Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-35 από 35
  1. #31
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.626
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordito Εμφάνιση μηνυμάτων
    Updates 18 μηνες δινουν ολοι, φυσικα μιλαμε για android, επιλογες υπαρχουν 1000δες. Μεχρι και custom roms για να εχεις updates ημερων.
    Το ξέρω, αλλά λες ότι τα updates σου είναι αδιάφορα, σωστά; Άρα δεν τα βάζεις, και δεν χρειάζεσαι custom roms, σωστά;

  2. #32
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ξέρω, αλλά λες ότι τα updates σου είναι αδιάφορα, σωστά; Άρα δεν τα βάζεις, και δεν χρειάζεσαι custom roms, σωστά;
    Όχι δεν είναι αδιάφορα αλλά ούτε και υψίστης σημασίας.

    Εχει κάποιο νόημα αυτό που λες;

  3. #33
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.626
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordito Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι δεν είναι αδιάφορα αλλά ούτε και υψίστης σημασίας.

    Εχει κάποιο νόημα αυτό που λες;
    Απλά αναπαράγω αυτά που διαβάζω, τα οποία μου προκαλούν έκπληξη. "Αδιάφορα" ήταν η λέξη που χρησιμοποιήθηκε και συμφώνησες:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DreamAxe Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά τα updates μου είναι αδιάφορα
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordito Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το αυτό.
    Ασφαλώς και προσωπικά πιστεύω ότι δεν είναι αδιάφορα, αλλά ύψιστης σημασίας, τουλάχιστον ορισμένα από αυτά.

  4. #34
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.552
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordito Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο το επιχειρημα δεν στεκει.
    Τα 50 μοντελα το χρονο σημαινει οτι εχεις και περισσοτερο κοσμο εκει στο mobile τμημα και άρα ευκολοτερο εργο.

    Εξαλλου, δεν ειδα και κανεναν με λιγοτερες συσκευες να δινει γρηγοροτερα updates
    Ισα ισα, επειδη εχουν και λιγοτερο κοσμο, οπως ειπα πριν, εχουν και δυσκολοτερο εργο.
    Ποιος κανόνας λέει ότι για να βγάζουν περισσότερες συσκευές πρέπει να έχουν περισσότερο κόσμο; Και μάλιστα ότι η αύξηση είναι αναλογική;
    Ποιά εταιρία έχει αφήσει τους αγοραστές των συσκευών πιο απροστάτευτους με το να μην δίνει ούτε καν security updates; Η Samsung, η LG, η Huawei, η OnePlus ή η Apple; Μπορείς να κάνεις rank;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordito Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι δεν είναι αδιάφορα αλλά ούτε και υψίστης σημασίας.

    Εχει κάποιο νόημα αυτό που λες;
    Tα security updates είναι ύψιστης σημασίας;
    Υποτίθεται ότι είναι ένα μικρό κομμάτι του κώδικα του Android που δεν επηρεάζει το skin που έχει βάλει από πάνω ο κάθε OEM.
    Γιατί δεν τα δίνουν, έστω μαζεμένα κάθε 4-5 μήνες, σε όλες τις συσκευές που είναι κάτω των 2 χρόνων;

    Συμφωνώ μαζί σου για τα 2 χρόνια ως ορόσημο, αφού μετά τα 2 χρόνια η συσκευή δε μπορεί να ακολουθήσει.
    Για αυτό βλέπουμε τα παλιά iPhone να έχουν ονομαστικά την τελευταία έκδοση του iOS αλλά να μην έχουν κανένα από τα νέα features. Πάντως είναι λιγότερο τρύπια από τα Samsung των 2 χρόνων.

  5. #35
    Εγγραφή
    05-02-2009
    Περιοχή
    In the Stargate Universe...
    Μηνύματα
    1.101
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16699/985
    ISP
    OTEnet
    Router
    Huawei EchoLife 520c
    SNR / Attn
    4.1(dB) / 20.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν μόλις μία ημέρα μετά την αγορά της συσκευής σου βγει σοβαρή αναβάθμιση, τα updates θα σου είναι αδιάφορα φαντάζομαι και θα μείνεις με την τρύπα τον 1-1.5 χρόνο που θα έχεις τη συσκευή;
    Συνήθως δίνουν updates για ένα διάστημα αλλά και να μην δίνουν δεν με πειράζει, κανένα τηλέφωνό μου δεν μένει με όλες τις βλακείες προεγκατεστημένες. Μόνο αν το πρόβλημα είναι σε κομμάτι που δεν μπορώ να αφαιρέσω είναι θέμα (σύστημα ή android-specific κομμάτια) αλλά και πάλι δύσκολο να βρεθεί κάτι ανοιχτό και exploitable από τη στιγμή που δουλεύω με whitelist στο firewall της συσκευής και συνήθως κρατάω τις εφαρμογές που έχουν πρόσβαση στο internet up to date ή αφαιρώ κομμάτια λειτουργικότητας (κυρίως feedback και telemetry) που δεν θέλω με προγράμματα όπως το disable service.

    Και ναι θα επιμείνω στη λέξη, τελείως αδιάφορα και ενδεχομένως προβληματικά όταν προσπαθούν να μου κάνουν update κομμάτια που έχω ήδη αφαιρέσει... Σε παλιά συσκευή έμεινα με softbrick από την επιμονή της εταιρείας να μου κάνει αυτόματο OTA upgrade και από τότε κάθε έλεγχος του κινητού προς τους servers του κατασκευαστή μπλοκάρεται με συνοπτικές διαδικασίες.

    Για εμένα δεν είναι κριτήριο καν αν θα έχω updates, δεν τα θέλω, μου χαλάνε τη λειτουργικότητα και με αναγκάζουν να ξαναψάχνω να στήσω τη συσκευή όπως τη χρειάζομαι.
    >> James Randi <<--- A man to admire, a man to respect

    Linux4Coffee
    You'll never know what you're missing until you try Arch

    "Next time you want to buy a computer, consider buying a mac (and installing Windows/Linux on it). Even after five years, when it's cheap chinese hardware is obsolete there will be someone ignorant enough to buy it for ten times the price."

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-16, 02:01
  2. Μηνύματα: 96
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-16, 16:52
  3. Μηνύματα: 53
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-16, 14:01
  4. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-16, 16:41
  5. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-05-16, 17:28

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας