Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 49
  1. #1
    Εγγραφή
    07-05-2017
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Zahn H267A
    SNR / Attn
    25,1(dB) / 1,9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα σε όλη τη παρέα.
    Διαβάζω όποτε έχω χρόνο διάφορες αναρτήσεις σας και βλέπω πως υπάρχουν αρκετά άτομα με πολλές γνώσεις!!!
    Ήρθε η ώρα να ανοίξω το δικό μου θέμα για να λυθούν οι απορίες μου μιας κι δε γνωρίζω κι πολλά πάνω στο θέμα.
    Θέλω λοιπόν όπως λέει κι ο τίτλος να περάσω καινούρια καλωδίωση ( δομημένη νομίζω ονομάζετε; ) στο σπίτι για τηλέφωνο κι για internet. Τα διαχωρίζω γιατί αν δεν κάνω λάθος απο κάποια θέματα που έχω διαβάσει πρέπει να είναι ξεχωριστά;
    Αυτό που θέλω να μάθω λοιπόν είναι:
    1) Από την πιλοτή της πολυκατοικίας θα ανεβάσω ένα καλώδιο Cat6 ; μέχρι την πόρτα του σπιτιού;
    2) Έχω διαβάσει πως μέσα στο σπίτι βρίσκουμε ένα σημείο που απο κει ξεκινάνε όλα τα καλώδια για το κάθε δωμάτιο (πρίζες).πως ονομάζετε στην ουσία αυτός ο διακλαδωτής ;
    3) Απο εκει ξεκινάνε μαζί κι τα καλώδια για το internet και για το τηλέφωνο;πως ρυθμίζουμε ποια είναι για το τηλεφωνο και ποια για το το internet;
    4)Πως θα έχουν όλες οι πρίζες internet; θα καταλήγουν όλα τα καλώδια απο τις πρίζες στο modem;

    Ένα απλό σχεδιάκι για όποιον είναι ευκολο θα μου έλυνε πολλές απορίες
    Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να περάσω σε καλωδίωση ώστε να είμαι καλυμμένος μελλοντικά;
    Ξέρω οι ερωτήσεις είναι πολλές κι κουραστικές μα θέλω να φτιάξω κάτι σωστά εξαρχής για να μην έχω θέματα αργότερα...
    Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας

    - - - Updated - - -

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Network.png 
Εμφανίσεις:  581 
Μέγεθος:  21,9 KB 
ID: 183027

    Βρήκα αυτό το σχέδιο κι βοήθησε κάπως
    Ερώτηση.
    1)Σε τι χρειάζεται το patch panel; Γιατί να μη πηγαίνει το καλώδιο κατευθείαν από το switch στην κάθε πρίζα;
    2)Για να διαχωρίσουμε το internet από το τηλέφωνο δε χρειάζεται splitter μετά την οριολωρίδα ;
    3)την οριολωρίδα την τοποθετούμε μέσα στο σπίτι; η στην πιλοτή της πολυκατοικίας;

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Η πρακτική σε μια δομημένη καλωδίωση, όπως στην περίπτωσή σου, είναι να συγκεντρώνονται όλα τα καλώδια σε έναν χώρο, ακόμη και η τηλεφωνική γραμμή από τον πάροχο. Έτσι έχουμε πολλές επιλογές διαμοιρασμού τηλεφωνίας και data προς όλη την εγκατάσταση και ευκολία σε μελλοντική τροποποίησή της. Εκεί θα μπει και το switch στο οποίο θα τερματίζουν οι συνδέσεις των πριζών (με ή άνευ patch panel), για την λειτουργία του δικτύου.
    Το modem/router μπορεί να μπει σε οποιοδήποτε σημείο επιθυμούμε. Είτε στον χώρο συγκέντρωσης είτε αλλού.

    1. Μπορείς να έχεις στον χώρο συγκέντρωσης και χύμα τα καλώδια κατευθείαν στο switch, αλλά με τις αφαιροτοποθετήσεις κάποια στιγμή οι ακροδέκτες χαλάνε (σύνηθες πρόβλημα), οπότε πρέπει να γίνει επισκευή τους. Με την κοπτοραπτική αυτή, κονταίνει αρκετά το καλώδιο. Με το patch panel λύνουμε αυτό το θέμα, έχοντας σταθερή την καλωδίωση και οποιαδήποτε επέμβαση γίνεται στις συνδέσεις των εμπρόσθιων θυρών.

    2. Ναι, εφόσον η τηλεφωνία είνα TDM (PSTN ή ISDN). Αν είναι VoIP (ευρυζωνική, δεν χρειάζεται.

    3. Στον χώρο που συγκεντρώνονται όλα τα καλώδια. Δεν απαιτείται ντε και καλά να είναι οριολωρίδα. Κάλλιστα μπορεί να είναι και ένα τηλεφωνικό ταφ πολλαπλών εξόδων.

    Αν η απόσταση από τον κατανεμητή της οικοδομής είναι σχετικά μικρή, θα φέρεις το τηλεφωνικό σήμα με ένα UTP καλώδιο εξωτερικών χώρων, διαφορετικά αντίστοιχο τηλεφωνικό.

    Καλώς ήλθες!

  3. #3
    Εγγραφή
    07-05-2017
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Zahn H267A
    SNR / Attn
    25,1(dB) / 1,9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!!!

    1) Γιατί να χρειάζεται να αλλάζω συχνά τους ακροδέκτες; Αφού θα είναι συνδεδεμένες όλες οι πρίζες...
    2) Είναι TDM οπότε χρειάζομαι splitter. Το αγοράζω από το κατάστημα που θα πάρω και το καλώδιο κτλ;

    Όταν λέμε κατανεμητής εννοούμε το κουτί που φτάνει στον όροφο απο την πιλοτή έτσι;εκεί δεν είναι ενα cat6 που θα έχω φέρει απο κάτω για το internet;θα πρέπει να φέρω άλλο ξεχωριστό για το τηλέφωνο;

    Συνήθως που συγκεντρώνουμε τα καλώδια;πρέπει να είναι σημείο όσο ποιο κεντρικά στο σπίτι;

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    1. Συχνά δεν θα γίνεται, αλλά σίγουρα θα το κάνεις. Είθισται η σταθερή καλωδίωση να τερματίζει σε πρίζα, που στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι το patch panel. Αν δεν θέλεις να το βάλεις, είναι δικιά σου απόφαση. Εξαρτάται βέβαια και πως θα είναι η εγκατάσταση. Αν κάνεις ανακαίνιση και τα καλώδια περνούν μέσα στον τοίχο, καλύτερα είναι το patch panel ή πρίζες με πολλαπλά στοιχεία RJ45/11. Αν τα περάσεις εξωτερικά, αντί patch panel βάλε πρίζες εξωτερικές.
    2. Λογικά splitter πρέπει να έχεις, αφού όλες οι συσκευές των παρόχων έχουν από ένα. Φυσικά αν θέλεις άλλο, το βρίσκεις σε όλα τα καταστήματα ηλεκτρολογικού εξοπλισμού.
    3. Ο κεντρικός κατανεμητής είναι εκεί (π.χ. πιλοτή) που έρχεται το καλώδιο από τον ΟΤΕ και μοιράζονται οι συνδέσεις σε όλα τα διαμερίσματα της οικοδομής. Από αυτόν θα τραβήξεις ένα καλώδιο μέχρι το δικό σου διαμέρισμα.
    4. Ο χώρος συγκέντρωσης στο σπίτι σου, μπορεί να είναι οπουδήποτε θέλεις εσύ. Συνήθως το βάζουμε σε ένα σημείο όπου δεν είναι εμφανές και δεν ενοχλεί (π.χ. αποθήκη, χωλ κλπ). Αλλά κανείς δεν θα σου πει τίποτα αν το βάλεις σε ένα υπνοδωμάτιο ή στο σαλόνι. Γενικά όπου βολεύει εσένα.

  5. #5
    Εγγραφή
    07-05-2017
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Zahn H267A
    SNR / Attn
    25,1(dB) / 1,9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα
    Και η τελευταία ερώτηση προς το παρόν
    Σε κάθε δωμάτιο χρειάζεται παραπάνω από μία πρίζα για internet; σκέφτομαι τη τηλεόραση κάποιο pc - laptop οπότε μάλλον ναι; Για 2 πρίζες στο ίδιο δωμάτιο φέρνω 2 καλώδια ή ένα και πάει σε διπλή πρίζα; Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να προνοήσω και δεν έχω σκεφτεί;
    Σε ευχαριστώ κι πάλι για το χρόνο σου κι συγγνώμη αν γίνομαι κουραστικός !!!

  6. #6
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Κάθε δικτυακή συσκευή χρειάζεται ξεχωριστή πρίζα (άρα και καλώδιο). Φυσικά αν έχεις πολλές συσκευές σε έναν χώρο, βολεύει αντί για πολλές πρίζες, να έχεις ένα switch.
    Μπορείς να περάσεις από ένα καλώδιο 2 συνδέσεις, αλλά δεν θα έχεις Gigabit και είναι κρίμα μιας που κάνεις αναβάθμιση της εσωτερικής εγκατάστασης.

    Γενικά καλό είναι να σκεφτείς ποιες περίπου θα είναι οι μελλοντικές ανάγκες σε συσκευές δικτύωσης (PC, AP, εκτυπωτές, NAS, TV, media player κλπ) ώστε να είσαι έτοιμος όσο καλύτερα γίνεται.
    Χοντρικά θα έλεγα να περάσεις σε κάθε χώρο 2 καλώδια (προσωπικά θα έβαζα 3) UTP για δίκτυο και τηλεφωνία, όλα με πρίζες RJ45. Έτσι εύκολα μπορείς να κάνεις οποιαδήποτε αλλαγή της λειτουργίας μιας πρίζας, π.χ. σε χώρο που δεν θέλεις τηλεφωνία να παίξει ως LAN. Σε κάποιους χώρους μπορεί να είναι 3 ή παραπάνω τα καλώδια, ανάλογα τις ανάγκες σου.

  7. #7
    Εγγραφή
    07-05-2017
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Zahn H267A
    SNR / Attn
    25,1(dB) / 1,9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ωραία ξεκίνησα να ψάχνω πραγματάκια
    Γιατί έχουν τόσο μεγάλη διαφορά στη τιμή αυτα τα 2 switch;
    http://www.plaisio.gr/anavathmisi-di...-TL-SF1016.htm
    http://www.plaisio.gr/anavathmisi-di...00-FS116GE.htm

    Να προτιμήσω κάποια μάρκα;
    Αυτά τα αφήνω χύμα σε μια άκρη;(πως τα στηρίζω ή θέλουν και καμπίνα;

  8. #8
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    To γιατι είναι ακριβότερο το Netgear, ρώτα το κατάστημα. Κανονικά είναι παρόμοιου κόστους. Αλλά γιατί 100Mbps και όχι Gigabit;
    Αν βάλεις patch panel, είτε θα είναι εσωτερικό σε rack είτε εξωτερικό. Σε rack δεν υπάρχει θέμα θα μπει και το switch. Αν είναι για εξωτερικές συσκευές, τότε θέλεις κάποιο ενθέμιο-ντουλάπι-ράφι, οπότε στο ίδιο βάζεις και το switch.

  9. #9
    Εγγραφή
    07-05-2017
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Zahn H267A
    SNR / Attn
    25,1(dB) / 1,9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα σε όλους και πάλι Είμαι στη φάση να αγοράσω τα πράγματα για να ξεκινήσω τις εργασίες.έχω όμως κάποιες τελευταίες απορίες...
    1)Η χρωματική σειρά που θα συνδεθούν τα στις πρίζες τα καλώδια είναι αυτή; Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  cat6 ethernet2.jpg 
Εμφανίσεις:  483 
Μέγεθος:  15,1 KB 
ID: 183866 έχοντα το clip κουμπώματος απο την πίσω μεριά;

    2)Δεν έχω καταλάβει πως θα συνδεθεί το utp καλώδιο που μπαίνει στο σπίτι.Το utp καλώδιο έχει 8 καλωδιάκια μέσα του.πως θα τα συνδέσω πάνω στην οριολωρίδα; Πως θα συνδέσω το spitter; Αυτό έχει μέσα του 4 επαφές.Τα άλλα 4 καλώδια απο το utp καλώδιο γιατί χρειάζονται;

  10. #10
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    1. Η χρωματική σειρά που δείχνεις αφορά το πρότυπο Τ568Β και είναι με την σειρά των ακροδεκτών όπως το βλέπεις από την κάτω πλευρά.
    Υπάρχει και το πρότυπο Τ568Α. Δεν έχει σημασία ποιο θα ακολουθήσεις, αρκεί να είναι το ίδιο και στα 2 άκρα του ίδιου καλωδίου.

    2. Στο Ethernet δίκτυο χρειάζονται και τα 4 ζεύγη (8 καλώδια) για Gigabit δίκτυο ή μόνο τα 2 (4 καλώδια) για Fast (100Mbps).
    Η τηλεφωνία δουλεύει μόνο με 1 ζεύγος (2 καλώδια), που τερματίζουν στις 2 μεσαίες επαφές της πρίζας (ή του βύσματος).
    Απλά για λόγους τυποποίησης κι ευκολίας, κάνουμε χρήση παντού UTP καλωδίου, άσχετα αν περισσεύουν ζεύγη που δεν τα χρησιμοποιούμε.

    Στο καλώδιο που έρχεται η τηλεφωνική γραμμή απ' έξω, γίνεται χρήση ενός ζεύγους (π.χ. μπλε/άσπρο-μπλε). Αυτό θα τερματίσει σε μία θέση στην οριολωρίδα και στην απέναντι ακριβώς πλευρά της θα συνδέσεις τα 2 μεσαία καλώδια του splitter.
    Βέβαια αντί για την οριολωρίδα μπορείς να κάνεις χρήση όποιου άλλου τρόπου επιθυμείς, π.χ. τηλεφωνικό ταφ.

  11. #11
    Εγγραφή
    07-05-2017
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Zahn H267A
    SNR / Attn
    25,1(dB) / 1,9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.το σχέδιο λοιπόν είναι αυτό που σχεδίασα ή χρειάζεται κάποια διόρθωση; Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  δομημένη καλωδίωση.jpg 
Εμφανίσεις:  150 
Μέγεθος:  61,1 KB 
ID: 183867

  12. #12
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Γενικά ναι, αυτός είναι ο τρόπος υλοποίησης. Απλά δεν χρειάζεται ξεχωριστό patch panel για τα τηλέφωνα, αλλά αν το βάλεις μια χαρά είναι.
    Κάλλιστα μπορεί να είναι το ίδιο με το δίκτυο, ή μόνο η οριολωρίδα ή ακόμη και ένα τηλεφωνικό ταφ πολλαπλών εξόδων.
    Στην τελευταία περίπτωση δεν χρειάζεται ούτε η οριολωρίδα. Η γραμμή τερματίζει στο splitter και από εκεί με το ταφ στις τηλεφωνικές πρίζες.

  13. #13
    Εγγραφή
    07-05-2017
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Zahn H267A
    SNR / Attn
    25,1(dB) / 1,9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τέλεια λέω να βάλω patch panel και για τη φωνή μη τυχόν θέλω κάποια αλλαγή στο μέλλον...Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τη πολύτιμη βοήθειά σου!!!

  14. #14
    Εγγραφή
    07-05-2017
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Zahn H267A
    SNR / Attn
    25,1(dB) / 1,9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα κι πάλι σε όλους...Σχεδόν όλα είναι έτοιμα κι θέλω να αγοράσω το switch.Τι εταιρία μου προτείνετε; έχω δει
    https://www.skroutz.gr/s/10899331/TP...SG3216-v2.html
    http://www.plaisio.gr/anavathmisi-di...t-GS716TEU.htm
    Μήπως να κοιτάξω κάτι φτηνότερο; Υπάρχει λόγο για κάτι τόσο ακριβό;

  15. #15
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Και τα 2 είναι managed. Αν γνωρίζεις τι σημαίνει αυτό τότε λογικά ξέρεις τις διαφορές από τα unmanaged switch και αν σου χρειάζονται οι έξτρα δυνατότητες που έχουν.
    Αν από την άλλη δεν γνωρίζεις, τότε πας κατευθείαν σε unmanaged και δική μου προτίμηση είναι κάποιο από τα 3 πρώτα Netgear. Πάνω-κάτω είναι τα ίδια με κύριες διαφορές:
    α. Το GS316, ανήκει στην οικιακή σειρά και έχει 3 χρόνια εγγύηση.
    β. Το GS116, ανήκει στην επαγγελματική σειρά με εγγύηση εφ' όρου ζωής.
    γ. το JGS516, ανήκει στην επαγγελματική σειρά με εγγύηση εφ' όρου ζωής και οι κύριες διαφορές με το προηγούμενο, είναι ότι έχει φαν εξαερισμού και μπορεί να εγκατασταθεί σε rack.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jkoukos : 23-10-17 στις 17:43.

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 249
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-22, 11:19
  2. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-17, 21:03
  3. Μηνύματα: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-16, 13:14
  4. Internet και τηλεφωνία στην Κύπρο
    Από __Christos__ στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-09-16, 15:39
  5. Συνδεσιμολογία Internet και τηλεφώνου |VDSL|
    Από MagicSilence στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-16, 17:40

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας