Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    03-08-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    638
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Το σταθερο που εχω σπιτι απο την αρχη ηταν απορρητο και στο μητρωο 11. Ομως παντοτε δεχομουν διαφημηστικες κλησεις σποραδικα. Μεχρι που το κακο παραεγινε απο τον γνωστο πλεον αριθμο 213ΧΧΧΧΧΧΧ της vodafone. Αφου εκανα καταγγελια στην ΕΕΤΤ το φλεβαρη οι κλησεις σταματησαν. Παραλληλα ειχε γινει καταγγελια και στην ΑΠΠΔ αλλα απο κει ακομα περιμενω απαντηση.

    Τις τελευταιες μερες αρχισα να δεχομαι κλησεις με αποκρυψη απο την Wind (μαλιστα η "κυρια" που πηρε τηλεφωνο ηταν αγενεστατη οταν τη ρωτησα γιατι με καλουν αφου το νουμερο υπαγεται στο μητρωο 11). Σημερα ξαναεκανα καταγγελια για την Wind.

    Στην καταγγελια αυτη τη φορα εκτος απο την απαντηση της εταιρειας ζητω να ενημερωθω για την επισημη θεση της ΕΕΤΤ για την καταπατηση του μητρωου 11 απο τον καθε τυχαρπαστο που το παιζει entrepreneur ανοιγοντας τηλεφωνικα κεντρα.

    Επειδη το φορουμ το διαβαζουν και ατομα που εχουν σχεση με ΑΠΠΔ και ΕΕΤΤ, θα ηθελα ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ μια φορα καποιος να μας πει και εμας πως στο καλο τα νουμερα μας περνανε απο χερι σε χερι ενω ειναι απορρητα και υπαγομενα στο μητρωο 11. Συμφωνα με τις ελαχιστες νομικες γνωσεις που εχω ειμαι θυμα:

    1. Παρανομης κατοχης και χρησης των προσωπικων μου δεδομενων απο τριτους χωρις τη θεληση μου.
    2. Παρανομης διακινησης των προσωπικων μου δεδομενων χωρις τη θεληση μου.
    3. Πιθανως καποιος πλουτιζει παρανομα απο αυτη τη διακινηση.

    Θα γινει καποτε καποια εισαγγελικη ερευνα για το θεμα μπας και σταματησει η ασυδοσια? Θα λογοδοτησει η καθε εταιρεια για τις αστειες και προφανως ψευδεις απαντησεις προς τους καταγγελοντες (δηθεν κατα λαθος πληκτρολογηση του αριθμου μου, οπως απαντησαν στην καταγγελια μου)? Φοβαμαι οτι η ΕΕΤΤ το μονο που κανει ειναι να παρεχει την υπηρεσια του κλητηρα μεταξυ του καταγγελοντα και της καθε εταιρειας.

    Η κατασταση πλεον εχει εισελθει στην περιοχη της γελοιοτητας, ο χαρακτηρισμος μπανανια για την ελλαδα πλεον ειναι πολυ λιγος.

  2. #2
    Το avatar του μέλους tzelen
    tzelen Guest
    Τα πράγματα είναι πολύ απλά: αφου τα πρόστιμα είναι ανύπαρκτα ή/και αστεία, δεν υπάρχει κανένας λόγος να μην συνεχίζουν να καταστρατηγούν τα δικαιώματά μας, αφου αποκομίζουν κέρδος.

  3. #3
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Το νούμερο είναι εύκολο να το βρούνε, ή απλά να βάλουν έναν dialer να καλέσει όλα τα νούμερα πχ απο το 2101111111 εως το 21022222222.

  4. #4
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημερα, παιδια και εμενα μια απο τα ιδια, τελικα εχω αναγκαστει να κανω φραγες σε καποια νουμερα, εστειλα email στην vodafone και σταματησαν στο σταθερο, και με παιρνουν απο wind τωρα!
    εκτος αυτου εβαλα το κινητο στο αρθρο 11 και τωρα που το εβαλα αρχισαν να με καλουν απο την vodafone απο το ιδιο νουμερο που καλουσε πριν στο σταθερο!!!
    παλι θα ξαναστειλω email.
    Ξανα και στο κινητο μπλοκαρισμα στο νουμερο αυτο.
    Δυστυχως μας εχουν κανει να ειμαστε και εμεις αγενεις, να τους βριζουμε και να τους τα χωνουμε.
    Περαστικα τους...

    Mηπως πρεπει να στειλουμε επιστολες στην ΕΕΤΤ σχετικα με οτι το αρθρο 11 δεν το λαμβανει κανεις υποψην?
    τελικα τι ισχυει με αυτο?
    νομιζω οτι αυτοι ειναι οι υπευθυνοι να μας απαντησουν ακριβως τι συμβαινει.

    Τα συστηματα που μας καλουν ειναι αυτοματα παιρνουν νουμερα στην σειρα, γιαυτο τον λογο κιολας δεν αφαιρουν οσα ειναι στο αρθρο 11 γιατι ειναι κατι δυσκολο να γινει, θελει ελεγχο και να βαλουν εξαιρεσεις.
    Δλδ τα νουμερα δεν τα καλει νομιζω ο καθε τηλεφωνητης-τρια αλλα τους βγαζει το συστημα αυτοματα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 16-05-17 στις 12:07.

  5. #5
    Το avatar του μέλους tzelen
    tzelen Guest
    Τα τηλέφωνα καλούνται μεν από dialer, αλλά τον dialer κάποιος τον τροφοδοτεί. Είτε είναι λίστα με συγκεκριμένους αριθμούς, είτε είναι προθέματα (πχ 210ΧΧΧΧΧΧΧ) και του λένε κάλεσε το τάδε εύρος, κάποιος ρυθμίζει τα συστήματα των dialer έτσι.
    Είναι πολύ απλό να σταματήσουν να ξεσκίζουν τις λίστες του 11. Κορόιδα είναι να το κάνουν, αφού βγάζουν λεφτά πρακτικά ανενόχλητοι;

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzelen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα τηλέφωνα καλούνται μεν από dialer, αλλά τον dialer κάποιος τον τροφοδοτεί. Είτε είναι λίστα με συγκεκριμένους αριθμούς, είτε είναι προθέματα (πχ 210ΧΧΧΧΧΧΧ) και του λένε κάλεσε το τάδε εύρος, κάποιος ρυθμίζει τα συστήματα των dialer έτσι.
    Είναι πολύ απλό να σταματήσουν να ξεσκίζουν τις λίστες του 11. Κορόιδα είναι να το κάνουν, αφού βγάζουν λεφτά πρακτικά ανενόχλητοι;
    Απλό δεν είναι, αλλά αυτοί που το κάνουν συνήθως δεν έχουν και θέμα με τις υποχρεώσεις του νόμου, δεν είναι δηλαδή κάποιος που έχει πάρει όλες τις απαραίτητες άδειες ώστε να πρέπει να ακολουθεί και το άρθρο 11.

    Στην πιο πάνω περίπτωση μιλάμε για κάποιον που δεν ακολουθεί ούτε το βασικό, το να μην καλεί απο απόκρυψη λέτε να τον πειράξει το άρθρο 11;

  7. #7
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Στο σταθερό μου...ευτυχώς τρέχει μέσα από asrerisk...που έχει Black list.... και έχω μπλοκαρι πολύ πράμα... στο κινητό.... μόνο από βόντα παίρνουν.... και εκεί έχει μπινελίκια με το καλημέρα.
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 174
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-20, 05:11
  2. Λέω να πάρω το TL-WA860RE αλλά εκπέμπει μόνο στα 2,4GHz
    Από JHRoss στο φόρουμ TP-Link ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-10-16, 23:34

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας