Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 35
  1. #16
    Το avatar του μέλους ditsikts
    ditsikts Guest
    Τα nexus μια χαρά ήταν...

  2. #17
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πώς να δώσει updates μια εταιρεία που βγάζει 50 μοντέλα το χρόνο;
    Ούτε καν security patches δε δίνουν...
    Αυτο το επιχειρημα δεν στεκει.
    Τα 50 μοντελα το χρονο σημαινει οτι εχεις και περισσοτερο κοσμο εκει στο mobile τμημα και άρα ευκολοτερο εργο.

    Εξαλλου, δεν ειδα και κανεναν με λιγοτερες συσκευες να δινει γρηγοροτερα updates
    Ισα ισα, επειδη εχουν και λιγοτερο κοσμο, οπως ειπα πριν, εχουν και δυσκολοτερο εργο.

    Η αργοπορια της samsung ισως γινεται επιτηδες αλλα δεν φταιει το μεγεθος των συσκευων.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Simpleton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα τόσο πήγαινε το S5, 759€ επίσημη τιμή για το 16άρι. Όποια και να ήταν όμως η τιμή, για μια συσκευή που πωλείται ως «ναυαρχίδα», είναι τόσο παράλογο να περιμένει κανείς πιο μακροχρόνια υποστήριξη; Στο low-end να δεχτώ ότι φταίω ως καταναλωτής. Στο high-end πάλι εγώ φταίω;
    H επισημη τιμη δεν μου λεει κατι, οταν σε 2 μηνες εχει πεσει 200 ευρω.

    Και φυσικα, εννοειται οτι θα πληρωσεις παραπανω απο το iphone, φοραει καλυτερο Os, εχει συνολικα καλυτερο design + hardware και πολυ καλυτερη υποστηριξη (μιας και σε android δεν μπορεις να πετσοκοψεις πραματα)

    Απαντησε μου ομως
    Θα επαιρνες ομως s5 στα 850€ τοτε αν επαιρνε nougat τωρα;

  3. #18
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.889
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordito Εμφάνιση μηνυμάτων
    (...)
    H επισημη τιμη δεν μου λεει κατι, οταν σε 2 μηνες εχει πεσει 200 ευρω.

    Και φυσικα, εννοειται οτι θα πληρωσεις παραπανω απο το iphone, φοραει καλυτερο Os, εχει συνολικα καλυτερο design + hardware και πολυ καλυτερη υποστηριξη (μιας και σε android δεν μπορεις να πετσοκοψεις πραματα)

    Απαντησε μου ομως
    Θα επαιρνες ομως s5 στα 850€ τοτε αν επαιρνε nougat τωρα;
    Ναι, θα το έπαιρνα.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  4. #19
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.618
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    E οχι και S5 με 850 σημερα, ελεος
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  5. #20
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.889
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Τότε -> 2014.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  6. #21
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.618
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Είναι πολλά και πάλι. Στα iPhone πληρωνεις και το ολο οικοσυστημα.
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  7. #22
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Simpleton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, θα το έπαιρνα.
    Eσυ μπορει, στα ματια του κοσμου ομως το iphone ειναι ανωτερο:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flamelab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι πολλά και πάλι. Στα iPhone πληρωνεις και το ολο οικοσυστημα.
    Πληρωνεις, λεει, το οικουστημα.

    Γιαυτο εχει η apple λεφτα να αγορασει την Ελλαδα και 3-4 χωρες ακομα, για "πληρωνεις οικοσυστημα"

    ----

    Αερα κοπανιστο πληρωνεις στην Apple γιατι εχει διαχειριστει σωστα το παρασκηνιο (συμφωνιες με παροχους) αλλα και το προσκηνιο, δινοντας υπερδυναμη Α10 + Nand, εχοντας αποδοση που θα εχουν τα android του 2019.

    Αυτο ικανοποιει το 90% του κοσμου που εχει να πληρωσει +600€ για ναυαρχιδα, λιγοι ειμαστε που φωναζουμε για το κλειστο οικοσυστημα της apple.

  8. #23
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Ας αφήσουμε όμως το offtopic και το vs iphone, το νήμα είναι συγκεκριμένα για android

  9. #24
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Δεν ειναι offtopic η συγκριση μεταξυ μιας πλατφορμας που παιρνει updates με την αλλη που δεν παιρνει σε ενα θεμα που μιλαει.... για updates.

  10. #25
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordito Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ειναι offtopic η συγκριση μεταξυ μιας πλατφορμας που παιρνει updates με την αλλη που δεν παιρνει σε ενα θεμα που μιλαει.... για updates.
    Για updates στο Android, δεν μιλάει για Updates σε όλες τις πλατφόρμες
    Οπότε είναι offtopic και κλασικό flamewar vs

  11. #26
    Εγγραφή
    06-04-2009
    Περιοχή
    Σαλόνικα
    Μηνύματα
    992
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG585
    Α καλά. Ας δώσει 5 χρόνια Updates στο Pixel και το n6p και ας άφησει τις χαζομάρες. Βαρέθηκα σε καθε update να διαβάζω τα ίδια πράγματα. Της κοντής ψ**ης οι τρίχες τις φταίνε. Άσε μας ρε Google

  12. #27
    Εγγραφή
    05-02-2009
    Περιοχή
    In the Stargate Universe...
    Μηνύματα
    1.101
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16699/985
    ISP
    OTEnet
    Router
    Huawei EchoLife 520c
    SNR / Attn
    4.1(dB) / 20.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Προσωπικά τα updates μου είναι αδιάφορα, δεν αγοράζω ποτέ ακριβή συσκευή και αλλάζω μέσα σε 1 με 1,5 χρόνο που το hardware στην κατηγορία που αγοράζω έχει προχωρήσει πολύ. Επιπλέον έχω πολύ custom τις συσκευές μου και ένα update πολύ πιθανό να με άφηνε με brick (υποθέτοντας οτι έχω ακόμα ενεργές υπηρεσίες που έχει ενσωματώσει ο κατασκευαστής και εγώ τις έχω ξηλώσει από την πρώτη μέρα γιατί μου είναι άχρηστες).
    >> James Randi <<--- A man to admire, a man to respect

    Linux4Coffee
    You'll never know what you're missing until you try Arch

    "Next time you want to buy a computer, consider buying a mac (and installing Windows/Linux on it). Even after five years, when it's cheap chinese hardware is obsolete there will be someone ignorant enough to buy it for ten times the price."

  13. #28
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    SNR / Attn
    31(dB) / 30(dB)
    αποτρέποντας το τέλος ζωής μιας συσκευής, λόγω μη διάθεσης αναβαθμισμένων drivers από τον κατασκευαστή.
    <σταλεγάκης Νο437872>Πόσα χρόνια τα γράφω! Επιτέλους, ελπίζω αργά ή γρήγορα να τα καταφέρουν.

    2012
    «Δεν θέλει δουλειά για τίποτα από τους κατασκευαστές για το λειτουργικό. Μόνο τους drivers έχουν να συντηρήσουν*.»

    * Ούτε αυτό: οι ΟΕΜ τους δίνουν και αυτούς, μόνο μία υπενθύμιση στον ΟΕΜ να συντηρήσει τον driver και δοκιμούλες από τον κατασκευαστή.

    Είδα και απόειδαν στην Google και είπαν να παρακάμψουν και τους drivers, δεν ξέρω πόσο λειτουργικό θα είναι αυτό.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ludist : 15-05-17 στις 15:57.
    Από το «Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο», στο «Η εταιρία έχει πάντα δίκιο».
    Επιλογή linux διανομής.
    Αγγλικά <- Απορίες για το Slack; Διάβασε -> Ελληνικά. Οδηγίες εγκατάστασης από imitheos
    Θησαυρός πληροφοριών ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ διανομής GNU/Linux.

  14. #29
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DreamAxe Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά τα updates μου είναι αδιάφορα, δεν αγοράζω ποτέ ακριβή συσκευή και αλλάζω μέσα σε 1 με 1,5 χρόνο που το hardware στην κατηγορία που αγοράζω έχει προχωρήσει πολύ. Επιπλέον έχω πολύ custom τις συσκευές μου και ένα update πολύ πιθανό να με άφηνε με brick (υποθέτοντας οτι έχω ακόμα ενεργές υπηρεσίες που έχει ενσωματώσει ο κατασκευαστής και εγώ τις έχω ξηλώσει από την πρώτη μέρα γιατί μου είναι άχρηστες).
    Αν μόλις μία ημέρα μετά την αγορά της συσκευής σου βγει σοβαρή αναβάθμιση, τα updates θα σου είναι αδιάφορα φαντάζομαι και θα μείνεις με την τρύπα τον 1-1.5 χρόνο που θα έχεις τη συσκευή;

  15. #30
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DreamAxe Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά τα updates μου είναι αδιάφορα, δεν αγοράζω ποτέ ακριβή συσκευή και αλλάζω μέσα σε 1 με 1,5 χρόνο που το hardware στην κατηγορία που αγοράζω έχει προχωρήσει πολύ.
    Το αυτό.

    Βλεπω κατι τυπους με συσκευες 3-4 χρονων και λεω που πανε.
    Δεν το λεω απο θεμα software, θα μιλησω ακομα και για iphοne που εχουν και τελευταια εκδοση.

    Στα 3-4 χρονια λοιπον εχεις αλλαξει κανονικα 2μπαταριες, εχεις ενα τηλεφωνο γεματο γρατζουνιες, αν εχει γλυτωσει τα πεσιματα και φυσικα υπαρχει και nand degradation.
    Λιγα iphone εχω δει με stutter;

    To lifespan ενος τηλεφωνου ειναι το πολυ 2 χρονια κατ'εμε.

    Eνα iphone 7 θα ειναι τοσο αχρηστο σε 4 χρονια οπως ειναι αχρηστο ενα 5s σημερα.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ludist Εμφάνιση μηνυμάτων
    <σταλεγάκης Νο437872>Πόσα χρόνια τα γράφω! Επιτέλους, ελπίζω αργά ή γρήγορα να τα καταφέρουν.

    2012
    «Δεν θέλει δουλειά για τίποτα από τους κατασκευαστές για το λειτουργικό. Μόνο τους drivers έχουν να συντηρήσουν*.»

    * Ούτε αυτό: οι ΟΕΜ τους δίνουν και αυτούς, μόνο μία υπενθύμιση στον ΟΕΜ να συντηρήσει τον driver και δοκιμούλες από τον κατασκευαστή.

    Είδα και απόειδαν στην Google και είπαν να παρακάμψουν και τους drivers, δεν ξέρω πόσο λειτουργικό θα είναι αυτό.
    Nαι λες να εχουν ολοι οι κατασκευαστες το ιδιο software, να μην βαζουν τιποτα πανω απο το AOSP android.
    Δηλαδη η Samsung και η LG, να εχει το ιδιο ui με τον κινεζο των 60€;

    Tα εχω πει, τα εχω ξαναπει, και κανεις δεν ακουει.

    Δεν γινεται στο android να εχεις updates 3 και 4 χρονια και να βγαινουν και την άλλη μερα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν μόλις μία ημέρα μετά την αγορά της συσκευής σου βγει σοβαρή αναβάθμιση, τα updates θα σου είναι αδιάφορα φαντάζομαι και θα μείνεις με την τρύπα τον 1-1.5 χρόνο που θα έχεις τη συσκευή;
    Updates 18 μηνες δινουν ολοι, φυσικα μιλαμε για android, επιλογες υπαρχουν 1000δες. Μεχρι και custom roms για να εχεις updates ημερων.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-16, 02:01
  2. Μηνύματα: 96
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-16, 16:52
  3. Μηνύματα: 53
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-16, 14:01
  4. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-16, 16:41
  5. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-05-16, 17:28

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας