Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    11-01-2013
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Forthnet
    Router
    Technicolor TG589vn v3
    Καλησπέρα, αντιμετωπίζω το πρόβλημα του τίτλου. Προσπαθώ να καταφέρω να "φτάσω" το ΝΑΤ της ασύρματης σύνδεσης του Nintendo Switch με το router, από Type D σε Type B, καθώς με D δεν συνδέεται σε κανένα multiplayer παιχνίδι, αν και το D αρκεί για τυπικές online διαδικασίες.

    Ότι κι αν έχω δοκιμάσει ως τώρα απλά δεν λειτούργησε. Αναφέρω μερικά παραδείγματα:

    • Να κάνω Port forward τις θύρες 1-65535 UDP, και με και χωρίς να έχω δώσει static IP στο switch (από guide της nintendo). To NAT Type πήγαινε κάθε φορά σε F.
    • Να βάλω το switch σε DMZ στο router (από άλλο επίσημο guide). Δοκιμάζοντας απλά test connection ακριβώς μετά το DMZ, το D παρέμενε. Δοκιμάζοντας να κάνω τελείως clear to connection και ξανά connect στο wifi, γινόταν fail to connection με αιτιολογία ότι δεν μπορούσε να perform DNS name resolution. Δοκίμασα να βάλω αμέσως μετά ότι DNS θα μπορούσε να δουλέψει, καθώς όταν είσαι απελπισμένος δεν έχεις να χάσεις τίποτα Φέιλαρε με DNS 4.4.4.4, 8.8.8.8, 192.168.1.254, 193.92.3.100, 193.92.150.2 (τα 2 τελευταία υποτίθεται ότι είναι οι προτεινόμενοι της Forthnet για Βόρεια Ελλάδα). Πάντα fail.
    • Δοκίμασα αυτό το guide από αυτό το forum που συνδέεται με telnet στο router. Η διαφορά είναι ότι αν έδινα την static IP που είχα κάνει assign στο switch στην εντολή nat tmpladd που έχει το guide, δεν γινόταν το add, μάλλον κάτι λογικό. Αν όμως έδινα συγκεκριμένη IP στην IPv4 της σύνδεσης του σπιτιού μου (όπως προτείνει το guide), η εντολή πετύχαινε αν έδινα αυτή την IP, παραταύτα δεν νομίζω πως βοηθάει κάπως το connection του switch με το router.


    ΥΓ.1 Ταλαιπωρήθηκα αρκετά να βρω το DMZ option στο router... ΑΝ το έχω βρει σωστά εντέλει. Περίμενα να το βρω στο Firewall, όπως δείχνει αυτή η φώτο για το συγκεκριμένο router μάλιστα, εντέλει το βρήκα σαν Task "Assign the public IP address of a connection to a device" μέσα από το menu Devices, διαλέγοντας το switch.

    ΥΓ.2 Δοκιμάζοντας το switch σε οποιοδήποτε άλλο router, με default connection δίνει με την μια Type B και συνδέεται κανονικά online. Το δικό μου για κάποιο λόγο και με factory settings δίνει πάντα D.

    ΥΓ.3 Όλες οι δοκιμές γίνονται πλέον με κλειστά Firewall (totally disabled), κλειστό Extended Security, κλειστό UPnP.

    Δεν νομίζω ότι μπορώ να θυμηθώ κάτι άλλο που θα βοηθήσει από μεριάς μου. I'm all out of options, guys. Any help καλοδεχούμενη!

  2. #2
    Εγγραφή
    26-11-2009
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Shameless bump και συγνώμη αλλά παιδιά και εγώ έχω κάνει τα πάντα εντός των (περιορισμένων) γνώσεων μου όπως ο φίλος από επάνω και νιώθω ότι έχω στουκάρει σε τοίχο.

    Κάνω forward τις πόρτες (βασικά όλο το range 1-65535) με ή χωρίς CONE θα πάει σε NAT F και στην λειτουργία DMZ, η εν λόγω συσκευή δεν μπορεί να κάνει DNS resolve, ότι DNS και να του έβαλα manual.

    Αν ο φίλος που ξεκίνησε το νήμα ή κάποιος άλλος έχει βρει λύση ας την γράψει ακόμα και αν αυτή είναι πάρε άλλο router.

    To μόνο που έχω κατορθώσει μέχρι τώρα είναι να ενεργοποιήσω telnet και root πρόσβαση.

    Να γλυτώσουμε και κανένα έξοδο.

  3. #3
    Εγγραφή
    26-11-2009
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Λοιπόν update για να μην θεωρηθώ δορυφόρος και ίσως φανεί χρήσιμο σε αρκετούς το παρόν μιας και το Nintendo Switch είναι trendy τις ημέρες μας: Το technicolor ΔΕΝ την παλεύει με το switch - η Nintendo για ευνόητους ή μη λόγους δεν χρησιμοποιεί upnp αλλά STUN στα περισσότερα παιχνίδια της, ούτε το το nat του technicolor μαζεύεται ότι και να κάνεις με telnet, cone στα udp ports κλπ. Είναι θέμα bug από ότι κατάλαβα.

    Η λύση για μένα ήρθε με ένα tp-link VR400 V2.

    NAT B με το καλημέρα και από το GUI του με την επιλογή Full-Cone Nat ΝΑΤ Α!

    Αυτό για τους φίλους gamers (καλά το xbox έκανε party).

    Τα υπόλοιπα στο σχετικό νήμα του router για την απροβλημάτιστη λειτουργία του με Nova VDSL50. (plug and play φάση).

Παρόμοια Θέματα

  1. προβλημα με acer laptop
    Από jouriZN στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-17, 10:15
  2. Πρόβλημα με αναγνώριση εισερχόμενης κλήσης
    Από Marios30 στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-17, 10:35
  3. TG589vn v3 από forthnet VDSL 50
    Από perfecto στο φόρουμ Nova VDSL
    Μηνύματα: 292
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-16, 23:36
  4. [Other] Μόνο user σε Technicolor TG589vn v3
    Από yiannis1203 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-08-16, 21:57
  5. MediaAccess TG589vn v3 NAT και DNS
    Από spyhap στο φόρουμ Nova VDSL
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-16, 17:16

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας