Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 46
  1. #31
    Εγγραφή
    08-05-2017
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Για να μη βάζουμε κλέμενς στον αέρα κατάλαβα εγώ. Πριν μερικά χρόνια η forthnet διαφήμιζε ότι έχει δικό της hardware σε ορισμένες περιοχές. Υπονοώντας ότι οι άλλοι πάροχοι δεν είχαν, και χρησιμοποιούσαν του ΟΤΕ. Ρώτησα όμως πρόσφατα τη forthnet αν η γραμμή του τηλεφώνου μου συνδέεται σε δικό τους σύστημα ή του ΟΤΕ και παραξενεύθηκα με την απάντηση ότι πάνε μέσω του ΟΤΕ, αυτοί που τους είχα για καλύτερους από τους άλλους εναλλακτικούς παρόχους. Πως γίνεται; Βρίσκομαι σε αστική περιοχή. Και κοντά σε κτίριο του ΟΤΕ.

  2. #32
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    α. Όλο το χάλκινο δίκτυο από το σπίτι σου μέχρι το αστικό κέντρο, είναι του ΟΤΕ.
    β. Όλο το αστικό κέντρο και ο εξοπλισμός του (ενεργός ή μη), είναι του ΟΤΕ.
    γ. Εντός (ή κάποιες φορές εκτός) του αστικού κέντρου, υπάρχει και ο εξοπλισμός του κάθε παρόχου. Αυτός συνδέεται με τις εγκαταστάσεις του μέσω οπτικής ίνας.

    Όταν ένας παρόχος αναφέρει ότι έχει δικό του δίκτυο στην περιοχή, εννοεί μόνο το (γ). Από το (γ) μέχρι να σου δώσει υπηρεσία και να φθάσει αυτή στο σπίτι σου, αναγκαστικά θα κάνει χρήση του (β) και του (α), πληρώνοντας μάλιστα νοίκι.
    Αν κάποιος πάροχος δεν έχει εξοπλισμό δικό του σε ένα αστικό κέντρο, υπάρχει δυνατότητα να πάρει υπηρεσία μέσω του ΟΤΕ. Αν το κάνει ή όχι, είναι καθαρά δικιά του απόφαση.

  3. #33
    Εγγραφή
    24-03-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    374
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    50Mbps/5Mbps Homebooster
    ISP
    Cosmote
    Router
    Huawei DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στην ουσία πιστεύω ότι ο OP αναρωτιέται κατά πόσο είναι ελεγχόμενη η πρόσβαση στα rack που εγκαθιστούν οι πάροχοι τον εξοπλισμό τους (DSLAMs και backhaul), και αν είναι δυνατό τεχνικά κάποιο κακόβουλο στοιχείο (πιθανώς από το κράτος το ίδιο) να εγκαταστήσει εξοπλισμό η firmware παρακολούθησης/υποκλοπής (στύλ Room 641A). Προσωπικά για δεδομένα εμπιστευτικού χαρακτήρα δεν θα εμπιστευόμουνα καθόλου την ασφάλεια του φυσικού δικτύου ούτε των ενδιάμεσων κόμβων, μόνο δυνατή κρυπτογράφηση με σωστή διαχείριση των κλειδιών/πιστοποιητικών.
    Packets: Lost in the intrawebs

  4. #34
    Εγγραφή
    08-05-2017
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ενδιαφέρον. Πάντως δεν είναι αυτό που με απασχολεί. Θέλω να αλλάξω πάροχο γιατί η forthnet δεν λειτουργεί σωστά, έχει διακοπές ή στο τηλέφωνο, ή στο adsl, ή και στα δύο. Και μόλις τους παίρνω τηλέφωνο μου λένε ότι φαίνεται εντάξει από τη δική τους μεριά και να έρθουν στο σπίτι να το ελέγξουν, κλείνω ραντεβού, και αμέσως ως δια μαγείας η γραμμή φτιάχνει και ακυρώνω το ραντεβού. Αυτό συνέβη δύο φορές.

    Αλλά αν όλοι οι πάροχοι έχουν ανάλογα προβλήματα σταθερότητας και αν (εάν jkoukos, μην αρχίσεις πάλι να μου βάζεις λόγια που δεν είπα, εάν είπαμε) δεν φταίνε οι ίδιοι αλλά δέχονται χτυπήματα κάτω από τη μέση από το μονοπώλιο του ΟΤΕ, τότε θα πάνε τα λεφτά χαμένα αν μεταφέρω τη γραμμή σε άλλο πάροχο. Εκτός αν υπάρχει εναλλακτικός πάροχος όπου δεν χαλάει η γραμμή τόσο συχνά.

    Τελικά όλα αυτά που λέτε είναι από βιβλία από το πανεπιστήμιο/πολυτεχνείο ή έχετε επαγγελματική σχέση με το αντικείμενο;

    ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟΝ ΟΤΕ; ΜΠΑΙΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΣΑΣ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΑ DSLAM ΓΙΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΠΧ ΣΑΝ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΠΑΡΟΧΟΥ ΑΝ ΔΟΘΕΙ ΑΔΕΙΑ;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Αναστάσιος1 : 10-05-17 στις 11:23.

  5. #35
    Εγγραφή
    16-01-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    653
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/30000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus
    Και βεβαια υπαρχει εναλλακτικος παροχος που βγαζει τελειως εκτος τον οτε ειναι η INALAN!Αλλα ειναι σε ορισμενες περιοχες προς το παρων...

  6. #36
    Εγγραφή
    08-05-2017
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Τι νόμοι υπάρχουν για τα συμβόλαια που κάνουν οι πάροχοι με τον ΟΤΕ; Αν έχω μία καταγραφή όλων των απωλειών συνδεσιμότητας, αυτόματα δημιουργημένη σε παλιό υπολογιστή που να λειτουργεί συνέχεια επί μήνες, στις πόσες απώλειες μπορεί να γίνει μήνυση;

  7. #37
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Εντελώς φιλικά, χωρίς παρεξήγηση, νομίζω ότι κυνηγάς ανεμόμυλους.

  8. #38
    Εγγραφή
    08-05-2017
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ευχαριστώ για τη φιλική τοποθέτηση. Δεν σε παρεξηγώ γιατί κι εγώ τέτοιες κρίσεις μπορεί να έκανα στα νιάτα μου, ανίδεος όντας από παρακράτος και δημόσιο. Έτσι και καταλήξει κάποτε στα δικαστήρια αυτή η υπόθεση ως forthnet εναντίον ΟΤΕ, θα δεις ότι ούτε την κορυφή του παγόβουνου δεν είδες σε αυτό το thread, γιατί μέχρι και στη δολοφονία ενός υπαλλήλου φτάσανε κάποτε, και την εμφάνισαν σαν αυτοκτονία με κρεμάλα, νομίζω ήταν μηχανικός της vodafone. Σε περίπτωση που ο πελάτης έχει πολλές διακοπές στη σύνδεσή του δεν ξέρω αν αυτό από μόνο του ακυρώνει το συμβόλαιο και υποχρεούται ο πάροχος σε αποζημίωση ή αν προβλέπονται κυρώσεις από την Επιτροπή Επικοινωνιών για τους υπεύθυνους αν αποδεικτεί κακόβουλη επέμβαση, ίσως κάποιος εδώ ξέρει από τη νομική πλευρά του θέματος;

  9. #39
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Για να μην τρέφεις αυταπάτες, μπορείς να το προχωρήσεις:
    α. Στέλνεις εγγράφως στο πάροχό σου ότι παράπονο ή πρόβλημα έχεις και ζητάς τυχόν πληροφορίες ή αποκατάσταση.
    β. Σύμφωνα με τον κανονισμό, πρέπει εντός 20 ημερών να έχεις απάντηση.
    γ. Αν δεν σε καλύπτει η απάντηση ή θες να το προχωρήσεις, κάνεις σχετικό επίσημο αίτημα προς την ΕΕΤΤ, που είναι ο καθ' ύλην αρμόδιος.
    δ. Μηνύσεις και λοιπά σχετικά, άστα κατά μέρους διότι προφανώς δεν γνωρίζεις πως δουλεύει η τεχνολογία. Εκτός αν θέλεις να το παίξεις Δον Κιχώτης, οπότε υπάρχουν πολλοί ανεμόμυλοι εκεί έξω.

  10. #40
    Εγγραφή
    08-05-2017
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    διότι προφανώς δεν γνωρίζεις πως δουλεύει η τεχνολογία.
    1. Την δολοφονία του μηχανικού που ετοιμάζονταν να δώσει στοιχεία σε δικαστήριο, όταν έγινε μήνυση για το σκάνδαλο της vodafone όπου παρακολουθούνταν το σύνολο σχεδόν των πολιτικών χωρίς εισαγγελική διαταγή (βρέθηκε κρεμασμένος χωρίς κανένα σημείωμα ότι αυτοκτονεί), πως την εξηγείς εσύ που ξέρεις πως λειτουργεί η συγκεκριμένη τεχνολογία;

    2. Μου φαίνεται σε τακτικές hacking και social engineering δεν έτυχε να εκτεθείς για αυτό και δεν μπορείς να παίξεις μπάλα με τον απαιτούμενο εφευρετικό τρόπο σκέψης που μία διερεύνηση της αστυνομίας ή ιδιωτικών εταιρειών ασφάλειας θα ακολουθούσε. Εκεί δεν επαναλαμβάνει κανείς αυτά που του δίδαξαν για να περάσει τις εξετάσεις και αισθάνεται θεός για αυτή του τη δυνατότητα κι εμείς βλάσφημοι που του φέρνουμε αντιρρήσεις. Εκεί δημιουργούνται τακτικές εκ του μηδενός.

  11. #41
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Αναστάσιος1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Την δολοφονία του μηχανικού που ετοιμάζονταν να δώσει στοιχεία σε δικαστήριο, ..., πως την εξηγείς εσύ που ξέρεις πως λειτουργεί η συγκεκριμένη τεχνολογία;
    Πώς συνδέεται μιά δολοφονία με την γνώση μιάς τεχνολογίας ;
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  12. #42
    Εγγραφή
    08-05-2017
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Δέσαμε.

    Το περιστατικό αποδεικνύει ότι η συγκεκριμένη τεχνολογία μπορεί να δώσει αποδείξεις ότι γίνονται επεμβάσεις, ίσως με λίγο πείραγμα αν υπάρχει το κίνητρο και η εφευρετικότητα.

  13. #43
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πιστεύεις οτι ο μηχανικός αυτός, ήταν ο μόνος που ήταν γνώστης αυτής της τεχνολογίας ;
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  14. #44
    Εγγραφή
    08-05-2017
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Δεν ξέρω φίλε μου, δεν νομίζω πως ήταν τόσο θέμα προηγμένης γνώσης τεχνολογικής αλλά μάλλον έτυχε να δει κάτι, σημεία και τέρατα για την ακρίβεια, και υπήρχε τρόπος να το αποδείξει σε δικαστήριο.

  15. #45
    Εγγραφή
    24-03-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    374
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    50Mbps/5Mbps Homebooster
    ISP
    Cosmote
    Router
    Huawei DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πραγματικά υπερχρονίζει τον εγκέφαλο
    Packets: Lost in the intrawebs

Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-17, 06:39
  2. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-07-16, 00:14
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-06-16, 22:48
  4. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-16, 12:09
  5. Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-05-16, 16:56

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας