Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 37
  1. #1
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Καλημέρα σας!

    πρόσφατα σε περιοχή του Κιλκίς(πάντα εντός σχεδίου Πόλεως) μετακόμισε κουμπάρος μου και έκανε αίτηση για μεταφορά τηλεφωνικής σύνδεσης.

    Δημιουργήθηκε το εξής πρόβλημα που πρώτη φορά το ακούω και δεν έχω διαβάσει κάτι σχετικό.

    Για να του πάνε καλώδιο στο σπίτι του θα πρέπει να πληρώσει ο ίδιος τα λεφτά για την επέκταση του δικτύου τηλεφωνίας. Του είπαν αν δεν κάνω λάθος 10ευρώ το μέτρο. Αυτό ισχύει από 1/1/17, και υπάρχει μια αντιπαράθεση μεταξύ των εταιρειών(είχε κάνει αίτηση στην forthnet).

    Το δίκτυο έρχεται μέχρι το παραδίπλα σπίτι, είναι περίπου απόσταση 30-40 μέτρα. Με λίγα λόγια θα πρέπει να πληρώσει 300-400 ευρώ για να του πάνε το καλώδιο.

    Γνωρίζετε τι παίζει?

  2. #2
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.333
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adiS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σας!

    πρόσφατα σε περιοχή του Κιλκίς(πάντα εντός σχεδίου Πόλεως) μετακόμισε κουμπάρος μου και έκανε αίτηση για μεταφορά τηλεφωνικής σύνδεσης.

    Δημιουργήθηκε το εξής πρόβλημα που πρώτη φορά το ακούω και δεν έχω διαβάσει κάτι σχετικό.

    Για να του πάνε καλώδιο στο σπίτι του θα πρέπει να πληρώσει ο ίδιος τα λεφτά για την επέκταση του δικτύου τηλεφωνίας. Του είπαν αν δεν κάνω λάθος 10ευρώ το μέτρο. Αυτό ισχύει από 1/1/17, και υπάρχει μια αντιπαράθεση μεταξύ των εταιρειών(είχε κάνει αίτηση στην forthnet).

    Το δίκτυο έρχεται μέχρι το παραδίπλα σπίτι, είναι περίπου απόσταση 30-40 μέτρα. Με λίγα λόγια θα πρέπει να πληρώσει 300-400 ευρώ για να του πάνε το καλώδιο.

    Γνωρίζετε τι παίζει?
    Παντού γίνεται αυτό.
    Και στην ΔΕΗ να πας, αν δεν έχει κολώνες έως το σπίτι σου, θα πρέπει να πληρώσεις εσύ τον εργολάβο.
    Αν είσαι σε οικισμό, τότε, ίσως, είναι πιο εύκολα τα πράγματα.
    Θα πρέπει να υπάρχει μια συνεννόηση ώστε να πληρώσουν και οι υπόλοιποι που θα έρθουν μετά από εσένα και θα επωφεληθούν από τις δικές σου ενέργειες.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  3. #3
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    το ξέρω ότι γίνεται και στην Δεη αλλά μέχρι τώρα δεν γινόταν στην τηλεφωνία. Άρχισε από 1/1/17 τουλάχιστον έτσι του είπαν τηλεφωνικά ο οτε.

    Τώρα που τα σπίτια δίπλα είναι άδεια(μόνο τούβλα) δύσκολα να βάλει από ότι φαίνεται πολλά λεφτά.

  4. #4
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Πλέον η Forthnet είναι ο πάροχος καθολικής υπηρεσίας στην τηλεφωνία και είναι υποχρεωμένη να παρέχει τηλεφωνία οπουδήποτε στην επικράτεια:
    Η Forthnet ανακοινώνει ότι αναδείχθηκε υπερθεματιστής στην σημερινή δημοπρασία της ΕΕΤΤ για την ανάδειξη παρόχου καθολικής υπηρεσίας για υπηρεσίες σταθερής τηλεφωνίας. Αυτό σημαίνει ότι η εταιρεία για τα επόμενα χρόνια θα εξυπηρετεί σύμφωνα με τους προβλεπόμενους κανόνες αιτήματα για παροχή τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών σε οποιοδήποτε σημείο της ελληνικής επικράτειας, όσο απομακρυσμένο και αν είναι αυτό από υφιστάμενα τηλεπικοινωνιακά δίκτυα.

    Η λύση σταθερής τηλεφωνίας μέσω satellite broadband που πρότεινε η Forthnet, και έγινε αποδεκτή μετά από ενδελεχή τεχνικό έλεγχο από την EETT, ήταν πολύ ανταγωνιστικότερη από τις προτάσεις των υπολοίπων παρόχων, που τελικά αποσύρθηκαν από την διαδικασία της δημοπρασίας.
    Δεν ξέρω όμως αν από αυτό προκύπτει υποχρέωση να αναλαμβάνει τα κόστη σύνδεσης.
    Ας κάνει ένα ερώτημα στην ΕΕΤΤ.
    Ή ας τους ζητήσει satellite broadband...

  5. #5
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Είναι τραγικό εντωμεταξύ γιατί πήγε ο ΟΤΕ τον Δεκέμβριο να κάνει την σύνδεση και επειδή δεν είχε σιδερένιο στύλο έξω από το σπίτι(είχε μόνο του ρεύματος) του είπαν να πάει να πάρει ένα στύλο και για το τηλέφωνο.

    Έπιασαν τα χιόνια μετά και δεν ξανά πήγαν, και τώρα του λένε αυτό που ανέφερα στο πρώτο μου post.

    Το να πάρει satellite broadband είναι ακόμα ποιο τραγικό γιατί στον πάνω δρόμο περίπου 150 μέτρα είναι καινούργια καμπίνα για vectoring που έχει περάσει ο ΟΤΕ!!

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σκέψεις κάνουμε.................

    Μπορεί ο γείτονας που έχει γραμμή να κάνει αίτηση για δεύτερη;;
    Στα 30~40 μέτρα που μεσολαβούν από το σπίτι που έχει γραμμή τι είναι;; αυλές;; μπορεί να πάει καλώδιο από το σπίτι του γείτονα στο δικό του;;

    Αν γίνονται όλα αυτά μπορεί να την βγάλει με όσο κάνει το καλώδιο (15~20 ευρώ) και ότι θα χρειαστεί να το στηρίξει.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκέψεις κάνουμε.................

    Μπορεί ο γείτονας που έχει γραμμή να κάνει αίτηση για δεύτερη;;
    Στα 30~40 μέτρα που μεσολαβούν από το σπίτι που έχει γραμμή τι είναι;; αυλές;; μπορεί να πάει καλώδιο από το σπίτι του γείτονα στο δικό του;;

    Αν γίνονται όλα αυτά μπορεί να την βγάλει με όσο κάνει το καλώδιο (15~20 ευρώ) και ότι θα χρειαστεί να το στηρίξει.
    Εννοείται ότι σκεφτόμαστε το λέμε. Απλώς μου φαίνονται λίγο τραγικό το πράγμα για αυτό το διακωμωδώ

    Είναι σπίτι δίπλα αλλά και αυτοί δεν έβαλαν τηλέφωνο. Τώρα θα τρέχουν και οι δύο και δεν φτάνουν.
    Στην ουσία είναι καινούργιες μεζονέτες και οι δύο είναι μόνο κατοικημένες. Οι άλλες είναι στα τούβλα.

    Η λύση με το καλώδιο στον γείτονα σίγουρα θα ήταν ποιο φθηνή, οπότε θα του το προτείνω. Ευχαριστώ πολύ.

    Η πρώτη μου σκέψη μου(τρελή, χαζή) είναι αν πληρώσει τον οτε να το βάλει το καλώδιο θα πρέπει να το νοικιάσει στον επόμενο διπλανό που θα έρθει, αφού θα το έχει πληρώσει!

  8. #8
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    To θέμα είναι να βολευτεί φτηνά και πρόχειρα για κάποιο χρονικό διάστημα, όταν κατοικηθούν όλα τα σπίτια γύρω-γύρω τότε βάζουν όλοι μαζί το πόσο που θα απαιτηθεί για να τοποθετηθούν οι κολόνες.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #9
    Εγγραφή
    23-05-2016
    Περιοχή
    Αμαλιάδα
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    186
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    AmBeat
    Απ'ότι φαίνεται θέλουν να προωθήσουν αυτό: https://www.cosmote.gr/eshop/global/...tId=prod670058
    Εγώ τον 3/2016 που είχα κάνει αίτηση για νέα σύνδεση σε νέο σχέδιο πόλης και σε απόσταση περίπου 260-270μ. από το box χωρίς ύπαρξη κολωνών μου έβγαλαν ένα κόστος 700€. Φυσικά και τους είπα bye-bye. Δεν δέχονταν ούτε πληρωμή σε δόσεις μέσω πιστωτικής,όλα τα χρήματα εφάπαξ. Τους είπα να υπογράψω συμβόλαιο 5ετές, τίποτα δεν δεχόντουσαν με τίποτα να καλύψουν το κόστος ούτε έστω ένα μέρος. Τους είπα να πάω εγώ καλώδιο μέχρι το box υπόγεια, δεν το δέχονταν. Όταν επέστρεψα το router κλπ. στο κατάστημα μου πρότειναν το double play sim L με τα 50GB και κόστος 35,18€ μιας και στην περιοχή έχει πολύ καλή κάλυψη 4G από όλες τις εταιρίες. Τελικά έβαλα simplefi 30GB από τη Wind με 20€ και τελείωσε το θέμα. Το θέμα έχει καταντήσει αηδία. Φυσικά αυτός που φταίει είναι η πολιτεία και όχι ο ΟΤΕ που είναι πλέον ιδιωτική εταιρία. Έπρεπε τουλάχιστον σε σχέδια πόλης η δαπάνη να καλύπτεται από το κράτος. Εν έτει 2017 ζούμε, έλεος. To internet είναι πλέον εργαλείο δουλειάς και όχι διασκέδαση. Δεν ξέρω αν αυτή η είδηση (https://www.adslgr.com/forum/threads...81%CF%89%CE%BD) μπορεί να φέρει κάποια θετική αλλαγή στις εναέριες επεκτάσεις σε αποστάσεις μετά τα 200μ. από το box.

  10. #10
    Εγγραφή
    28-01-2012
    Περιοχή
    peristeri
    Μηνύματα
    2.071
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/50000
    ISP
    Nova
    Router
    tplink archer vr900
    SNR / Attn
    30(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adiS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σας!

    πρόσφατα σε περιοχή του Κιλκίς(πάντα εντός σχεδίου Πόλεως) μετακόμισε κουμπάρος μου και έκανε αίτηση για μεταφορά τηλεφωνικής σύνδεσης.

    Δημιουργήθηκε το εξής πρόβλημα που πρώτη φορά το ακούω και δεν έχω διαβάσει κάτι σχετικό.

    Για να του πάνε καλώδιο στο σπίτι του θα πρέπει να πληρώσει ο ίδιος τα λεφτά για την επέκταση του δικτύου τηλεφωνίας. Του είπαν αν δεν κάνω λάθος 10ευρώ το μέτρο. Αυτό ισχύει από 1/1/17, και υπάρχει μια αντιπαράθεση μεταξύ των εταιρειών(είχε κάνει αίτηση στην forthnet).

    Το δίκτυο έρχεται μέχρι το παραδίπλα σπίτι, είναι περίπου απόσταση 30-40 μέτρα. Με λίγα λόγια θα πρέπει να πληρώσει 300-400 ευρώ για να του πάνε το καλώδιο.

    Γνωρίζετε τι παίζει?
    για 40 μετρα δεν νομιζω να υπαρχει καποια επιβαρυνση απο τον πελατη

  11. #11
    Εγγραφή
    23-05-2016
    Περιοχή
    Αμαλιάδα
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    186
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    AmBeat
    Μάλλον έχει αλλάξει αυτό από το νέο χρόνο απ'ότι κατάλαβα αφού καθολικός πάροχος βγήκε η forthnet. Και τα 200μ. από το box έχουν γίνει 0!!!
    Αθάνατη Ελλαδάρα!!!Κατά τα άλλα διαφημίσεις του τύπου απόλαυσε γρήγορο internet κλπ...
    Στο εξωτερικό πριν πας να χτίσεις, έχεις δρόμο, πεζοδρόμιο και όλες τις υποδομές. Εδώ παρακαλάς τον εκάστοτε Δήμαρχο, αντιδήμαρχο για να έχεις τα βασικά...
    Βέβαια αν κατά τύχη έχει κανά οικόπεδο δίπλα σου κανένας της Δημαρχείας τα έχεις όλα τα παραπάνω εξασφαλισμένα!!!
    Δεν αλλάζει ποτέ αυτή η χώρα!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος erik37 : 11-06-17 στις 17:15.

  12. #12
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mike_871 Εμφάνιση μηνυμάτων
    για 40 μετρα δεν νομιζω να υπαρχει καποια επιβαρυνση απο τον πελατη
    Η απόσταση από την κολόνα του ΟΤΕ είναι 30 με 40 μέτρα. Αυτήν την στιγμή του έχω βάλει ένα access point στο σπίτι μέσα έχει συνενοηθεί με τον γείτονα που έχει ιντερνετ(μπροστά στο σπίτι του είναι η κολόνα) και πιάνει μια χαρά.

    Για να σκεφτείς είναι το σπίτι του κουμπάρου μου, μια ακόμα μεζονέτα ενδιάμεσα σχεδόν κολλητά, και μετά το σπίτι που έχει adsl. Και πιάνω με το access point του κιλού(που είναι μέσα στο σπίτι ξαναλέω) κανονικά. Το Σάββατο το δοκίμασα και κατέβαζα με 400kb.

    Αυτήν την απάντηση του την έδωσε ο ΟΤΕ. Είχε κάνει μεταφορά σε cyta στην αρχή από την παλιά κατοικία,δεν ήρθε ποτέ, μετά έκανε forthnet δεν ήρθε ποτέ. Μίλησε απευθείας με ΟΤΕ και του είπαν, πρέπει να πληρώσεις για το καλώδιο. Και σε εμάς να έρθεις σαν συνδρομητής πρέπει να πληρώσεις πάλι.

    -=edit=-
    Το δεν ήρθαν ποτέ το ξεκαθαρίζω μιλάω από 1/1/17 και μετά, γιατί όπως προανέφερα είχαν έρθει μέσα στον Δεκέμβριο αλλά επειδή δεν υπήρχε κολόνα στο σπίτι για να καταλήξει στον κατανεμητή(είχε μόνο για το ρεύμα) του είπαν να βάλει και θα ξαναέρθουν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος adiS : 12-06-17 στις 08:46.

  13. #13
    Εγγραφή
    04-03-2011
    Μηνύματα
    1.035
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Vodafone / Cosmote
    Ισχύουν πλέον τα 10€/μέτρο λόγω Forthnet που έγινε καθολικός πάροχος. Γενικά έχει ξεκινήσει ένα μπάχαλο και άκρη δεν βγαίνει με τους παρόχους. Ο ΟΤΕ πλέον, δεν επισκευάζει ούτε υφιστάμενο εναέριο δίκτυο και απαιτεί π.χ. σε παλιό σπίτι με χαλύβδινο κουτί και υφιστάμενη γραμμή, ο πελάτης να βγάλει αρχικά στύλο και αφού πληρώσει το καλώδιο, να γίνει αλλαγή του προβληματικού καλωδίου...

    Ότι να' ναι στην Ελλαδάρα μας...

  14. #14
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NexTiN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ισχύουν πλέον τα 10€/μέτρο λόγω Forthnet που έγινε καθολικός πάροχος. Γενικά έχει ξεκινήσει ένα μπάχαλο και άκρη δεν βγαίνει με τους παρόχους. Ο ΟΤΕ πλέον, δεν επισκευάζει ούτε υφιστάμενο εναέριο δίκτυο και απαιτεί π.χ. σε παλιό σπίτι με χαλύβδινο κουτί και υφιστάμενη γραμμή, ο πελάτης να βγάλει αρχικά στύλο και αφού πληρώσει το καλώδιο, να γίνει αλλαγή του προβληματικού καλωδίου...

    Ότι να' ναι στην Ελλαδάρα μας...
    Ναι αλλά η forthnet είναι πλέον καθολικός πάροχος

  15. #15
    Εγγραφή
    04-03-2011
    Μηνύματα
    1.035
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Vodafone / Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αλλά η forthnet είναι πλέον καθολικός πάροχος
    Βγάλε άκρη. Η Forthnet είναι καθολικός πάροχος, αλλά οι εργολάβοι του ΟΤΕ κάνουν επισκευές / επεκτάσεις στο δίκτυο. ΜΠΑΧΑΛΟ!!!

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-17, 15:57
  2. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-12-16, 11:18
  3. Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-10-16, 10:24

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας