Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    06-01-2010
    Μηνύματα
    240
    Downloads
    47
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    88375/10999
    ISP
    Nova (ex Wind) Fiber 100
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΥΜΠΑΡΙ
    Router
    ΖΤΕ H288A
    SNR / Attn
    9.8(dB) / 5.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα αγαπητό adslgr και συμφορουμίτες! Ανοίγω κι εγώ ένα θέμα ανάμεσα στα πολλά που υπάρχουν στο νήμα της Wind για να αναφέρω κι εγώ άλλη μια απο τις πολλές "τρελές εμπειρίες" που αντιμετωπίζουμε όσοι έχουμε Wind ώς ISP. Έχω γράψει και παλαιότερα περιστατικά (που συνέβαιναν στο προηγούμενο σπίτι που έμενα), με μια γραμμή (τότε) που απο 13500 ταχύτητα μετά απο ατελείωτες βλάβες είχε καταλλήξει να συγχρονίζει 9200 με το ζόρι (με τα ίδια στατιστικά ακριβώς). Τι κι αν είχαν έρθει τεχνικοί, είχαν γίνει ελέγχοι σε καλώδια, πρίζες...

    Απο τον Μάιο του 2016 λοιπόν μετακόμισα σε καινούργιο σπίτι το οποίο βρίσκεται στην ίδια περιοχή αλλά πολύ πιο κοντά στο κέντρο της περιοχής και σε μια γειτονιά που οι γραμμές στην χειρότερη συγχρονίζουν 17 (στην καλύτερη -όσοι είναι δίπλα στο κέντρο ή πολύ κοντά- πιάνουν και φούλ 24). Έρχεται ο τεχνικός της Wind, κάνει την μέτρηση, μου λέει "η γραμμή συγχρονίζει 21 στο κουτί, 19.5 με 20 στην πρίζα"... Συνδέουμε το ρουτεράκι, συγχρονίζει 19200 (με snr 6), πέταξα απο την χαρά μου εγώ. Ανοίγω τον υπολογιστή, βλέπω το ίντερνετ σε "άλλη διάσταση" (σε σχέση με το προηγούμενο σπίτι δηλαδή). Όλα καλά λοιπόν μέχρι πρίν 1 μήνα.

    Ένα απόγευμα ξεκίνησε το "πάρτι": οι σελίδες πότε άνοιγαν πότε όχι (σε ολα τα κινητά, λαπτοπ τάμπλετ που υπήρχαν στο σπίτι). Λέω κι εγώ όλα μαζί να έπαθαν ζημιά αποκλείεται, δοκιμάζω με άλλο ρούτερ, συνδεόταν κανονικά αλλά τα ίδια πάλι. Και εδώ το "πάρτι" άναψε για τα καλά: παίρνω τηλέφωνο την τεχνική υποστήριξη μου λένε τα κλασσικά (βάλε μόνο του το ρούτερ χωρίς φιλτράκι, άλλαξε φιλτράκι). Κάνουν μετρήσεις, δεν βρίσκουν πρόβλημα μου λενε... Με ρώτησαν αν επιθυμώ να έρθει τεχνικός αλλά αν δεν βρεί βλάβη και στο σπίτι θα χρεωθώ 30 ευρώ. Τους λέω: "δεν νομίζω οτι χρειάζεται τεχνικός διότι κι άλλοι γνωστοί μου που είναι συνδρομητές σας εδώ στην περιοχή αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα αυτή τη στιγμή". Εν τέλει ανέλαβε το "πρωτοβάθμιο τεχνικό τμήμα" όπως το αποκαλούν οι ίδιοι. Μετά απο 3 μέρες το "πρόβλημα" διορθώθηκε.... Όλα λειτουργούσαν εντάξει....

    Μόνο που η γραμμή απο 18800 εώς 19200 πλέον κλείδωσε 16381 με τα ίδια στατιστικά ακριβώς. Στα τέστ ταχύτητας και σε δοκιμή download οι ταχύτητες ήταν 1,2 με 1,3!!!! Λες και η γραμμή συγχρονίζει 11-12 ταχύτητα.... Τους έχω πάρει αμέτρητα τηλέφωνα... Μου λένε οτι το τεχνικό τμήμα απομφάνθηκε οτι η γραμμή ΔΕΝ πάει πάνω απο 16381 και παραδέχτηκαν οτι υπάρχει κλειδωμένο προφίλ στην γραμμή, το οποίο αρνούνται να αφαιρέσουν (να ξεκλειδώσουν την γραμμή) ακόμη κι όταν τους είπα οτι το ζητάω με δική μου ευθύνη, και οτι όλα λειτουργούν μια χαρά δεν βλέπουν κάποιο πρόβλημα....

    εδώ και τα στατιστικά της γραμμής (μετά την... "βλάβη") τα οποία είναι ακριβώς τα ίδια με αυτά που είχε η γραμμή όταν κλείδωνε σε υψηλότερη ταχύτητα:


    Downstream Upstream
    SNR Margin
    :
    6.3 7.5 db
    Line Attenuation
    :
    14.5 8.6 db
    Data Rate
    :
    16381 1022 kbps

    Downstream Upstream
    SNR Margin
    :
    6.3 7.5 db
    Line Attenuation
    :
    14.5 8.6 db
    Data Rate
    :
    16381 1022 kbps
    Ευτυχώς έχω δεχτεί πολύ καλή προσφορά απο Cosmote και σύντομα θα λάβουν την αίτηση διακοπής (και στην σταθερή και στην κινητή... Τα 72 που τους δίνω τον μήνα -κινητό/ίντερνετ/σταθερή- χαράμι... Καλύτερα να δίνω κάτι παραπάνω και να έχω σίγουρης ποιότητας υπηρεσίες, παρά αυτό το χάλι.

    Ευχαριστώ όσους διαβάσατε το μήνυμά μου, λυπάμαι για την πολυλογία και το μεγάλο μέγεθος του κειμένου, αλλά έπρεπε κάπου να τα πώ, μαζί με τα υπόλοιπα "παράπονα" / "περιπέτειες" άλλων συνδρομητών που έχω διαβάσει κατα καιρούς, να ξέρει και ο κόσμος και όποιος αποφασίσει να πάει εκεί τι τον περιμένει... αν και εύχομαι να είχαν Support στο φόρουμ όπως έχουν και οι Cyta / Nova...

  2. #2
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.757
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    Kανονικα θα επρεπε να σου αφησουν το προφιλ ελευθερο,εχει τελειωσει το συμβολαιο σου???γιατι αν οχι
    αν φυγεις θα πληρωσεις πεναλτυ διακοπης...
    Να ξερεις πως ο οτε εχει υψηλοτερο snr απο την wind,στο 8 νομιζω αρα θα συνχρονιζεις λιιγο χαμηλοτερα.

    Γνωμη μου ειναι πως αν θελεις να φυγεις,παρε τηλ σε ολες τις εταιριες και πες πως σε λιγες μερες θα φυγω απο
    τον παροχο που ειμαι τωρα επειδη δεν ειμαι ευχαριστημενος,τι προσφορα μπορειτε να μου κανετε??

    Αν σε ενδιαφερει και η τβ,ρωτα τους και για αυτην,
    εγω εχω triple play στην voda και πληρωνω 23,50

  3. #3
    Εγγραφή
    06-01-2010
    Μηνύματα
    240
    Downloads
    47
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    88375/10999
    ISP
    Nova (ex Wind) Fiber 100
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΥΜΠΑΡΙ
    Router
    ΖΤΕ H288A
    SNR / Attn
    9.8(dB) / 5.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το συμβόλαιο στην κινητή λήγει τον Σεπτέμβριο. Το συμβόλαιο σταθερής/ίντερνετ απλά έχει "ανανεωθεί". Δηλαδή μετά τους 24 μήνες του αρχικού συμβολαίου (Ιανουάριος 2010 εώς Ιανουάριος 2012), με είχαν πάρει 2-3 φορές, με είχαν ρωτήσει αν είμαι ευχαριστημένος κι αν θέλω να παραμείνω, μου είχαν δώσει και κάποιες εκπτώσεις (λόγω "παλαιότητας" ως συνδρομητής μου έλεγαν) συν την έκπτωση λόγω κινητής, κι απο κει και μετά ούτε φωνή ούτε ακρόαση (τελευταία φορά ήταν Νοέμβριος του 2015).Το ξέρω οτι θα υπάρξει πρόστιμο διακοπής αλλά δεν υπάρχει άλλος δρόμος.

    Όσο για το προφίλ έχεις δίκιο έπρεπε να είναι ξεκλείδωτο αλλά οι τεχνικοί της Wind (ειδικά του "πρωτοβάθμιου τμήματος") είναι... "υπερ-επιστήμονες" και οτι κάνουν ΔΕΝ το αναιρούν ο κόσμος να χαλάσει (έχω μιλήσει αμέτρητες φορές και ώρες προσπαθώντας)!!!

    Στην περιοχή μου δεν έχω Voda, υπάρχουν μόνο Cosmote, Wind και πολύ σύντομα ετοιμάζεται να ξεκινήσει και η Cyta, γιατί μέχρι τώρα είχαμε εώς 24 (τελευταίοι και καταϊδρωμένοι όπως πάντα καθ'ότι είμαστε... χωριά!!!). Η πρόταση για προσφορές απο τις εταιρείες μου φάνηκε πολύ καλή ιδέα, για να δούμε τι θα δούμε!!!

  4. #4
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από neon2k8 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ξέρω οτι θα υπάρξει πρόστιμο διακοπής αλλά δεν υπάρχει άλλος δρόμος.
    Μετά τη λήξη του συμβολαίου, η σύνδεσή σου μετατρέπεται σε αορίστου χρόνου, και μπορείς να διακόψεις όποτε θέλεις.

    Στείλε τους μαίηλ οτι σκοπεύεις να φύγεις λόγω κακής υποστήριξης, και δές αντιδράσεις.
    Αν δεν χαμπαριάσουν, φύγε στ' αλήθεια.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  5. #5
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.757
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από neon2k8 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το συμβόλαιο στην κινητή λήγει τον Σεπτέμβριο. Το συμβόλαιο σταθερής/ίντερνετ απλά έχει "ανανεωθεί". Δηλαδή μετά τους 24 μήνες του αρχικού συμβολαίου (Ιανουάριος 2010 εώς Ιανουάριος 2012), με είχαν πάρει 2-3 φορές, με είχαν ρωτήσει αν είμαι ευχαριστημένος κι αν θέλω να παραμείνω, μου είχαν δώσει και κάποιες εκπτώσεις (λόγω "παλαιότητας" ως συνδρομητής μου έλεγαν) συν την έκπτωση λόγω κινητής, κι απο κει και μετά ούτε φωνή ούτε ακρόαση (τελευταία φορά ήταν Νοέμβριος του 2015).Το ξέρω οτι θα υπάρξει πρόστιμο διακοπής αλλά δεν υπάρχει άλλος δρόμος.

    Όσο για το προφίλ έχεις δίκιο έπρεπε να είναι ξεκλείδωτο αλλά οι τεχνικοί της Wind (ειδικά του "πρωτοβάθμιου τμήματος") είναι... "υπερ-επιστήμονες" και οτι κάνουν ΔΕΝ το αναιρούν ο κόσμος να χαλάσει (έχω μιλήσει αμέτρητες φορές και ώρες προσπαθώντας)!!!

    Στην περιοχή μου δεν έχω Voda, υπάρχουν μόνο Cosmote, Wind και πολύ σύντομα ετοιμάζεται να ξεκινήσει και η Cyta, γιατί μέχρι τώρα είχαμε εώς 24 (τελευταίοι και καταϊδρωμένοι όπως πάντα καθ'ότι είμαστε... χωριά!!!). Η πρόταση για προσφορές απο τις εταιρείες μου φάνηκε πολύ καλή ιδέα, για να δούμε τι θα δούμε!!!
    Ποια ειναι η περιοχη σου??Το τσεκαρες σιγουρα οτι δεν εχεις vf?Μου φαινετε περιεργο να εχει εκει δικτυο η wind κ οχι η vf...
    H cyta οταν ηρθε στην περιοχη μου ειχαν μοιρασει μεχρι και φυλλαδια για προσφορα σε dp
    και μας ειχανε τρελανει στα τηλεφωνα να αλλαξουμε εταιρια

  6. #6
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Απ' ό,τι λέει στο προφίλ του, είναι στο Κολυμπάρι Χανίων.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  7. #7
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.757
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    ααα οκ ,το τσεκαρα και εγω εδω στο σαιτ,μονο wind k ote εχει....

  8. #8
    Εγγραφή
    06-01-2010
    Μηνύματα
    240
    Downloads
    47
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    88375/10999
    ISP
    Nova (ex Wind) Fiber 100
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΥΜΠΑΡΙ
    Router
    ΖΤΕ H288A
    SNR / Attn
    9.8(dB) / 5.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η περιοχή μου όπως πολύ σωστά ανέφερε ο cranky είναι Κολυμπάρι Χανίων, μια περιοχή πολύπαθη όσων αφορά την ποιότητα δικτύου και υπηρεσιών καθώς και ο ΟΤΕ (αν και καλύτερος σε γενικές γραμμές απο την Wind) έχει προβλήματα κατα καιρούς (πλήρη διακοπή σταθερής / ίντερνετ σε όλο το κέντρο ή μεμονωμένες περιπτώσεις διακοπών σταθερής τηλεφωνίας σε γειτονιές ή ακόμη και σε ολόκληρα χωριά. Τέλος πάντων αυτό είναι άλλο θέμα.

    Έστειλα ένα email στην εταιρεία με μπόλικο "ευαγγέλιο" μέσα (όχι ύβρεις, αλλά το έγραψα με τρόπο που κυριολεκτικά είναι αυτό που λένε "η γλώσσα κόκκαλα δεν έχει και κόκκαλα τσακίζει"). Τους επισύναψα και φωτογραφία απο το ρόζ χαρτάκι με τις μετρήσεις του τεχνικού που έκανε την σύνδεση για να "πειστούν" και με τα ίδια τους τα μάτια οτι η γραμμή ΔΕΝ πιάνει ώς 16380 που θέλουν ντε και καλά να λένε (παρ' όλο που επέμεναν οτι τις μετρήσεις τις έχουν κι αυτοί καταχωρημένες στο σύστημα.... δεν με έπεισαν πάντως...!). Αύριο πιθανώς θα απαντήσουν είτε τηλεφωνικά είτε με email (και σίγουρα θα είναι πρίν το μεσημέρι η απάντηση καθώς στο τέλος αναφέρω οτι σκοπεύω να κάνω διακοπή υπηρεσιών σταθερής/κινητής και πιστεύω οτι μόνο αυτό να διαβάσουν την επόμενη στιγμή θα απαντήσουν ή θα με καλέσουν τηλεφωνικά!)

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-18, 21:38
  2. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-17, 17:27
  3. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-06-16, 04:28
  4. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-16, 22:02

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας