Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 31
  1. #16
    Εγγραφή
    24-07-2006
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    429
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    OTE
    Καλημέρα σε όλους !!! Τράβα ένα βίντεο την ώρα που υφίσταται το πρόβλημα , και πάρε ξανά να ζητήσεις τεχνικό να έρθει στην οικία σου.
    Διαδοχικά τράβα βίντεο με ένα κινητό ή ένα screen recorder κάνοντας τα εξής, ένα speedtest , βάλε ένα αρχείο με idm να κατεβαίνει απο ftp server της forthnet και βάλε τουλάχιστον 4+ connections (ftp.forthnet.gr) .
    Προσπάθησε με κάποιο software να δείς και να σιγουρέψεις (και να τραβήξεις σε βίντεο) οτι κανένα άλλο πρόγραμμα εκείνη την στιγμή δέν έχει
    κίνηση (bandwidth) στον υπολογιστή σου , είτε upload είτε download.
    Κατέγραψε και τα stats απο το ρουτερ.
    Δείξε το βιντεο στον τεχνικό που θα έρθει.

  2. #17
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Άντε και τράβηξε βίντεο στο οποίο φαίνεται πέραν κάθε αμφιβολίας το πρόβλημα. Που όμως είναι αυτό, ώστε να προχωρήσει σε εξεύρεση της όποιας λύσης;
    Είναι στο κομμάτι έξω από την οικοδομή; Μήπως από τον κατανεμητή της οικοδομής μέχρι το διαμέρισμα ή εντός του σπιτιού; Σωστά αναφέρει ο sweet dreams, ότι όταν υπάρχει το πρόβλημα πρέπει να γίνουν οι έλεγχοι.

  3. #18
    Εγγραφή
    24-07-2006
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    429
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    OTE
    Εγώ το λέω για να το δώσει η forthnet ως βλάβη στον οτε, όσο δεν βλέπει η forthnet βλάβη δεν το δίνει στον οτε.
    Αν και στην περίπτωση μου , ουτε καν το έδιναν στον οτε ακομα και με το βιντεο.....

  4. #19
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Θα ρωτήσω πάλι. Τι είναι αυτό που θα κάνει την Forthnet να δώσει βλάβη στον ΟΤΕ;
    Αν ήμουν ΟΤΕ, θα απαντούσα ότι η βλάβη είναι στην εσωτερική εγκατάσταση της οικοδομής. Με ποιον τρόπο θα με αμφισβητήσει η Forthnet;
    Μέχρι τον κατανεμητή ευθύνη έχει ο ΟΤΕ. Από εκεί και πέρα ποιου είναι η ευθύνη της εγκατάστασης;

  5. #20
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.634
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    αν μπορεις ακολουθησε την διαδρομη του καλωδιου .
    εχουν ξανα αναφερθει τετοια προβληματα σε περιπτωσεις που το καλωδιο του "οτε" συναντιεται με τα καλωδια της δεη η με τα καλωδια του δημοσιου φωτισμου (μιας και λες οτι οι ωρες ειναι στανταρ , θα μπορουσε να συμπιπτει το ποτε αναβουν τα φωτα και μεταφερουν φορτιο με αποτελεσμα οποιο τηλεφωνικο καλωδιο ειναι κοντα να παρουσιαζει ηλεκτρομαγνητικες παρεμβολες )
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  6. #21
    Εγγραφή
    24-07-2006
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    429
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    OTE
    Εγω λέω να τραβήξει ο φίλος μας βιντεάκι στην περίπτωση που είναι σίγουρος οτι δεν υπάρχει βλάβη στην εσωτερική του εγκατάσταση, και πως είναι επίσης σίγουρος οτι το πρόβλημα είναι απο την ρεγκλέτα και έξω.
    Εμένα με αμφισβητούσε η forthnet συνεχώς , δεν έδιναν καν στον οτε την βλάβη, οχι οτι με το βίντεο δώσαν αλλα και τί να έκανα ?
    Αλλαξα πάροχο και μου αλλάξαν ζευγος .

  7. #22
    Εγγραφή
    02-03-2015
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καταρχάς ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας. Στην παρούσα φάση είμαι σε επικοινωνία με την φορθνετ και μου εχουν πει να κρατησω screenshotes απο tracert και speedtest την στιγμή που συμβαίνει το πρόβλημα για να καταλήξουν που βρίκσεται το πρόβλημα. Εϊναι στανταρ διαδικασια λενε η οποια πρεπει να γινει πρωτα, πριν απευθυνθουν στον ΟΤΕ... Παιδια πιστευω εχει να κανει οντως με τον δημοσιο φωτισμο γιατι οι ωρες ειναι fixed. Αν οντως ειναι ετσι, τι πρεπει να γινει και το κυριοτερο ποιος πρεπει να το κανει;

  8. #23
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrisfox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχάς ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας. Στην παρούσα φάση είμαι σε επικοινωνία με την φορθνετ και μου εχουν πει να κρατησω screenshotes απο tracert και speedtest την στιγμή που συμβαίνει το πρόβλημα για να καταλήξουν που βρίκσεται το πρόβλημα. Εϊναι στανταρ διαδικασια λενε η οποια πρεπει να γινει πρωτα, πριν απευθυνθουν στον ΟΤΕ... Παιδια πιστευω εχει να κανει οντως με τον δημοσιο φωτισμο γιατι οι ωρες ειναι fixed. Αν οντως ειναι ετσι, τι πρεπει να γινει και το κυριοτερο ποιος πρεπει να το κανει;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα πρέπει να κάνεις μια μέτρηση εκείνη την ώρα στον κατανεμητή της πολυκατοικίας αφού θα έχεις αφαιρέσει το καλώδιο που πάει στο διαμέρισμα. Συνδέεις το ρούτερ κατευθείαν στο ζευγάρι του ΟΤΕ.

    Κανονικά αν υπήρχε παρεμβολή στο κεντρικό καλώδιο του ΟΤΕ θα έπρεπε να έχουν και όλοι οι υπόλοιποι πρόβλημα και αρκετά σοβαρό, έτσι όπως το περιγράφεις, το θέμα είναι ότι τουλάχιστον ο γείτονας με την CYTA φαίνεται να μην έχει.
    Θα είναι αρκετά παράξενο μια τόσο σοβαρή παρεμβολή στο κεντρικό καλώδιο του ΟΤΕ να επηρεάζει μόνο ένα ζευγάρι, το δικό σου.

    Ακολούθησε την διαδρομή του καλωδίου έξω από το κτίριο για να δεις αν περνάει κοντά από καλώδιο φωτισμού.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #24
    Εγγραφή
    02-03-2015
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα είναι αρκετά παράξενο μια τόσο σοβαρή παρεμβολή στο κεντρικό καλώδιο του ΟΤΕ να επηρεάζει μόνο ένα ζευγάρι, το δικό σου.

    Ακολούθησε την διαδρομή του καλωδίου έξω από το κτίριο για να δεις αν περνάει κοντά από καλώδιο φωτισμού.
    Και πανω που χάρηκα 3 μερες τώρα που δεν εμφανίστηκε καθόλου το πρόβλημα, πριν 10 λεπτά άρχισαν πάλι τα ίδια... Στην στανταρ ώρα... Αν ήταν λόγω καλωδίου φωτισμού, πως και δεν συνέβη τίποτα 3 μέρες τώρα; Αφού τα φώτα ανάβουν καθημερινα...

    Επειδή δεν ξέρω πολλά από εγκαταστάσεις, το μόνο που θυμάμαι έιναι ότι το καλώδιό μου καταλήγει στην είσοδο της πολυκατοικίας σε ένα πάνελ που καταλήγουν όλα τα διαμερίσματα. Παίζει να έχει πειράξει κάποιος κάτι εκεί και να μου κόβει το download?

  10. #25
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrisfox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και πανω που χάρηκα 3 μερες τώρα που δεν εμφανίστηκε καθόλου το πρόβλημα, πριν 10 λεπτά άρχισαν πάλι τα ίδια... Στην στανταρ ώρα... Αν ήταν λόγω καλωδίου φωτισμού, πως και δεν συνέβη τίποτα 3 μέρες τώρα; Αφού τα φώτα ανάβουν καθημερινα...

    Επειδή δεν ξέρω πολλά από εγκαταστάσεις, το μόνο που θυμάμαι έιναι ότι το καλώδιό μου καταλήγει στην είσοδο της πολυκατοικίας σε ένα πάνελ που καταλήγουν όλα τα διαμερίσματα. Παίζει να έχει πειράξει κάποιος κάτι εκεί και να μου κόβει το download?
    Aυτό μου φάνηκε και μένα παράξενο, πως το καλώδιο φωτισμού να επηρεάζει μόνο το δικό σου ζευγάρι.
    Θα πρέπει να βρεις ένα τρόπο να κάνεις αυτό που σου λέω στο παραπάνω post.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #26
    Εγγραφή
    02-03-2015
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aυτό μου φάνηκε και μένα παράξενο, πως το καλώδιο φωτισμού να επηρεάζει μόνο το δικό σου ζευγάρι.
    Θα πρέπει να βρεις ένα τρόπο να κάνεις αυτό που σου λέω στο παραπάνω post.
    Δυστυχώς δεν έχω τις γνώσεις να κάνω οποιονδήποτε έλεγχο εκτος του διαμερισματος. Και το προβλημα εννοειται συνεχιζεται καθημερινα, τις ιδιωες ωρες, με μαθηματικη ακριβεια θα ελεγα. Παρακάτω βλέπετε εικόνα από την εφαρμογη pingplotter...

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  pingplotter.PNG 
Εμφανίσεις:  18 
Μέγεθος:  36,3 KB 
ID: 183506

  12. #27
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Θα πρέπει να πάρεις κάποιον δικό σου τεχνικό για έλεγχο, η Forthnet έχει απαντήσει;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  13. #28
    Εγγραφή
    02-03-2015
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα πρέπει να πάρεις κάποιον δικό σου τεχνικό για έλεγχο, η Forthnet έχει απαντήσει;;
    απειρα τηλεφωνηματα εχουμε ανταλλαξει... δεν ξερουν κι αυτοι τι γινεται... το τεχνικο τμημα αλλαξε καποιες ρυθμισεις στην γραμμη, αλλα χωρις αποτελεσμα.

    να υποθεσω δικο μου τεχνικο πρεπει να φερω την ωρα που εχω το προβλημα ε;

  14. #29
    Εγγραφή
    02-03-2015
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    τελικά μου έστειλε η φορθνετ τεχνικό από το ανώτερο level υποστηριξης, στις 10 το βραδυ που ειχα προβλημα και έκανε κάποιες μετρησεις. να μην τα πολυλογω, φαίνεται να λύθηκε επι τοπου το προβλημα, αλλαζοντας προφιλ στην γραμμη μου. δεν ξερω τι σημαινει ακριβως αυτο, απλα ειπα να σας ενημερωσω!

  15. #30
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.747
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Αφού έβγαλες άκρη, πάλι καλά! Ναι εννοείται θα μας ενημερώνεις για να γνωρίζουμε Μήπως μελλοντικά κάποιος έχει παρόμοιο προβλημα.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Χαμηλες ταχυτητες τις ωρες αιχμης σε VDSL
    Από arhimidis64 στο φόρουμ Vodafone VDSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-22, 11:50
  2. Forthnet voip και Vigor 2760vn
    Από rabas στο φόρουμ Draytek ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-17, 15:03
  3. Πληρωμένος Δικαστής στα Δικαστήρια Θεσσαλονίκης;
    Από kadronarxis στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-16, 17:24
  4. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-09-16, 20:53
  5. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-08-16, 13:10

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας