Σελ. 6 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 119
  1. #76
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Προσωπικά οταν είναι να ριπαρω κάποιο από τα CD μου για ακρόαση στο κινητό χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια Ogg Vorbis.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  2. #77
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    980
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από globalnoise Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν. Το B και το C είναι όντως κλώνοι, uncompressed wav. Το A είναι 320Kbps mp3

    Όπως καταλαβαίνετε, το να λέμε οτι το mp3 είναι "σκουπίδια", την εποχή που το bandwidth μας αφήνει να χειριζόμαστε 320Kbps mp3 δεν στέκει τόσο. Σίγουρα τα latest codecs είναι πολλά επίπεδα ανώτερα του mp3, σε χαμηλότερα bitrates, χωρίς αυτό να σημαίνει οτι το 95% των ακροατών δεν καλύπτεται από 320Kbps mp3 encoding, που του προσφέρει το ίδιο fidelity με uncompressed audio στο playback σύστημα του.

    Τώρα κάποια λεγόμενα περί mp3 που "ακούγεται καλύτερα" από uncompressed κλπ, προκαλούν γέλιο και είναι η λεγόμενη πλάνη του audiophile

    Long story short, τσιλάρετε με τα codecs, bandwidth υπάρχει και την δουλειά τους την κάνουν τέλεια. Αν θέλετε να χρησιμοποιήσετε mp3, κάντε το σε 320Kbps. Αν δεν υπάρχει ανάγκη για mp3, επιλέξτε κάποια απο τα σύγχρονα, AAC ή Ogg Vorbis

    Αν πιστεύετε οτι για listening και consuming σκοπούς κάτι σαν το Spotify Premium δεν είναι αρκετά HiFi, I feel pitty for you
    Μας προκάλεσες σε test. Τόσοι άνθρωποι σου απάντησαν ότι το Α είναι διαφορετικό από τα Β και C, που ακούγονται ίδια.
    Το συμπέρασμά σου; Ότι το mp3 προσφέρει το ίδιο fidelity με το uncompressed και όλα τα υπόλοιπα είναι η πλάνη του audiophile

    Ούτε το δημοψήφισμα του Τσίπρα...

  3. #78
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.745
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    EdgeRouter™ X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Symos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μας προκάλεσες σε test. Τόσοι άνθρωποι σου απάντησαν ότι το Α είναι διαφορετικό από τα Β και C, που ακούγονται ίδια.
    Το συμπέρασμά σου; Ότι το mp3 προσφέρει το ίδιο fidelity με το uncompressed και όλα τα υπόλοιπα είναι η πλάνη του audiophile

    Ούτε το δημοψήφισμα του Τσίπρα...
    Το ακούγονται ίδια δεν ισούται με το "Το A μου ακούγεται για uncompressed" που οι περισσότεροι απέφευγαν να δηλώσουν. Επίσης το "ίδια" μπορεί εύκολα κάποιος με τεχνικό τρόπο να το βρει, δεν είναι perceptual. In fact, ένα μέλος ανέφερε οτι έτσι το βρήκε

    Το 320Kbps mp3 προσφέρει το ίδιο fidelity με το uncompressed στο 95% των playback system και όλα τα υπόλοιπα είναι η πλάνη του audiophile
    OK boomer

  4. #79
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Χα, τελικά το mp3 ακούγεται καλύτερα από το uncompressed. Αναρωτιέμαι αν όπως κάποιοι παλιοί λένε πως είναι εθισμένοι στο αναλογικό, με όλες τις ατέλειές του, μήπως εμείς οι πιο «σύγχρονοι» είμαστε εθισμένοι στο mp3 με όλες τις ατέλειές του.

    Πάντως ο κανόνας στα audiophile forums είναι no blind tests. Μπαίνει ο άλλος και λέει πως το καλώδιο που έχει 500 ευρώ το μέτρο κάνει την μουσική να ακούγεται καλύτερα; Μια χαρά. Του προτείνεις blind test; Ban!
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  5. #80
    Εγγραφή
    15-09-2002
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    916
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Με κάτι πρέπει να ασχολούνται και να ξοδεύουν χρήματα για το χόμπι τους. Αν καταρριφθεί η κοσμοθεωρία τους τι θα κάνουν μετά; Θα το γυρίσουν στο pixel peeping ή στις καφετιέρες εσπρέσο; Banal.

  6. #81
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.745
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    EdgeRouter™ X
    Well said και οι 2
    OK boomer

  7. #82
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Mερικοί εδώ μέσα μόνοι τους τα λένε, μόνοι τους τα αποφασίζουν και μόνοι τους τα συμφωνούνε, εμείς οι υπόλοιποι απλώς τους ακούμε σοκαρισμένοι χωρίς να μπορούμε να ψελλίσουμε κουβέντα, καταστάσεις θρίλερ ένα πράγμα.

    Πάντως όντως έχει προχωρήσει πέρα από τα όρια η τεχνολογία αφού μπορούμε να ακούμε HI-FI μουσική από αρχείο ΜP3 που αναπαράγεται από κινητό σε ακουστικά ψείρες.
    Υπάρχουν βέβαια και extreme καταστάσεις που αναλαμβάνει την αναπαραγωγή η ενσωματωμένη κάρτα ήχου με ηχεία των 20 ευρώ, εκεί εκτοξεύεται η ποιότητα του ήχου.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #83
    Εγγραφή
    13-08-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    1.102
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mερικοί εδώ μέσα μόνοι τους τα λένε, μόνοι τους τα αποφασίζουν και μόνοι τους τα συμφωνούνε, εμείς οι υπόλοιποι απλώς τους ακούμε σοκαρισμένοι χωρίς να μπορούμε να ψελλίσουμε κουβέντα, καταστάσεις θρίλερ ένα πράγμα.

    Πάντως όντως έχει προχωρήσει πέρα από τα όρια η τεχνολογία αφού μπορούμε να ακούμε HI-FI μουσική από αρχείο ΜP3 που αναπαράγεται από κινητό σε ακουστικά ψείρες.
    Υπάρχουν βέβαια και extreme καταστάσεις που αναλαμβάνει την αναπαραγωγή η ενσωματωμένη κάρτα ήχου με ηχεία των 20 ευρώ, εκεί εκτοξεύεται η ποιότητα του ήχου.

    Έτσι ακριβώς. Στο mp3 σχεδόν χάνεται και η αίσθηση του βάθους του soundstage, κάτι που γίνεται πιο άμεσα αντιληπτό και από "απαίδευτα" αυτιά. Μην περιμένετε να ακούσετε βάθος από (οποιαδήποτε) ακουστικά όμως. Πάντως δεν το αλλάζω προς το παρόν λόγω συμβατότητας και ευκολίας

  9. #84
    Εγγραφή
    06-05-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.426
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    SpeedportEntry 2i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από globalnoise Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το 320Kbps mp3 προσφέρει το ίδιο fidelity με το uncompressed στο 95% των playback system...
    Πολύ σωστός, δεν έχω καμία αντίρρηση και δε νομίζω να διαφώνησε κανείς επ' αυτού. Θα το πάω μάλιστα και πιο μακριά και θα πω πως όταν το αρχείο είναι τόσο προσεκτικά επιλεγμένο ώστε να κλάνει εύκολα το 95% των συστημάτων που χρησιμοποείται για μουσική στους υπολογιστές (εγώ θα έλεγα και παραπάνω απο 95%), τότε αναμενόμενα καταλήγεις με τους περισσότερους να λένε πως το mp3 ακούγεται καλύτερα. Κατάλαβες τώρα γιατί "κάποια λεγόμενα περί mp3 που ακούγεται καλύτερα από uncompressed" δεν πρέπει να προκαλούν γέλιο? Γιατί ενώ εσύ γέλαγες, αυτό συνέβει. Κάποιοι άνθρωποι έγραψαν ότι στο setup τους ακούγεται καλύτερα το mp3. Που ξέρω εγώ αν το δικό μου setup μου είναι αρκετά καλό για το συγκεκριμένο κομμάτι ώστε να ακούω καλύτερα το uncompressed?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από globalnoise Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...και όλα τα υπόλοιπα είναι η πλάνη του audiophile
    Σιγά μη γίναμε και audiophiles επειδή πήραμε 1 DAC και 2 ηχεία της προκοπής. Όλα τα υπόλοιπα δεν είναι η πλάνη του audiophile αλλά το 100-95=5% που σου επέδειξε ότι δεν προσφέρει το ίδιο fidelity, ξεχωρίζοντας με επιτυχία τα διαφορετικά και τα ίδια. Το κάναμε γαργάρα βέβαια όπως είπε ο Symos και όπως έγραψε και ο sweet dreams "Mερικοί εδώ μέσα μόνοι τους τα λένε, μόνοι τους τα αποφασίζουν και μόνοι τους τα συμφωνούνε". Όπως αγαπάς, δεν μπορώ και δεν θέλω να επιβάλω την άποψή μου, αλλά θέλω τοθλάχιστον να υπάρχει εδώ γραμμένη.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος konc : 18-05-17 στις 23:00.

  10. #85
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.665
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Το spotify τι format χρησιμοποιεί;

  11. #86
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #87
    Εγγραφή
    02-12-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1.850
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    1020/13556kbps
    ISP
    Wind
    SNR / Attn
    16.2(dB) / 12.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά οταν είναι να ριπαρω κάποιο από τα CD μου για ακρόαση στο κινητό χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια Ogg Vorbis.
    To οποίο σου δίνει τελικό προϊόν με ποιότητα ανώτερη του mp3, έτσι;

  13. #88
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  14. #89
    Εγγραφή
    15-03-2007
    Περιοχή
    Μαρκόπουλο Μεσογαίας
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    9.106
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49000/4998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Router
    I don't remember
    SNR / Attn
    (dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αδερφή μου θα έγραφε καλύτερο άρθρο όταν ήταν 13 ετών. Δεν έκανα τον κόπο να το διαβάσω ως το τέλος, διότι δε βγάζουν νόημα τα αγγλικά του.

    (Να μην πω πως το Google Translate, στη σημερινή του μορφή, θα έβγαζε κάτι καλύτερο από αυτόν τον αχταρμά.)
    Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο-γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τον Επίτιμο.



  15. #90
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.745
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    EdgeRouter™ X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από A_gamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αδερφή μου θα έγραφε καλύτερο άρθρο όταν ήταν 13 ετών. Δεν έκανα τον κόπο να το διαβάσω ως το τέλος, διότι δε βγάζουν νόημα τα αγγλικά του.

    (Να μην πω πως το Google Translate, στη σημερινή του μορφή, θα έβγαζε κάτι καλύτερο από αυτόν τον αχταρμά.)
    Πέρα από τα αγγλικά, φαίνεται οτι το 'χει γράψει άτομο με 0 γνώση, ότι του βγαλε το Google το αράδιασε

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Helene Εμφάνιση μηνυμάτων
    To οποίο σου δίνει τελικό προϊόν με ποιότητα ανώτερη του mp3, έτσι;
    Ναι, σαν codec είναι ποιοτικά ανώτερο, στα ίδια bitrates.

    Για reference, το Spotify Premium χρησιμοποιεί Ogg Vorbis σε 320 Kbps και είναι άριστο.
    OK boomer

Σελ. 6 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-12-20, 21:49
  2. Μηνύματα: 55
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-17, 22:04
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-12-16, 11:18
  4. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-08-16, 02:46
  5. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-16, 17:08

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας