορά". Δεν μπορούσαν να με ενημερώσουν πιο πριν, έπρεπε να το πούνε τελευταία στιγμή. Με τα πολλά δέχθηκα μόνο και μόνο για να δω αν η γραμμή σηκώνει 50, αν όχι θα έκανα υπαναχώρηση. Η γραμμή κλείδωσε στα 34.500 σε interleaved mode με πολλές αποσυνδέσεις και 250+ errors το δευτερόλεπτο. Όταν τους πήρα για υπαναχώρηση προσπάθησαν να με πείσουν πως η προσφορά είναι μοναδική και πως αξίζει να πληρώνω 45.25 για να έχω 4.500mbps πιο πάνω από το προηγούμενο πρόγραμμα στο οποίο πλήρωνα 40.50 το μήνα για 30mbps.
    Για να μην πολυλογώ από την ώρα που ξεκίνησα διαδικασίες για αλλαγή εταιρείας, μέχρι στιγμής, με έχουν καλέσει δύο φορές και μου έχουν κάνει δύο προτάσεις. Το πρωί η προσφορά ήταν στα 35.90 για το double play 30 και το μεσημέρι η προσφορά έγινε στα 36.10 και με τον φόρο στα 38 για το ίδιο πρόγραμμα. Στο δεύτερο τηλεφώνημα, μάλιστα, προσπάθησε να με πείσει πως η κοπέλα την πρώτη φορά εννοούσε την ίδια τιμή και πως κατάλαβα εγώ λάθος. Μετά από τόσο χοντρό δούλεμα μπορώ να πω την ατάκα πΟΤΕ ξανά COSMOTE.

    EDIT: ΠΡΟΣΟΧΗ όσοι κάνετε καινούργιο συμβόλαιο με την cosmote. Στην τιμή που σας λένε στο τηλέφωνο να ρωτήσετε αν συμπεριλαμβάνεται και ο φόρος 5% για την τηλεφωνία και 10% για την τηλεόραση. Στα τρία - τέσσερα τηλεφωνήματα που μου έκαναν από τις 10/7 μέχρι και σήμερα η τιμή που μου ανέφεραν ήταν διαφορετική από την πραγματική τελική. Την πρώτη φορά μάλιστα που έκλεισα το συμβόλαιο είχα την εντύπωση πως η τιμή ήταν στα 43 και κάτι όμως όταν ρώτησα αν αυτή είναι η τελική τιμή μου λέει πως με το ΦΠΑ 5% πάει στα 45.25. Μόλις τον ρώτησα γιατί δεν είπε από την αρχή την πραγματική τελική τιμή μου απάντησε πως το 5% είναι φόρος του κράτους γιαυτό και δεν σας το ανέφερα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GamerLol : 18-08-17 στις 15:39.

  2. #62
    Εγγραφή
    19-11-2007
    Περιοχή
    Στη δυτική πλευρά της Νήσου Ντάσχαν
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    610
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Speedport 2
    SNR / Attn
    9(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ανοιχτή ερωτηση: Έστω ότι έχετε το πακέτο στα 38€ και στο κατάστημα σας λένε για διατήρηση στο ίδιο πακέτο στα 31. Δε δέχεστε, κάνετε φορητοτητα και σας παίρνουν τηλέφωνο και σας δίνουν το ίδιο πακέτο στα 26€.

    Αν από το κατάστημα σας έλεγαν κατευθείαν 26€ δε θα κάνατε φορητοτητα για να εκβιασετε για μεγαλύτερη έκπτωση;


    Δεν αφορά μόνο την cosmote το ερώτημα...
    - Albert Einstein: “Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the the universe.”

    -Terry Pratchett:
    “An education was a bit like a communicable sexual disease. It made you unsuitable for a lot of jobs and then you had the urge to pass it on.”

  3. #63
    Εγγραφή
    19-10-2004
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    1.031
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    Fritz 5530
    Να πω και την δικιά μου εμπειρία. VDSL 50αρα που έληξε από τον Μάιο και OTETV ευρυζωνικό full pack με έναν αποκωδικοποιητή με σκληρό δίσκο και άλλον ένα με multiroom με συμβόλαιο που λήγει σήμερα. Όλα αυτά, με την VDSL να είναι ήδη στην λιανική στα 90€ τον μήνα. Παίρνω για ανανέωση το 13888 και μου λένε ανανέωση για 24 μήνες στα 91!!!!!!!! (Όλα τελικές τιμές). Πάω σε κατάστημα Cosmote και μου δίνει τιμή στα 87,5. Όταν ρωτάω μα καλά αυτή είναι έκπτωση για να με κρατήσετε ή να με διώξετε; Η υπάλληλος μου λέει πάρτε το 13888 μπας και σας κάνουν κάτι καλύτερο. Εντωμεταξύ το ίδιο πακέτο για νέους συνδρομητές βγαίνει στα 76. Όταν τους λέω γιατί δεν μου δίνετε την ίδια τιμή να κλείσουμε τώρα μου λέει είναι μόνο για νέους πελάτες. Δηλαδή στην πράξη μου λέει κάνε φορητότητα

  4. #64
    Εγγραφή
    21-08-2007
    Περιοχή
    Φάληρο
    Μηνύματα
    1.173
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apostol70 Εμφάνιση μηνυμάτων
    . Δηλαδή στην πράξη μου λέει κάνε φορητότητα
    Τι θα κάνεις τελικά?
    Είμαι σε παρόμοια φάση και πρέπει να ξέρω τί να κάνω τον άλλο μήνα!

  5. #65
    Εγγραφή
    19-10-2004
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    1.031
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    Fritz 5530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elina_77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι θα κάνεις τελικά?
    Είμαι σε παρόμοια φάση και πρέπει να ξέρω τί να κάνω τον άλλο μήνα!
    Θα ξαναδοκιμάσω από Δευτέρα με το 13888 και αν δεν δω φως θα κάνω αίτηση στην Vodafone

  6. #66
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apostol70 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να πω και την δικιά μου εμπειρία. VDSL 50αρα που έληξε από τον Μάιο και OTETV ευρυζωνικό full pack με έναν αποκωδικοποιητή με σκληρό δίσκο και άλλον ένα με multiroom με συμβόλαιο που λήγει σήμερα. Όλα αυτά, με την VDSL να είναι ήδη στην λιανική στα 90€ τον μήνα. Παίρνω για ανανέωση το 13888 και μου λένε ανανέωση για 24 μήνες στα 91!!!!!!!! (Όλα τελικές τιμές). Πάω σε κατάστημα Cosmote και μου δίνει τιμή στα 87,5. Όταν ρωτάω μα καλά αυτή είναι έκπτωση για να με κρατήσετε ή να με διώξετε; Η υπάλληλος μου λέει πάρτε το 13888 μπας και σας κάνουν κάτι καλύτερο. Εντωμεταξύ το ίδιο πακέτο για νέους συνδρομητές βγαίνει στα 76. Όταν τους λέω γιατί δεν μου δίνετε την ίδια τιμή να κλείσουμε τώρα μου λέει είναι μόνο για νέους πελάτες. Δηλαδή στην πράξη μου λέει κάνε φορητότητα
    Θα σου πρότεινα κάτι από τη στιγμή που έχεις και TV στο πρόγραμμα, και είναι κάτι που δεν υπάρχει φόβος μιας και ενεργοποιείται άμεσα.
    Τη χρονιά που πήραν το champions league είχαν ανακοινώσει το καλοκαίρι πως θα αυξήσουν τις τιμές (λογικό) από τη στιγμή που πήραν αυτό το πακέτο, και πως μπορεί όποιος θέλει να κάνει υπαναχώρηση γιατί σε διαφορετική περίπτωση θα αυξανόταν το κόστος κατά 2 ευρώ. Τότε δεν ασχολήθηκα γιατί ήξερα πως θα έβγαινε καλύτερη προσφορά, και φυσικά κατά το Νοέμβριο που είχε μόλις λήξει η περίοδος δέσμευσης μου είχε μια προσφορά 24μηνο με 3 μήνες δώρο. Να μη στα πολυλογώ, μαζί με τους 3 μήνες δώρο, θα πλήρωνα κάπου στα 28 ευρώ το μήνα αντί για 32, και πήρα τηλέφωνο την εξυπηρέτηση πελατών να τους ζητήσω αυτό το πακέτο:
    - Αυτό το πακέτο είναι για καινούριους πελάτες
    - Ναι το καταλαβαίνω αλλά σας λέω πως δέχομαι να δεσμευτώ για τα επόμενα 2 χρόνια για να λάβω αυτή την προσφορα
    - Αυτό δεν γίνεται γιατί η προσφορά είναι για καινούργιους πελάτες
    - Οκ συνδέστε με με το τμήμα καταργήσεων τις υπηρεσίας
    Μόλις με συνδέσανε και δήλωσα πως θέλω να σταματήσει η υπηρεσία της ote tv, η κοπέλα μου είπε ασφαλώς να προχωρήσουμε, αλλά πρώτα με ρώτησε αν θα ήθελα να πω τον λόγο:
    - Διότι το συμβόλαιο μου έληξε, και πήρα τηλέφωνο στην εξυπηρέτησή σας να ζητήσω την καινούργια προσφορά που έχετε με τους 3 μήνες δώρο και μου δηλώσανε πως είναι για καινούριους συνδρομητές μόνο. Για αυτό το λόγο σας ζητάω να μου κάνετε κατάργηση της υπηρεσίας, και μόλις τελειώσετε θα σας ζητήσω σαν καινούριος πελάτης να με ξανα συνδέσετε δίνοντάς μου την προνομιακή προσφορά σας, και επιπλέον θα μου αποστείλετε τζάμπα καινούριο δορυφορικό πιάτο και τεχνικό δωρεάν για να μου κάνει την καινούρια σύνδεση.
    - Α.... Τόσο ευθέως..!

    Η κατάληξη ήταν να λάβω προσφορά για 25,10 ευρώ το μήνα για να ανανεώσω.

    Οπότε εν κατακλείδι σε συμβουλεύω εφόσον έχουν λήξει όλες οι δεσμεύσεις σου να το πας έτσι, διότι στο εν λόγο τμήμα φαντάζομαι πως παίρνουν "πόντους" για να κρατήσουν τους πελάτες, και πιστεύω πως θα πάρεις και προσφορά και για τα υπόλοιπα. Επιγραμματικά πριν από λιγότερο από 3 μήνες κατάφερα να πάρω τα εξής:
    - adsl 24 250' σταθερά + 30' κινητά (και +120' επιπλέον σε κινητά για 6 μήνες) στα 22,12 τελική τιμή με τον φόρο
    - cosmote tv δορυφορικό στα 22 ευρώ το μήνα με 2 μήνες δώρο
    - 30% έκπτωση σε 2 συνδέσεις κινητής τηλεφωνίας (το 2ό σε διαφορετικό όνομα από το δικό μου)
    - 500ΜΒ επιπλέον το μήνα στο ένα νούμερο
    - 2πλασιασμό χρόνου ομιλίας στο άλλο νούμερο
    - 50 ευρώ δωροεπιταγή στα καταστήματα Γερμανός / Cosmote

    Ότι χρειαστείς εδώ είμαστε.

  7. #67
    Εγγραφή
    15-03-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.914
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΑΜΑ
    Να πω κι εγώ την εμπειρία μου.
    - Εληξε το συμβόλαιο μου 14 Αυγούστου (Cosmote vdsl30 + CosmoteTV Cinema)
    - Εδινά 62€ το μήνα
    - Δεν με πήραν τηλέφωνο για ανανέωση οπότε τους πήρα εγώ, μου πρότειναν τα ίδια πακέτα στα 60€ τους ειπα ότι δεν ενδιαφερομαι.
    - Εκανα την Πέμπτη αίτηση φορητότητας σε Nova 3play (adsl24 + Nova Cinema) στα 37.7€ τον μήνα
    - Με πήραν χθες απο Cosmote και μου έδωσαν vdsl50 στα 32€ και CosmoteTV Cinema στα 11€, σύνολο 43€ τον μηνα, + 2 ωρες κινητά + 60€ δωροεπιταγή στον Γερμανό

    Φυσικά και δέχθηκα καθώς ο μόνος λόγος που θα εφευγα ήταν η τιμή.
    The world can change by your actions not by your opinions

  8. #68
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Καλά εν παίζονται θα πρέπει να κάνουμε αίτηση φορητότητας για να μας μειώσουν την τιμή.
    Πληρώνω 50 ευρώ συμπερ. ΦΠΑ την 50VDSL το μήνα με extra μόνο 120 λεπτά προς σταθερά.
    Ούτε κινητά ούτε τηλεοράσεις.
    Έλεος

  9. #69
    Εγγραφή
    17-03-2014
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    142
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    21233/1023
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    SNR / Attn
    6(dB) / 7.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Είναι κάτι ανάλογο με amd και intel.Τόσα χρόνια δεσπόζουσα θέση είχε η intel και χρέωνε ό,τι ήθελε με στάσιμη τεχνολογία,τώρα που βρέθηκε σοβαρός ανταγωνισμός την έπιασε κολούμπρα.Το ίδιο πράγμα γίνεται και με τον οτε

  10. #70
    Εγγραφή
    25-10-2011
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    515
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Mikrotik RB951G-2HnD
    SNR / Attn
    3.5(dB) / 31.3(dB)
    Καλός ή κακός η μόνο λύση είναι η αίτηση φορητότητας. Και όχι μόνο στην cosmote αλλά σε όλους.
    Τα τελευταία 7-8 χρόνια κάνω αιτήσεις ανά 1,5-2 χρόνια και πάντα παίρνω καλές προσφορές.

  11. #71
    Εγγραφή
    31-07-2017
    Περιοχή
    χανια κρητη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    937
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΥΔΩΝΑΣ
    Router
    fritzbox 5530 fiber
    Αναρωτιέμαι άραγε θέλει η ιδία η cosmote να έχει της τιμές που έχει η μήπως κάποιοι ( πχ εεττ) δεν την αφήνουν να έχει τιμές ίδιες η χαμηλότερες από τους παροχους

  12. #72
    Εγγραφή
    25-10-2011
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    515
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Mikrotik RB951G-2HnD
    SNR / Attn
    3.5(dB) / 31.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από terism69 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναρωτιέμαι άραγε θέλει η ιδία η cosmote να έχει της τιμές που έχει η μήπως κάποιοι ( πχ εεττ) δεν την αφήνουν να έχει τιμές ίδιες η χαμηλότερες από τους παροχους
    Νομίζω όντως δεν την αφήνουν. Γιατί πχ προσωπικά μου είπαν θα κάνουμε το OTETV 12€ αλλά το double play δεν μπορεί να κατέβει

  13. #73
    Εγγραφή
    05-07-2009
    Περιοχή
    Πετρουπολη
    Μηνύματα
    930
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    105000/10996
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport plus
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αυτό πάντως με τις αιτήσεις φορητότητας {που οι ίδιοι οι πάροχοι συντηρούν} για να πάρεις καλυτερη τιμή έχει καταντήσει πολύ κουραστικό....τους λες παιδιά δώστε καλύτερη τιμή γιατί φεύγω αλλά και πάλι θα στη δώσουν μόνο αν δούν την αίτηση...

  14. #74
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anthip09 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό πάντως με τις αιτήσεις φορητότητας {που οι ίδιοι οι πάροχοι συντηρούν} για να πάρεις καλυτερη τιμή έχει καταντήσει πολύ κουραστικό....τους λες παιδιά δώστε καλύτερη τιμή γιατί φεύγω αλλά και πάλι θα στη δώσουν μόνο αν δούν την αίτηση...

    Σύντομα θα αλλάξει αυτό, πλέον δεν θα αποστέλλεται η αίτηση αν δεν περάσουν οι 14 μέρες ή αν δεν υπογράψει ο πελάτης ότι δεν θέλει να κάνει χρήση του δικαιώματος των 14 ημερών.

  15. #75
    Εγγραφή
    02-04-2014
    Μηνύματα
    489
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    76446/10999
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΧΑΛΚΙΔΑ
    Router
    ZTE H288A & ZYXEL VMG8623
    SNR / Attn
    9(dB) / 13,9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από terism69 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναρωτιέμαι άραγε θέλει η ιδία η cosmote να έχει της τιμές που έχει η μήπως κάποιοι ( πχ εεττ) δεν την αφήνουν να έχει τιμές ίδιες η χαμηλότερες από τους παροχους
    Στους τιμοκαταλογους λιανικης που δημοσιευει η cosmote, πραγματι δεν μπορει να δωσει οτι τιμες θελει, μιας και περνανε απο εγκριση απο την ΕΕΤΤ. Ομως στις τιμες που δινουν στους υφισταμενους πελατες για να τους κρατησουν, δεν εχουν τον ιδιο ελεγχο. Μαλιστα καπου σε κειμενο της ΕΕΤΤ ειχα διαβασει, οτι εχει το δικαιωμα η εκαστοτε εταιρια για να κρατησει ενα πελατη, να του δωσει καποια εξτρα παροχη ειτε σε μορφη δωρου, η με μειωση του παγιου.

    Αλλα και εγω εχω την εντυπωση οτι καπου του ΟΤΕ του "αρεσει" να ειναι ακριβοτερος απο τους αλλους...

Σελ. 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3456 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-17, 11:30
  2. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-17, 00:24
  3. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-17, 19:25
  4. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-17, 17:16
  5. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-12-16, 12:53

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας