Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 35
  1. #16
    Εγγραφή
    17-06-2009
    Μηνύματα
    561
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως να σου το κάνω πιο λιανά;;
    Όσο το μηχάνημα το έχεις υπό τάση είτε με τον φορτιστή είτε με την μπαταρία οι πυκνωτές μπορεί να μην εκφορτίζονται τελείως και τα κυκλώματα να κρατάνε λίγο τάση που μπορεί να τα κάνει να δυσλειτουργούν, με αυτό που έκανες ανάγκασες τους πυκνωτές να εκφορτιστούν τελείως και τα κυκλώματα του μηχανήματος να μην έχουν καθόλου τάση.
    Αυτή η μέθοδος δεν είναι κάτι καινούργιο και ούτε είναι και δική μου πατέντα, θα το βρεις αν το googlaρεις να το προτείνουν και οι εταιρίες.

    Γενικά καλό είναι όλα τα μηχανήματα να τα "ξεκουράζουμε" περιοδικά αφαιρώντας τους εντελώς την τάση.
    παρολα αυτα ειχε μεινει 2-3 μερες κλειστο χωρις μπαταρια κ δν αλλαξε κατι.. κοιτα στο βιντεο που ανεβασα τι κανει το λαπτοπ

    MOBO: Asus M4A89GTD-PRO/USB3 | CPU: AMD FX-6300 | COOLER: Arctic Freezer 13 Pro | RAM: HyperX Savage DDR3 16GB 2400MHz | PSU: Thermaltake Smart SE 730W Semi Modular | GPU: XFX Radeon R9 380 990M 4GB Dual Dissipation GDDR5 | S.S.D.: Samsung 750 EVO 250 GB | H.D.D.: Western Digital Caviar Black 1TB Sata III | CASE: Raidmax Scorpio V Titanium

  2. #17
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jouriZN Εμφάνιση μηνυμάτων
    παρολα αυτα ειχε μεινει 2-3 μερες κλειστο χωρις μπαταρια κ δν αλλαξε κατι..
    Δεν είπες πιο πάνω ότι έφτιαξε;;

    Η διαδικασία είναι η ίδια και συγκεκριμένη (πατάς και το Power Button, κ.λ.π.) και προτείνεται σε διάφορα Site, μην το πιάσουμε πάλι από την αρχή για το συγκεκριμένο θέμα.

    https://forums.lenovo.com/t5/Welcome...ps/ta-p/264709

    https://www.techwalla.com/articles/h...reset-a-laptop

    https://support.hp.com/rs-en/document/c01684768

    https://www.computerhope.com/jargon/h/hardrese.htm
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #18
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.662
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μου έχει τύχει παρόμοιο θέμα και όχι μια φορά αλλά 2, και τελικά ήταν θέμα πληκτρολογίου. Και στις 2 περιπτώσεις ακουγόταν αυτός ο ήχος. Στην 1η περίπτωση ο χρήστης του υπολογιστή παραδέχτηκε ότι του έπεσε υγρό - αναψυκτικό για την ακρίβεια - πάνω στο πληκτρολόγιο, στην 2η περίπτωση (άλλος χρήστης και άλλος υπολογιστής) ήταν απλώς αστοχία υλικού. Και στις 2 περιπτώσεις αλλάξαμε πληκτρολόγιο και δεν ξαναέκανε αυτό τον ήχο. Μάλλον κάποιο κουμπί πατιέται συνεχόμενα. Αν μπορείς για δοκιμή και για να επιβεβαιώσεις ότι όντως φταίει αυτό, αποσύνδεσε το πληκτρολόγιο του υπολογιστή και σύνδεσε ένα εξωτερικό πληκτρολόγιο usb.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος goku : 10-05-17 στις 01:12.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  4. #19
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.889
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Το προτείνω σχεδόν καθαρά στην τύχη, αλλά δοκίμασε να απενεργοποιήσεις τη λειτουργία D2D recovery.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Simpleton : 10-05-17 στις 01:19.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  5. #20
    Εγγραφή
    17-06-2009
    Μηνύματα
    561
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου έχει τύχει παρόμοιο θέμα και όχι μια φορά αλλά 2, και τελικά ήταν θέμα πληκτρολογίου. Και στις 2 περιπτώσεις ακουγόταν αυτός ο ήχος. Στην 1η περίπτωση ο χρήστης του υπολογιστή παραδέχτηκε ότι του έπεσε υγρό - αναψυκτικό για την ακρίβεια - πάνω στο πληκτρολόγιο, στην 2η περίπτωση (άλλος χρήστης και άλλος υπολογιστής) ήταν απλώς αστοχία υλικού. Και στις 2 περιπτώσεις αλλάξαμε πληκτρολόγιο και δεν ξαναέκανε αυτό τον ήχο. Μάλλον κάποιο κουμπί πατιέται συνεχόμενα. Αν μπορείς για δοκιμή και για να επιβεβαιώσεις ότι όντως φταίει αυτό, αποσύνδεσε το πληκτρολόγιο του υπολογιστή και σύνδεσε ένα εξωτερικό πληκτρολόγιο usb.
    θα το δοκιμασω γτ οπως ειπα μολις ενεργοποιω το f12 boot menu ειναι σαν να πατιεται μονο του το f12 κ μπαινει κατευθειαν στο boot menu


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είπες πιο πάνω ότι έφτιαξε;;

    Η διαδικασία είναι η ίδια και συγκεκριμένη (πατάς και το Power Button, κ.λ.π.) και προτείνεται σε διάφορα Site, μην το πιάσουμε πάλι από την αρχή για το συγκεκριμένο θέμα.
    νομιζα πως εφτιαξε.. αλλα μολις κλεισω το πισι κ το ξανανοιξω το προβλημα συνεχιζει μεχρι να μπω bios κ να κανω default settings (αυτο πρεπει να γινεται καθε φορα που ανοιγει το πισι) ή να ενεργοποιησω το f12 boot menu οπου δν γινεται ποτε ο ηχος


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Simpleton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το προτείνω σχεδόν καθαρά στην τύχη, αλλά δοκίμασε να απενεργοποιήσεις τη λειτουργία D2D recovery.
    το δοκιμασα επισης, δν αλλαξε κατι
    MOBO: Asus M4A89GTD-PRO/USB3 | CPU: AMD FX-6300 | COOLER: Arctic Freezer 13 Pro | RAM: HyperX Savage DDR3 16GB 2400MHz | PSU: Thermaltake Smart SE 730W Semi Modular | GPU: XFX Radeon R9 380 990M 4GB Dual Dissipation GDDR5 | S.S.D.: Samsung 750 EVO 250 GB | H.D.D.: Western Digital Caviar Black 1TB Sata III | CASE: Raidmax Scorpio V Titanium

  6. #21
    Εγγραφή
    10-08-2010
    Μηνύματα
    599
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Path Level
    Interleaved
    Να γράψω και γω στο θέμα αυτό.
    Έχω έναν aspire 5732Z και χθες μετά από 8 χρόνια τον πήγα για format.
    Χθες που τον άνοιξα μου βγαζε μήνυμα πως ο σκληρός δίσκος έχει θέμα και πως πρέπει να κάνω αντίγραφα ασφαλείας.
    Έστειλα μήνυμα στο μαγαζί που το πήγα και μου παν να κάνω ένα διαγνωστικό.
    Έκανα το διαγνωστικό και μου έδειξε υγεία 0%.



    Το θεωρείτε κουφό μετά από format στα 8 χρόνια να βγάλει πρόβλημα ;;

    Μου είπε πως με το φορμάτ στρεσάρεται ο δίσκος και μπορεί να βγάλει το πρόβλημα αυτό.

    Αλλαγή νέου δίσκου στα 40 ευρώ μου είπανε.

  7. #22
    Εγγραφή
    17-07-2010
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    10.599
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30/5,5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    Speedport Entry Plus
    SNR / Attn
    9(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    μηπως τους επεσε το λαπτοπ?

    ναι οκ γραφονται καμια 20-30 gb στον δισκο μονοκοπανια αλλα αυτο δεν σημαινει οτι "Στρεσάρετε" σε βαθμο που να μας ενδιαφερει...

    εκτως και αν απλα εισαι ατυχος...
    OS: Win 10 Pro x64, MoBo: Asus P5QD Turbo, CPU: E5450 (E0) @3.6Ghz, RAM: Trancend DDR2 4x2gb 6-6-6-18 800 MHz, GPU: Saphire RX 480 8gb Nitro+, PSU: Enermax EG565AX-VE(G) FMA II 535W (Modded), SDD: Samsung 840 PRO 128GB, Case: Thermaltake VB1000BWS (Modded), CPU Cooler: Zalman CNPS9700 LED (Modded), Monitor: AOC Q3279VWFD8 32'' 2560x1440.

  8. #23
    Εγγραφή
    10-08-2010
    Μηνύματα
    599
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Path Level
    Interleaved
    Τι να πω...εξωτερικά δεν έχει κάποιο σημάδι από πτώση....πάντως όπως και να'χει είναι μονόδρομος η αλλαγή δίσκου η όχι ;;

  9. #24
    Εγγραφή
    29-01-2009
    Μηνύματα
    4.504
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Μάλλον τον άνοιξαν έπεσε , έπαθε ό,τι έπαθε , τώρα σου λένε τα δικά τους , τον δίσκο τον έχεις 8 χρόνια ; Είναι αργός ο δίσκος

    http://www.e-shop.gr/western-digital...a-p-PER.303000

    η αλλαγή του είναι απαραίτητη , αν μπορείς βγάλε τον να δεις μήπως έχει κανένα χτύπημα , απάτη μου μυρίζει Αλλαγή νέου δίσκου στα 40 ευρώ μου είπανε.
    , μην πας να στον αλλάξουν οι ίδιοι , που θα βρούνε αξιοπρεπή δίσκο με 40 ευρώ ;;;;; Αν μπορείς βγάλε τον , σύνδεσε τον σε άλλο υπολογιστή να δεις τι γίνεται ................

  10. #25
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgosk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να γράψω και γω στο θέμα αυτό.
    Έχω έναν aspire 5732Z και χθες μετά από 8 χρόνια τον πήγα για format.
    Χθες που τον άνοιξα μου βγαζε μήνυμα πως ο σκληρός δίσκος έχει θέμα και πως πρέπει να κάνω αντίγραφα ασφαλείας.
    Έστειλα μήνυμα στο μαγαζί που το πήγα και μου παν να κάνω ένα διαγνωστικό.
    Έκανα το διαγνωστικό και μου έδειξε υγεία 0%.



    Το θεωρείτε κουφό μετά από format στα 8 χρόνια να βγάλει πρόβλημα ;;

    Μου είπε πως με το φορμάτ στρεσάρεται ο δίσκος και μπορεί να βγάλει το πρόβλημα αυτό.

    Αλλαγή νέου δίσκου στα 40 ευρώ μου είπανε.
    Δεν ξέρεις πότε θα βγάλει το πρόβλημα, τα 8 χρόνια είναι πολλά για εναν δίσκο, μου έχουν τύχει να χαλάνε και στον 1 χρόνο και στα 4 και στα 10.

    Τώρα το να τον άνοιξαν και να τους έπεσε το θεωρώ δύσκολο εως αδύνατο, δεν έχουν κάποιο λόγο να βγάλουν τον δίσκο απο τον υπολογιστή για να κάνουν το format.
    Όπως λες και εσύ σημάδια δεν βλέπεις, όποτε ας αφήσουμε τις θεωρίες για απάτες κλπ εκτός, ήταν άπλα ή ώρα του

  11. #26
    Εγγραφή
    29-01-2009
    Μηνύματα
    4.504
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    sdikr μπορεί να έχεις δίκιο αλλά πως του προτείνουν αλλαγή με 40 ευρώ ; Που θα βρούνε καινούργιο , καλό σκληρό τόσο φθηνά ; Αυτό είναι το περίεργο .............

  12. #27
    Εγγραφή
    10-08-2010
    Μηνύματα
    599
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Path Level
    Interleaved
    Δηλαδή ένας αξιοπρεπής δίσκος πόσο να έχει ;;;

    http://www.e-shop.gr/hdd-western-dig...3-p-PER.303180

    HDD 500GB στα 50 ευρώ.

    Θα τους ρωτήσω αύριο τι μάρκα θα βάλουν.
    Αν είναι να τους πω να βάλουν WESTERN DIGITAL
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος giorgosk : 23-05-17 στις 17:20.

  13. #28
    Εγγραφή
    17-07-2010
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    10.599
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30/5,5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    Speedport Entry Plus
    SNR / Attn
    9(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    και συμπτωση να ειναι εγω θα εμενα μακρια, επισης ακομα και μεταχειρισμενο μπορει να σου βαλουν.
    OS: Win 10 Pro x64, MoBo: Asus P5QD Turbo, CPU: E5450 (E0) @3.6Ghz, RAM: Trancend DDR2 4x2gb 6-6-6-18 800 MHz, GPU: Saphire RX 480 8gb Nitro+, PSU: Enermax EG565AX-VE(G) FMA II 535W (Modded), SDD: Samsung 840 PRO 128GB, Case: Thermaltake VB1000BWS (Modded), CPU Cooler: Zalman CNPS9700 LED (Modded), Monitor: AOC Q3279VWFD8 32'' 2560x1440.

  14. #29
    Εγγραφή
    10-08-2010
    Μηνύματα
    599
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Path Level
    Interleaved
    Θα κοιτάξω και για άλλο μαγαζί αν είναι...ευχαριστώ !!!!!!

  15. #30
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgosk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου είπε πως με το φορμάτ στρεσάρεται ο δίσκος και μπορεί να βγάλει το πρόβλημα αυτό.
    Τεχνικός σου το είπε αυτό;;

    Έχω δίσκους σχεδόν δεκαετίας σε υπολογιστή που κάνω δοκιμές και έχουν φάει χιλιάδες format και recovery με την υγεία τους να είναι ακόμη στο 100%.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με παραγγελία laptop
    Από george122 στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-17, 13:01
  2. Πρόβλημα με HDD από laptop
    Από Theodore στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-16, 15:32
  3. Πρόβλημα με σκληρό δίσκο σε laptop...
    Από giwrgosath στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-16, 22:35
  4. Πρόβλημα στη σύνδεση laptop με τηλεόραση με καλώδιο HDMI
    Από mikrocern στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-16, 13:11

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας