Σελ. 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 73
  1. #16
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.245
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Πρωτα απ'ολα το interface, που ειναι παλιο, χοντροκομμενο και δυσλειτουργικο.

    Για exchange δεν κανει δυστυχως.
    Οι επαφες δεν δουλευουν με gmail, ουτε το ημερολογιο.
    Και τα μαζικα φιλτρα πολλες φορες σκαλωνουν και δεν λειτουργουν.

    Περαν απο το Outlook (λογω exchange), ο Mail του MacOS δουλευει απροβληματιστα σε μενα με οτι κι αν εχω δοκιμασει (Exchange, gmail, επαφες κι ημερολογια).
    Αλλα βεβαια αυτη δεν ειναι εναλλακτικη διαθεσιμη στον καθενα.

  2. #17
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Outlook
    Που μαμάει όλα τα ΜΙΜΕ encodings, και κανένα attachment του δεν μπορεί να διαβαστεί από κανέναν άλλον mail client.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  3. #18
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.442
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Outlook

  4. #19
    Εγγραφή
    17-03-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    320
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZTE ZXHN H267A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρωτα απ'ολα το interface, που ειναι παλιο, χοντροκομμενο και δυσλειτουργικο.

    Για exchange δεν κανει δυστυχως.
    Οι επαφες δεν δουλευουν με gmail, ουτε το ημερολογιο.
    Και τα μαζικα φιλτρα πολλες φορες σκαλωνουν και δεν λειτουργουν.

    Περαν απο το Outlook (λογω exchange), ο Mail του MacOS δουλευει απροβληματιστα σε μενα με οτι κι αν εχω δοκιμασει (Exchange, gmail, επαφες κι ημερολογια).
    Αλλα βεβαια αυτη δεν ειναι εναλλακτικη διαθεσιμη στον καθενα.
    Υπάρχει addon και παιζει κανονικά με exchange. Επίσης με το gcontactsync οι επαφές δουλεύουν απροβλημάτιστα.
    Στα φίλτρα προσωπικά δεν έχω κάποιο πρόβλημα. Μια χαρά παίζουν.

  5. #20
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Που μαμάει όλα τα ΜΙΜΕ encodings, και κανένα attachment του δεν μπορεί να διαβαστεί από κανέναν άλλον mail client.
    Δεν υπάρχει άλλος mail client όποτε όλα καλά

  6. #21
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.245
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sam_GR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει addon και παιζει κανονικά με exchange. Επίσης με το gcontactsync οι επαφές δουλεύουν απροβλημάτιστα.
    Στα φίλτρα προσωπικά δεν έχω κάποιο πρόβλημα. Μια χαρά παίζουν.
    Και παλι με θεματα αμφοτερα addons.
    Για τα ημερολογια αστο γιατι ειναι πικρη ιστορια.

    Εν τελει με επιβεβαιωνεις - ο Thunderbird δεν προσφερει ουτε τα βασικα.
    Τα addons ειναι απλα μπαλωματα κι οχι native implementation στο core functionality.

    Για μενα ο καλυτερος client ειναι ο Mail αλλα δυστυχως ειναι μονο για MacOS.

  7. #22
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.442
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Που μαμάει όλα τα ΜΙΜΕ encodings, και κανένα attachment του δεν μπορεί να διαβαστεί από κανέναν άλλον mail client.
    Γιατί εγώ δουλεύω Outlook χρόνια τώρα... δεν είχα πρόβλημα ποτέ με encodings... και όπου και να έχω στείλει ...ακόμα και στον εαυτό μου ποτέ δεν είχα πρόβλημα encoding...

  8. #23
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί εγώ δουλεύω Outlook χρόνια τώρα... δεν είχα πρόβλημα ποτέ με encodings... και όπου και να έχω στείλει ...ακόμα και στον εαυτό μου ποτέ δεν είχα πρόβλημα encoding...
    Αν στείλεις email στον εαυτό σου και δεν έρθει σωστά μετά με ποιον θα μιλήσεις για να σου το ξαναστείλει σωστά;

  9. #24
    Εγγραφή
    06-02-2015
    Περιοχή
    Πατήσια
    Μηνύματα
    827
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11888/793
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Thomson TG585 v7
    Δυστυχώς για όποιον δεν χρησιμοποιεί outlook, ο Thunderbird είναι η καλύτερη εναλλακτική για την ώρα. Έχω δοκιμάσει διάφορα αλλά κανένα δεν δούλεψε τόσο καλά όσο ο Thunderbird. Το Nylas N1 κάτι έλεγε αλλά είχε κάτι θεματάκια με licenses και τέτοια πέρυσι που το δοκίμασα. Μπορεί τώρα να έχει αλλάξει.

  10. #25
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Μηνύματα
    453
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    Router
    MikroTik
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κακή διαχείριση spam φίλτρων. Αγνοεί τα φίλτρα, πετάει σωστά μηνύματα στο Junk, "βαραίνει" με αρκετό όγκο μηνυμάτων κλπ. Παλαιολιθικό UI και ξεπερασμένη λειτουργικότητα.
    Σέταρε τα φίλτρα στον server σου όχι στον client.
    2017 έχουμε. Σετάρεις φίλτρα για κάθε μία συσκευή σου δηλαδή αντί να τα έχεις κεντρικά στον server και οι συσκευές να μιλάνε απλά IMAP;

    Για το «βαραίνει», συμβαίνει με όλα τα προγράμματα. Συγκριτικά με το outlook, είναι απλά αστείο.
    Έχω >19GB data (>241.000 mails) συνολικά στο profile του thunderbird μου. Δεν είναι σε καμία περίπτωση πιο αργό απότι το outlook και την χειρότερη τρώει 250-350MB ram. Και έχω και κάμποσα addons.
    Χρησιμοποιώ TB από το 2010 (προερχόμενος από Outlook). Είναι το καλύτερο migration που έκανα ποτέ. Δεν θα ξαναπήγαινα ποτέ πίσω στο outlook που να με πλήρωνε η MS.
    Δεν πιάνω καν τα δεκάδες προβλήματα που έχει το outlook με corruptions κλπ... Να θες να κάνεις δουλειά και να πρέπει να κάτσεις να κάνεις recover τα ηλίθια .pst files...

    Το UI του είναι μια χαρά! Φτιάχτηκε μία εποχή που οι UI designers δεν ήταν fanboys να αντιγράφουν ότι κάνει η Apple και η Google.
    Μακάρι οι νέες εφαρμογές να διατηρούσαν τέτοια λειτουργικά UIs αντί για τον touchscreen αντιπαραγωγικό εμετό που έχουμε πήξει τα τελευταία χρόνια (και που προς τα εκεί αργά αργά προσπαθεί να πάει και ο TB αλλά και ο FF).


    Σχετικά με επαφές, calendars κλπ, όποιος δεν γουστάρει vendor lockin (και δεν εννοώ μόνο σε επίπεδο εφαρμογής αλλά και λειτουργικού - άντε τρέξε outlook σε linux ) παίζει απλά με ανοιχτά standards και πρωτόκολλα. CalDAV & CardDAV. Μου δουλεύει τέλεια και δεν έχω κανένα πρόβλημα.
    Όλα γίνονται sync και στο android και χωρίς να εξαρτώμαι ούτε από την Microsoft ούτε να με φακελώνει η google.
    Privacy awareness εν έτη 2017.... τι λέω και εγώ τώρα ε;

  11. #26
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τον χρησιμοποιώ κι' εγώ, για δύο λογαριασμούς σε παρόχους που δεν έχουν web mail.
    Απλή, απλούστατη χρήση, χωρίς φίλτρα, χωρίς addons, χωρίς τίποτα, και δεν το ψάχνω και πολύ.

    Μιά χαρά τον βρίσκω.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  12. #27
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Χρησιμοποιώ thunderbird απο τότε που πρωτοβγήκε και είναι μια χαρά για τις ανάγκες μου. Ούτε πρόβλημα με spam έχω, ούτε βαραίνει τίποτα ούτε το interface με ενοχλεί. Γούστα είναι αυτά. Με 3-4 addons κάνει ακριβώς αυτά που θέλω.

  13. #28
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.245
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cha0s Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σέταρε τα φίλτρα στον server σου όχι στον client.
    2017 έχουμε. Σετάρεις φίλτρα για κάθε μία συσκευή σου δηλαδή αντί να τα έχεις κεντρικά στον server και οι συσκευές να μιλάνε απλά IMAP;

    Για το «βαραίνει», συμβαίνει με όλα τα προγράμματα. Συγκριτικά με το outlook, είναι απλά αστείο.
    Έχω >19GB data (>241.000 mails) συνολικά στο profile του thunderbird μου. Δεν είναι σε καμία περίπτωση πιο αργό απότι το outlook και την χειρότερη τρώει 250-350MB ram. Και έχω και κάμποσα addons.
    Χρησιμοποιώ TB από το 2010 (προερχόμενος από Outlook). Είναι το καλύτερο migration που έκανα ποτέ. Δεν θα ξαναπήγαινα ποτέ πίσω στο outlook που να με πλήρωνε η MS.
    Δεν πιάνω καν τα δεκάδες προβλήματα που έχει το outlook με corruptions κλπ... Να θες να κάνεις δουλειά και να πρέπει να κάτσεις να κάνεις recover τα ηλίθια .pst files...

    Το UI του είναι μια χαρά! Φτιάχτηκε μία εποχή που οι UI designers δεν ήταν fanboys να αντιγράφουν ότι κάνει η Apple και η Google.
    Μακάρι οι νέες εφαρμογές να διατηρούσαν τέτοια λειτουργικά UIs αντί για τον touchscreen αντιπαραγωγικό εμετό που έχουμε πήξει τα τελευταία χρόνια (και που προς τα εκεί αργά αργά προσπαθεί να πάει και ο TB αλλά και ο FF).


    Σχετικά με επαφές, calendars κλπ, όποιος δεν γουστάρει vendor lockin (και δεν εννοώ μόνο σε επίπεδο εφαρμογής αλλά και λειτουργικού - άντε τρέξε outlook σε linux ) παίζει απλά με ανοιχτά standards και πρωτόκολλα. CalDAV & CardDAV. Μου δουλεύει τέλεια και δεν έχω κανένα πρόβλημα.
    Όλα γίνονται sync και στο android και χωρίς να εξαρτώμαι ούτε από την Microsoft ούτε να με φακελώνει η google.
    Privacy awareness εν έτη 2017.... τι λέω και εγώ τώρα ε;
    Ενταξει, θα πω στην εταιρια μου να κανει transition σε CalDAV και CardDAV. Ποιο exchange μωρε - αηδιες ειναι αυτα. Υπαρχουν αλλα, καλυτερα.
    Τι κι αν θα πανε περιπατο τα Push notifications.. Χαλαλι γιατι πλεον θα μπορω να κανω χρηση του Thunderbird.
    Που εχει και μια χαρα UI.

    ΥΓ 1: Τι σε κανει να πιστευεις οτι εχεις καλυτερο privacy στο email σου απο οτι εγω στο gmail ή στο εταιρικο μου exchange;
    ΥΓ 2: Μια χαρα δουλευει σε μενα το Outlook και το Mail (MacOS). Ο Thunderbird παλι οχι και για αυτο τον εγκατελειψα.
    ΥΓ 3: Εν ετει 2017 και δουλευεις σε POP3. Period.

  14. #29
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.728
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενταξει, θα πω στην εταιρια μου να κανει transition σε CalDAV και CardDAV. Ποιο exchange μωρε - αηδιες ειναι αυτα. Υπαρχουν αλλα, καλυτερα.
    Τι κι αν θα πανε περιπατο τα Push notifications.. Χαλαλι γιατι πλεον θα μπορω να κανω χρηση του Thunderbird.
    Που εχει και μια χαρα UI.

    ΥΓ 1: Τι σε κανει να πιστευεις οτι εχεις καλυτερο privacy στο email σου απο οτι εγω στο gmai ή στο εταιρικο μου exchange;
    ΥΓ 2: Μια χαρα δουλευει σε μενα το Outlook και το Mail (MacOS). Ο Thunderbird παλι οχι και για αυτο τον εγκατελειψα.
    ΥΓ 3: Εν ετει 2017 και δουλευεις σε POP3. Period.
    Μάλλον άδικα το παίρνεις πατριωτικά. Χωρίς να θέλω να υπερασπιστώ κάποιον, αυτά στα οποία απαντάς δεν είναι αυτά που είπε...
    1. Το ότι εάν κάποιος δεν γουστάρει vendor lock-in χρησιμοποιεί ανοιχτά πρότυπα είναι μία δήλωση που είναι πάντα ακριβής, ανεξάρτητα από το ποιό πρόγραμμα χρησιμοποιείς εσύ ή η εταιρεία σου, και ούτε σε παρότρυνε να το αλλάξεις.
    2. Ο Thunderbird υποστηρίζει push notifications, εφόσον το υποστηρίζει ο server.
    3. Εάν δεν συγχρονίζει τα ημερολόγια με Google ή Microsoft, είναι προφανές ότι η Google και η Microsoft δεν έχουν τα ημερολόγιά του. Δεν σου έβρισε ούτε το gmail σου, ούτε το εταιρικό σου email.
    4. Κανένας απ' όσους υποστήριξε τον Thunderbird νωρίτερα δεν είπε ότι χρησιμοποιεί POP3.

  15. #30
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.619
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παλιός χρήστης eudora που έκοβε μια χαρά όλα τα spam/junk όταν το outlook έκανε απλά τον τροχονόμο στα mail που πηγαινοερχόντουσαν.

    Μετά από περίπου ένα ταραγμένο χρόνο με exchange (5.5 ?) kai outlook ξηλώσαμε την ms και βρήκαμε την υγειά μας.

    Τhunderbird με unified folders (inbox όλα μαζί) να τραβάει mail από διαφορετικούς servers, ακόμα και αν έχουν web interface δεν το χρησιμοποιώ, έχω ένα καλό πρόγραμμα για όλα τα mail με πολύ καλό search

    Μακριά από ms (ακόμα και τα hotmail/live mail μου βγάζανε κατά καιρούς προβλήματα με ελληνικά) και ησυχία/ηρεμία.

    Το UI αυτό που πρέπει, φρου-φρού κι αρώματα δεν μου πολυταιριάζουν.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

Σελ. 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-12-16, 21:45
  2. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-16, 03:41
  3. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-16, 20:17
  4. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-16, 15:56
  5. Μηνύματα: 41
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-16, 13:55

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας