Σελ. 7 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 25678 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 91-105 από 119
  1. #91
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από A_gamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αδερφή μου θα έγραφε καλύτερο άρθρο όταν ήταν 13 ετών. Δεν έκανα τον κόπο να το διαβάσω ως το τέλος, διότι δε βγάζουν νόημα τα αγγλικά του.

    (Να μην πω πως το Google Translate, στη σημερινή του μορφή, θα έβγαζε κάτι καλύτερο από αυτόν τον αχταρμά.)
    To βάζεις στο Google κάπως έτσι ή όπως θέλεις εσύ και βρίσκεις πολλά άλλα άρθρα του γούστου σου.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  2. #92
    Εγγραφή
    15-03-2007
    Περιοχή
    Μαρκόπουλο Μεσογαίας
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    9.106
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49000/4998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Router
    I don't remember
    SNR / Attn
    (dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    To βάζεις στο Google κάπως έτσι ή όπως θέλεις εσύ και βρίσκεις πολλά άλλα άρθρα του γούστου σου.
    Good point.

    Υ.Γ: Αυτό που μου κινεί την περιέργεια είναι όχι το MP3 vs OGG, αλλά το AAC vs OGG.
    Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο-γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τον Επίτιμο.



  3. #93
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από A_gamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Good point.
    Άλλο μου κάνει εντύπωση και το έχω στην άκρη από την γλώσσα μου να σε ρωτήσω, χωρίς παρεξήγηση βέβαια, σ' αυτό το νήμα ακούσαμε πράγματα και θάματα που δεν αξίζει καν να τα σχολιάσουμε, τα κακά αγγλικά του άρθρου σε πειράξανε;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  4. #94
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.745
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    EdgeRouter™ X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    σ' αυτό το νήμα ακούσαμε πράγματα και θάματα που δεν αξίζει καν να τα σχολιάσουμε
    Όπως ποιο;
    OK boomer

  5. #95
    Εγγραφή
    09-06-2016
    Μηνύματα
    138
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    pending
    Οτιδηποτε ειναι patent free και λειτουργει γινεται ακομα καλυτερο . Δωρεαν και open source .
    xD

  6. #96
    Εγγραφή
    15-03-2007
    Περιοχή
    Μαρκόπουλο Μεσογαίας
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    9.106
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49000/4998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Router
    I don't remember
    SNR / Attn
    (dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άλλο μου κάνει εντύπωση και το έχω στην άκρη από την γλώσσα μου να σε ρωτήσω, χωρίς παρεξήγηση βέβαια, σ' αυτό το νήμα ακούσαμε πράγματα και θάματα που δεν αξίζει καν να τα σχολιάσουμε, τα κακά αγγλικά του άρθρου σε πειράξανε;;
    Δεν ανακατεύομαι σε αυτά τα άλλα.
    Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο-γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τον Επίτιμο.



  7. #97
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    SNR / Attn
    31(dB) / 30(dB)
    Όταν δοκίμασα το ogg, ήταν πολύ καλύτερο σε χαμηλά bitrates σε υψηλά δεν καταλαβαίνω διαφορά έτσι και αλλιώς :-)

    Ξανάκουσα τα κομμάτια με AKG K99 + Tascam (US-122). Πράγματι το Α φάνηκε δυνατότερο - όπως έγραψαν τρεις - αλλά δεν είδα καμμία διαφορά στην ποιότητα.

    Με επιβεβαίωσε το normalize στην ένταση.
    Κώδικας:
    normalize -n *.wav
    Computing levels...
      level        peak         gain
    -11,9331dBFS 0,0000dBFS   -0,0669dB  00.wav                                
    -12,2592dBFS 0,0000dBFS   0,2592dB   01.wav                                
    -12,2592dBFS 0,0000dBFS   0,2592dB   02.wav
    Μπράβο σε όσους άκουσαν την διαφορά στην ένταση. Δεν ήξερα πως μπορείς να ακούσεις διαφορά 0,26dB!

    Είναι πολύ ενδιαφέρον να τα ακούσετε σε loop με το qmmp ή με το audacious, διότι τα παίζουν χωρίς διακοπή και δεν καταλαβαίνεις Χριστό πότε ακούς ποιό. Όταν τα άκουσα ξεχωριστά μου φάνηκε και εμένα δυνατότερο το 1ο, αλλά όταν τα έβαλα σε τυχαίο loop, έσβησαν τα φώτα, χάθηκε η γη, πλημμύρισαν τα βουνά, εκτοξεύτηκαν τα λαγκάδια, δεν καταλάβαινα πότε έπαιζε ποιό.

    Το ανατριχιαστικό -0.0669dB σημαίνει παραμόρφωση! Και πράγματι με το audacity εμφανίζονται τρια clipped samples, το παράξενο είναι πως εμφανίζεται ένα και στο 01.wav!

    Σε όσους άκουσαν διαφορά στην ποιότητα, να μας πουν τί ηχεία ή ακουστικά να αγοράσουμε.

    Τα αποτελέσματα (ενδιαφέρον πως οι υπερασπιστές της ποιότητας δεν απάντησαν)
    mrsaccess + Ighikas: καλύτερο το mp3 (Έχει δυνατότερη ένταση, τείνουμε να ακούμε ως «καλύτερο» το δυνατότερο - φυσιολογικό αποτέλεσμα, αν και λάθος).

    bxenos βρήκε διαφορά στην ένταση, όχι στην ποιότητα. Ο μόνος ολόσωστος..

    hammered, εγώ, manosdoc, eaglos, lagman, Nuperibo, eyw: μας φάνηκαν τα ίδια.
    apd: του φάνηκαν ίδια (τα σχόλια δικαιολογίες )

    Τελευταία φορά αποφάσισα encoding με lame -V 3 --vbr-new, το οποίο νομίζω βγάζει μέσο όρο 160kbps, τα υπόλοιπα τα θεωρώ υπερβολές εκτός και αν έχουμε μία πρόταση για ηχεία / ακουστικά για να ακούσουμε τις φωνές των αγγέλων.

    Και ένα τελευταίο σοβαρό, κάπου διάβασα σε έναν audiophile σχολιαστή πως η διαφορά ενός high-end ενισχυτή (άλλο θέμα ανοίγω - αλλά ίσως σχετίζεται) με έναν hi-fi, είναι πως ο hi-end σε κουράζει λιγότερο στην ακρόαση.

    Φαντάζομαι πως η μόνη διαφορά που μπορεί να υπάρχει σε mp3 με wav είναι η κούραση / απόλαυση. Αντικείμενο που δεν αποτελεί συνείδηση, αλλά αίσθηση, με την έννοια «αισθάνομαι καλύτερα» όχι το «το ακούω καλύτερα/ο».

    Το δοκίμασα και αυτό είχα φτιάξει την ίδια συλλογή με flac και mp3 -V3 --vbr-new και δεν είδα διαφορά ούτε στην «αίσθηση».

    Πραγματικά περιμένω την πρόταση με ποιά ηχεία πρέπει να δοκιμάσουμε για να ακούσουμε διαφορές. Ή ένα ποσό. Να δώσουμε 1.000€; 5.000€; 15.000€ για ένα ζευγάρι;
    Από το «Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο», στο «Η εταιρία έχει πάντα δίκιο».
    Επιλογή linux διανομής.
    Αγγλικά <- Απορίες για το Slack; Διάβασε -> Ελληνικά. Οδηγίες εγκατάστασης από imitheos
    Θησαυρός πληροφοριών ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ διανομής GNU/Linux.

  8. #98
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Πράγματι,το normalization μάλλον εξηγεί γιατί άκουσα ως καλύτερο το Α αν και ίσως ήταν compression. Δεν μου φάνηκε πιο δυνατό το Α, άκουσα όμως 2 διαφορές:

    (1) Μου φάνηκε πως έχει περισσότερο θόρυβο (εξηγείται από το normalization). Όμως τα περισσότερα (αν όχι όλα) τα τραγούδια που ακούμε έχουν θόρυβο, οπότε είναι λογικό να τείνω προς τα εκεί. Μάλιστα πρόσφατα στο νήμα των audiophile (δεν είμαι) νομίζω πως έγραψα πόσο εντύπωση μου έκανε το νέο album των Jamiroquai που μοιάζει να μην έχει καθόλου θόρυβο.

    (2) Το πιο σημαντικό στην απόφαση, κάποια σημεία τα οποία είναι στερεοφωνικά (μάλλον πιο σωστά το left track είχε μεγάλη διαφορά από το right track) και έχουν χαμηλή ένταση, ακούγονταν καλύτερα στο (Α). Θεώρησα πως έχει καλύτερο stereo separation αλλά ναι, αν το normalization/compression είχε αυξήσει την ένταση σε αυτά σημεία θα μπορούσε να εξηγήσει αυτό που άκουσα.

    Πάντως προσωπικά δεν βλέπω πρόβλημα σε αυτό που έκανε ο globalnoise, ίσα, ίσα, ποιος δεν θα ήθελε να του ετοιμάσουν ένα blind test για να δοκιμάσει την τύχη του;
    Υπάρχουν καλύτερες ή/και πιο σωστές μέθοδοι δοκιμής; Προφανώς. Οι επαγγελματίες του ήχου και των ακριβών συστημάτων ήχου μπορούν να ακούσουν αλλά και να περιγράψουν καλύτερα τις διαφορές ανάμεσα σε δύο format από εμάς; Σίγουρα, ειδικά όσο πιο lossy είναι η συμπίεση. Κάπως όμως δεν πρέπει και εμείς οι κοινοί θνητοί με τα κοινά ηχοσυστήματα να κάνουμε τις συγκρίσεις μας;
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  9. #99
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    ......ωχ παναγία μου..........

    Ανοίγει η πρώτη παρένθεση:
    O Λούντβιχ βαν Μπετόβεν είχε αρχίσει να χάνει σταδιακά την ακοή του από 26 χρονών αλλά αυτό δεν τον εμπόδισε καθόλου να γράψει σπουδαία έργα.
    Είχε φτάσει στο σημείο να κόψει τα πόδια από το πιάνο του ώστε να πατάει στο πάτωμα και να αισθάνεται καλύτερα την μουσική.
    Κλείνει η πρώτη παρένθεση.

    Ανοίγει η δεύτερη παρένθεση:
    O άνθρωπος είναι ζωντανός οργανισμός και όχι ένα ρομπότ με 2 αισθητήρια ακοής στο κεφάλι. Την μουσική εκτός από να την ακούει μπορεί επίσης και να την αισθανθεί με το σώμα του.
    Κλείνει η δεύτερη παρένθεση.

    Aνοίγει η τρίτη παρένθεση:
    H μουσική είναι τέχνη, μαγεία, αγωγή της ψυχής και έτσι πρέπει να την αντιμετωπίζουμε και όχι μόνο με προσωπικές εκτιμήσεις ποιότητας που προκαλούν τουλάχιστον το μειδίαμα αυτών που ξέρουν πως να την αντιμετωπίζουν και να της φέρονται.
    Κλείνει η τρίτη παρένθεση.

    Όποιος νομίζει ότι αυτό που θα πρέπει να έχει ένα αρχείο μουσικής είναι μόνο μια περιοχή συχνοτήτων που μπορεί να ακούσει το ανθρώπινο αυτί......... αφήστε τον να το νομίζει.

    Όποιος νομίζει ότι μπορεί να αισθανθεί την μουσική από ένα ζευγάρι ακουστικά, εκτός αν αυτά έχουν την δυνατότητα να μετακινήσουν τόσο όγκο αέρα ώστε να καταλάβει την μεταβολή με το σώμα του..... αφήστε τον να το νομίζει.

    Όποιος νομίζει ότι μπορεί να κάνει τόσο απλά διάφορα tests, από διάφορα αρχεία, με διάφορα μηχανήματα, σε διάφορους χώρους..... αφήστε τον να το νομίζει.

    Όποιος νομίζει ότι έχει μάθει να ακούει και κυρίως να αισθάνεται την μουσική επειδή διδάχτηκε 5 πράγματα σε μια σχολή για συχνότητες, δυναμικές περιοχές, παραμορφώσεις, κ.λ.π.........αφήστε τον να το νομίζει.

    Όποιος έχει γεννηθεί και μεγαλώσει με ψηφιακό ήχο του χειρίστου είδους, ακούγοντας μουσική από το Internet, από μερικά άθλια ηχεία υπολογιστή ή από το κινητό του νομίζοντας ότι αυτός είναι ο σωστός ήχος...........αφήστε τον να το νομίζει.

    Το "αφήστε τον να το νομίζει" σε καμία περίπτωση δεν το αναφέρω με ειρωνική διάθεση, απλά θεωρώ χάσιμο χρόνου το να ασχοληθείς και να μάθεις κάποιον να ακούει σωστά, αυτή η αναζήτηση πρέπει να γίνεται αυτοβούλως και να το έχεις μέσα σου από γεννησιμιού σου.

    Υ.Γ.
    Χωρίς παρεξήγηση, δεν θα απαντήσω σε παραθέσεις εκτός αν πραγματικά αξίζουν τον κόπο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #100
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Καλά, όλα αυτά τα «ακούμε την μουσική με το σώμα μας», «δεν σπρώχνουν αέρα τα ακουστικά», πες την αλήθεια, αναφέρεσαι σε subwoofer. Μήπως είσαι από αυτούς που περνάνε με τα αυτοκίνητα και τρίζουν τα τζάμια;
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  11. #101
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά, όλα αυτά τα «ακούμε την μουσική με το σώμα μας», «δεν σπρώχνουν αέρα τα ακουστικά», πες την αλήθεια, αναφέρεσαι σε subwoofer. Μήπως είσαι από αυτούς που περνάνε με τα αυτοκίνητα και τρίζουν τα τζάμια;
    Να απαντήσω σοβαρά ή με δόσεις χιούμορ;;

    Είμαι 59 χρονών και από τους πολύ τυχερούς που μεγάλωσα με βινύλιο και μηχανήματα HI-FI λόγω οικονομικής άνεσης.

    Το αυτοκίνητο είναι ο χειρότερος χώρος ακρόασης, για προφανείς λόγους, οπότε το δικό μου αυτοκίνητο έχει το ηχοσύστημα που είχε όταν το αγόρασα.
    Ότι και να βάλεις μέσα σ' αυτό είναι καταδικασμένο, δεν ασχολούμαι καθόλου.

    Αν δεν έχεις σύστημα για να αισθανθείς τις χαμηλές τότε ας μη συζητάμε για σωστό ήχο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #102
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Down the corridor 'round the corner έχουμε thread για τέτοιες κουβέντες.
    Ταχυδρομκή διεύθυνση και διεύθυνση αλληλογραφίας:
    https://www.adslgr.com/forum/threads...F%CF%85-adslgr
    και μην επικολλάτε γραμματόσημο.

    ludist

  13. #103
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Down the corridor 'round the corner έχουμε thread για τέτοιες κουβέντες.
    Ταχυδρομκή διεύθυνση και διεύθυνση αλληλογραφίας:
    https://www.adslgr.com/forum/threads...F%CF%85-adslgr
    και μην επικολλάτε γραμματόσημο.

    ludist
    Μα από το "Το Fraunhofer Institute τερματίζει την αδειοδότηση του mp3 μετά την λήξη των πατεντών" το νήμα πήγε στην ποιότητα του MP3.

    Εσύ που προτείνεις το άλλο νήμα έχεις κάνει κι' εσύ αναφορές στον τομέα ποιότητας, δεν άντεξες τον πειρασμό;;

    Προσωπικά συνεχίζω εκεί αν θέλει κάποιος.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  14. #104
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    αναγνώρισα ότι είμαστε 4 σελίδες off-topic και θα ζητήσω να το σβήσουν ως άσχετο με το θέμα.

  15. #105
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να απαντήσω σοβαρά ή με δόσεις χιούμορ;;

    Είμαι 59 χρονών και από τους πολύ τυχερούς που μεγάλωσα με βινύλιο και μηχανήματα HI-FI λόγω οικονομικής άνεσης.

    Το αυτοκίνητο είναι ο χειρότερος χώρος ακρόασης, για προφανείς λόγους, οπότε το δικό μου αυτοκίνητο έχει το ηχοσύστημα που είχε όταν το αγόρασα.
    Ότι και να βάλεις μέσα σ' αυτό είναι καταδικασμένο, δεν ασχολούμαι καθόλου.

    Αν δεν έχεις σύστημα για να αισθανθείς τις χαμηλές τότε ας μη συζητάμε για σωστό ήχο.
    Με χιούμορ. Συζήτηση στο ίντερνετ κάνουμε!
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

Σελ. 7 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 25678 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-12-20, 21:49
  2. Μηνύματα: 55
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-17, 22:04
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-12-16, 11:18
  4. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-08-16, 02:46
  5. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-16, 17:08

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας