Σελ. 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 89
  1. #31
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    SNR / Attn
    31(dB) / 30(dB)
    Ο turboirc έχει δίκιο, το linux είναι άχρηστο.

    Το πιστοποιεί η χρήση του από Google, amazon, facebook, Avatar (ναι την ταινία), Cisco, IBM ..., ατέρμονη η λίστα. π.χ. Δεν έχουν τις δημόσιες υπηρεσίες στο Μόναχο. Σήμερα οι περισσότεροι στα σπίτια τους έχουν Linux παρά MS. Το τελευταίο έγγραφο που έστειλα σε δημόσια υπηρεσία (500 σελίδες) το έγραψα σε OpenOffice και ακόμη θυμάμαι πόσο άχρηστο ήταν το linux. Δεν κόλλησε ούτε μία φορά και το ίδιο έγγραφο άνοιξε κανονικά σε Windows με OpenOffice. Η αποστολή έγινε διαδικτυακά σε pdf.

    Ξέρετε πόσο δύσκολο είναι να εγκαταστήσεις OpenOffice σε Windows; Μαρτύριο!

    Αλλά ας αυτομαστιγωθούμε, δεν είναι Ελληνικό φαινόμενο, το έχει η ανθρώπινη φύση και αυτό.

    Σε άλλο νήμα, τα επιχειρήματα κατά του Linux (για κάποιο λόγο δεν υπάρχουν υπέρ, μόνο κατά) είναι πως καταστρέφει δεδομένα από τους καλύτερους και ταχύτερους SSD και κάτι με το ΣΔΟΕ. Δηλαδή μόνο τρομοκράτηση. Δημοψήφισμα φάση. Θα πεθάνετε χωρίς την MS.

    ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

    Ενημερώστε NASA, Google, Facebook, CISCO, IBM, στρατό και τόσες άλλες εταιρίες / υπηρεσίες να σωθούν οι άνθρωποι από την καταστροφή. Αφού είναι άχρηστο!

    Έχει γίνει κάποιο θαύμα σε εμένα. Κάθε φορά που πέφτω σε υπολειτουργικούς υπολογιστές με Windows (με ιούς ή abandonware) σκέφτομαι κρίμα που δεν έχει το άχρηστο Linux να έβρισκα την υγειά μου.
    Από το «Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο», στο «Η εταιρία έχει πάντα δίκιο».
    Επιλογή linux διανομής.
    Αγγλικά <- Απορίες για το Slack; Διάβασε -> Ελληνικά. Οδηγίες εγκατάστασης από imitheos
    Θησαυρός πληροφοριών ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ διανομής GNU/Linux.

  2. #32
    Εγγραφή
    31-05-2008
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    αφού το διευκρίνησε,

    Αχρηστο παραγωγικά εννοώ. Σαν επιστήμη μία χαρά εργαλείο θα μπορούσε να είναι.
    όλοι οι παραπάνω το βάζουν για την επιστήμη (και το χόμπυ ίσως), αν και ούτε εκεί λέει ότι κάνει, λέει "θα μπορούσε να είναι", μ'αλλον δεν είναι,


    οπότε και είναι ακατάλληλο πχ για το ελληνικό δημόσιο, που το ενδιαφέρει περισσότερο η παραγωγικότητα (σε αντίθεση με amazon, Google, US Navy, CISCO klp klp που παίζουνε)


  3. #33
    Εγγραφή
    09-09-2006
    Περιοχή
    Αθηνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.486
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Γείτονας
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kiriakk Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...... εννοείς δεν παίζει παιχνίδια ή δυσκολεύεται η Σούλα να βρει που είναι η πασιέντζα ;

    .......
    Μα για αυτό το λόγο η MS αφαίρεσε την πασιέντζα από τα W8. Για να μην παίζει η κάθε Σούλα....Αλλά τα "συμφέροντα" επικράτησαν πάλι και την επανέφερε στα W10


    Αχ Σούλα....
    "If you pay peanuts you get monkeys"
    ------------------------------------------------------------------------------------
    Άλλοι καταλαβαίνουν ότι διαβάζουν και άλλοι διαβάζουν ότι καταλαβαίνουν
    ------------------------------------------------------------------------------------
    Η αλήθεια που δεν σας λένε, i7 2600K vs i7 8700K σημειώσατε Χ

  4. #34
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Ειδες πως αναβει η συζητηση, τα καταφερα παλι.
    Το ιδιο σχολιο με το αρχικο και κλεινω.
    Οταν δεν παραγεις τιποτα (βλεπε ελλαδα και αλλες τεχνολογικες μπανανιες), τρως οτι σου σερβιρουν.

  5. #35
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Καλά τα λέει η έρευνα αλλά άργησε 15 χρόνια. Ευτυχώς η αποδόμηση της Microsoft έχει ξεκινήσει και δεν μπορεί να ανατραπεί.
    Η εταιρεία που πρώτα έλεγε πως το ανοιχτό λογισμικό είναι καρκίνος, μετά άρχισε να λέει πως το linux είναι πιο ακριβό από τα windows, σήμερα ανακοίνωσε πως θα πουλάει στο Azure MySQL και PostgreSQL, τις δύο πιο δημοφιλείς βάσεις ανοιχτού λογισμικού.

    Άντε, του χρόνου να πουλά και CD με Linux για να βγάλει τα προς το ζήν.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  6. #36
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.065
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά τα λέει η έρευνα αλλά άργησε 15 χρόνια. Ευτυχώς η αποδόμηση της Microsoft έχει ξεκινήσει και δεν μπορεί να ανατραπεί.
    Η εταιρεία που πρώτα έλεγε πως το ανοιχτό λογισμικό είναι καρκίνος, μετά άρχισε να λέει πως το linux είναι πιο ακριβό από τα windows, σήμερα ανακοίνωσε πως θα πουλάει στο Azure MySQL και PostgreSQL, τις δύο πιο δημοφιλείς βάσεις ανοιχτού λογισμικού.

    Άντε, του χρόνου να πουλά και CD με Linux για να βγάλει τα προς το ζήν.
    Δίνε και linux vms εδώ και πολύ καιρό. Τρέχει και linux bash στα windows. Λίγο άδικο δεν ειναι να κάνουμε αναφορά πάντα στο παρελθόν. Δεν ξέρω για σας, αλλά για μένα κάθε εταιρία εκφράζει το εκάστοτε διοικητικό συμβούλιο και τα επιχειρηματικά συμφέροντα της εκάστοτε εποχής. Αυτά αλλάζουν. Έχουμε δει και την google, με το όλα για το καλό της ανθρωπότητας και διάφορα πραγματάκια έχουν κλείσει ενώ κάτι ατυχήματα έχουν καταγράψει το πισό wifi του πλανήτη.

    Νομίζω υπάρχει μεγάλη αφέλεια όταν κατηγορούμε αυτές τις εταιρίες μεγαθήρια μονομερώς.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  7. #37
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δίνε και linux vms εδώ και πολύ καιρό. Τρέχει και linux bash στα windows. Λίγο άδικο δεν ειναι να κάνουμε αναφορά πάντα στο παρελθόν. Δεν ξέρω για σας, αλλά για μένα κάθε εταιρία εκφράζει το εκάστοτε διοικητικό συμβούλιο και τα επιχειρηματικά συμφέροντα της εκάστοτε εποχής. Αυτά αλλάζουν. Έχουμε δει και την google, με το όλα για το καλό της ανθρωπότητας και διάφορα πραγματάκια έχουν κλείσει ενώ κάτι ατυχήματα έχουν καταγράψει το πισό wifi του πλανήτη.

    Νομίζω υπάρχει μεγάλη αφέλεια όταν κατηγορούμε αυτές τις εταιρίες μεγαθήρια μονομερώς.
    Δεν είναι άδικο γιατί έχει κάνει μεγάλη ζημιά για δεκαετίες. Ο μόνος λόγος που άλλαξε είναι για να επιζήσει αφού οι developers της γύρισαν την πλάτη. Οι κινήσεις της δεν έχουν σκοπό να ενισχύσουν το ανοιχτό λογισμικό αλλά να το σταματήσουν. Έβαλε bash για να σταματήσει ο κόσμος να εγκαθιστά linux ή να αγοράζει mac. Όπως λέει η έρευνα, 2 δις το χρόνο βγάζει από το δημόσιο της Ευρώπης. Ας δώσει το 10% στο ανοιχτό λογισμικό αν έχει μετανιώσει. Τι πάει να πει άλλαξε το διοικητικό συμβούλιο; Διόρθωσε την ζημιά του παρελθόντος; Καλός ο Ναντέλλα αλλά δεν αλλάζει το γεγονός πως έχουμε φτάσει στο 2017 και υπάρχουν συχνά περιπτώσεις που πρέπει να αγοράσεις το office για να κάνεις την δουλειά σου και να ανταλλάξεις αρχεία με το δημόσιο τομέα. Τι κάνει ο Ναντέλλα για αυτό; Το άρθρο λέει πως βάζει την Αμερικάνικη κυβέρνηση να απειλεί όποια χώρα θέλει να αλλάξει το office.

    Δεν υπάρχει αφέλεια να κατηγορείς κάποιον ο οποίος σε έχει παρομοιάσει με καρκίνο και οργανώνει έρευνες για να πείσει τον κόσμο πως είσαι ακριβός και κακός.
    Αν η Microsoft κοιτούσε την δουλειά της, δεν θα είχαμε κανένα πρόβλημα. Αντί για αυτό όμως, υπονομεύει το ανοιχτό λογισμικό χρόνια τώρα.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  8. #38
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Eπι 10 χρόνια το Μόναχο χρησημοποιούσε μια δική του εκδοχή του Linux (LiMux),
    τώρα σκέφτεται να το αλλάξει και να γυρίσει σε Windows 10. Τόσο ξέρουν.

    Λες και χρειάζεται ειδική έκδοση Linux. Λες και το Linux έχει μείνει το ίδιο την τελευταία δεκαετία.
    Αν θέλουν μπορούν να αλλάξουν. Αλλά θέλουν ή τους βολεύει αυτό το σύστημα;

    Τώρα σκέφτηκαν ότι είναι "δεμένοι" στην MS; Αυτό έπρεπε να το σκεφτούν μια δεκαετία πριν.
    Τότε που έκανε την ίδια σκέψη το Mόναχο κι αποφάσισε να αλλάξει.Αυτό που κάνουν
    τουλάχιστον 50 κυβερνήσεις και κυβερνητικοί οργανιοσμοί.Τώρα ίσως να είναι και αργά.

    Δεν έδινε τυχαίως δωρεάν η MS τα πάντα στην Ακαδημαϊκή κοινότητα.
    .ΝΕΤ, Windows ,Ofiice, VS κλπ.Αν κάποιος έμαθε σε αυτά ,γιατί να αλλάξει;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά τα λέει η έρευνα αλλά άργησε 15 χρόνια. Ευτυχώς η αποδόμηση της Microsoft έχει ξεκινήσει και δεν μπορεί να ανατραπεί.
    Η εταιρεία που πρώτα έλεγε πως το ανοιχτό λογισμικό είναι καρκίνος, μετά άρχισε να λέει πως το linux είναι πιο ακριβό από τα windows, σήμερα ανακοίνωσε πως θα πουλάει στο Azure MySQL και PostgreSQL, τις δύο πιο δημοφιλείς βάσεις ανοιχτού λογισμικού.

    Άντε, του χρόνου να πουλά και CD με Linux για να βγάλει τα προς το ζήν.
    Εδώ είναι που θεωρείς τον Nadella,το άτομο που διπλασίασε σχεδόν την τιμή της MS
    από τότε που ανέλαβε την εταιρεία,για χαζό, και είσαι λάθος.

    Δεν είναι τυχαίο που δίνει το MS SQL στο Linux
    Mε αυτό θα έρθει και η χρήση Azure και η χρήση VS και .NET.

    Δεν τον ενδιαφέρει να πουλήσει ένα εκατομύριο αντίτυπα για να βγάλει κέρδος.
    Αρκεί να δώσει ένα δωρεάν και να κάνει τους άλλους να ασχοληθούν με αυτό.
    Στην παραγωγή (κατανάλωση) των άλλων είναι το χρήμα κι όχι στα προς πώληση αντίτυπα.

    Και πολύ φοβάμαι ότι με την πρακτική αυτή θα εγκλωβίσει τόσο την κοινότητα ανοιχτού λογισμικού,αν δεν προσέξει,
    κι αν γίνει αυτό, έρευνες σαν την παραπάνω καμιά σημασία δεν θα έχουν,μια που πάλι την δουλειά της MS θα κάνουν.
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  9. #39
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας ειχε η Ευρωπη την τεχνογνωσια να μη σερνεται πισω απο την Αμερικη.
    Χαζομαρες πολιτικων αερολογων ειναι ολα αυτα.
    Βλακείες. Η τεχνογνωσία υπάρχει. Δεν είναι ακριβώς δα και αιχμή της τεχνολογίας πια η microsoft, ειδικά στο office, την στιγμή που υπάρχουν και άλλα office, δωρεάν ή μη.
    Το πρόβλημα είναι ότι το λειτουργικό και το office της microsoft αποτελούν την lingua franca, και αυτό το πράγμα δεν αλλάζει εύκολα. Δείτε πχ την περίπτωση Μονάχου. Παρόλο που το πρότζεκτ είναι επίτυχες, ο δήμαρχος, φαν μπου δηλωμένο της Μικρομαλακης, θέλει ντε και καλά να αλλάξουν σε microsoft, παρόλο που η ίδια η accenture με την έκθεση της (σημειωτέον, ειναι συνεργάτες με την microsoft) λεει ότι η αλλαγή θα κοστίσει πολύ περισσότερο, και τα οποία προβλήματα είναι της μορφής PEBKAC

  10. #40
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Το πρόβλημα είναι στο Linux ότι:

    1. Δεν έχουν κεντρικές αποφάσεις όπου να παίρνονται από ένα άτομο και να τηρούνται. Και όχι ο καθένας να κάνει ό,τι θέλει, όποτε θέλει, όπως θέλει.
    2. Δεν έχουν ενιαία βάση (το βασικό λειτουργικό, kernel, περιβάλλον, βασικό filesystem, shell, βασικά utilities), και κβαντισμένη. Όπως έχει το BSD.
    3. Επιτρέπουν στον κάθε τυχάρπαστο και ανίκανο να γράφει κώδικα και μάλιστα κρίσιμο κώδικα, αντί να του έχουν σπάσει τα δάχτυλα για να μην μπορέσει να ξαναπληκτρολογήσει ποτέ. Παράδειγμα ο επικίνδυνος που έγραψε το pulseaudio και το systemd.

    Πώς μετά να το πάρεις στα σοβαρά το Linux;
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  11. #41
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Εχεις απόλυτο δίκιο, γιαυτό ΔΕΝ το χρησιμοποιούν σε κρίσημες περιπτώσεις, είτε πρόκειται για κυβερνητικά, στρατιωτικά, ακαδημαικά ή ακόμα και σε εμπορικές περιπτώσεις (ας πούμε Χρηματιστήριο Νέας Υόρκης )
    Μα τι λέω βασικά σχεδόν όλα τα μεγάλα χρηματιστήρια τρέχουν linux, αλλά WTF τι ξέρουν αυτοί...

    Το πρόβλημα Wan, είναι εαν έχεις αντιμινστράτορες με λογική του μερακλή που θέλει να τρέχει πx Gentoo ή θα βάλεις κάτι σωστό (για τους λόγους που προανέφερες) όπως πχ Redhat (και τους δωρεάν κλώνους, Centos, Oracle Enterprise κλπ) ή SUSE....
    Επίσης τι λογισμικό τρέχεις, έχει να κάνει... Το ίδιο θα μπορούσε να συμβεί και στην Microsoft με τα Windows, οπου πλην του Office (και MS SQL Server) όλο το άλλο λογισμικό είναι άλλων "κατασκευαστών" λογισμικού, με διάφορα επίπεδα ασφαλείας. ΠΟλλάκις έχουν αναφερθεί παραδείγματα commercial λογισμικού είτε μολυσμένο είτε με malware, επίτηδες, ακόμα και απο μεγάλους κατασκευαστές.

    ΥΓ. Παρόλο που ήμουν/είμαι linux/unix sysadmin, είχα desktop Windows. Για πολλούς λόγους, δεν έκανα την μετάβαση στο desktop. Την εκανα την αλλαγή με τα 10άρια, και το είχα γράψει κιόλας, όταν στην επαναγκάταση λόγω χαλασμένου δίσκου, μου βγάλανε την πίστη, και έβαλα μια Fedora (στο σπίτι). Μετά έκανα το ίδιο και στην δουλειά. Δεν μου λείπει σχεδόν τίποτα. Τα μόνα που μου λείπουν, και αναγκαστικά έχω ένα VM με Windows είναι το AtlantisERP και το UltraVNC που χρησιμοποιούμε στην δουλειά, και είναι αποκλειστικά Windows εφαρμογές. Το Office δεν μου έλλειψε, κάνω μια χαρά την δουλειά μου με το LibreOffice, αλλά ναι, δεν είμαι Heavy Duty office user, οπότε θα πάω λίγο πάσο σε αυτό σε όσους πραγματικά έχουν ανάγκη ειδικές ιδιότητες του Office ή έχουν πολύ πράγμα στημένο με την VBScript του.

    ΥΓ2. Για να σας δείξω πόσο δεσμευτική είναι η χρήση του Office, λόγω της διάδοσης. Στο ECFIN (όργανο της ΕΕ) για παράδειγμα, κάνουν όλες τις στατιστικές αναλύσεις σε Excel. Σε τι θα μου πείτε;;;;; Αντί λοιπόν να χρησιμοποιούν πχ SPSS ή STATA (που ειναι εξειδικευμενα και βελτιστοποιημένα για αυτή την δουλειά εργαλεία, αλλά εμπορικά επίσης) ή το R (R, Rstudio κλπ, που ειναι δωρεάν, και είναι πλέον απο τα βασικότερα εργαλεία στατιστικής ανάλυσης και data science και στο ακαδημαικό περιβάλλον αλλά και έξω) χρησιμοποιούν Excel. Γιατί; Γατί πρέπει τα εξελόφυλλα με το πως προκύπτουν κάποια στατιστικά αποτελέσματα, να μπορούν να τα μοιράζουν στους ενδιαφερόμενους (πχ υπουργεία όλων των χωρών της ΕΕ), και μόνο το MS OFFICE αποτελεί τον βασικό κοινό παρανομοστή, την lingua franca που σας έλεγα. Παρόλο που απο τους επιστήμονες στατιστικολόγους θεωρείται κακό εργαλείο το Excel, και μέχρι πρότεινος μάλιστα έβγαζε και αξιοσημείωτα λάθη, που ήταν γνωστοποιημένα κιόλας!!!
    To ότι ειναι κακό εργαλείο, δείτε εδώ... Απλά ειναι πολλά τα λινκς, αν έχετε όρεξη, καθήστε να διαβασετε
    https://www.google.gr/#q=ms+excel+ba...or+statistical
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος anon : 11-05-17 στις 11:10.

  12. #42
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.701
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρόβλημα είναι στο Linux ότι:

    1. Δεν έχουν κεντρικές αποφάσεις όπου να παίρνονται από ένα άτομο και να τηρούνται. Και όχι ο καθένας να κάνει ό,τι θέλει, όποτε θέλει, όπως θέλει.
    2. Δεν έχουν ενιαία βάση (το βασικό λειτουργικό, kernel, περιβάλλον, βασικό filesystem, shell, βασικά utilities), και κβαντισμένη. Όπως έχει το BSD.
    3. Επιτρέπουν στον κάθε τυχάρπαστο και ανίκανο να γράφει κώδικα και μάλιστα κρίσιμο κώδικα, αντί να του έχουν σπάσει τα δάχτυλα για να μην μπορέσει να ξαναπληκτρολογήσει ποτέ. Παράδειγμα ο επικίνδυνος που έγραψε το pulseaudio και το systemd.

    Πώς μετά να το πάρεις στα σοβαρά το Linux;
    Εχεις ένα άλφα δίκιο.
    Εχεις όμως κι ένα ΑΛΦΑ άδικο.

    Θάπρεπε νάχει εξαφανιστεί, διάφοροι όμως τυχάρπαστοι με σπασμένα δάχτυλα το συντηρούν.

    Επειδή αλλιώς δεν βγαίνει και θα καταντήσω γραφικός, προσαρμόζομαι στην πραγματικότητα και δεν περιμένω η πραγματικότητα να προσαρμοστεί σε εμένα.

    Είμαι μόλις 60, με λένε Δημήτρη και είμαι καλά, και αλλάζω..
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  13. #43
    Εγγραφή
    17-07-2003
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Μηνύματα
    2.850
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    96924/10996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    AVM Fritz 7530
    SNR / Attn
    5(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tigra23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα έπρεπε να είναι υποχρεωτική η χρήση OS αρχείων.
    Στην Ελλάδα είναι βάσει νομοθεσίας η χρήση ODF 1.0 όπου απαιτείται η ανταλλαγή αρχείων από το 2012 (http://www.e-gif.gov.gr/portal/page/...ory?id=6481625 ), αλλά ποιος το εφαρμόζει.

    Για εγκαταστάσεις > 50 χρηστών το Active Directory είναι εργαλείο. Και όσον αφορά τα προγράμματα με τα οποία θα μπορούσε να γίνει αντικατάσταση με FOSS, YMMV: αν και υπάρχουν εξαιρετικά FOSS (Firefox, QuantumGIS), σε αρκετούς τομείς με σημαντικότερο το office productivity υπάρχει σοβαρό θέμα. Εδώ το LibreOffice δεν μπορεί να διορθώσει πραγματάκια που θα'πρεπε να είναι λυμένα εδώ και 10 χρόνια (table formatting λ.χ.). Οκ, συνεχίζω και το προμοτάρω βέβαια, αλλά για να γλυτώνουμε κανά φράγκο.

    Στο χώρο μου χρησιμοποιώ ότι κάνει τη δουλειά, δεν έχω αυταπάτες ούτε και fanboy/hater νομίζω ότι είμαι της ΜS. Οπότε η MS έχει ένα χοντρό μερίδιο στα clients (λειτουργικά συστήματα, και κάποια MS Office) και στους AD servers. Αλλά και το FOSS έχει το χώρο του. Παρά τα χοντρά του προβλήματα, τα 2/3 των clients το έχουν εγκατεστημένο, ενώ σε virtualization, mail servers, firewalls κτλ το FOSS έχει την τιμητική του, πάνω από τα διάφορα FreeBSD/Linux και -based συστήματα.

    Το σίγουρο είναι ότι για τις δουλειές του οργανισμού μου, η MS είναι απαραίτητη.

  14. #44
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    1. Το Active Directory χρειάζεται όταν έχεις clients που ειναι μηχανές Windows (pro και πάνω).
    2. To Active Directory υπάρχει και στο linux (Samba4), σε ρόλο σέρβερ, αν και δεν παίζουν όλα τα facilities όπως στα Windows (πχ multimaster)
    3. To ζητούμενο δεν είναι στο σέρβερ, αλλά στον client να υπάρξει η αλλαγή. Για μη-windows clients, υπάρχουν όλα τα ανάλογα του ActiveDirectory και πολύ περισσότερα, απλά με άλλο τρόπο.

    Συμφωνώ ότι το libreOffice δεν έχει το επίπεδο sophistication που έχει το MS office, αλλοίμονο, το ένα είναι εμπορικό προιόν που φαίρνει άπειρο χρήμα στην Microsoft (το γεγόνός των πολύ μεγάλων κερδών σημαίνει ότι μεγάλη υπεραξία, όφελος, σε σχέση με το πραγματικό κόστος του προιόντος).
    Θα μπορούσε πχ σε επίπεδο ΕΕ, να κάνουν κάτι ανάλογο, και να βάλουν development teams και να τους πληρώνουν, για να διορθώνουν ή να βάζουν δυνατότητες όπως θέλουν. Εκτός του ότι θα έβγαινε και πάλι φθηνότερο στο τελικό κοστος, επιπρόσθετα θα είχε το σοβαρό πλεονέκτημα ότι θα έδινε χιλιάδες θέσεις εργασίας. Γιατί δεν είναι μόνο το libreOffice, είναι πολλά που θα μπορούσαν να ωφεληθούν απο μια τέτοια λογική.

    Το γεγονός πάντως είναι ότι σε αντίθεση με ότι συνέβαινε πριν 10-15 χρόνια, για την συντριπτική πλειονότητα των περιπτώσεων πλέον οι διαφορές δεν είναι χαοτικές όπως ήταν παλιά (μιλάω για desktop/office περιβάλλον) αλλά πλέον πολύ κοντά.

    Οπως και να έχει, υπάρχουν μερικά επίσης άλλα γεγονότα που αλλάζουν την δυναμική
    Υπολογιστές θεωρούνται όχι μόνο τα πισιά και οι σερβερς αλλά και τα λαπτοπς, τα notebooks, tablets ΚΑΙ SMARTPHONES. Ετσι πλέον το Windows λειτουργικό συστημα εκεί που ήταν στο >90% πριν 10+ χρόνια, πλέον πασχίζει να ξεπεράσει το 35%.... Και με όλο συνεχώς μειούμενο ποσοστό. Μπορεί αυτό για κάποιους να είναι αδιάφορο, αλλά είπαμε, όλα ειναι θέμα συνήθειας, και οι χρήστες δεν αλλάζουν Office, βασικά λόγω συνήθειας, και τι θα γίνει αν όλοι έχουν μεγαλύτερη οικειόητα/συνήθεια σε Android (Linux)????
    Σιγουρα η μεγγένη της Microsoft θα αρχίζει να χαλαρώνει. Θα μπορούσε η Microsoft να περιορίσει τα κολλοσιαία κέρδη της, κάνοντας τα προιόντα της πολύ πιο φθηνά, και έτσι να μην υπάρχει, απο οικονομικής απόψεως, λόγως να ασχοληθούν με κάτι άλλο. Αλλά δυστυχώς η απληστία......
    Επίσης σε καινοιύργιες τεχνολογίες άργησε να μπεί η Microsoft και θα δούμε ότι αυτό θα επηρεάσει σίγουρα αρνητικά την θέση της. Εκτός απο τα smartphones και tablets, όπου το παιχνίδι το έχασε, και στο cloud άργησε και είναι λίγο αμφίβολο αν θα το κερδίσει, μιας και ειναι τελευτααία και καταιδρωμένη.
    Ενα άλλο σημαντικό γεγονός που πολλοί δεν καταλαβαίνουν ίσως είναι το θέμα κόστους σε επίπεδο μεγάλης κλίμακας. Πχ το να βάλεις μια βάση και έναν IIS για να παίζει για καμμιά 50αριά χρήστες είναι ΟΚ, προβλέψιμο, αντιμετωπίσημο. Οποιοσδήποτε όμως θέλει να αναπτύξει μια τεχνολογία, που θα πρέπει να πάει σε επίπεδο χιλιάδων χρηστών, θα πρέπει να σκεφτεί απο την αρχή τα κόστη licensing αν χρησιμοποιεί εμπορικές τεχνολογιές και προιόντα (πχ MS SQL Server/Oracle, κλπ) ή να πάει σε free μια και καλή. Και φυσικά βλέπουμε ότι όλοι πάνε στο δεύτερο.... Θα προσφέρει στo cloud της free τεχνολογίες η Microsoft; (το κάνει ήδη) Δεν θα έχει κέρδος, ούτε ανταγωνιστικό πλεονέκτημα έναντι άλλων που προσφέρουν ακριβώς τα ίδια!
    Γενικά, είμαστε σε μια μεταβατική εποχή, και η πρωτοκαθεδρία πάει. Βέβαια είναι μεγάλο καράβι, δεν βουλιάζει. Θα μείνει εδώ καιρό... Αλλα με το γεγονός των εναλλακτικών τεχνολογιών πλέον όλο και πιο πολύ διαθέσιμων, πιο πολλά φρυδια σηκώνονται, εύλογα, για τα υπερκέρδη (ή να το πω διαφορετικά, για το μεγάλο κόστος) των προιότων της Microsoft. Τι θα γίνει;
    Θα δούμε....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος anon : 11-05-17 στις 12:57.

  15. #45
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρόβλημα είναι στο Linux ότι:

    1. Δεν έχουν κεντρικές αποφάσεις όπου να παίρνονται από ένα άτομο και να τηρούνται. Και όχι ο καθένας να κάνει ό,τι θέλει, όποτε θέλει, όπως θέλει.
    2. Δεν έχουν ενιαία βάση (το βασικό λειτουργικό, kernel, περιβάλλον, βασικό filesystem, shell, βασικά utilities), και κβαντισμένη. Όπως έχει το BSD.
    3. Επιτρέπουν στον κάθε τυχάρπαστο και ανίκανο να γράφει κώδικα και μάλιστα κρίσιμο κώδικα, αντί να του έχουν σπάσει τα δάχτυλα για να μην μπορέσει να ξαναπληκτρολογήσει ποτέ. Παράδειγμα ο επικίνδυνος που έγραψε το pulseaudio και το systemd.

    Πώς μετά να το πάρεις στα σοβαρά το Linux;
    Είμαι πιωμένος ρε παιδιά και τα διαβάζω λάθος; Ο Wantilles καίει το linux; Κάνει τέτοιες κωλοτούμπες ο Wantilles; Όχι απλά κωλοτούμπες αλλά κυβιστήσεις που θα έκανε Ανατολικοευρωπαίες ολυμπιακές πρωταθλήτριες των 70s και 80s να αυτοκτονήσουν από ντροπή;
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

Σελ. 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-17, 23:24
  2. Η id Software επαινεί την απόδοση των Ryzen της AMD
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-17, 23:17
  3. Μηνύματα: 65
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-17, 11:17
  4. προβλημα με τις υπηρεσιες της microsoft
    Από nexus31 στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-17, 17:32
  5. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-17, 14:14

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας